Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

śr sty 11, 2012 11:16 pm

Fabuła i język mi pasuje, i choć się irytuję z powodu przewidywalności , to nie mogę tak po prostu odłożyć książki :wink:

Masz rację. :) Przeczytałem chyba większość książek Eddingsa, mimo jego przewidywalności. Może po prostu nie odpowiada mi świat Canavan i dlatego się ciskam. Przepraszam, więcej nie będę. :wink:
Wracając do tematu, co powiecie na Rbita z książek Kresa? Stale leży i śpi, a wszystko widzi i słyszy. A gdy trzeba zawsze daje sobie radę. I jeszcze nie marudzi na nieważne tematy. :mrgreen:
 
Awatar użytkownika
Honey
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 56
Rejestracja: pn gru 26, 2011 11:06 pm

Re: Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

czw sty 12, 2012 5:00 pm

yabu pisze:
Fabuła i język mi pasuje, i choć się irytuję z powodu przewidywalności , to nie mogę tak po prostu odłożyć książki :wink:

Masz rację. :) Przeczytałem chyba większość książek Eddingsa, mimo jego przewidywalności. Może po prostu nie odpowiada mi świat Canavan i dlatego się ciskam. Przepraszam, więcej nie będę. :wink:
Nic nie szkodzi, więc nie musisz przestawać :wink: Kwestia gustu :) Co napisał Eddings, co byś polecił?
 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Re: Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

czw sty 12, 2012 7:21 pm

Belgariada i Malloreon, Elenium i Tamuli - to chyba jego najbardziej znane cykle. Poszczególne tytuły pod tym linkiem:
http://pl.wikipedia.org/wiki/David_Eddings
To jeden z moich ulubionych pisarzy fantastycznych, cóż z tego, że można mu zarzucić schematyczność.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

czw sty 12, 2012 7:54 pm

@ Honey

Odnośnie Eddingsa to bardzo ciekawe są jego dwa połączone cykle: "Elenium" i "Tamuli". W obu główny bohater, Sparhawk, jeden z najważniejszych rycerzy zakonu pandionitów, musi zmierzyć się z mrocznymi siłami, które zagrażają światu - bogami Azashem i Cyrgonem. W tym przedsięwzięciu pomagają mu inni rycerze: pandionita i wesołek Kalten, alcjonita Tynian, cyrynita Bevier i genidianita Ulash a także giermkowie: Kurik i jego synowie Talen i Khalad, czarodziejka Sephrenia a także bogini Aphrael, występująca pod postacią małej dziewczynki i olbrzymia Tamulka Mirtai. Jak to w takiej opowieści bywa, bohaterowie podróżują w różne miejsca, toczą bitwy na miecze i topory, używają magii, rozwiązują intrygi, popadają w tarapaty a do tego wszystkiego mieszają się jeszcze poszczególni bogowie różnych ras, którzy wspomagają swoich wiernych. W książce jest sporo patosu i wzniosłości, zwłaszcza reprezentowanej przez Sparhawka, Sephrenię i paru głównych rycerzy ale też sporo humoru, którym epatują przede wszystkim Kalten i Talen. No, i najważniejsze - akcja się nie zatrzymuje. Wraz z bohaterami co chwila przeżywamy jakąś nową przygodę. Powieść więc, jak napisał Aszhe, nie nudzi, mimo, że jest napisana schematycznie.
 
Awatar użytkownika
Honey
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 56
Rejestracja: pn gru 26, 2011 11:06 pm

Re: Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

pt sty 13, 2012 10:02 pm

Dziękuję Aszhe i earl. Zapowiada się ciekawie, więc jak tylko nie będę miała co czytać, to chętnie po jego książki sięgnę. :)
earl pisze:
Powieść więc, jak napisał Aszhe, nie nudzi, mimo, że jest napisana schematycznie.
Do takich pozycji należy twórczość C.R.Zafóna - wszystkie jego książki są napisane według tego samego schematu, lecz nie przeszkadza to ani nie odbiera przyjemności z czytania. Najlepiej to widać w "Cieniu wiatru" (to jego przedostatnie dzieło, które najtrafniej prezentuje jego wysoki kunszt pisarski i wielkie możliwości. Ostatnio wydane - paradoksalnie, je napisał jako pierwsze - mają błędy i są na znacznie niższym poziomie, ale już zapowiadają jego przyszłe osiągnięcia jako pisarza).
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

pt sty 13, 2012 10:04 pm

Wolę cykle 'Belgariada' i 'Mallorreon'. Może dlatego że są dłuższe. :wink: 'Elenium' i 'Tamuli' to tylko sześć książek.
Minusem Edginsa jest właśnie schematyczność, oraz nachalnie stereotypowe zachowania przedstawicieli poszczególnych narodów. A czyta się go zadziwiająco dobrze. :?
 
Berial
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: sob kwie 27, 2013 6:22 pm

Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

sob maja 04, 2013 9:02 pm

Geralt, Regi i Dijkstra z wiedźmaka :) Geralt - wiadomo. Regis - za wywód o wampirach. Dijkstra - za klimat szpiega, który nie wygląda jak szpieg, a który umie uciec bandzie zabójców i zniknąć na resztę życia.
Will, Halt oraz Malcolm ze "Zwiadowców". Will, bo jest z jednej strony wesoły a z drugiej tajemniczy. Halt, bo jest podobny do Geralta. Ponury, pewny siebie. I ma to "coś". Malcolm... Chyba czuję w nim starego Regisa z wiedźmaka...
No i Harry Potter... Seria, na której uczyłem się czytać... Dumbledore, oczywiście... Harry'ego niezbyt lubiłem... Za to Slughorn był super :)
Byłbym zapomniał o Wardstone... Cóż w Kronikach lubiłem Toma, Billa... I wiedźmę - zabójczynię. Nie pamiętam jak się nazywała...
 
Awatar użytkownika
Mukoki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: wt maja 14, 2013 11:07 pm

Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

śr maja 15, 2013 12:07 am

Pojadę nie po kolei, bo zawsze mam problem z rankingami, więc niechaj wszyscy będą równymi:

1. Jeśli chodzi o cykl wiedźmiński, moim faworytem jest oczywiście Geralt, za cynizm, podejście do życia i ludzi. Pokusiłabym się też o podanie Jaskra, Regisa i Angoueleme, ale nie będę tak szarżować.
2. Korci mnie, żeby podać Kvothe'a z Kronik Królobójcy P. Rothfussa (Imię wiatru, Strach mędrca), choć po głębszym namyśle stwierdzam, że moje obsesyjne zamiłowanie do tego cyklu bynajmniej nie jest zasługą głównego bohatera. Ale niechaj będzie, jego też przygarnę. Cwane to to, i uzdolnione.
3. Moim numerem jeden jest Jean-Baptiste Grenouille (Pachnidło) za jego radosne wyobrażenia podczas leżenia w wąskiej wnęce w jaskini, za nietypowe podejście do swoich zbrodni i totalny brak zainteresowania sławą i pieniędzmi.
4. Locke Lamora (Kłamstwa Locke'a Lamory, Na szkarłatnych morzach). Za cwaniactwo. Za umysł. Za sarkazm. Za dowcip. Bad ass jak się patrzy.
5. A teraz powieje romantyzmem, Rhett Butler z Przeminęło z wiatrem. Ponownie górę bierze cynizm, inteligencja i stosunek do ludzi. Nie wspominając o tym, że toż to niemal ideał faceta jest :razz: .
 
Awatar użytkownika
Morpheo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: czw sie 08, 2013 12:36 pm

Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

czw sie 08, 2013 2:57 pm

Trochę odkurzę temat.

Nie prowadzę żadnego rankingu i jednocześnie jestem przekonany o marności mojej pamięci. Zapomnę pewnie o wielu barwnych postaciach, z którymi miałem okazję się zetknąć, więc uprzedzam- to tylko ci najbardziej zaryci w mej pamięci :wink:

1. Oczywiście Geralt, który na początku trochę raził mnie swoim chłodem w stosunku do siebie i innych. Z czasem jednak da się go lubić, a mam nadzieję, że nie zmieni się to u mnie jak skończę czytać całą sagę.

2. Hannibal Lecter. Nie wiem skąd bierze się u mnie sympatia do tego pana. Może to przez poczciwą mordkę Anthonego Hopkinsa, który wcielił się w jego skórę z okazji ekranizacji powieści Thomasa Harrisa. Może trochę ze względu na intelekt i kulturę owej postaci. W każdym razie na pewno tym magnesem nie jest jego jadłospis :razz:

3. Prosiaczek z "Władcy Much". Naprawdę. To nie żart.

4. Roland z sagi o Mrocznej Wieży, pióra Stefana Króla. Nie skończyłem jej czytać, jak z resztą większości sag, które zacząłem, ale i tak rewolwerowiec budzi podziw. Twardy, nieustraszony i oddany swej misji. Jeśli chodzi o charakter to można dostrzec jakieś podobieństwo do naszego białowłosego Gwynbleidda.

5. Tytułowy "Rudy" Jacka Ketchuma. W książce był tylko przez chwilę, ale bardzo go polubiłem.
 
skorpion1011

Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

pn sie 12, 2013 12:58 pm

A ja tam z sagi polubiłem Angouleme i Bonharata(w gruncie rzeczy nie był zły, robił to co potrafił najlepiej, a że był skuteczny...), poza nimi Yateha (od Roberat M. Wegnera), Tisamona(z "Cieni pojętnch") i do tej grupy ostatnio dołączył tytułowy "Skald" od Łukasza Malinowskiego.
Nie wiem, ale zawsze lubiłem mistrzów ostrza... A Angouleme po prostu bo to właśnie Angouleme.
 
Awatar użytkownika
Floki
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: czw sie 15, 2013 7:29 pm

Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

czw sie 15, 2013 8:45 pm

Chyba nie będę oryginalna, jeśli napiszę, że Geralt. Zdecydowanie! Poza tym to strasznie polubiłam Tyriona z "Pieśni lodu i ognia". Odmienność jest pociągająca. :D
 
Kamyk_alt
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: śr sie 21, 2013 2:44 pm

Re: Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

pn sie 26, 2013 8:43 am

Nigdy w sumie nie bawiłem się w takie wybieranie ulubionych postaci, ale jeśli miałbym się zdecydować to z pewnością jedną z takich osób będzie Geralt. Miałbym problem z wyborem ulubionej postaci z książki, którą wręcz ubóstwiam, czyli Władcy Pierścieni. Bardzo lubię jeszcze Krogulca z serii o Ziemiomorzu ;) (polecam poczytać, zwłaszcza pierwsze tomy ;))
 
Phellem
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czw sie 15, 2013 11:08 pm

Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

czw sie 29, 2013 1:01 am

Chciałbym dodać do tej listy kogoś na tyle mało znanego, że mógłby kogoś zachęcić do przyjrzenia się bliżej, ale obawiam się, ale w chwili obecnej do głowy nie przychodzi mi nic poza klasykami w stylu - jak Panowie przede mną już nadmienili - Wiedźmina Geralta. :) Ostatnio moim osobistym faworytem jest Fermin Romero de Torres, znany z kart powieści C. R. Zafóna. Ma cięty język i łączy w sobie prostotę z błyskotliwością. Do zestawu mógłby dołączyć Vuko Drakkainen ("Pan Lodowego Ogrodu" J. Grzędowicza), to również nietuzinkowa persona.
 
Awatar użytkownika
Exar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 482
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 9:01 am

Re: Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

czw sie 29, 2013 12:55 pm

Dago!!!

Z Dagome Iudex. Książka raczej nieznana, a dla mnie książka życia.
http://www.wydawnictwo-warmia.pl/Dla%20 ... slych.html

Zdrówki,
Exar
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

czw sie 29, 2013 4:23 pm

@ Kamyk

Dobrze pamiętam, że Krogulec miał na imię Ged?
 
slavko.w
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: czw lip 11, 2013 5:09 pm

Re: Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

pt sie 30, 2013 8:26 am

Exar pisze:
Dago!!!

Z Dagome Iudex. Książka raczej nieznana, a dla mnie książka życia.
http://www.wydawnictwo-warmia.pl/Dla%20 ... slych.html

Zdrówki,
Exar



Jak już sięgamy do Nienackiego to dużo bardziej interesującym bohaterem jest doktor Niegłowicz ze Skiroławek :D
 
Awatar użytkownika
Exar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 482
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 9:01 am

Re: Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

pt sie 30, 2013 2:15 pm

Też:D Ale on jest ludziom znany, Dago mniej (no i Dago jest bliższy fantastyce niż doktor Jan Krystian Niegłowicz). Tak czy siak, Nienacki to dla mnie masta.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

pt sie 30, 2013 5:47 pm

Nienacki to dla mnie jednak przede wszystkim Pan Samochodzik, jeden z idoli literackich mojego dzieciństwa.
 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

pt sie 30, 2013 6:51 pm

Zgadzam się z tobą Earl. Któż nie chciał mieć pływającego samochodu z silnikiem Ferrari.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

pt sie 30, 2013 7:03 pm

Ferrari 410, z maksymalną prędkością 280 km/h i 12 cylindrami. Nie zapominaj o tym, jakże ważnym szczególe, Aszhe. :)
 
Awatar użytkownika
Kaworu92
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 585
Rejestracja: pt sie 25, 2006 5:05 pm

Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

pt sie 30, 2013 7:10 pm

Daenerys - silna, niezależna, szlachetna i mądra :D
 
rutan
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: pn wrz 02, 2013 11:56 am

Re: Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

wt wrz 03, 2013 8:47 am

Wiedźmin - Gerald
Pieśń Lodu i Ognia - niezaprzeczalnie Tyrion za jego cięte riposty i podstępne plany ;)
a z władcy Pierścieni to Aragorn
 
Awatar użytkownika
Morpheo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: czw sie 08, 2013 12:36 pm

Re: Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

sob wrz 07, 2013 7:38 pm

rutan pisze:
Wiedźmin - Gerald


:spoko:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

ndz wrz 08, 2013 10:07 am

Chyba Gerard ;)
 
Awatar użytkownika
dircemari
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 94
Rejestracja: sob lut 20, 2010 9:53 am

Re: Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

ndz wrz 08, 2013 2:25 pm

A nie Gerard Earl tylko Geralt :razz:


A jednymi z moich ulubionych postaci są:
1. Simon Tregarth ze "Świata Czarownic
2. Rojer Bezpalcy z "Malowanego Człowieka"
3. Tyrion i Stannis z "Pieśni lodu i ognia"
4. Silk z "Belgariady"
5. Daimon Frey z "Siewcy wiatru" i "Zbieracza burz"
Ostatnio zmieniony ndz wrz 08, 2013 2:35 pm przez dircemari, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

ndz wrz 08, 2013 4:02 pm

Wiem, dlatego dałem emotikona ;)
 
Awatar użytkownika
Melanto
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 72
Rejestracja: ndz paź 09, 2011 9:11 pm

Re: Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

pn wrz 09, 2013 2:19 pm

Samuel Hamilton - "na wschód od Edenu" J. Steinbeck
Logen Dziewięciopalcy - J. Abercrombie ( nie chce mi się wymieniac tytułów, w których ten pan się pojawia)
Thraxas - cykl Martina Scotta z tym samym bohaterem w roli głównej
Babunia Jagódka - "Opowieści z Wilżyńskiej Doliny" i "Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny" A. Brzezińskiej
 
Awatar użytkownika
Khiodamat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: pt lis 01, 2013 7:28 pm

Re: Wasze ulubione postacie z ulubionych książek

pt lis 01, 2013 7:51 pm

Na pierwszym miejscu zdecydowanie Sulepis z cyklu "Marchia Cienia" Tada Williamsa. Szalony król-bóg, który chce obudzić bogów, by dali mu moc o jakiej się jego poddanym nie śniło. Sulepis jest też okrutny, ale jego okrucieństwo nie wynika z sadyzmu, on po prostu myśli, że jest niczym bóg i że wszystko mu wolno. Niebezpieczny, jak mało która postać znana mi z literatury.
Na drugim miejscu Aster (tyran) z cyklu Świata Wynurzonego Licii Troisi. Potężny mag zaklęty w ciele dziecka, nazywany tyranem, który chce wybić cały znany świat, a jednocześnie jest nieszczęśliwy, a jego życie to ból i dążenie do autodestrukcji. Piękna postać.
Len z książek Olgi Gromyko o w-Rnej wiedźmie. To taki wampiór przystojniak, ale bardzo sympatyczny, na swój sposób niebezpieczny, ale dobrego ducha, całkowicie i niezaprzeczalnie pozytywna postać. I najbardziej intrygująca z serii.
I ostatecznie Elodin z Kronik Królobójcy Patricka Rothfussa. Tak, jak niemożebnie drażni mnie główny bohater cyklu, tak jego nauczyciel imion, trochę zwariowany i niepoukładany, a jednocześnie niesamowicie potężny, od zaraz zyskał moją sympatię. To bardzo ciekawa i nietuzinkowa postać, miło o niej czytać.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości