Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
caelian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: wt kwie 02, 2013 11:56 am

Witam - zapytanie o mieszanie ras

czw lip 17, 2014 7:52 pm

witam serdecznie

Postanowilem sprobowac poprowadzic przyjaciolom sesje Warhamer 2 ga edycje bo najlepsza :) i sie zastanawiam nad jedna rzecza:

Czy fizycznie / technicznie jest mozliwe mieszanie ras?
wiemze napeno pol elf pol czlowiek jest mozliwy
aczkolwiek czy sa mozliwe nastepujace dziwactwa?

pol elf - pol krasnolud (pomijajac fakt wojny o brode iwzajemna niechec)
pol czlowiek pol krasnolud
oraz
pol czlowiek pol niziolek

jesli ktos uzna ze jedna z mieszanek jest mozliwa prosilbym o uzasadnienie dlacxzego
z gory dziekuje:)
PS

ciagle poszukuje podracznikow w jezyku angielskim :) jesli ktos wie gdzie moge kupic za w miare normalna cene to prosze o info :)

Polskich znaków w swoich postach możesz nie używać, ale musisz pisać poprawnie - zaczynać zdania z dużej litery i robić odstępy od słów. Zapewne piszesz z telefonu, jednak to nie jest żadna wymówka, bo zasady ciągle obowiązują - Wysłannik
Ostatnio zmieniony ndz lip 20, 2014 1:09 pm przez wysłannik, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
bunio
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 418
Rejestracja: ndz lut 24, 2008 5:16 pm

Re: Witam - zapytanie o mieszanie ras

czw lip 17, 2014 10:56 pm

Witam rownież.

W warhammerze fantasy role play 2 edycji w żadnym podręczniku, tekście źrodlowym, czy tomie opisów nie pojawił się przypadek mieszania ras. (Dotyczy to także połelfa).

W warhammerze 1 edycji mieszanie ras jak najbardziej miało miejsce.

Osobiście wyznaję zasadę, że człowiek, elf, krasnolud, niziołek czy ork(grzybek ;) ) nie mogą się krzyżować i takie krzyżówki jeśli już to byłyby dziełem chaosu lub szalonego maga (czyli dziełem chaosu).

Lecz to Twój Warhammer i masz prawo zrobić z nim co tylko Ci się podoba. Jednak nie znajdziesz informacji o tym czego szukasz w oficjalnych materiałach.

Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
Drengi
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 119
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 2:23 pm

Re: Witam - zapytanie o mieszanie ras

sob lip 19, 2014 7:14 pm

Kto co lubi, ale osobiście odradzam takiej manipulacji systemu. Należałoby stworzyć miejsce w społeczeństwie dla takich istot, czyli stosunki z innymi rasami, jakiś zarys historii i oczywiście całą mechanikę. Zauważmy że w whar'ku już mamy do czynienia z nietolerancją na tle rasowym. Jak dla mnie takie osobniki długo nie pociągną w starym świecie.

Co do 1ed. kojarzę tylko półorków.
 
Szelem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: czw lip 03, 2014 9:31 pm

Re: Witam - zapytanie o mieszanie ras

ndz lip 20, 2014 10:44 pm

U mnie się krzyżowały, ale raczej przez gwałt tylko. Większość hybryd spotykamarny los. To mutanty, bardzo ich przypominają, są wynaturzeni (dziwne defekty, jak jedna ręka wieksza od drugiej, pokraczne kończyny, dziwny kolor skóry, inne schorzenia, za przykład moga służyć dzieci urodzone po efekach napromieniowania), więc ciemny lud łatwo myli je ze stworami chaosu. Łowcy też nie próżnują.

Jednak nie zawsze się to udaje, bo z przyczyn biologicznych organizmy ras nie przyjmują innych zarodników. Tak jak pies nie może zapłodnić człowieka, tak krasnal nie może innej rasy. To dobre rozwiązanie jeśli nie chcesz się bawić w mieszaniny i wytłumczenia.

A jakiś tam fenomen i elf z człekiem, to czemu nie. Może komuś się zdarzyło, i zyja z daleka od świata, bo pewnie w społeczeństwie długo by nie przetrwali.
 
Borys68
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 85
Rejestracja: czw lut 09, 2012 7:52 am

Witam - zapytanie o mieszanie ras

sob lip 26, 2014 2:38 am

Jak ci już napisano, w Drugiej edycji mieszańców nie ma. W 1-szej edycji byli, jako część bagażu z ADD. To świadomy wybór autorów systemu. Po częśći pozbycie się całego zoo jakie w ADD występuje, częsciowo w ramach pisania systemu dla dzieci a częściowo dla łatwizny.
O ile w 1-nce w pewnym firmowym scenariuszu można było wymordować gobliniątka z wioskowego przedszkola, to teraz takich rzeczy nie ma.
Borys
 
Szelem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: czw lip 03, 2014 9:31 pm

Re: Witam - zapytanie o mieszanie ras

ndz lip 27, 2014 1:35 pm

W 2 ed zoo występuje pod nazwą "Bestiariusz Starego Świata". Tam masz całą masę potworków mniej lub bardziej dedekowych i baśniowych.
 
Awatar użytkownika
Olorin Rapidedge
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 03, 2007 8:47 pm

Witam - zapytanie o mieszanie ras

ndz lip 27, 2014 4:08 pm

W świecie, gdzie co krok znajdujesz człowieka zmieszanego z kozą, czy innym rogaczem, dość łatwo uwierzyć, że nawet gdyby połączenia między rasowe były możliwe, to uznawane byłyby za wynaturzenia. Co nie brzmi jak bardzo zły pomysł. Jeżeli chodzi ci o postacie graczy to może nie koniecznie (działałoby to jak prowadzenie sesji "złych postaci", a nie jak zwykłe przygody), o tyle jeśli chodzi o NPC to wydaje się to naprawdę fajnym pomysłem. Jak zareagowaliby gracze na połączenie człowieka z orkiem, czy elfa z krasnoludem? Jeśli dopuścili by go do głosy, czy przyznali by mu rację, że to nie jego wina, że urodził się inny od reszty? Mógłby sugerować, że nie jest skażony przez Chaos (co rzecz jasna byłoby niemożliwe w 2ed), a jedynie przypadkowym efektem wymuszonych kontaktów seksualnych. Dałoby się z tego zrobić ciekawą przygodę z oryginalną postacią tła :)

Nawiasem mówiąc, porównywanie ZOO drugiej edycji z wymysłami DnD? Według mnie stwory te są dużo lepiej usytuowane w świecie, a ich zdecydowanie mniejsza ilość działa na ich korzyść. Ale to może tylko moja odraza do tęczowego wilka ze skrzydłami zamiast przednich łap z (chyba) Czarciego Foliału z D&D :)
Ostatnio zmieniony ndz lip 27, 2014 4:09 pm przez Olorin Rapidedge, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Szelem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: czw lip 03, 2014 9:31 pm

Re: Witam - zapytanie o mieszanie ras

ndz lip 27, 2014 6:32 pm

A nie masz przypadkiem odrazy do jednorożców, gryfów, pegazów... Goblinów, nocnych goblinów, dobrze, że nie ma goblinów w kratkę. Za to mamy opisy zombie i szkieletów - chała.
Wszystkie Widma posługują się specjalną bronią - dwuręczną kosą. :hahaha:
Wisienką na torcie są chyba Skaveny i ich klany. To już jest parodia, bo w świecie zapełnionym mutantami i zwierzołakami, nadaje się jednej z ich odmian status sobnej rasy. Podzielonej na jakieś klany, wow, prawie jak L5K.
Wielkie orły i Wiverny to już klasyka. Nie mam nic przeciwko Wivernom, ale po co zaraz do tego wstawiać obok smoki, i to wcale nie głupie?
Poza tym umieszczanie w bestiariuszu takich perełek, jak Elfi Korsarze woła o pomstę, bo zrobiono z nich jakichś nietuzinkowych przeciwników. Równie dobrze mogli wrzucić do bestiariusza zwykłych bandytów czy reketerów.
Trolle tez są w kilku odmanach i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdby nie to, że każda z tych odmian jest przedstawiona w ogóle jako osobny gatunek niemal. Rozumiem, że może być śnieżny troll, ale po co robić dla niego osobny opis, zamist zawrzeć ogólny opis trolli i powymieniac różnice?
Upiorny Wilk - To jest szablon w sumie na ozywione stworzenie. Po co opisywać jedną taką bestię? Równie dobrze Nekromanta może ożywić psy, koty, wrony, pasikoniki...
Z Bagiennej Bestii zrobiono jakiś niezwykle nietuzinkowy twór. Tyle, że na tle tak pospolitych mutantów wypada to to blado. Twór golemopodobny, a taki mistyczny, gdzieś z odległego Ablionu. Nie pasuje to w ogóle do całości.
Nietoperze Wampiry - No dajcie spokój, od razu trzeba było z tego robić potworka?

Bestiarusz Starego Świata jest fajnie opracowany, i skopany zarazem, bo z tych stworów tam przedstawionych niewiele nadaje się do umieszczenia w grze. Wielu trzeba zmieniac opisy czy właściwości, żeby nie wyglądały tandetnie i idiotycznie. Poza tym mamy całą typowo dedekową ferajnę, a praktycznie zero stworzeń unikalnych. Nie mówię tu o oryginalności w ogóle, ale orgyinalności w świecie gry, gdzie by taki stwór mógł być jakoś ciekawie wykorzystany.
Tymczasem po co mi Bestiariusz opisujący kilka stworków już przejedzonych w innych systemach i książkach? Nie potrzebuję ich opisu, żeby wprowadzić je do gry. Wystarczy mi do tego Księga Zasad...
Ostatnio zmieniony ndz lip 27, 2014 6:33 pm przez Szelem, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Olorin Rapidedge
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 03, 2007 8:47 pm

Witam - zapytanie o mieszanie ras

ndz lip 27, 2014 10:35 pm

Powiem Ci, że z początku mnie rozśmieszyłeś (pozytywnie) i chciałem się z Tobą zgodzić, ale całą resztą przykładów zupełnie zmieniłeś moje nastawienie :) Radość nastała przy widmach. Nie dalej jak z dwa tygodnie temu przeczytałem ich opis (nie zwykłem czytać opisu stworków których jeszcze nie mam zamiaru wykorzystać, więc mimo posiadania podręcznika od dawna, nie czytałem wszystkiego) i kiedy dotarłem do fragmentu kos, to juz wiedziałem, że swoje Widmo będę musiał stworzyć sam :P

Ale reszta? Wiele z nich są podyktowane właśnie samym światem i umieszczenie ich w podręczniku wydaje mi się nad wyraz sensowne. Gryfy, widzimisie Imperatora który je hoduje, jak najbardziej przydatny opis (gorzej z jednorożcami :P, ale zaś pegazy służą jako konnica Bretonii). Opis goblinów nie powinien chyba dziwić, Nocne gobliny to coś czego również nie rozumiem podanego jako osobne stworzenie :P Zombie i szkielety to dwa totalnie różne twory, zachowujące się inaczej i będące podatnymi na różne rzeczy. Nie u każdego jak mniemam, ale różnic można znaleźć (bądź dopisać, nie wiem jak bardzo się różnią w samym podręczniku tbh) wiele.
Skaveny to rasa dla mnie naprawdę bardzo interesująca. Mają zupełnie inną strukturę niż zwierzoludzie, inne cele, innych bogów, inne siedziby, inny język, inną hierarchię. Wszystko inne. Jedyne co łączy ich ze zwierzoludzmi to sama nazwa "zwierzo - ludzie". :) Także w tym przypadku nie rozumiem podejścia.
Wywerna razem ze smokami to podejście czysto Władco Pierścieniowe. Nazgule latają na Wywernach, Smaug jest smokiem. Różnica jest co najmniej olbrzymia, trudno byłoby nazwać ich jedną rasą. A inteligentny smok Warhammera bardzo mi się spodobał, bo jest inteligentny tylko teoretycznie - w 90% zamiast powiedzieć ci co cie zaraz spotka jak w DnD, robi rozpierduche, a rozmawia co najwyżej ze sprzymierzeńcami (aczkolwiek to moje wrażenie subiektywne).
Elfi Korsarz to NIE jest zwykły rzezimieszek. Mroczne elfy zostały tam celowo wypunktowane jako zagrożenie dużo większe i bardziej "skomplikowane", co trafnie odnosi się do jego natury. Rzezimieszek jest głośny, zabija, krzyczy, bierze w łańcuchy, spala wioskę i wyjeżdża, a potem go gonią. Elfi korsarze wchodzą i wychodzą cicho, dokładnie i zabierają w miejsca do których ludzie nie docierają. Jeżeli Wikingów postrzegano jako Diabły, to Elfich korsarzy bez problemu można postrzegać za stworzenia nieludzkie i dużo bardziej niebezpieczne niż rzezimieszek :)

A co jeżeli różne trolle są tak naprawdę różnymi gatunkami, lecz ze względu na podobieństwa wszystkie nazywane są po prostu trollami? Ja odbieram je właśnie w ten sposób, bo różnią się znacząco tak wyglądem jak i zachowaniem i cechami (i nie mówię o statystykach).
Upiorny Wilk został wyeksponowany raczej dlatego, że Wampiry mają w zwyczaju przyzywać właśnie je, zamiast jakichkolwiek innych Upiornych Biedronek, czy Jeleni.

Albion jest dla mnie w ogóle jakoś nietrafiony sam w sobie, toteż nie dziwię się Bagiennej Bestii że jest z d*** :P Zaś co do wampirów, to lepiej opisać Nietoperze Wampiry niż Pomioty Wampirów będące latającymi na skrzydłach głowami (D&D), ale to ponownie tylko mój hate ;)

Mógłbym tak długo, bo jestem fanem BSŚ, ale to niestety nie na temat :/
Wiążąc jednak to z tematem: zgadzam się, w BSŚ mogłoby być zawarte dużo więcej. Zamiast skupiać się na Olbrzymich Szczurach, mógłby być poruszony właśnie temat pół-pół stworzeń (jako istot chaotycznych na przykład), lepsze rozpisanie stworzeń mniej sztampowych (prześwietne ogry! Naprawdę żałuję, że tak mało jest o nich napisane w polskich dodatkach! Lub chociażby smocze ogry), albo zwyczajne zwiększenie ilości opisu już zamieszczonych stworzeń. Wiele z nich jest bardzo ciekawych, ale chciałoby się przeczytać jeszcze trochę - a nie ma.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości