Zrodzony z fantastyki

 
nitroo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: pn sty 16, 2012 8:43 pm

Kilka pytań

pn sty 16, 2012 9:10 pm

Witam. Potrzebowałbym pomocy w kilku sprawach.
1. Czy Freed from the Real dotyczy tylko tego stwora pod którego jest podłożone, czy każdego enchant -owanego stwora?
2. Kiedy zagrywam activated ability "tap: draw a card, then discard a card" jeżeli nie mam kart na ręce, pociągnięta karta może być zagrana tak żeby nie robić discardu?
3. Jeżeli w grze wieloosobowej jakiś gracz ginie to czy jego enchantmenty podłożone pod stwory przeciwników też giną (np. pacyfki)?
4. Czy można wrócić token do ręki (np. unsummon)?
5. Przy grze wieloosobowej jeżeli jeden z graczy ginie, to czy jego stwory idą na cmentarz w tym momencie żeby np. doładować Sadistic Glee?
6. Kiedy land staje się stworem i jest ciągle landem np. po zagraniu enchantu, który na to pozwala to ma summoning sickness?
7. Jeżeli stwór ma protekcję przed atakującym stworem, który jest tramplowany to czy nadmiar obrażeń przechodzi na gracza?
Uff, to narazie wszystko. Czekam na podpowiedzi. Z góry dzięki.
 
Awatar użytkownika
Ajki
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1023
Rejestracja: śr maja 18, 2005 12:16 am

Kilka pytań

wt sty 17, 2012 12:28 pm

Na przyszłość podawaj linki do kart

1. Tylko tego jednego stworka.
2. Nie da rady. Najpierw musisz w całości wykonać zdolność.
3. Opuszczają grę.
4. Można. Jednak zanim zdążysz cokolwiek zrobić token zniknie z ręki.
5. Nie - jego stwory opuszczają grę.
6. SS nie zależy od tego, kiedy został stworem. Liczy się tylko czy był pod twoją kontrolą od początku tury. Ląd wyłożony na stół "ma" SS - tyle, że SS "działa" tylko na stwory.
7. Zależy od atakującego gracza, ale jest to możliwe.
 
nitroo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: pn sty 16, 2012 8:43 pm

Kilka pytań

wt sty 17, 2012 6:18 pm

Odnośnie pk. 7 przy sytuacji kiedy blokuje Guardian of the Guildpact Protection from monocolored 2/3, a atakuje np. Vorinclex, Voice of Hunger 7/6 z tramplem, to rozumiem że 3 obrażenia zostaną zadane blokującemu Guardianowi i zostaną preventowane przez protekcję, natomiast 4 pozostałe obrażenia wejdą na gracza? Czy można inaczej podzielić obrażenia?
 
nitroo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: pn sty 16, 2012 8:43 pm

Kilka pytań

wt sty 17, 2012 6:26 pm

I odnośnie pk. 1 mam jeszcze jedną podobną kartę do Freed from the Real ,a mianowicie Second Wind która działa podobnie tylko zamiast niebieskiej many koszt activated ability to tapnięcie. Ona się odnosi do innych stworów z enchantmentem, czy poprosty ja jako kontroler enchantu tapuję Second Wind i dzięki temu również stwora? Myślę, że to drugie rozwiązanie ale wolę zapytać.
 
Awatar użytkownika
Ajki
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1023
Rejestracja: śr maja 18, 2005 12:16 am

Kilka pytań

śr sty 18, 2012 4:30 pm

7. 3 w stwora to obowiązek (mimo że zostaną preventowane), bo tyle jest Toughness. Pozostałe 4 możesz podzielić dowolnie między stworem a graczem.

1. "enchanted creature" na Enchantment Aura praktycznie zawsze będzie się odnosiło do stwora na którego rzucono daną Aurę. Koszt dotyczy SW, czyli tapując Aurę możesz tapnąć/odtapować stwora - zależy, której zdolności użyjesz.
 
nitroo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: pn sty 16, 2012 8:43 pm

Re: Kilka pytań

czw sty 19, 2012 4:20 pm

Ajki pisze:
7. 3 w stwora to obowiązek (mimo że zostaną preventowane), bo tyle jest Toughness. Pozostałe 4 możesz podzielić dowolnie między stworem a graczem.


Czyli zakładając, że wyżej opisaną sytuację:
Odnośnie pk. 7 przy sytuacji kiedy blokuje Guardian of the Guildpact Protection from monocolored 2/3, a atakuje np. Vorinclex, Voice of Hunger 7/6 z tramplem, to rozumiem że 3 obrażenia zostaną zadane blokującemu Guardianowi i zostaną preventowane przez protekcję, natomiast 4 pozostałe obrażenia wejdą na gracza? Czy można inaczej podzielić obrażenia?

z tą jednak różnicą, że Vorinclex, Voice of Hunger hipotetycznie ma lifelink. Jakie mam możliwości podziału obrażeń i ile życia dostanę?

1) Jeżeli wg powyższego 3 obrażenia zostaną preventowane to zadam 4 pozostałe na gracza i dostanę 4 życia? Czy jest jakaś inna możliwość?

2) Jeżeli blokujący stwór to zwykły 2/3, to czy w normalnym przypadku jak atakujący stwór ma trampla (lub nie ma trampla) to i tak dostaje się 7 życia (jeżeli ma lifelinka) jeżeli zadaje 7 obrażeń? Zatem czy ma trampla czy go nie ma to uzyskam 7 życia?
 
nitroo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: pn sty 16, 2012 8:43 pm

Kilka pytań

czw sty 19, 2012 4:38 pm

3) W sytuacji kiedy chcę zagrać activated ability Zombie Boa a Rimewind Cryomancer kontruje tę zdolność to mogę próbować jeszcze raz zarać activated ability Zombie Boa czy już w tej turze nie?

Dodatkowo jeżeli Zombie Boa jest blokowany to niszczy blokujące stwory wybranych kolorów, a sam nie zginie, czy tak?

Jeżeli multikoloty blokują Zombie Boa to giną jeżeli w skład ich koloru wchodzi którykolwiek z wybranych przez activated ability Zombie Boa?

4) Czy można na karcie Bathe in Light wyrbać jako kolor "Colorless" np. przeciwko artefaktom?

5) Czy można zagrać untap target creature (czar lub zdolność) jeżeli wyznaczono atakującego stwora, ja wyznaczam blokującego i okazauje się, że stwór atakujący zginie. Czy można w tym momencie go odtapować i uratować go przed śmiercią?
 
Awatar użytkownika
Ajki
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1023
Rejestracja: śr maja 18, 2005 12:16 am

Re: Kilka pytań

czw sty 19, 2012 4:58 pm

nitroo pisze:
Ajki pisze:
7. 3 w stwora to obowiązek (mimo że zostaną preventowane), bo tyle jest Toughness. Pozostałe 4 możesz podzielić dowolnie między stworem a graczem.


Czyli zakładając, że wyżej opisaną sytuację:
Odnośnie pk. 7 przy sytuacji kiedy blokuje Guardian of the Guildpact Protection from monocolored 2/3, a atakuje np. Vorinclex, Voice of Hunger 7/6 z tramplem, to rozumiem że 3 obrażenia zostaną zadane blokującemu Guardianowi i zostaną preventowane przez protekcję, natomiast 4 pozostałe obrażenia wejdą na gracza? Czy można inaczej podzielić obrażenia?

z tą jednak różnicą, że Vorinclex, Voice of Hunger hipotetycznie ma lifelink. Jakie mam możliwości podziału obrażeń i ile życia dostanę?

1) Jeżeli wg powyższego 3 obrażenia zostaną preventowane to zadam 4 pozostałe na gracza i dostanę 4 życia? Czy jest jakaś inna możliwość?

Tak, możesz przydzielić więcej obrażeń w stwora i dostać mniej życia.
nitroo pisze:
2) Jeżeli blokujący stwór to zwykły 2/3, to czy w normalnym przypadku jak atakujący stwór ma trampla (lub nie ma trampla) to i tak dostaje się 7 życia (jeżeli ma lifelinka) jeżeli zadaje 7 obrażeń? Zatem czy ma trampla czy go nie ma to uzyskam 7 życia?

Tak, wtedy dostajesz 7 życia.
 
Awatar użytkownika
Ajki
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1023
Rejestracja: śr maja 18, 2005 12:16 am

Re: Kilka pytań

czw sty 19, 2012 5:09 pm

nitroo pisze:
3) W sytuacji kiedy chcę zagrać activated ability Zombie Boa a Rimewind Cryomancer kontruje tę zdolność to mogę próbować jeszcze raz zarać activated ability Zombie Boa czy już w tej turze nie?

Możesz tyle razy, ile razy jesteś w stanie opłacić koszt.

nitroo pisze:
Dodatkowo jeżeli Zombie Boa jest blokowany to niszczy blokujące stwory wybranych kolorów, a sam nie zginie, czy tak?

Zakładając, że rzeczywiście zniszczy te stwory, to nie będzie ich w momencie zadawania obrażeń i ZB przeżyje.

nitroo pisze:
Jeżeli multikoloty blokują Zombie Boa to giną jeżeli w skład ich koloru wchodzi którykolwiek z wybranych przez activated ability Zombie Boa?

Tak

nitroo pisze:
4) Czy można na karcie Bathe in Light wyrbać jako kolor "Colorless" np. przeciwko artefaktom?

Nie, nie ma takiego koloru.

nitroo pisze:
5) Czy można zagrać untap target creature (czar lub zdolność) jeżeli wyznaczono atakującego stwora, ja wyznaczam blokującego i okazauje się, że stwór atakujący zginie. Czy można w tym momencie go odtapować i uratować go przed śmiercią?

Odtapowanie nie usuwa stwora z walki.
Żeby go uratować, trzeba użyć np. Maze of Ith - tam wyraźnie jest podane, że stwór nie otrzyma obrażeń lub np. Disharmony - stwór jest usuwany z walki, wtedy też nie dostanie obrażeń.
 
nitroo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: pn sty 16, 2012 8:43 pm

Kilka pytań

ndz mar 03, 2013 12:41 pm

Mam nadzieję, że mogę odświeżyć temat. Znów mam pytania odnośnie kilku sytuacji.

1. W przypadku karty Wandering Wolf kiedy następuje atak i przeciwnik wyznaczy blokującego np. Foot Soldiers to czy po dopaleniu Wandering Wolf np. Giant Growth wilk nadal zostaje zablokowany?

2. Jeżeli mam podwójną kartę np. •Dead // Gone (Dead) mogę zagrać jednocześnie oba czary jeżeli mnie na to stać?

3. Czy Planeswalker idze na cmentarz jak zostaje unicestwiony?

4. Czy zdolność Channel zagrywa się jako instant czy sorcery, na niektórych kartach jest napisane np. Ghost-Lit Stalker, na innych nie. Czy mam rozumieć, że jeżeli nie jest napisane, że jako sorcery to znaczy, że jako instant?
Dokładnie chodzi mi o kartę Shinen of Life's Roar, czy można ją zagrać jak instant? Oraz w takim wypadku nie można jej skontrować ponieważ zagrywam ability?

5. Czy stwory, które przywróci z cmentarza Sheoldred, Whispering One mogą atakować w pierwszej kolejce? Wydaje mi się że nie, bo upkeep to nie początek tury chyba.
Oraz jeżeli 'at the beginning of your upkeep' Sheoldred, Whispering One niszczy stwora przeciwnika, a przeciwnik wrzuca zombie w liczbie x2 zaokrąglone w dół również 'at the beginning of your upkeep' to co się dzieje najpierw i kto o tym decyduje?

6. Jeżeli land staje się stworem np. Dread Statuary to może atakować w tej kolejce, w której stał się stworem?

7. Jeżeli obaj gracze kontrolują stwora Errant Doomsayers i gracz 1, który ma pierwszeństwo będzie chciał stapować przeciwnikowi Errant Doomsayers to czy przeciwnik może w odpowiedzi wcześniej stapować tego pierwszego stwora, czy jest no niemożliwe bo już jest stapowany jako koszt aktywacji zdolności?
Ostatnio zmieniony ndz mar 03, 2013 1:25 pm przez nitroo, łącznie zmieniany 4 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Ajki
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1023
Rejestracja: śr maja 18, 2005 12:16 am

Kilka pytań

ndz mar 03, 2013 4:33 pm

1. Tak. "Can't block" odnosi się tylko do deklaracji blokerów. Jeśli wtedy było w porządku, to zmiana siły wilka nic nie zmienia.

2. Nie

3, Zachowuje się tak jak każdy inny permanent, np., artifact. Czyli zniszczony (destroy) trafi na cmentarz.

4. Channel to nie zdolność, lecz tzw. ability word. Zdolność na tych kartach jest po myślniku i zaczyna się od kosztu. Jest tak jak mówisz, jeśli nie ma podanych ograniczeń, to można zagrywać jako instant,
Można ją skontrować kartą która kontruje zdolności, np. Stfile.

5. Nie mogą atakować, nie kontrolujesz ich nieprzerwanie od początku tury.
Najpierw na stos dodawane są zdolności aktywnego gracza, potem nieaktywnego gracza. W podanym wypadku najpierw przeciwnik poświęci stwora, a potem wstawi swoje zombie.

6. Zależy od tego, czy kontrolowałeś go nieprzerwanie od początku tury.

7. Może w odpowiedzi użyć zdolności i wycelować w ED. Tyle że nic to nie da, a w szczególności nie wpłynie na aktywowaną już zdolność pierwszego ED.
 
nitroo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: pn sty 16, 2012 8:43 pm

Kilka pytań

wt mar 05, 2013 9:26 am

6. Zależy od tego, czy kontrolowałeś go nieprzerwanie od początku tury.

Zatem jeżeli kontroluję land od początku tury to zmieniając go w stwora mogę zaatakować?


7. Jeżeli obaj gracze kontrolują stwora Errant Doomsayers i gracz 1, który ma pierwszeństwo będzie chciał stapować przeciwnikowi Errant Doomsayers to czy przeciwnik może w odpowiedzi wcześniej stapować tego pierwszego stwora, czy jest no niemożliwe bo już jest stapowany jako koszt aktywacji zdolności?
7. Może w odpowiedzi użyć zdolności i wycelować w ED. Tyle że nic to nie da, a w szczególności nie wpłynie na aktywowaną już zdolność pierwszego ED.

Chyba źle zapisałem pytanie. Gracz 1 kontroluje Errant Doomsayers oraz gracz 2 ontroluje Intrepid Hero. Wszystkie są odtapowane. Gracz 1 chce stapować Intrepid Hero, a gracz 2 w odpowiedzi niszczy Errant Doomsayers. Czy tak?
I również działa to odwrotnie. Zależnie od tego który gracz ma pierwszeństwo w turze. Gracz 2 chce zniszczyć Errant Doomsayers tapując Intrepid Hero, a w odpowiedzi gracz 1 może go stapować? Czy w tę stronę to już nie działa?
 
Awatar użytkownika
Ajki
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1023
Rejestracja: śr maja 18, 2005 12:16 am

Kilka pytań

wt mar 05, 2013 7:33 pm

6. Tak, będziesz mógł atakować.

7. Zdolność już aktywowana jest niezależna od źródła. Wszystkie koszty (tutaj tapnięcie) płacisz w momencie aktywowania zdolności. Po dodaniu jej na stos każdy z graczy może w odpowiedzi coś zrobić.

G1 aktywuje ED celując w IH. W odpowiedzi G2 używa IH celując w ED (pomijam, że to nielegalne, chodzi o ideę). Jeśli to wszystko, to:

- ED zostanie zniszczony
- IH zostanie zatapowany (co niewiele zmieni, bo został już zatapowany przy płaceniu kosztu)

Sytuacja druga. IH celuje w ED, w odpowiedzi ED celuje w IH.

- IH zostanie zatapowany (co niewiele zmieni, bo został już zatapowany przy płaceniu kosztu)
- ED zostanie zniszczony
 
nitroo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: pn sty 16, 2012 8:43 pm

Kilka pytań

czw maja 02, 2013 6:14 pm

Kolejne niejasności:
1. Czy można blokować i poświęcać stwora jednocześnie. Mianowicie stwór Herd Gnarr atakuje jako 2/2. Blokuje go stwór Brindle Boar. Normalnie oba stwory by ginęły. Natomiast w wypadku kiedy Brindle Boar oprócz tego że blokuje jest poświęcany to blokujący gracz dostaje 4 życia, obrażenia od Herd Gnarr nie przechodzą, czyli zostaje zablokowany, ale przeżyje bo obrażenia od Brindle Boar są preventowane. Czy taka zagrywka jest legalna i czy dobrze ją rozumiem. Słyszałem że tak się gra, natomiast nie rozumiem zasady stosu w tym momencie. Jak poświęciłem stwora to jak mógł blokować?

2. Kolejne podobne pytanie to czy można blokować i activated ability zagrywać jednocześnie? Stwór Valeron Outlander atakuje, a jako blokujący zostaje wyznaczony stwór Selesnya Evangel, który jeszcze dodatkowo zagrywa activated ability tapując jakiegoś wolnego stwora u tego samego gracza wystawiając tokena. Stwór Valeron Outlander zostaje zablokowany, wchodzi token i Selesnya Evangel ginie, jeżeli dobrze rozumiem.

3. Czy można przed w fazie ataku, a przed wyznaczeniem blokujących zagrywać activated ability i instanty? W grze komputerowaj po wyznaczeniu atakujących należy wyznaczyć blokujących i dopiero wtedy jest czas na akcję gracza z pierwszeństwem. Natomiast ostatnio jak grałem na turnieju był o to spór, a uzasadnieniem było zagrywanie stwora z flashem i blokowanie jakiegoś atakującego. Na tej podstawie stwierdzono, że można zagrywać instanty i activated ability przed wyznaczeniem blokujących. Proszę o konsultację.

4. Jeżeli można zagrywać stwora z flashem to oznaczałoby, że mogę z Sporesower Thallid ściągnąć trzy countery (zakładając że je ma) i zablokować atakującego stwora. Dzieje się to po wyznaczeniu atakujących, a w trakcie wyznaczania blokujących. Czyli ability zostaje zagrane przed wyznaczeniem blokujących. Czy można grać w ten sposób?

5. Kiedy muszę zagrać instant Bathe in Light jeżeli blokującym stworem jest np. zielony. Wyznaczam atakującego, przeciwnik wyznacza blokującego i wtedy zagrywam instant z protekcją przed zielonym i atakujący stwór wchodzi nieblokowany, czy zostaje zablokowany jednak nie dostaje obrażeń bo ma protekcję? Jeżeli tak to wychodziłoby, że żeby wszedł na przeciwnika trzeba ten instant zagrać przed wyznaczeniem atakujących. Proszę o podpowiedź.
 
Awatar użytkownika
Ajki
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1023
Rejestracja: śr maja 18, 2005 12:16 am

Kilka pytań

śr maja 08, 2013 7:15 pm

1. Jednocześnie nie można. Jednak po zablokowaniu każdy z graczy może używać zdolności, więc można użyć zdolności BB. HG przeżyje, gdyż BB w ogóle nie zada obrażeń - gdyż nie będzie go na polu walki w momencie gdy te obrażenia są zadawane. Polecam lekturę zasad dotyczącą fazy walki.

2. I znowu - można, ale nie dzieje się to jednocześnie.

3. W grze komputerowej zapewne masz domyślnie ustawione że nic nie chcesz wtedy zagrywać. Po wyznaczeniu atakujących a przed blokowaniem można zagrywać czary i zdolności.

4. Można, dzieje się to po wyznaczeniu atakujących a przed wyznaczaniem blokujących.

5. Musisz zagrać zanim zostaną wyznaczeni blokerzy. Możesz przed wyznaczeniem atakujących, możesz po. Zagranie po deklaracji blokerów nie ma wpływu na bloki, jedynie na ewentualne obrażenia.
 
nitroo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: pn sty 16, 2012 8:43 pm

Kilka pytań

czw maja 09, 2013 11:04 am

Jeszcze jedno pytanie.
1. Jeżeli kontroluję Nightscape Familiar oraz 7 many odpowiedniego koloru i zagrywam Nicol Bolas, Planeswalker, a przeciwnik w odpowiedzi niszczy Familiara np Murder, to co się stanie? Bolas zostanie skontrowany, czy jednak zdolność Familiara jest traktowana jako mana ability i Bolas wejdzie?
 
Awatar użytkownika
Ajki
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1023
Rejestracja: śr maja 18, 2005 12:16 am

Kilka pytań

sob maja 11, 2013 2:07 pm

Nic się nie stanie. Zagrałeś czar prawidłowo, więc dalszy los Familiara nie jest istotny.
Jego zdolność to oczywiście NIE jest mana ability.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości