Zrodzony z fantastyki

 
4rmidas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr gru 11, 2013 6:17 pm

Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

pt gru 13, 2013 3:13 pm

Witam,

Jestem graczem z dośw, lecz nigdy nie szło mi mistrzowanie, więc postanowiłem tutaj zadać najbardziej nurtujące mnie pytania.

1. Jakimi kostkami rzucać dla wyzwań umiejętności, jak obliczać St na podstawie atrybutów i umiejętności?
2. Jak obliczać klasę pancerza, z współczynnikami?(raz doszedłem do momentu gdzie gracz miał 18 KP, i żeby trafić to trzeba było wyrzucić 18,19,20 kostką k20, jak zmniejszać ten modyfikator i zwiększać przy walce? chodzi o siłę przeciwnika i wtedy dla każdego jest inny?)
3. Po przeglądnięciu KG doszedłem do wniosku że jest małą różnica jeśli chodzi o dmg gracza, mianowicie topór wojenny duży zadaje 1*k12 natomiast miecz 1*k6 czy 1*k8, czy dodaje się jakiś współczynnik do tego dmg, jakie minusy daje rodzaj broni i jak je wykorzystywać?
4. Kiedy i jak rzucać kostkami?
5. Informacje o prowadzeniu rozgrywki.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Re: Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

pt gru 13, 2013 3:38 pm

Przeczytaj podręcznik, potem spróbuj znaleźć odpowiedź stosując spis treści/indeks, następnie użyj wyszukiwarki i dopiero jak to zawiedzie – zadaj jakieś szczegółowe pytanie na forum.
 
Awatar użytkownika
Squid
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 706
Rejestracja: wt maja 09, 2006 2:22 pm

Re: Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

pt gru 13, 2013 6:20 pm

Odpowiedź na pytanie wymagałaby niestety streszczenia całego Podręcznika Gracza do którejś z edycji.

Jeśli mistrzujesz po raz pierwszy, możesz też zastanowić się nad jakąś uproszczoną wersją zasad, żeby łatwiej było Ci wszystko ogarnąć - dla 4. edycji będzie to Quickstart, dla 3. edycji zasady z którejś z wersji "planszowych" (to się chyba D&D gra przygodowa nazywało), dla Pathfindera zasady z Beginner Box.

Jeśli szukałbyś czegoś prostego, szybkiego, darmowego, ale niekoniecznie 3-4 edycji, możesz spróbować z Kroniką czy Swords & Wizardry (po polsku) albo z Microlite 20 lub dowolnym retroklonem, np. Labirynth Lordem czy Lamentations of the Flame Princess (po angielsku).
 
4rmidas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr gru 11, 2013 6:17 pm

Re: Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

sob gru 14, 2013 10:46 am

Mam D&D 3,5 zawsze byłem tylko graczem, ale chce poznać reguły jako MP by w razie czego móc mistrzować, ale czytam Podręcznik Mistrza Podziemi i tam nic na te tematy nie ma,

6. Ile expa potrzebne na lvl? i na co sie je wydaje?
 
Aramil_S
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: śr sie 12, 2009 5:37 pm

Re: Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

sob gru 14, 2013 11:29 am

Najpierw przeczytaj podręcznik gracza. To tam opisane są wszystkie zasady. W podręczniku mistrza podziemi znajdują się porady dla MG, czyli jak prowadzić sesję, jak przygotowywać wyzwania etc.
 
4rmidas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr gru 11, 2013 6:17 pm

Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

sob gru 14, 2013 12:50 pm

A jakieś konkretne rozdziały?
Wydawało mi się że w księdze mistrza podziemi będą zasady opisane, w końcu to on prowadzi rozgrywkę.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

sob gru 14, 2013 1:45 pm

Prowadzący powinien zapoznać się ze wszystkimi podręcznikami, które stosuje na sesji, ale w przypadku D&D to Podręcznik Gracza jest najważniejszy.
Ostatnio zmieniony sob gru 14, 2013 1:45 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
4rmidas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr gru 11, 2013 6:17 pm

Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

ndz gru 15, 2013 3:48 pm

Ale po przeczytania części księgi gracza nadal nurtuje mnie problem:
Przy używaniu umiejętności zucam 1k20 a trudność to modyfikatory i ST ale jak ST jest 35 to jakim cudem ma komuś to się udać?
 
Aramil_S
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: śr sie 12, 2009 5:37 pm

Re: Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

ndz gru 15, 2013 4:41 pm

Umiejętność testujesz rzucając k20 + modyfikator umiejętności, przeciwko ST + modyfikatory trudności, więc nie doczytałeś o tym pierwszym ;)

A co do ksiąg to ogólnie z tego co zauważyłem:
- Koniecznością jest PG
- PMP może być bardzo przydatny początkującym MG, zaawansowani jakoś sobie poradzą, ale powyżej 5-6 poziomu staje się niemal konieczny z racji opisanych w nim przedmiotów magicznych i zasad ich tworzenia (bez nich niemal niemożliwym jest zachować balans)
- KP w zasadzie nie jest potrzebna zaawansowanemu MG, ale początkujący zapozna się dzięki niej z zasadami tworzenia potworów i dostanie mnóstwo gotowych przeciwników.
 
4rmidas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr gru 11, 2013 6:17 pm

Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

ndz gru 15, 2013 8:48 pm

K ale jeśli ST jest 35 to rozumiem że dopiero gdzieś na 12 poziomie co najmniej mogą sobie poradzić mając w tej umiejętności range 15 więc 35-12=20 i wtedy 1k20 muszą 20 rzucić(bez modyfikatora z atrybutu).

Dobrze rozumuje?

1.pytanie jest na temat broni i zbroi. Mianowicie doczytałem że jeśli ktoś używa 2 broni to premia z siły w drugiej ręce jest 1/2, ale czy ataki są wykonywane jednocześnie, jako 1 ruch ataku, czy marnuje sie ruch w sęsie przemieszczania?

2. Czy bronie wypisane w KG są ostateczne, czy są jakieś mocniejsze w internecie(dla niziołka max 1k6 chyba jest, bo jest mały), czy są jakieś sposoby ulepszenia tego ataku, to samo pytanie nurtuje mnie w sprawie zbroi+ czy zbroja to całość-buty rękawice itd itp?
 
Aramil_S
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: śr sie 12, 2009 5:37 pm

Re: Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

ndz gru 15, 2013 11:12 pm

Tak dobrze rozumiesz, ale pamiętaj że gracz też może uzyskać dodatkowe modyfikatory, czy to z premii synchronicznych, atutów, czy magicznych przedmiotów.

1.
- Jeśli wykonujesz zwykłą akcję ataku, wypłacasz jeden atak, zawsze (pomijam tutaj zasady dodatkowe ;) )
- Jeśli wykonujesz akcję pełnego ataku, wypłacasz wszystkie swoje ataki, ewentualnie korzystając z drugiej broni i ataków z niej (Tj. nie korzystając z różnorakich atutów etc. druga broń dodaje ataki tylko przy akcji pełnego ataku)
- Ruch jest osobną akcją, a masz takie tylko dwie w turze (zazwyczaj ;) ), jeśli nie wykonujesz akcji ruchu i tak możesz poruszyć się o 1,5m. To wszystko jest w podręcznikach...

2.
Ogólną zasadą w D&D jest balans. Broń mocniejsza od innych, a bez żadnych kosztów nie powinna istnieć. Przykładowo, w necie widziałem gdzieś "mizerykordię", która ma krytyk x4 (czyli "o poziom" lepszy niż 19-20x2 zwykłego sztyletu), ale jest to broń żołnierska oraz przy zwykłej walce powoduje dodatkową karę -4 do ataku.
W przypadku niziołka można np. zastosować pomniejszony miecz półtoraręczny, który będzie zadawał 1k8 (zasady zwiększania i zmniejszania broni są w PMP).
Oczywiście zawsze można ulepszać broń (i inne rzeczy) poprzez materiały, zaklęcia czy mistrzowskie wykonanie, ale to również pociąga za sobą koszt (w złocie).

Zbroja z zasady jest traktowana jako całość, ale można w niej podmieniać niektóre elementy występujące jako osobne względem lokalizacji magicznych przedmiotów (hełm, rękawice, buty, zbroja według zasad zajmuje osobny slot pancerza, który jest osobny od wymienionych). I choć w niektórych przypadkach powinno to imo obniżać KP (zamiana hełmu garnczkowego na czapkę niewidkę na przykład ;) ), to wedle zasad nie ma z tym problemów.
 
4rmidas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr gru 11, 2013 6:17 pm

Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

pn gru 16, 2013 8:34 pm

A czy coś więcej na temat ulepszania broni i zbroi? Czy mógłbym prosić jakies odnośniki np. strony w KG gdzie to znajdę? Przecież gracz na 1 i 10 poziomie nie powinien mieć takiej samej broni.
 
Aramil_S
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: śr sie 12, 2009 5:37 pm

Re: Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

pn gru 16, 2013 8:47 pm

P, M, P...

Naprawdę, przeczytaj najpierw, co najmniej dwa główne podręczniki. Dopiero później pytaj bo aktualnie zadajesz pytania w stylu "chcę jechać na rajd, ale możecie mi przypomnieć który pedał jest od czego?"
 
4rmidas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr gru 11, 2013 6:17 pm

Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

pn gru 16, 2013 9:57 pm

Powiem wprost, moim zdaniem w podręczniku brakuje 1 rozdziału: prowadzenie rozgrywki-gdzie wszystko z rozgrywka było by związane, bo tak to wszystko jest wszędzie, pomieszane i się ciężko połapać. Ja zawsze grałem a nie mistrzowałem-może kilka razy ale to były tylko walki z potworami i innymi osobami(Bn)
 
Awatar użytkownika
the czart
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1705
Rejestracja: pn lis 21, 2005 1:52 pm

Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

wt gru 17, 2013 12:35 am

Spis treści poniekąd pełni taką rolę :razz: . Zasady bywają nieco poplątane to fakt, ale wierz mi, do puki trzymasz się trójcy gracz-mistrz podziemi-potwory, nie wypłynąłeś na szerokie wody :) .
 
4rmidas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr gru 11, 2013 6:17 pm

Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

śr gru 18, 2013 7:37 pm

A gdzie znajdę coś o ulepszaniu broni? To moje ostatnie pytanie.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

śr gru 18, 2013 10:49 pm

Pod "broń" w indeksie.
 
4rmidas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr gru 11, 2013 6:17 pm

Jakimi kostkami co rzucać i jak ustawiać ST?

czw gru 19, 2013 1:18 pm

Z mojej strony to na tyle- DZIĘKUJE za pomoc

Temat do zmmknięcia

PS: Chyba że ktoś ma jakieś pytania.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości