Zrodzony z fantastyki

 
Azaghal Dagorath
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: ndz sty 20, 2013 8:22 pm

O Grimnirze, pokieruj mym toporem-czyli o kapłanach Khazadów

wt kwie 02, 2013 3:58 pm

Ostatnio przewinęło się trochę na forum i u mnie na sesji o kapłanach i zaintrygował mnie ten temat. O zabójcach jest już sporo na Poltergeistcie, czas trochę od nich odpocząć, kopnijmy trochę z innej strony.

Pierwsze pytanie, dość proste, to czy krasnoludowie w ogóle mają kapłanów? Jest to chyba oczywiste, ale spotykałem się z osobami dla których nie jest. Od razu, jak już to poruszyłem, to czy u Was zdarzają się, lub są możliwi BG- kapłani krasnoludzcy?

Interesuje mnie także to, czy krasnoludzcy kapłani potrafią " czarować", czyli siłą modlitwy dokonywać niezwykłych rzeczy? Mnie się wydaje, że jest to możliwe, taka magia nie ingeruje w wiatry magii, z tego co mi wiadomo. Mylić się mogę, oczywiście ;)

Nie znalazłem nic na ten temat, więc także zapytam. Są jakieś obowiązujące symbole bóstw krasnoludzkich, kolory szat, dni świąt itp. ?

Na koniec zostawiłem sobie najmniej ważne, lecz także nurtujące mnie pytania. Jak wiemy wśród kapłanów występuje wiele kobiet, czy krasnoludy mogłyby sobie pozwolić na celibat, patrząc na tak małą liczbę płci pięknej w społeczeństwie tej wspaniałej rasy? Zastanawia mnie też, jak tacy kapłani są postrzegani w społeczeństwie, czym się zajmują na co dzień i jak wyglądają świątynie tychże bóstw.

Sporo pytań i wątpliwości mam na tym podłożu, dlatego tyle pytań. Możliwe, że większość z nich jest jasna. Mam nadzieję, że znajdzie się coś na wymianę poglądów i dyskusję. Zapraszam więc do niej.

Pozdrawiam
Azaghal Dagorath
 
Awatar użytkownika
Drengi
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 119
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 2:23 pm

Re: O Grimnirze, pokieruj mym toporem-czyli o kapłanach Khaz

wt kwie 02, 2013 4:33 pm

W pierwszo-edycyjnym podręczniku "Dwarfs Stone and Steel" jest dość szczegółowo opisana rasa krasnoludów, wliczając w to również kapłaństwo. Mianowicie możemy tam znaleźć opis kleryków, a co ciekawsze również spis zaklęć jakie mogą używać
 
Borys68
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 85
Rejestracja: czw lut 09, 2012 7:52 am

O Grimnirze, pokieruj mym toporem-czyli o kapłanach Khazadów

wt kwie 02, 2013 5:24 pm

W drugiej edycji nie ma Khazadów kapłanów. Kapłankę Vallayi z jedengo z dodatków ugłoszono później za "pomyłkę".
W pierwszej edycji kapłani byli i byli równie "czarowni" jak inne rasy. Czarodzieje krasnoluddzcy za to mieli połowę punktów magii (nizioło takowoż).
Napisz do mnie PW to ci przeslę tekst "Mad Alfreda" - autora dodatku "Dwarfs Stone and Steel" - o religii krasnoludów, bo jego strona leży. Są tam Święte Dni, barwy szat, nawet jego pomysł na krasnoludzką magię kapłańską drugoedycyjną.

Co do celibatu - samców to ci u brodaczy nadmiar to niech w cnocie gniją.
:)
Na temat celibatu chyba nigdy nic ofiecjalnego nie było ...
Za to na własny użytek możesz wpowadzić zasadę, że kapłanki Vallayi (opiekunki tradycji, domowego ogniska i warzenia piwa) MUSZĄ mieć uprzednio dziecko ew. nawet dziewczynkę - bo to widoczny efekt łaski Bogini!
Jak zrobisz, tak będzie :)

Borys
Ostatnio zmieniony śr kwie 03, 2013 12:15 pm przez Borys68, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
bunio
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 418
Rejestracja: ndz lut 24, 2008 5:16 pm

O Grimnirze, pokieruj mym toporem-czyli o kapłanach Khazadów

wt kwie 02, 2013 6:10 pm

Jeśli chodzi o IIed to chyba są kapłani krasnoludzcy, coś mi po głowie chodzi, że w jakimś dodatku była klasa krasnoludzkiego mędrca, strażnika wiedzy czy czegoś w tym stylu.
Inna sprawa, że krasnoludzki kapłan nie czaruje.
Krasnoludy nauczyły się wykorzystywać wiatry magii w formie run.

Krasnoludy chaosu mogą czarować, mają coś w rodzaju kapłano-maga który stopniowo przemienia się w kamień.

W Ied krasnoludzki kapłan jest taki sam jak każdy inny kapłan.


Edit:
Co do teorii magii zwykłej i kapłańskiej to jak kto lubi.
W oficjalnych podręcznikach są wypowiedzi kapłanów którzy uważają, że ich magia pochodzi od bogów.
Są także wypowiedzi elfich magów którzy uważają, że magia kapłańska jest tym samym co magia czarodzejska, ot po prostu wiara pomaga im "panować" nad wiatrami.
Ostateczna decyzja jak to jest, jak zawsze należy do MG. Osobiście wyznaje zasadę, że magia jest tylko jedna i pochodzi z chaosu, za to można jej używać w różny sposób (i tu mamy domeny kapłańskie, runy krasnoludzkie, magie kolegialną, magie duchów, lodu, szamanów itd itd.)
Ostatnio zmieniony wt kwie 02, 2013 6:16 pm przez bunio, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Bregor
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 257
Rejestracja: czw sty 18, 2007 3:15 pm

Re: O Grimnirze, pokieruj mym toporem-czyli o kapłanach Khaz

śr kwie 03, 2013 11:17 am

Przedmówcy w wiekszosci mnie uprzedzili. W spoleczenstwie które wierzy w bogów i ich wplyw na swiat a jest jednoczesnie dosc mocno hierarchiczne i przywiazuje duza wage do zasad i rytualów powstanie kasty kaplanskiej wydaje mi sie naturalne i oczywiste.
Wiec spór toczy sie raczej o to czy Ci kaplani (albo mistrzowie wiedzy, tradycji czy jak tam sie ich tytuluje) moga poslugiwac sie magia.
Autorzy tu sami namieszali najpierw zamieszczajac w w dodatku krasnoludzka kaplanke z magia i czarami a potem wycofujac sie z tego i publicznie kajajac. ;) Zreszta popelnili wiele podobnych niekonsekwencji tak mechanicznych jak fabularnych.

Jesli chodzi o moja opinie to jedyne przeciwwskazania jakie widze dla stosowania magii kaplanskiej przez krasnoludy to fakt ze:
1. Mechanicznie magia kaplanska bazuje na tych samych umiejetnosciach i zdolnosciach (splatanie i wykrywanie magii, zmysl magii itd.) co magia tajemna
2. W przypadku gniewu bozego mamy szanse (niewielka ale mamy) na interwencje bogów chaosu - efekt "slysze Cie smiertelniku"
3. KM wyraznie podaje ze krasnoludy nie potrafia postrzegac ani splatac wiatrów magii wiec zwazywszy na punkt 1 nie moga tez kozystac z magii kaplanskiej.
Jesli chodzi o celibat to nie widze sensu pozbawiania sie co bardziej wartosciowych jednostek z puli spoleczenstwa - bo kapalanem raczej zostanie wartosciowy kranolud/krasnoludka wiec IMHO zaden celibat nie obowiazuje.
 
bunio
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 418
Rejestracja: ndz lut 24, 2008 5:16 pm

O Grimnirze, pokieruj mym toporem-czyli o kapłanach Khazadów

śr kwie 03, 2013 2:33 pm

W kwestii celibatu.
Przez naszą kulturę katolicką nieco źle podchodzimy do kwestii celibatu w Starym Świecie.
W Warhammerze nie ma celibatu kapłanów. Jedynymi kapłanami których obowiązuje celibat są zdaje się, że Ulrykowcy (niestety nie mam podręcznika teraz przy sobie, mogę się mylić).

Dlatego nie widzę problemu z celibatem u innych ras. W sumie w kulturze krasnoludzkiej to nawet lepiej by kapłan przedłużał dziedzictwo rasy ;) Przynajmniej z mojego punktu widzenia szanowany krasnolud o wysokiej pozycji społecznej ma większe szanse na znalezienie małżonki.


Co do kwestii świąt, kolorów szat, zwyczajów itd.
Niestety IIed Warhammera miała zbyt krótką i burzliwą żywotność. Dodatek o krasnoludach nie powstał (tak jak i dodatek o elfach). Jedyne czym się możesz posiłkować to materiały "fan made" oraz dodatki do Ied. Ewentualnie może coś w bitewniakch być, nie wiem, nie czytałem bitewniaków.
Osobiście uznaję to co w Ied było lekko modyfikując by pasowało do mojej wizji Warhammera. Zwyczaje, obrzędy, tradycje śmiało można pożyczyć z Ied.
Podręczniki jakie można polecić: Z IIed Karak Azgal - jedyny podręcznik mówiący coś więcej o krasnalach.
Ied - Dwarfs Stone and Steel
Ewentualnie jeszcze kampanie Ied Doomstones
Ostatnio zmieniony śr kwie 03, 2013 2:53 pm przez bunio, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Borys68
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 85
Rejestracja: czw lut 09, 2012 7:52 am

Re: O Grimnirze, pokieruj mym toporem-czyli o kapłanach Khaz

śr kwie 03, 2013 3:03 pm

bunio pisze:
W kwestii celibatu.
Jedynymi kapłanami których obowiązuje celibat są zdaje się, że Ulrykowcy (niestety nie mam podręcznika teraz przy sobie, mogę się mylić).

Dobrze pamiętasz :)
I jest opozycja ku temu wewnątrz kultu.
"Czyż basior nie bierze suki gdy mu krew zawrze? Cóż za debil celibat wymyslił?!?"
Lekko przerobiony cytat z któregos z dodatków :D
Borys
 
Azaghal Dagorath
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: ndz sty 20, 2013 8:22 pm

O Grimnirze, pokieruj mym toporem-czyli o kapłanach Khazadów

śr kwie 03, 2013 3:31 pm

Rzeczywiście, Bregor dość logicznie sprawę ukazał. Mi natomiast ciężko utrzeć sobie w głowie, żeby krasnoludzcy kapłani nie czarowali. Myślę właśnie nad tym jakby to mechanicznie i fabularnie rozwiązać.

Bregor pisze:
1. Mechanicznie magia kaplanska bazuje na tych samych umiejetnosciach i zdolnosciach (splatanie i wykrywanie magii, zmysl magii itd.) co magia tajemna
2. W przypadku gniewu bozego mamy szanse (niewielka ale mamy) na interwencje bogów chaosu - efekt "slysze Cie smiertelniku"
3. KM wyraznie podaje ze krasnoludy nie potrafia postrzegac ani splatac wiatrów magii wiec zwazywszy na punkt 1 nie moga tez kozystac z magii kaplanskiej


Ad.1
Uważam, że nie ma problemu z utworzeniem nowych umiejętności, polegających na tych starych, z których mogliby skorzystać wszyscy kapłani.
Ad.2
Gniew boży ogólnie też można ułożyć nowy, czy po prostu zmienić ten pkt.
Ad.3
Tutaj problem rozwiązuje pkt. 1

Oczywiście to wszystko to sposób jeżeli chce się uprzeć na to. Zobaczę jak to wyjdzie jak coś ułożę. Nie mam pewności czy będzie działać, ale jest to całkiem możliwe.
Ostatnio zmieniony śr kwie 03, 2013 3:35 pm przez Azaghal Dagorath, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
bunio
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 418
Rejestracja: ndz lut 24, 2008 5:16 pm

Re: O Grimnirze, pokieruj mym toporem-czyli o kapłanach Khaz

śr kwie 03, 2013 5:23 pm

Oczywiście masz prawo robić krasnoludzkich kapłanów, zupełnie nowe czary kapłańskie, odmienne podejście do magii jak i nawet możesz traktować bogów warhammera jak bogów z forgotten realms.
MG tworzy świat w oparciu o podręczniki. Graj tak, aby gra sprawiała Tobie i Twoim graczom przyjemność.

Znalazłem jeszcze jedno oficjalne źródło informacji. Niestety jest do 3ed, chodzi o podręcznik Black Fire Pass który jest w całości poświęcony krasnoludom, omawiają tam kwestie religii, tradycji, zwyczajów itd.

Natknąłem się również na fanowski dodatek który powinien Ci się spodobać (a przynajmniej warto się z nim zapoznać)

http://chomikuj.pl/korfeg/RPG/WARHAMMER/Warhammer+2ed/Dwarf+Religion,791892173.pdf - nieoficjalny fanowski dodatek o krasnoludzkiej religii. Warto przeczytać.
 
Borys68
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 85
Rejestracja: czw lut 09, 2012 7:52 am

O Grimnirze, pokieruj mym toporem-czyli o kapłanach Khazadów

śr kwie 03, 2013 5:25 pm

Azaghalu, Mad Alfred przygotował tobie domeny dla najwazniejszych bóstw, oraz tabelkę
"Wk...ny Dziadek" znaczy się, Fury of the Ancestor Gods.

Buniu - już Azaghalowi ten fanowski dodatek wysłałem :)

Borys

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości