Zrodzony z fantastyki

 
arqueek
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: czw lut 09, 2012 7:06 pm

Fantastyka z Japonii

śr cze 26, 2013 9:05 pm

Witam! Od dluzszego czasu interesuje mnie calkowicie inne spojrzenie na fantastyke. Poszukuje Japonskich autorow fantastyki, choc rowniez i Chinscy czy Koreanscy tez mnie interesuja ;) Znalazlem Mistrza Pu Pu, ale na tym by sie skonczylo. Jesli z kolei ktos bylby zainteresowany to rowniez moge polecic ksiazke Basnie Japonskie z serii Basnie Etniczne, National Geographic. Czy ktos zna fantastyke z tak dalekiego katka swiata?
 
Awatar użytkownika
lemon
Tłumacz
Tłumacz
Posty: 1734
Rejestracja: pn mar 22, 2010 12:01 am

Fantastyka z Japonii

czw cze 27, 2013 12:24 am

Murakami się nada? Chociaż to nie jest stricte fantastyka, to elementy jak najbardziej są. Poza tym po polsku może być ciężko. Po angielsku wychodzi zdecydowanie więcej, ale średnio się orientuję. Jeśli czytasz po angielsku, to wyłuskasz coś dla siebie tutaj. Jako ciekawostkę podaję, że Dawid Juraszek (choć nie Chińczyk, to z wykształcenia sinolog :) ) napisał zbiór opowiadań pt. Xiao Long. Biały Tygrys.
Ostatnio zmieniony czw cze 27, 2013 9:35 am przez lemon, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Rukasu
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 737
Rejestracja: wt kwie 26, 2011 10:24 pm

Fantastyka z Japonii

pt cze 28, 2013 9:56 am

Zdecydowanie "Małpi bunt" i "Wędrówka na zachód" - nie dość że klasyka, to jeszcze naprawdę bardzo wysokiej próby.

Za klasykę uznawana jest także niezła seria "Sędzia Di" (chociaż to raczej kryminały niż fantastyka).

W Polsce wydawano kiedyś również inne fantastyczne opowiadania i legendy orientalne, np. całkiem niezłą "Dziwną historię o upiorach z latarnią w kształcie piwonii", niemniej szansa, że uda Ci się je obecnie w jakiś sposób zdobyć jest raczej niewielka.

Z tych "dawniejszych" książek, na szczególną uwagę zasługuje polskie dzieło, znakomitej Jolanty Tubielewicz: "Mitologia Japonii", dosyć dokładnie streszczająca najważniejsze japońskie podania i legendy, zwłaszcza te opisane w "Kojiki" i "Nihongi".

Z bardziej współczesnych dzieł: zdecydowanie polecić należy przeznakomitą serię komiksów "Usagi Yojimbo" genialnego Stana Sakai. Jakkolwiek forma jest komiksowa, z całą pewnością zakresem poruszanych zagadnień, jakością, sposobem wyrazu oraz głębią treści bije na głowę bardzo dużo wydawanych obecnie książek.

Ciekawe dzieło popełnił także Gaiman: "Senni Łowcy" to reinterpretacja starej japońskiej baśni. Dostępne również w wersji komiksowej.

Pięcioksiąg Lian Hearn, zaczynający się od książki "Po słowiczej podłodze", to całkiem poprawne ~japońskie fantasy. Nie wszystko mi się tutaj podoba, niemniej z pewnością warto przeczytać.

Japońsko-centryczną literaturę z pogranicza sensacji, SF, fantastyki, cyberpunka i erotyki pisze w dużych ilościach Eric van Lustbader. Większość jego "japońskich" książek dzieje się współcześnie, ale zdarzają się i "retrospekcje" na pół książki, w których opisywane wydarzenia mają miejsce w bliżej nieokreślonej przeszłości. Wielu jego głównych i pobocznych bohaterów (np. Nicholas Linnear, tytułowy ninja albo japońska czarownica Miko) to obdarzeni mistycznymi mocami superbohaterowie.

No i co tu dużo mówić: w Polsce dużo prościej o mangę lub animę niż o japońską książkę. Jeżeli ta forma wyrazu również Cię interesuje, to daj znać - jest co polecać. :-)
Ostatnio zmieniony pt cze 28, 2013 10:12 am przez Rukasu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Fantastyka z Japonii

pt cze 28, 2013 11:10 am

Od siebie proponuję znakomitą sagę rodu Otori.
 
Awatar użytkownika
Rukasu
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 737
Rejestracja: wt kwie 26, 2011 10:24 pm

Fantastyka z Japonii

pt cze 28, 2013 11:23 am

...czyli pięciksiąg Lian Hearn. ;-)
 
Celinka
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 10:38 am

Fantastyka z Japonii

pn wrz 16, 2013 10:44 am

Ciekawe propozycje. Niestety ja do tej pory tylko przeczytałam Neon Genesis Evangelion, ale to się na książkę nie kwalifikuje, bo to manga.
 
Michiyo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: wt wrz 28, 2010 4:45 pm

Fantastyka z Japonii

czw paź 17, 2013 3:50 pm

Chyba nikt jeszcze nie wymieniał, Yotsuya Kaidan – "Opowieść o duchu z Yotsui" - "oparta jest na XVII-wiecznej legendzie o mściwym duchu zdradzonej i wykorzystanej kobiety, który powraca, by szukać zemsty na swoich prześladowcach. Historia ta inspirowała dramatopisarzy teatur kabuki, drzeworytników ukiyo-e, powieściopisarzy, a nawet filmowców, z Hideo Nakatą, reżyserem „Ringu” na czele." Mnie wydała się bardzo interesująca.
 
Awatar użytkownika
jakkubus
Moderator blogów i komentarzy
Moderator blogów i komentarzy
Posty: 51
Rejestracja: czw maja 05, 2011 10:39 am

Re: Fantastyka z Japonii

czw paź 17, 2013 4:59 pm

Jeśli interesuje Cię japońskie spojrzenie na fantastykę, proponuję byś wziął się za jakąś light novel. Jest tego bardzo dużo. Jeśli dobrze czytasz po angielsku, powinieneś zajrzeć na Baka-Tsuki. Jeśli z mową Shakespeara nie jesteś za dobrze obeznany, zawsze zostaje kilka przetłumaczonych na polski.
 
antek111
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: śr sie 21, 2013 10:42 pm

Fantastyka z Japonii

pn paź 28, 2013 10:57 pm

Dzięki za polecenie "Sennych łowców" :-) Sam chętnie przeczytam.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Fantastyka z Japonii

pn gru 09, 2013 2:40 pm

Ratunku. Jakiś miesiąc temu widziałam na Polterze recenzję książki fantasy inspirowanej Japonią, z efektowną okładką z samurajem i plamami czerwieni, i ze słowniczkiem japońskich terminów na końcu. Za diabła nie mogę sobie przypomnieć autora ani tytułu. Heelp!
 
Awatar użytkownika
lemon
Tłumacz
Tłumacz
Posty: 1734
Rejestracja: pn mar 22, 2010 12:01 am

Re: Fantastyka z Japonii

pn gru 09, 2013 7:05 pm

@Zir
To? Pewnie to. :)
 
MarianekJot
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: czw lis 21, 2013 11:50 am

Fantastyka z Japonii

czw gru 19, 2013 12:32 pm

Dla odmiany może warto coś przeczytać z tej kultury może się skuszę :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość