Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2142
Rejestracja: pn mar 27, 2006 12:52 am

[Tutorial] Drzewo by qc

wt sie 31, 2010 12:05 pm

Część 1:

Ponieważ gips na dioramie pod kompanię zielonoskórych schnie dość długo (bo i wilgotno się zrobiło ostatnio) postanowiłem "zbudować" drzewo. Całość prac zaprezentowanych w części 1 zajęła mi niecałą godzinę.

Do "budowy" wykorzystałem przewód miedziany, który od lat kurzył się w szafie, drut (prawdopodobnie do robienia plomb) oraz dwie rolki z taśmy na paragony i (niewidoczne na zdjęciu) taśmę do pakowania oraz pojemnik po farbie plakatowej i trochę papieru toaletowego.
Narzędzia z których korzystałem to małe kombinerki i cążki oraz uniwersalny nóż do tapet.

Obrazek

Z przewodu ściągamy izolację, najlepiej tnąc nożem izolację wzdłuż.

Obrazek

Z rolek, papieru toaletowego, taśmy do pakowania oraz pojemnika po farbie plakatowej formujemy rdzeń drzewa.

Obrazek

Rozplatamy druciki...

Obrazek

...i przykładamy je do rdzenia drzewa. Dla ułatwienia taśmę do pakowania przykleiłem do rdzenia na "lewą stronę" tak by druciki miały się do czego kleić.

Obrazek

Skręcamy korzenie:

Obrazek

Od spodu wsunąłem pod druty poprzycinane fragmenty gałązek i jakiś łodyg (kupionych w Ikei) używanych przez narzeczoną do ozdoby mieszkania:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po zakończeniu pracy nad korzeniami przechodzimy do pnia, przeplatając ze sobą pasma drucików wedle własnego uznania (dla ułatwienia można fragment nad korzeniami okleić paskiem taśmy do pakowania).

Obrazek
Obrazek

Po zakończeniu kształtowania pnia, skręcamy gałęzie. Znów kierując się własną wyobraźnią.
Obrazek
Obrazek

Przycinamy końcówki skręconych gałęzi i wyginamy konary:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tak wygląda drzewo w porównaniu z modelami:
Obrazek
Ostatnio zmieniony czw paź 27, 2011 1:46 am przez quidamcorvus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2142
Rejestracja: pn mar 27, 2006 12:52 am

Re: [Makiety] Drzewo by qc

czw wrz 02, 2010 10:24 am

Część 2: Dziuple

Rdzeń drzewa wykonałem z plastikowych rolek, papieru i taśmy do pakowania z kilku po powodów. Po pierwsze mam tego materiału w domu dość sporo ;) , a po drugie łatwo w takim rdzeniu zrobić dziuple - używając do tego rozgrzanego noża (uwaga dzieci nie róbcie tego w domu ;) ):
Obrazek
 
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2142
Rejestracja: pn mar 27, 2006 12:52 am

Re: [Makiety] Drzewo by qc

wt wrz 07, 2010 11:27 pm

Część 3: Kora & podstawka

Trzecia część to pokrycie rdzenia korą i wykonanie podstawki, w której osadzone zostanie drzewo.
Do wykonania kory wykorzystałem szpachlówkę do drewna, którą nałożyłem na rdzeń szpatułką. Szpachlówka nakłada się łatwo, choć trudno ją wykorzystać do "oblepienia" cienkich gałęzi. Fakturę na gałęziach uzyskałem "malując" drut wikolem i posypując klej piaskiem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po wyschnięciu szpachlówki i kleju, całość pomalowałem "czernidłem", na które składają się wszelkiego rodzaju czarne farbki i pigmenty zmieszane z rozwodnionym wikolem, "czernidło" wzmocniło i usztywniło całą konstrukcję.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po nałożeniu pierwszej warstwy szpachlówki i pomalowaniu "czernidłem" nadeszła pora na zrobienie podstawki. Do tego celu użyłem gipsu zmieszanego z piaskiem, który po rozrobieniu rozlałem na plastikowej "tacce". W mokrym jeszcze gipsie osadziłem drzewo, a także korek, kamyki i ścinki modeliny, które będą imitować skałki. Następnie całość przysypałem piaskiem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po wyschnięciu gipsu całą podstawkę (górę i spód) pokryłem rozwodnionym wikolem, który z jednej strony przytwierdził piasek i "skałki", a z drugiej wzmocnił całą konstrukcję podstawki.

Obrazek
Obrazek

Kolejnym krokiem było nałożenie kolejnej warstwy szpachlówki na pień drzewa, oraz pomalowanie całości - pnia i podstawki - "czernidłem".

Obrazek
Obrazek
Obrazek
 
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2142
Rejestracja: pn mar 27, 2006 12:52 am

Re: [Makiety] Drzewo by qc

czw wrz 16, 2010 7:56 pm

Część 4: Malowanie

To wciąż WiP malowania:
Obrazek
Obrazek
 
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2142
Rejestracja: pn mar 27, 2006 12:52 am

Re: [Makiety] Drzewo by qc

pn wrz 20, 2010 2:24 am

Część 5: Gniazdo
Drzewo już pomalowane. Kolejny etap pracy to gniazdo gryfona, zrobione z sosnowych igieł - pozostałość po bożonarodzeniowej choince:

Na miejscu, przygotowanym w czasie modelowania...
Obrazek

...przyklejamy wikolem sosnowe igły, tworząc gniazdo.
Obrazek

Gniazdo "ozdabiamy" watą, a następnie smarujemy całość mocno rozwodnionym wikolem i po wyschnięciu washujemy rozwodnioną farbą.
Obrazek

Następnie ubogacamy gniazdo w gustowne pajęczyny zrobione z kleju polimerowego.
Obrazek

Drzewo z gniazdem prezentuje się następująco:
Obrazek
Obrazek
 
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2142
Rejestracja: pn mar 27, 2006 12:52 am

Re: [Makiety] Drzewo by qc

pt wrz 24, 2010 12:20 am

Część 6: Ostatnia

Rzadko planuję szczegóły albo często zmieniam koncepcję, czy to podczas malowania figurek, czy budowania makiet. Tak było i tym razem, gdy skończyłem pierwsze gniazdo postanowiłem zrobić drugie, a w obu umieścić gryfony - zresztą moje ulubione fantastyczne zwierzęta. Pierwszy gryfon pochodzi z zestawu Empire General, drugi występuje zarówno w Watchtower jak i Fortified Manor House. Malowanie gryfonów zajęło parę minut (tak wyglądały przed washowaniem), budowa drugiego gniazda niewiele więcej. W międzyczasie na podstawce "zasadziłem" grzyby i krzewy, a także "zasiałem" trochę trawy elektrostatycznej, by ożywiła nieco podstawkę, na gałęziach zaś zrobiłem porosty z waty, którą pomalowałem wikolem zmieszanym z farbą.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
 
katarzyna11
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: śr lip 31, 2013 8:28 pm

[Tutorial] Drzewo by qc

śr lip 31, 2013 8:31 pm

pierwszy raz wykonałam makiete drzewa według przedstawionego przez Ciebie opisu i udało się. efekty przerosly moje oczekiwania. dziękuje i pozdrawiam :)
 
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2142
Rejestracja: pn mar 27, 2006 12:52 am

Re: [Tutorial] Drzewo by qc

czw sie 01, 2013 1:12 pm

katarzyna11 pisze:
pierwszy raz wykonałam makiete drzewa według przedstawionego przez Ciebie opisu i udało się. efekty przerosly moje oczekiwania. dziękuje i pozdrawiam :)

Cieszę się, że poradnik się przydał.
 
Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2142
Rejestracja: pn mar 27, 2006 12:52 am

[Tutorial] Drzewo by qc

śr sie 07, 2013 11:59 am

Jako, że zdjęcia zniknęły w odmętach internetu zapraszam na bloga, gdzie poradnik dostępny jest razem z fotografiami.

Zdjęcia na forum postaram się wstawić w przyszłości.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości