Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
ram
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 227
Rejestracja: sob gru 18, 2004 4:47 pm

Re: Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

wt mar 16, 2010 9:39 pm

Kane Karla Wagnera.
Tutaj topic.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

wt mar 23, 2010 10:55 pm

Biblia też raczej dobrze się kończy (wieczna szczęśliwość w Nowym Jeruzalem to chyba nie byle co? Nawet mimo tego, co było/jest/będzie... staje się wcześniej.)

Chyba ominąłeś fragment w którym jest dokładnie wyliczone ilu ludzi się tam znajdzie i kto to dokładnie będzie, cała reszta, jak już ucichną wszystkie trąby, z morza wyjdzie wszystko co ma wyjść, co ma się zwalić to się zwali, a co ma się stać niczym płócienny wór... no w każdym razie reszta będzie sobie mogła do woli pozgrzytać zębami i od czasu do czasu, dla odmiany zapłakać.

08/15 Kirsta, nie kończy się o ile pamiętam za dobrze, przynajmniej nie dla wszystkich.
Ostatnio zmieniony pt paź 26, 2012 12:02 pm przez NoOne3, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

wt mar 23, 2010 11:04 pm

To chyba mój dzień offtopu :( .
NoOne3 pisze:
Chyba ominąłeś fragment w którym jest dokładnie wyliczone ilu ludzi się tam znajdzie i kto to dokładnie będzie, cała reszta,(...) no w każdym razie reszta będzie sobie mogła do woli pozgrzytać zębami i od czasu do czasu, dla odmiany zapłakać.
Jakże bym mógł :) . A te bodaj 144 tysiące to liczba symboliczna, oznaczająca zarazem wielu (12x12 podniesione w dodatku do tysięcy) i nielicznych. A reszta... reszta została ostrzeżona :wink: .
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

czw mar 25, 2010 6:58 pm

NoOne3 pisze:
08/15 Kirsta, nie kończy się o ile pamiętam za dobrze, przynajmniej nie dla wszystkich.

W założeniu główni bohaterowie są dobrzy, względnie. Źli oczywiście też są, ale bardziej w tle, jako przeciwnicy dobrych.
Jeśli w ten sposób określić, to większość książek jest o złych. :razz:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

czw mar 25, 2010 10:02 pm

NoOne3 pisze:
08/15 Kirsta, nie kończy się o ile pamiętam za dobrze, przynajmniej nie dla wszystkich.


"O8/15" kończy się w praktyce źle jedynie dla kaprala Vierbeina. Pozostali bohaterowie: generał Luschke, major Wedelmann, kapitan Schulz, porucznik Asch i bombardier Kowalski ustawiają się w okresie wojny, co może sugerować, że i po wojnie im się poszczęści. Z tej grupy złym jest jedynie Schulz, były podoficer (starszy ogniomistrz), którego głównym zajęciem jest znęcanie się nad podwładnymi. A reszta postaci to albo romantycy w pozytywnym tego słowa znaczeniu (Wedelmann, Vierbein) albo rubaszni i sympatyczni cwaniacy, potrafiący radzić sobie z różnymi sytuacjami życiowymi (Asch, Kowalski).
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

pt mar 26, 2010 6:25 pm

Shulz nie znęca się nad podwładnymi z powodu jakiś przekonań, on po prostu taki jest. Ma mentalność szczura; podlizuje się silniejszym, a słabszych wykorzystuje. Wątpię czy byłby w stanie się zmienić, nawet gdyby chciał.
Źli w tej książce przeważnie długo nie żyją, dlatego tylko Shulz przewija się aż w trzech tomach. :razz:
Z głównych bohaterów tylko Kowalskiego można określić jako cwaniaka, reszta stara się po prostu przeżyć, w miarę możliwości jak najwygodniej.
Może należałoby otworzyć nowy temat?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

pt mar 26, 2010 11:13 pm

yabu pisze:
Z głównych bohaterów tylko Kowalskiego można określić jako cwaniaka, reszta stara się po prostu przeżyć


Fakt, Asch zmienia się w trakcie całego cyklu. Ale w pierwszej części, jako bombardier i kolega z plutonu Kowalskiego, wykazuje podobne jak on cechy charakteru i zachowania.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

sob mar 27, 2010 7:47 pm

@ earl Nie zgadzam się. Po prostu próbuje przeżyć bez strat i w miarę wygodnie 'przerwę w życiorysie'.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

pn mar 29, 2010 12:23 am

Przeczytam jeszcze raz całą trylogię, bo, o ile pamiętam, Asch przez większość pierwszego tomu nie różni się zbytnio od Kowalskiego. Ale może się mylę, więc dobrze będzie sprawdzić. Przeczytam zresztą "08/15" z przyjemnością od nowa.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

wt mar 30, 2010 6:38 pm

Parę dni temu pożyczyłem, chwilowo więc nici z czytania. Po odebraniu też powtórzę to sobie, lektura wciągająca.
 
Awatar użytkownika
Mish
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 41
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 7:48 pm

Re: Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

sob kwie 03, 2010 1:08 pm

W Trylogii Zimnego Ognia (Świt Czarnego Słońca, Nadejście Nocy, Korona Cieni) C.S. Friedman, jeden z głównych bohaterów jest postacią wybitnie negatywną. Mowa o Geraldzie Tarrancie-
człowieku, który z szanowanego Proroka Koscioła, w obliczu śmierci zawiera pakt z diabłem, morduje swoją rodzinę i przyjmuje imię Łowcy, sadystycznie mordując niewinne ofiary.
Ostatnio zmieniony sob kwie 03, 2010 1:08 pm przez Mish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

sob kwie 03, 2010 6:24 pm

Książką o zlych jest trylogia husycka Andrzeja Sapkowskiego. Autor wyraźnie pokazał swój obiektywizm, nie opowiadając się po niczyjej stronie. Dlatego i u katolików, i u husytów mamy takie same czarne charaktery: karierowicze, dążący po trupach do celu, mordercy, złodzieje i defraudanci, degeneraci, sadyści. Po obu stronach też wiele dzieje się złego: mordy, grabieże, gwałty, rozboje, tylko dlatego, że ktoś ma inny światopogląd albo jest o niego podejrzany. Przykładami takich postaci mogą być: biskup wrocławski Konrad z Oleśnicy, Birkart von Grellenort vel Pomurnik, książę ziębicki Jan czy też najemnicy w rodzaju Hayna von Czirne (jeśli idzie o katolików) czy też kaznodzieja Krejczirz, hejtman Vojta Jelinek czy Bohumil Beplach vel Flutek (jeśli idzie o husytów).
 
Awatar użytkownika
Boruta
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: śr sty 05, 2005 6:04 am

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

śr kwie 14, 2010 4:02 am

Jeśli chodzi Ci o naprawdę niesympatycznego bohatera, to pierwszy tom przygód inwizytora Mordimera Piekary (potem robi się bardziej sympatyczny) i zbiory opowiadan Komudy o Villonie. Jeśli o książkę gdzie z kanalii robi się bohaterów, to "Warta na Renie" Ringo i Kratmana - odmłodzeni esesemani bronią RFN przed najazdem kosmitów.
 
Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 471
Rejestracja: pn maja 05, 2008 3:34 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

śr kwie 14, 2010 11:02 am

Jeśli chodzi o "Wartę na Renie", to mianem kanalii można określić głównie Kruegera... "U nas jest tylko jeden nazista, ale wszyscy go nienawidzimy" - jak podsumował go jeden z członków nowego pokolenia SS.
 
Awatar użytkownika
daft_count
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 188
Rejestracja: sob gru 19, 2009 7:43 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

wt kwie 20, 2010 10:08 pm

przede wszystkim:
ZŁY Tyrmanda,
a poza tym:

cały cykl o Arsenie Lupin
Frankenstein
Dracula napisana przez Stokera
Football Factory Johna Kinga
Diabeł łańcucki Komudy
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

sob kwie 24, 2010 12:12 pm

"Diabeł Łańcucki" Jacka Komudy - o Stanisławie Stadnickim, znanym warchole i zabijace
"Herezjarcha" Jacka Komudy - o przygodach Franciszka Villona, obracającego się wsród róznych degeneratów społecznych

"Charakternik" Jacka Piekary - o demonach, bandytach i rabusiach w Rzeczypospolitej końca XVII wieku
 
Awatar użytkownika
Villdeo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 12:30 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

sob kwie 24, 2010 3:12 pm

Dodam jeszcze Mnicha Matthew "Mnicha" Lewisa :)
Kilka słów o fabule:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mnich_%28powie%C5%9B%C4%87%29
 
Awatar użytkownika
filazaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: wt lut 02, 2010 12:41 am

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

ndz cze 02, 2013 11:31 pm

Ostatnio przeczytałem Sopel - Paweł Kornew - Dobre, lepsze niż rodzinny Sztejer czy Inkwizytor(który był b. dobry na początku).

Może i do końca nie są zlymi postaciami, ale na bank nie są dobrymi :))
 
Awatar użytkownika
Rukasu
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 737
Rejestracja: wt kwie 26, 2011 10:24 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

wt cze 04, 2013 10:06 am

"Historyczne":
- "Necrosis" by Piekara & Kucharski (dużo głównych bohaterów - "nekromantów")
- twórczość Lovercrafta (trochę głównych bohaterów - złych magów)
- opowiadania ze świata Ravenloft
- twórczość Anne Bishop (nieco "mroczniejsze" fantasy)
- twórczość Poego (wybrane opowiadania)
- twórczość de Sade
- twórczość Jacqueline Carey (mnie przygnębia)
- "Faraon" (złe zakończenie)

"Współczesne":
- "Mechaniczna Pomarańcza" (antybohater)
- "Kwiaty dla Algernona" (złe zakończenie)
- twórczość Suworowa (antybohaterowie)
- seria o Anicie Blake (najemnej nekromantce; wprawdzie niektórzy twierdzą, że ona jest "dobra"...)
 
BartekChom
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 215
Rejestracja: pn sie 23, 2010 3:25 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

wt cze 04, 2013 11:59 pm

Seria "Upiór południa". W każdej powieści jest w jakiś sposób złe zakończenie, zwłaszcza jeśli uwzględnić opowiadanie zamykające całość.
 
Gorogos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 39
Rejestracja: pt paź 05, 2012 8:10 am

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

pn cze 10, 2013 1:07 pm

Dla mnie bezwzględną książką jest postapokalipsa "Toutatis znaczy Zagłada". Sięgnąłem po nią zaraz po "Apokalipsie wg Pana Jana". O ile w tej drugiej można się pokusić o odnalezienie dobrych cech ludzi, o tyle w tej pierwszej - nie. Gdy znika cywilizacja, nie liczy się nic prócz przetrwania. Tu zły chyba jest każdy łącznie z głównym bohaterem.

Upadek asteroidy - globalna katastrofa sprawiają, że ludzie stają się gorsi od zwierząt. Każdy kolejny napotkany człowiek jest zły. W tym świecie nie zauważyłem herosów - najbardziej przemawia do mnie scena napadu kanibali na karawanę, podczas gdy główny bohater wcale nie po holywoodzku nie wychyla się, czeka aż atak się skończy. Z kolei gdy jeden raz idzie ewidentnie po dobrej stronie - doprowadza do katastrofy całą okolicę.
Ostatnio zmieniony pn cze 10, 2013 1:08 pm przez Gorogos, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Sir Vincent Drake
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: ndz lis 04, 2012 3:30 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

ndz cze 23, 2013 10:36 am

Może warto też zajrzeć do uniwersum Star Wars i sięgnąć po książki o Sithach. Od siebie mogę polecić trylogię Bane'a. Niektórzy traktują zło sithów względnie, ale szanowny pan Bane do świętych nie należy.
 
Gorogos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 39
Rejestracja: pt paź 05, 2012 8:10 am

Re: Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

pn lip 08, 2013 8:15 pm

Sir Vincent Drake pisze:
Może warto też zajrzeć do uniwersum Star Wars i sięgnąć po książki o Sithach. Od siebie mogę polecić trylogię Bane'a. Niektórzy traktują zło sithów względnie, ale szanowny pan Bane do świętych nie należy.


Jak najbardziej - jestem w trakcie czytania :)
 
Maston
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: czw lut 03, 2011 6:01 pm

Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

sob lip 13, 2013 5:07 pm

Z całą pewnością mogę Ci polecić "STARCRAFT Nim zapadnie ciemność." Jest to jedna z moich ulubionych książek, właśnie ze względu na zakończenie ;)
Jest też oczywiście "Gra o Tron" - którą wszyscy się zachwycają, a której nie polecam, myślę że jednak tobie się może spodobać :P
Właśnie ze względu na fakt, że 3/4 bohaterów ginie.

Ktoś też wspomniał o" Trylogii czarnego maga". Może nie spełnia wszystkich Twoich warunków, ale myślę że będziesz zadowolony :)
Główny bohater nie ginie, aczkolwiek bardzo tego żałuje, natomiast śmierć ponosi Akkarin- wyrąbiście wykreowana postać.

Można również wspomnieć o "Kameleonie" Kosika Rafała - ja sam jednak nie jestem przekonany do tej książki.

Nie wiem czy lubisz opowiadania, jeśli tak to polecam coś w stylu np."Zapach Szkła" Ziemiańskiego, bądź też "Sępy" - Cichowlas i Rostocki.
Jedno opowiadanko na wieczór przed zaśnięciem, bardzo dobry "motyw" ;)
 
Drablo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: wt lip 16, 2013 11:03 pm

Re: Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

wt lip 16, 2013 11:09 pm

O złych mówicie? :>

Bohaterowie umierają - M. Woodring Stover. 1 co mi na myśl przyszło. Caine to typowy antybohater :)
Wykonawcy bożego zamysłu - Zoran Krusvar. Bodajże gdzieś na początku świetna scena z wioską ;)
Mrok, który nas poprzedza - R. Scott Bakker. Masa,masa negatywków.
Od biedy Waylander D. Gemmell.
 
Awatar użytkownika
gradziol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: sob lip 13, 2013 3:06 am

Re: Książki o ZŁYCH! [Temat spoilerogenny]

czw lip 18, 2013 12:11 pm

Juz ktos wspominal, wiec tylko popre, "Droga" by Cormac McCarthy, mocno klimatyczna, zona mi sie poplakala czytajac. Zakonczenie tez niewesole.

Cala seria Wojny Pajeczej Krolowej, antybohaterow tam bez liku.

The Governor Trilogy by Robert Kirkman - moze nie literatura najwyzszych lotow, ale bohater jest BARDZO negatywny, sam by chcial czlowiek go w czasie czytania odstrzelic. Dodatkowo gratka dla milosnikow The Walking Dead (jedynej slusznej formy, czyli komiksu).

"Przenajswietrza Rzeczpospolita" by Jacek Piekara - ksiazka bardzo obrazoburcza, tez kanalii nie brak. Nie wiem, czy choc jeden bohater tej ksiazki jest w pelni pozytywny.

Word Bearers Trilogy by Anthony Reynolds - niby dla milosnikow w40k, ale ksiazki swietne i warte przeczytania dla kazdego milosnika Dark S/F. Jako, ze "bohaterami" sa tutaj Chaos Space Marines, niemal kazdy jest zly do szpiku kosci.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości