Zrodzony z fantastyki

 
Harukaze
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: pn cze 16, 2014 4:07 pm

Odgrywanie Elfa. Co, jak i w jaki sposób?

pn cze 16, 2014 4:12 pm

Witam, cześć i czołem.
Nie owijając w bawełnę mam do was pytanie.
Jak odgrywać Elfa, na co zwracać uwagę przy odgrywaniu, czym się różnią psychologicznie od ludzi?
Prosiłbym o to aby udzielać odpowiedzi trochę "głębszych", gdyż takie trywialne rzeczy jak długowieczność, lekka arogancja, nienawiść do Orków i tym podobne rzeczy są mi znane i jestem ich świadom.
 
Elicor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: wt sty 14, 2014 10:14 pm

Odgrywanie Elfa. Co, jak i w jaki sposób?

wt cze 17, 2014 2:54 pm

Moim zdaniem podchodzisz to tego ze złej strony. Wydaje mi się, że pytasz jak odgrywać sklonowanego elfa nr 6925, a osobowość dodasz później, kiedy i o ile będzie potrzebna. Jeśli więc chcesz grać stereotypem elfa, nie elfa, cechy które opisałeś są jak najbardziej w porządku.

Jak więc odgrywać elfa według mnie? Ano, jak ci się spodoba. Cechy osobowości opisane w podręcznikach są stereotypowe, natomiast sami członkowie ras nieludzkich są równie różnorodni jak ludzie. Można zatem odgrywać elfa, którego guzik obchodzi długowieczność, jest życzliwy i otwarty dla wszystkich oraz snuje plany ucywilizowania orków. Czy potrzebne są jakieś powody? Bynajmniej, nie są, jednak i tak możesz wziąć sobie za zadanie uzasadnienie nietypowej osobowości.

Nie oznacza to, że stereotyp można wyrzucić do kosza. W oficjalnych settingach stereotypy powstały z konkretnych powodów. Na przykład nienawiść do orków ma zarówno podłoże religijne jak i historyczne. Czy zechcesz skorzystać ze stereotypu czy nie, zależy od ciebie i od tego, jaką konkretnie postać chcesz grać.

Mam nadzieję, że pomogłem choć trochę.
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Odgrywanie Elfa. Co, jak i w jaki sposób?

wt cze 17, 2014 4:55 pm

To co napisał Elicor to oczywiście prawda - najlepiej dla każdej postaci stworzyć niepowtarzalną osobowość. Ale osobowość elfa będzie z założenia odmienna od osobowości przedstawicieli innych ras, dlatego koledze mogą się przydać jakieś wytyczne, wskazówki czy spostrzeżenia.

Kreując elfa musisz wziąć pod uwagę wiek postaci. Grając książkowo, na samym początku kampanii będziesz wielokrotnie starszy od reszty drużyny. Stąd może brać się pewien protekcjonalizm (oczywiście w dobrej wierze). Moje dwie ostatnie postaci elfów naturalnie zakładały, że spotykane przez nie osoby są mniej biegłe, obyte i doświadczone, dlatego zawsze starały się służyć pomocą i wchodzić w rolę mentora. Elf może czuć się lepszym od innych, ale jego dobra natura sprawia, że się nie wywyższa, a zwyczajnie chce służyć pomocą. Nie można przesadzać, bo nikt nie lubi protekcjonalnych dupków :P

Ważne jest też podejście do czasu. Większość elfów zdaje sobie sprawę, że ma przed sobą około pół milenium życia, dlatego z niczym się nie spieszą, próbują czerpać niewymuszoną radość z każdego doświadczenia. Elfowi trudno być prostakiem, któremu największą radość sprawi wystawna uczta pełna obżarstwa i dziewka do chędożenia, bo zwyczajnie robili to już wystarczająco dużo razy. Możesz więc nawet wykreować lekko znudzonego elfa, którego nic nie wprawia w zachwyt - bo już zbyt wiele widział. To samo nastawienie, ale w bardziej ekstremalnym wydaniu może skutkować postacią, która szuka ryzyka i adrenaliny, nerwowo wyrywa się z transu po 4 godzinach, w pełni sił i próbująca zapchać pozostałe 400 lat jak największą dozą akcji.

Tego ostatniego przykładu nie polecam - łatwo się wypalić. Stateczna, wykształcona, pełna ogłady persona to zarówno postać pozostająca w zgodzie ze stereotypami, jak i zostawiająca mnóstwo miejsca na inwencję.
Ciekawym pomysłem może być przyjęcie dla tego elfa jakiejś nietypowej idei, którą próbuje zrealizować. Może jest zwolennikiem demokracji i twierdzi, że rządy powinny być oddane w ręce ludu? To może go zaangażować w ruchy rewolucyjne, spiski. Dodaj do tego elegancję, ogładę i stoicyzm i otrzymasz bardzo nietypową postać - bez jednej, poprawnej odpowiedzi na każdą sytuację ;)
Ostatnio zmieniony pn wrz 21, 2015 12:05 am przez Lord Xan, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Amon
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 554
Rejestracja: śr sie 25, 2004 9:19 pm

Odgrywanie Elfa. Co, jak i w jaki sposób?

wt cze 17, 2014 6:09 pm

wiekiem się nie przejmuj, to stereotyp. To że masz 30 lat nie oznacza że nie możesz mieć duszy nastolatka. Tak imho można ugryść elfią długowieczność. Czyli 90 letni człowiek może być zmęczony życiem w czasie gdy elf ciągle będzie pełny życia. Skup cię na mechanicznych cechach elfów jak na drogowskazie. Elfy zamiast spać, medytują. Spróbuj pomedytować, pogadaj z kimś kto to robi, poczytaj. Medytując choćby krótko uświadomisz sobie, że "jesteś" nawet jeśli nie myślisz i słyszysz nawet jeśli nie słuchasz. Ta świadomość sprawia że stajesz się bardziej retrospektywnym typem ale i czujesz bardziej. Dla elfa który chce kochać, miłość będzie pełniejsza, dla elfa który chce nienawidzieć to uczucie też będzie głębsze i mroczniejsze. Masz gnostyckie poglądy, tylko wtajemniczeni jak inne elfy mogą w pełni zrozumieć pewne rzeczy. Lepiej słyszysz i widzisz więc zobaczysz więcej odcieni brzydoty i piękna, nie musisz być typem artystycznym, dla ciebie to zwykła percepcja.
Ja tak się wczuwam w elfa oraz tak je opisuje, niezależnie czy to elfy leśne, życjące w miastach, drowy, czy jakieś inne.

pozdrawiam Amon
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Odgrywanie Elfa. Co, jak i w jaki sposób?

ndz cze 22, 2014 9:08 pm

Rzuć okiem na ten tekst Albiorixa.

Cechy osobowości opisane w podręcznikach są stereotypowe

Cechy opisane w podręcznikach są typowe, a nie stereotypowe.
Ostatnio zmieniony ndz cze 22, 2014 9:10 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość