Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Bearbomber
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: pn cze 29, 2009 1:00 pm

Wrażenia

czw lip 02, 2009 11:53 am

Kontynuacja tematu Klanarchia:

http://forum.polter.pl/Klanarchia.html- ... tml#969950

Proszę wszelkie dyskusje kontynuować tutaj, skoro nikt nie chce przenieść tamtego tematu niech zostanie on zamknięty.
 
Awatar użytkownika
Kervyn
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 89
Rejestracja: czw paź 07, 2004 4:04 pm

ndz lip 05, 2009 12:33 pm

Więcej na forum jest pytań niż opinii, trzeba to zmienić.

1. Okładka miażdży. Przed kupnem Klanarchii po cichu psioczyłem na napis na dole (niektórzy psioczyli głośno), teraz stwierdzam, że nie jest tak źle - bez niego okładka byłaby trochę pusta.

2. Nie gorzej przedstawia się wnętrze podręcznika - ładna czcionka, znaczki atrybutów ładne i czytelne. Tło, karta postaci - wszystko OK.

3. Poziom ilustracji jest wg mnie dość nierówny. Niektóre są świetne (okładka, Cesarz, Ebionita z rozdziału "Okultyzm", przewijający się parokrotnie Rytualista z kataną), niektóre słabe (te "trójwymiarowe", dwa razy kobieta, a raz mężczyzna z długimi włosami), niektóre takie sobie (na wielu przedstawiających chyba krajobrazy naprawdę nic nie widzę). Na ogół zgadzam się z zasadą Klanarchii "fajność>realizm", więc narysowane postacie z tatuażami i w epickich zbrojach mi podchodzą. Ale brakuje mi ilustracji wsi, budynków, miast, które już trudniej jest mi sobie wyobrazić.

4. Cieszę się, że system wspiera odgrywanie ("krwawy sen", kość za opis i.t.p.). Podoba mi się też wiele pomniejszych elementów - opiekunowie, zdarzenia z przeszłości, zadania od przodków.

5. Niezły patent z Mocą i Nieugiętością, walką mentalną i wykorzystywaniem Pentagramu w ważniejszych starciach. Manewry i socjotechniki to świetna rzecz :) Jeszcze nie przetestowałem motoryki, ale już czuję, że szermierka, także słowna, daje wielkie możliwości. Z Pentagramem i manewrami walka staje się wreszcie taktyczna, tj. istnieje jakiś sens, a nie tylko wybieranie przeciwników i rzucanie kostkami.

6. Podręcznik przekazuje po prostu niesamowitą ilość informacji. Po przeczytaniu od deski do deski 200 stron pomyślałem "wow, ekstra, tyle tu tego... a to dopiero połowa :razz:"

7. Fajnie, że gramy specjalistami, ale z drugiej strony będę musiał pomyśleć nad wprowadzeniem do systemu możliwości zagrania "od zera do bohatera". Dopóki chcemy zaczynać już jako postacie doświadczone, archetypy są OK. Jeśli będę chciał zagrać przeciętniakiem, nie będzie już tak fajnie. Ale rozumiem, że nie na taką grę jest nastawiony system.

9. Podoba mi się fakt, że system w wielu momentach nakłania MG do przekazania pałeczki graczowi - inkarnacja duchów, zagrywki, wiedźmiarstwo. Również MG ma dużą swobodę w kreacji świata, może tworzyć własną wersję historii i.t.p. Dobrze, że nie wszystko zostało opisane.

10. W niektórych wypadkach ominę zasadę o jawności wszystkich rzutów. Czasami jako MG nie chcę, by gracz wiedział, że jego postać coś sknociła, gdy ta sama nie jest tego świadoma. Sporadycznie, ale jednak.
Fajnie, że podręcznik zachęca do rozwiązywania konfliktów przez narrację i mówi wprost, że można świetnie się bawić bez motoryki.

Jest parę baboli, ale czuję, że czuję klimat Klanarchii i nie mogę się doczekać przełożenia teorii na praktykę podczas sesji. Świetna robota.

P.S. Zróżnicowane podejścia Wolnych Rodzin do walki z Cesarzem są wyczesane - a to walka zbrojna, a to zryw ludności, a to zimna wojna, a to wykorzystanie Ciemności przeciwko Cesarzowi.

P.P.S. Plus za swojsko brzmiące nazwy - nie tylko imiona soldackie, ale również Wieżyca i.t.p.

P.P.P.S. Terminologia (motoryka, sekwencja, opowieść) jakoś specjalnie mnie nie razi, ale jednak mi nie podchodzi.
 
Awatar użytkownika
Zuhar
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 669
Rejestracja: pn paź 20, 2003 2:11 pm

pn lip 06, 2009 9:28 pm

Ja tak nieśmiało zauważę, że swoje wrażenia można też wyrazić oceną w tym miejscu: http://rpg.polter.pl/Klanarchia-n6857
 
Awatar użytkownika
Alekssy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: pn mar 23, 2009 12:57 pm

pn lip 06, 2009 10:25 pm

System jest naprawdę fajny, o czym napisałem wcześniej. Zdołałem rozegrać już dwie sesje na łamach konwencji :)

Tylko jest jedno ale... Furiath, drogi nasz twórco, wrzuć wreszcie te karty, przydadzą się nieziemsko ;P
 
Hajdamaka

pn lip 06, 2009 10:31 pm

Furiath, drogi nasz twórco, wrzuć wreszcie te karty, przydadzą się nieziemsko


I errate. Wiem, ze wiekszosc, o ile nie wszystkie, systemy RPG maja bledy, ale w Klanarchii denerwujace jest to, ze korekta pominela najwazniejsze regiony: przyklady, tabelki i opisy mechaniczne.
 
Kenryl
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 246
Rejestracja: pt sty 20, 2006 12:04 pm

wt lip 07, 2009 11:10 am

I ja się dołączam do prośby zmontowania erraty. Kart również :razz: Ale nie naciskajmy...Furiath na pewno się tym zajmie. :wink:
 
Thorik
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 171
Rejestracja: pn lip 25, 2005 3:47 pm

wt lip 07, 2009 11:49 am

I jeszcze moja mała prośba - zestawienie najważniejszych tabel. W wielu podręcznikach jest coś takiego i naprawdę często ratują one ciągłość sesji. Można je druknąć i przy małym nakładzie pracy zrobić sobie panel misia gry.
 
Awatar użytkownika
kenn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: pn sie 29, 2005 1:27 pm

Wrażenia

ndz cze 22, 2014 3:19 pm

Wygląda na to, że Klanarchię można uznać za kolejny, przeszły epizod w świecie RPG. Mylę się?
 
Awatar użytkownika
Petros
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 242
Rejestracja: wt lis 01, 2011 6:21 pm

Wrażenia

pn cze 23, 2014 4:12 am

Nie mylisz się, chociaż mi osobiście świat przypadł do gustu. Podręcznik mam, dwie mapki mam i kiedyś, jak ekipa się znajdzie, chętnie w Klanarchię pogram - może nawet hacka pod SW zrobię, jak mnie wena najdzie.
 
Awatar użytkownika
Enc
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 58
Rejestracja: ndz wrz 08, 2013 2:10 pm

Wrażenia

śr cze 25, 2014 7:17 pm

kenn pisze:
Wygląda na to, że Klanarchię można uznać za kolejny, przeszły epizod w świecie RPG. Mylę się?

A przypadkiem nie jest tak, że Furiath ze skromną ekipą od kilku lat grzebią się przy drugiej, potencjalnie anglojęzycznej, wersji?
 
Awatar użytkownika
KFC
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 191
Rejestracja: czw paź 21, 2010 10:08 pm

Re: Wrażenia

czw cze 26, 2014 10:46 pm

Tak niby coś dłubią, ale grę wspiera raczej tylko te k20 najwierniejszych fanów na forum które jeszcze jakoś tam zipie, więc chyba jest jak pisze kolega wyżej.
 
Awatar użytkownika
Enc
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 58
Rejestracja: ndz wrz 08, 2013 2:10 pm

Wrażenia

sob cze 28, 2014 12:38 am

KFC, Ty chyba coś wiesz i nie chcesz napisać - jeździsz na te karpiowe wyjazdy i na pewno Furiath coś wypaplał :)
 
Awatar użytkownika
KFC
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 191
Rejestracja: czw paź 21, 2010 10:08 pm

Wrażenia

ndz cze 29, 2014 3:33 pm

Podpytam, ale raczej na polską edycję Klanki 2.0 nie ma co liczyć.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Wrażenia

pn cze 30, 2014 1:12 pm

Sam nie jestem raczej wielkim fanem tego typu rozgrywki, ale moim zdaniem warto, by tego typu system na rynku był.

kenn pisze:
Wygląda na to, że Klanarchię można uznać za kolejny, przeszły epizod w świecie RPG. Mylę się?

Jak na razie wciąż można kupić tak papierowy podręcznik jak i (w rozsądnej cenie) pdfa. Znam osobę, która ją prowadzi, więc zależy, co rozumieć przez przeszły epizod. Jeśli Klanarchia 2.0 okaże się dobrym systemem i się na zachodzie sprzeda, to podejrzewam, że za jakiś czas jakaś szansa na wydanie w Polsce mogłaby być (nawet jeśli autorzy teraz tego nie przewidują).
Ostatnio zmieniony wt lip 01, 2014 10:44 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 4 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Enc
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 58
Rejestracja: ndz wrz 08, 2013 2:10 pm

Wrażenia

wt lip 01, 2014 10:05 pm

KFC pisze:
Podpytam, ale raczej na polską edycję Klanki 2.0 nie ma co liczyć.

A-ha!

A niepolską? :papieros:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości