Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
wysłannik
Moderator
Moderator
Posty: 668
Rejestracja: śr cze 09, 2010 10:54 am

Największe błędy Mistrza Gry?

czw maja 05, 2011 2:50 pm

Gwjazdor pisze:
Tutaj mamy ciekawy przykład tzw. "Błędu MG wynikającego z błędu gracza". Bo jeśli gracz ma bogaty opis swojej postaci, dopracowana w każdy szczególe, historię i opis osobowości który aż roi się od zahaczek dla MG to jest świetnie, po prostu MG ma mętlik w głowie bo tyle świetnych pomysłów związanych z tym graczem przychodzi mu na myśl. A właśnie jak jesteś tym drugim graczem, i historia twojej postaci brzmi "urodziłem się" zaś jej opis "Jestem wielki Krusk z jeszcze większym mieczem" to czego oczekujesz? U mnie ten błąd bywa dosyć powszechny, właśnie dlatego że kilku graczy buduje bogate opisy, angażuje się chętnie w zdarzenia na sesji, a reszta nie ma historii, nie ma opisu, często postacie zrobione w mysl "zrób mi jakąś postać i powiedz jak nią grać" czy "moge być kimkolwiek byle być dobry i nie być gnomem". Co zrobić by było inaczej? Musiałbym wręcz stopować ciągle tych "fabularnych" graczy, i zachęcać tych "nijakich" (tak, słowa "nijakich" użyłem celowo. "Mechaniczni" nie pasuje. Nic innego nie pasuje. Więc nijacy). "No Kazik weź coś zrób. Nie wiem, przeczytaj chociaż ten tajemniczy list który znalazłeś..."


Gwjazdor, mam wrażenie, że słowa te kierują się do mnie albo mojego MG, a ja nie
powiedziałem, że mój MG tak robi. Kierowałem to do ogółu, błąd jakiego żaden MG nie może robić. To nie znaczy, że u mnie gracze, czy MG, są mało kreatywni i nie mogą albo nie chcą nic wymyślić.
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

Największe błędy Mistrza Gry?

czw maja 05, 2011 7:40 pm

Masz złe wrażenie. Ty podałeś to jako błąd MG - ja po prostu napisałem, że to nie koniecznie MG za to ponosi winę. I tyle, nic więcej.
 
Awatar użytkownika
wysłannik
Moderator
Moderator
Posty: 668
Rejestracja: śr cze 09, 2010 10:54 am

Re: Największe błędy Mistrza Gry?

czw maja 05, 2011 8:30 pm

No to mnie uspokoiłeś. :)
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Re: Największe błędy Mistrza Gry?

pn maja 16, 2011 10:54 pm

Bortasz pisze:
Co was najbardziej wkurza w mistrzach gry?

Jestem dość czepliwym człowiekiem, ale odpowiem na pytanie - zachowanie, które najbardziej mnie denerwuje. Pamiętam pierwsze sesje, gdy MG był sąsiad (nazwijmy go "D"). D bardzo często korzystał z konwencji: "Idź w prawo, bo inaczej pieprznie Cię piorun". Prowadził nas po sznurku, a gdy zaczęliśmy nie do tego BN-a co trzeba, lub staliśmy się zbyt pewni, to momentalnie nas tak udupiał, że smierć była najlżejszą karą.

Bortasz pisze:
Jakie błędy was najbardziej irytują, a jakie jesteście skłonni wybaczyć?

Nie czepiam się mechaniki. MG to MG. Jego gra, jego zasady. Nie toleruję za bardzo niezdecydowania. Zasada "Pierwsza słowo do dziennika..." ma tutaj znaczenie.

Bortasz pisze:
Jakie winny być ostatnie słowa mistrza gry?

"To do następnej soboty."

Bortasz pisze:
Czego Mistrz gry nie powinien robić?

Serwować alkoholu na sesji. Raz wzięliśmy sobie sporo piw do gry i wyszło tak, że było dużo śmiechu, a fabuła się nie kleiła. Co innego jedno piwo na rozluźnienie. Wspomniałem również już wyżej, że MG nie powinien zmieniać zdania.

Bortasz pisze:
Jakie zachowanie mistrza gry pozbawia was radości z grania?

Głupkowate docinki, branie gry zbyt "na luzie", traktowanie graczy nierówno. Bardzo lubię "poważnie" odgrywać sesję, mimo że w życiu codziennym mam zbyt duże poczucie humoru (nie zawsze wychodzi mi to na dobre).
 
Awatar użytkownika
jakkubus
Moderator blogów i komentarzy
Moderator blogów i komentarzy
Posty: 51
Rejestracja: czw maja 05, 2011 10:39 am

Największe błędy Mistrza Gry?

pt lip 08, 2011 9:56 pm

Bortasz pisze:
Co was najbardziej wkurza w mistrzach gry?


Faworyzowanie niektórych graczy.

Jakie błędy was najbardziej irytują, a jakie jesteście skłonni wybaczyć?


Mnie najbardziej irytują błędy, które MG powtarza w kółko. Inne... no cóż zdarza się. Nikt nie jest doskonały.

Jakie winny być ostatnie słowa mistrza gry?


Do następnej sesji.

Czego Mistrz gry nie powinien robić?


Tego co wymieniłem na początku i końcu posta.

Jakie zachowanie mistrza gry pozbawia was radości z grania?


Niechybne i niezasłużone zgony (tzn. postać zostaje zaciukana bez szans na obronę jak np. moja czarna rycerka wpadła w pułapkę zastawioną przez 3 skrytobójców. Bez zbroi i bez żadnej sposobności dostrzeżenia niebezpieczeństwa [strata tym bardziej bolesna, iż drużyna składa się z wysokopoziomowych postaci, a gramy w KC]).
 
Awatar użytkownika
Szarlih
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 906
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 3:04 pm

Największe błędy Mistrza Gry?

sob lip 09, 2011 8:54 pm

Co was najbardziej wkurza w mistrzach gry?

Niezrozumienie dla pełnionej roli. A jako efekty tego niezrozumienia - konkurowanie z graczami, znęcanie się nad ich postaciami, prowadzenie ich po sznurku, metagaming na sesji. Kilka autentycznych sytuacji:

- kłócę się z kolegą (mistrzem gry) na temat poglądów politycznych. Jego ostatnie słowo: "Zobaczysz, jak twojej postaci będzie fajnie szło na następnej sesji".

- Postać jednego z graczy nie straciła poziomu przy wskrzeszeniu, ponieważ (przerwaliśmy sesję aby coś zjeść, tym czymś było mięsko z grilla) gracz prowadzący tę postać oddał MG jedną swoją kiełbasę (serio). Na usprawiedliwienie - gracz zaproponował to żartując i zdziwiło go, gdy MG ochoczo się zgodził.

- Pewien MG miał skłonność do "delikatnego" prowadzenia graczy za rączkę. Jeden autentyczny fragment narracji, który zapamiętałem: "wiesz, że straż będzie was szukać. Wiesz, że ciężko ukryć się przed strażą, jeśli nie zna się dobrych kryjówek. Ty znasz jedną taką kryjówkę i jest ona bardzo blisko. Co robisz?"

- kłóciłem się z koleżanką MG na temat czarnej rasy. Na jej następnej sesji trafiliśmy do miasta, w którym rasistów topiono w gnoju (dosłownie).

- kolegę (tego od polityki) rzuciła dziewczyna i przeżywał to ogromnie. Praktycznie każdy BN mężczyzna w jego następnej kampanii był straszliwie zdradzonym mężem, a każda kobieta (w tym główny antagonista) podłą szmatą.

Jakie winny być ostatnie słowa mistrza gry?

Wymarzone? "Dobra, napiszcie mi na skype wrażenia z sesji, ja to jeszcze dzisiaj wieczorkiem przejrzę i sądzę że jutro na 10 możecie już być u mnie." Nigdy ich nie usłyszałem, ale chciałbym.

Jakie zachowanie mistrza gry pozbawia was radości z grania?

Brak przygotowania. Wcale nie mówię tu o spisaniu scenariusza, jeśli ktoś zamierza improwizować, to super. Ale oczekuję, że MG będzie znał mechanikę, jaką wprowadza na sesję, i że żadne zachowanie graczy nie spowoduje u niego zakłopotania. A już na pewno, że nie usłyszę słów "nie zaplanowałem takiego rozwoju spraw, nie róbcie tak/nie idźcie tedy".

Pamiętam jedną sesje, całkiem niedawno, gdzie kolega wpadł na pewien bardzo niekonwencjonalny pomysł i popchnął fabułę w zupełnie nieoczekiwanym kierunku.

Co na to MG? "K*rwa, nieźle. Zróbmy sobie 5 minut przerwy, idę na fajkę".

I wrócił z jednym z lepszym finałów kampanii w jakie grałem w DnD. Cieszę się, że postanowił coś wykombinować, zamiast się poddać i w jakiś prosty sposób powstrzymać gracza ("do rytuału trzeba mieć zły charakter", "to nie twoja krew byłą składnikiem na samym początku"). Kampania wiele na tym zyskała.
 
oren10
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: pn paź 24, 2011 10:34 pm

Re: Największe błędy Mistrza Gry?

pt sty 20, 2012 12:15 pm

@ VoBono
Nie masz po prostu szczęścia i trafiłeś na złego MG (nie chce nikogo obrażać!)
Np. takie sytuacje jak opisałeś:


Porządny MG nie przekłada realnego życia na grę. Sam też prowadzę i wiem, że czasem to jest trudne, ale bez przesady! Można sobie z tym poradzić!
Ostatnio zmieniony pt sty 20, 2012 12:16 pm przez oren10, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Aramin.
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 58
Rejestracja: pt lis 13, 2009 9:24 pm

Największe błędy Mistrza Gry?

pt sie 23, 2013 4:22 pm

Tak jak ktoś (chyba Albiorix) wcześniej wspomniał wkurza mnie jak maksuję jakiś aspekt mechaniczny postaci tj. np. skradanie i nagle wszyscy pijani chłopi słyszą ruch cząsteczek i rosnącą trawę.

Wkurza mnie zmuszanie gracza do używania Epickiego Wypasionego Mega Klimatycznego Przedmiotu Od Mistrza Gry. Czy może nawet nie zmuszanie co bardzo mocne sugerowanie tego poza grą ==

Wkurza mnie kiedy podczas opisywania jakiejś sceny moja postać nie ma czasu na reakcję bo MG sobie jakoś tam tą scenę wymyślił i nie mogę mu jej zepsuć swoim zbyt szybkim działaniem.

Wkurza mnie kiedy po każdej walce moja postać jest ledwo żywa, a pół drużyny ma ujemne hapeki.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości