Zrodzony z fantastyki

 
Felik
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: wt maja 01, 2012 11:55 pm

Uprzejma prośba - Czasy Niepokoju

pt sie 09, 2013 4:31 pm

Nie wiem czy istnieje taki temat, być może źle szukałem i przez swoją wrodzoną nieuwagę nie dostrzegłem. Niemniej uprzejmie proszę o wszelkie źródła, które traktują o Czasach Niepokoju oraz świeżych wydarzeniach po nich. Książki, podręczniki, etc. Wiem, że obowiązkową lekturą jest Trylogia awatarów, ale co jeszcze polecacie? Potrzebuję źródeł wiedzy.
Ostatnio zmieniony ndz sie 11, 2013 5:05 pm przez Radnon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Uprzejma prośba - Czasy Niepokoju

pt sie 09, 2013 5:38 pm

Czasy Niepokoju to akurat na tyle rozległe i ważne dla Krain wydarzenie, że znakomita większość podręczników do drugiej i trzeciej edycji w jakiś sposób się do niego odnosi. Dużo zależy od tego co Cię najbardziej interesuje. Zacząć jednak najlepiej od:

Trzecia edycja:
- "Zapomniane Krainy: Opis Świata" - podręcznik podstawowy, który w kilku miejscach opisuje Czas Niepokoju;
- "Wyznania i Panteony" - opis bogów z uwzględnieniem zmian, które zaszły na skutek Kryzysu Awatarów;
- "Władcy Mroku" - sekcje poświęcone kościołom Cyrika, Bane'a, Zhentarimom;
- Lost Empires of Faerun - trochę informacji o bogach, którzy polegli w tym okresie;
- Grand History of the Realms - szczegółowa linia czasu.

Druga edycja:
- Forgotten Realms Campaign Setting - tak jak wyżej, podręcznik podstawowy;
- Forgotten Realms Adventures - aktualizacja Krain z 1 do 2 edycji zawierająca fabularyzowany opis wielu zagadnień, które były skutkiem Czasu Niepokojów (np. zmiany w klasach postaci);
- "boska trylogia" (Faiths & Avatars, Powers & Pantheons i Demihuman Deities) - dokładny opis wszystkich panteonów;
- Shadowdale, Tantras i Waterdeep - przygody towarzące Trylogii Awatarów (napisane przez Greenwooda i znacznie lepiej osadzone w Krainach niż książki);
- Ruins of Zhentil Keep - opis wydarzeń związanych z intrygą Cyrika i upadkiem Twierdzy Zhentil;
- For Duty & Deity - przygoda poświęcona Waukeen i jej uwięzieniu.

Powieści:
- Trylogia Awatarów (wspomniana przez Ciebie) oraz następujące po niej książki "Książę Kłamstw" i Crucible: Cyric the Mad;
- Shadows of Avatar Trilogy - opis Czasu Niepokojów z perpektywy różnych bohaterów Krain (Wybrańców Mystry, Rycerzy Myth Drannor), dobrze uzupełnia główny cykl a przy okazji zawiera kilka ciekawych smaczków (można się np. dowiedzieć skąd wziął się wizerunek Midnight jako gotyckiej wiedźmy);
- "Trylogia Kamienia Poszukiwacza" - Alias, Moander, Poszukiwacz Wyverspur;
- AD&D Comics - kilka numerów poświęconych było wydarzeniom w Waterdeep (skupionym głównie wokół Selune i Shar);
- "Mroczne Oblężenie" - wydarzenia z perspektywy drowów.

Oczywiście jest to tylko wycinek i te pozycje, które mogłem podać z pamięci. Jeżeli interesuje Cię coś konkretnego to zawsze mogę pogrzebać w swoich zbiorach.
Ostatnio zmieniony ndz sie 11, 2013 5:06 pm przez Radnon, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Felik
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: wt maja 01, 2012 11:55 pm

Uprzejma proźba - Czasy Niepokoju.

pt sie 09, 2013 7:55 pm

O, dziękuję bardzo. To się z pewnością bardzo, bardzo przyda. Raz jeszcze dziękować : )

PS: Zwłaszcza ukierunkowany jestem na tereny Amn. Co się tam wówczas działo, jakie zaszły wydarzenia, zmiany, organizacje, itp.
Ostatnio zmieniony pt sie 09, 2013 8:04 pm przez Felik, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Uprzejma prośba - Czasy Niepokoju

ndz sie 11, 2013 5:11 pm

Jeżeli chodzi o południe Faerunu to warto pograć lub przynajmiej poczytać o obu częściach gry Baldur's Gate. Awantura z pomiotem Bhaala rozgrywa się głównie w tym regionie. Poza tym twórcy przemycili tam kilka ciekawostek settingowych, choćby działalność amnijskiego kościoła Waukeen w czasie nieobecności ich patronki.

Ze źródeł książkowych dobrze zajrzeć do Lands of Intrygue (najobszerniejszy opis regionu) oraz Cloak & Dagger (sporo o zmianach w organizacjach takich jak Rycerze Tarczy, Cieniści Złodzieje, Rundeen, które działają na tym obszarze).

Notka moderatorska: Przeniosłem temat do bardziej odpowiedniego działu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości