Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Artaris96
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: wt maja 06, 2014 12:15 pm

Którą edycje wybrać?

wt maja 06, 2014 12:34 pm

Witam
Jestem nowy na forum, to mój pierwszy post, nie jestem pewien czy zadaję to pytanie we właściwym miejscu więc w razie pomyłki proszę administratorów o przeniesienie tematu.
Pytanie nie ma na celu wywołać kłótni.
Od kilku lat prowadzę gry fabularne i moi gracze zaproponowali abyśmy zmienili system. Mój wybór padł na Warhammera. Tylko, że nie mam pojęcia czy wybrać II czy III edycje. Czy moglibyście wymienić mi plusy i minusy obu edycji. W tym momencie zastanawiam się nad dwoma aspektami:
-czy mechanika mocno spowalnia narracje
-jak z flufem, czy podręcznik podstawowy wyjawia wystarczająco dużo aby Mg nie miał większych problemów ze światem
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Którą edycje wybrać?

wt maja 06, 2014 10:21 pm

W trzeciej edycji największa frajda to interpretacja wyniku rzutu. Wbrew pozorom to właśnie mechanika z trzeciej edycji najbardziej "wspiera" narrację. Sporo jest umowne i właściwie dodawania kostek szczęścia i pecha to istne negocjacje z graczami i ocena MG jak gracze mocno przyłożyli się do sceny.
 
Kattja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: pn kwie 21, 2014 11:58 am

Którą edycje wybrać?

pt maja 09, 2014 6:12 pm

Nie wiem, czy to dla Ciebie istotne - 3 edycja nie została przetłumaczona na polski.
 
Awatar użytkownika
Petros
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 242
Rejestracja: wt lis 01, 2011 6:21 pm

Którą edycje wybrać?

pt maja 09, 2014 10:00 pm

A ja powiem inaczej - bierz I edycję. Podręcznik główny wystarczy. Na III edycję trzeba wybulić miliony monet, a jak masz więcej niż 3 graczy, to III edycja może Wam rzucać kłody pod nogi. Ponadto jest po angielsku - zakładam, że wolelibyście grę po polsku. II edycja z kolei jest średnia fluffowo - bzdurne tradycje magii, Burza Chaosu, ale niektórzy to lubią. Jeśli chodzi o mechanikę, to sprawa jest prosta - w I i II edycji jest do dvpy, a do III edycji dla samej wygody potrzeba co najmniej 2 zestawów kości (wydatek 100zł).

Podsumowując: jak masz za dużo pieniędzy, dobrze znasz angielski i lubisz cały stół i jeszcze kawałek podłogi zawalony kostkami, to bierz III edycję. Jeśli nie $rasz pieniędzmi, wolisz mieć wszystko, co niezbędne w jednym poderku, średnio znasz angielski i jesteś na tyle ogarnięty, żeby używać jakiejś zjadliwszej mechaniki (choćby BRP) - bierz I edycję. Od II trzymałbym się na Twoim miejscu z daleka. :)
 
Awatar użytkownika
Artaris96
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: wt maja 06, 2014 12:15 pm

Re: Którą edycje wybrać?

sob maja 10, 2014 10:45 am

Dzięki Wszystkim za odpowiedzi. Uważam, że nie mam problemów z angielskim ( prowadziłem już L5K w najnowszej edycji), ale z tego co sam zdążyłem zauważyć w necie i z Waszych komentarzy wnioskuje, że mechanika to jedyny mocny pkt 3edycji.

Petros, rzeczywiście nie mam wystarczająco pieniędzy na 3 edycje. A z miejscem na przedmioty mamy problem gdy na stolę leżą : podręcznik, jakąś mapę i karty postaci, więc ta opcja odpada. Podejrzewam, że znam odpowiedzi, ale i tak zapytam. Mianowicie, czy pierwszą edycje można zakupić innym sposobem niż przez allegro?
 
Awatar użytkownika
Petros
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 242
Rejestracja: wt lis 01, 2011 6:21 pm

Którą edycje wybrać?

sob maja 10, 2014 9:23 pm

Pozostaje tylko Alledrogo, ale spokojnie dostaniesz. Ostatnio wysyp Ied jest. Sam jakiś czas temu sobie podstawkę kupiłem w świetnej kondycji.
 
bunio
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 418
Rejestracja: ndz lut 24, 2008 5:16 pm

Którą edycje wybrać?

wt cze 03, 2014 6:18 pm

A ja powiem bierz 2ed bo jest najbardziej przystępna dla normalnego gracza. Nie słuchaj dziadków polterowych którzy wierzą w jedyną słuszną 1ed.

2ed ma dużo sensowniejszą mechanikę od 1ed, nie ma w niej kwiatków w postaci krasnoluda mocującego się z smokiem na rękę.

3ed... cóż. Tu nie grałem nigdy, ponoć jest to jakiś dziwny mix planszówki, karcianki i rpg. Masz bardzo ograniczoną ilość klas do wyboru, każda klasa postaci ma swoją własną kartę statystyk z zdolnościami, coś jak w magi i mieczu (Talisman).
Ponoć 3ed jest całkiem ciekawa, ale by w nią sensownie pograć trzeba kupić podstawkę i ze 3 dodatki, a to koszta rzędu 1500zł.
 
Awatar użytkownika
KRed
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1136
Rejestracja: pt lip 01, 2005 9:12 pm

Którą edycje wybrać?

sob cze 07, 2014 11:11 pm

1ed - nudna i przypadkowa mechanika. Bardzo słaby balans między profesjami i zdolnościami. Pewne wyraźne błędy w mechanice. Opis świata pełen białych plam, a gra pełna przypadkowo wrzuconych elementów, które zniknęły w kolejnych edycjach bez śladu. Prostacka i rachityczna magia.
Za to mechanika jest prosta i będziesz się mógł chwalić w pewnych kręgach, że grasz w Warhammera od pierwszej edycji :) Podręcznik, w porównaniu do kolejnych edycji, w zupełności wystarcza do gry. Całkiem zgrabna jest przygoda wprowadzająca i wydano do tej edycji kilka owianych dobrą sławą scenariuszy.

2ed - poprawiona i nieco mniej przypadkowa (ale IMO nadal nudna) mechanika z pierwszej edycji. Lepszy balans. Świat uporządkowany i w dojrzałej postaci (wysprzątany z wielu przypadkowych pomysłów). Magia nabiera charakteru, a mag wreszcie może poczarować.
Lepsze wydanie podstawki (kolor), ale do gry potrzeba dokupić przynajmniej bestiariusz (a najlepiej też kilka innych dodatków). Bardzo słaba przygoda wprowadzająca.

3ed - droga (ok. 1000 zł do sensownego grania), trudno dostępna, zajmuje dużo miejsca, tylko po angielsku, powyżej 3 graczy na sesji tworzą się problemy, trudna w transporcie i może przytłaczać grających ilością opcji.
Najlepszy Warhammer w jakiego grałem. Mechanika, która wreszcie nie gryzie się z realiami. Mnóstwo kapitalnych, nowatorskich pomysłów i zupełne odcięcie od starej mechaniki rodem z bitewniaka.

Na twoim miejscu pewnie wybrałbym 2 edycję.
 
Awatar użytkownika
Radowid
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 327
Rejestracja: sob sie 20, 2005 7:36 pm

Re: Którą edycje wybrać?

ndz sie 17, 2014 4:02 pm

KRed pisze:
. Opis świata pełen białych plam, a gra pełna przypadkowo wrzuconych elementów, które zniknęły w kolejnych edycjach bez śladu.

:hahaha: :hahaha: :hahaha:
A ja bym powiedział ze to idealny opis podstawki III ed. Popraw mnie jeśli się mylę ale tam jest opisany wyłącznie Reikland? Nawet nie Imperium.
Ja zaproponuję coś innego. Jeśli chcesz poznać pełny świat polecam Ied, ale z zastrzeżeniem. Dość szybko złapiesz, ze mechanika ma sporo minusów. Zachęcam więc do eksperymentowania z nią. Poleciłbym II ed ale tam listy czarów to zart. Co druga linijkę będziesz czytał ze czarodzieje są poważani, a magia bardzo niebezpieczna. Potem dowiesz się z list czarów, ze magia służy do: przyprawiania zupy, polerowania soczewek albo wyczarowania noża, którym można rzucić. :rockpunk: :stupid: Skoro jest tak niebezpieczna to po co się ja marnuje na takie bzdety? Natomiast magik przydaje się... nie wiem do czego. Poza lodowymi czarodziejkami z Kislevu to do niczego. Z byle złodziejaszka będzie więcej pożytku.
III ed to dla pasjonatów. Zwyczajnie jak dla mnie jest niekompletna, droga, ma masę zbędnych gadżetów, jest droga, sama w sobie zajmuje dużo miejsca (czyli jak planszówka), czy wspominałem ze jest obłędnie droga? Oczywiscie mnogość gadżetów powoduje ze "cudowne rozwiązania" wcale nie są cudowne, a pewne załozenia skrajnie bzdurne. Dlatego właśnie zamknięto to w cholerę a gadżety wypieprzono do kosza tworząc Gwiezdne wojny.
 
Awatar użytkownika
Nihlathak
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 122
Rejestracja: ndz lut 24, 2008 7:45 pm

Którą edycje wybrać?

ndz sie 17, 2014 4:48 pm

Witam,

Gram w Warhammera od 1 ed.
W zasadzie zgadzam się z "Radowidem" dorzucę jedynie, że 1 ed miała super klimat, wiele mrocznych zakamarków. Mechanika nie powalała ale za to była bardziej mordercza.
Druga edycja objawia się o wiele lepiej, uzupełnili białe plamy w świecie i dorzucili wiele smaczków. (Naprawdę jest wiele ciekawych wzmianek i opisów w tekstach, które kaplinie poruszają wyobraźnie i dają wiele pomysłów). Jeśli chodzi o magie w Warhammerze to w pierwszej edycji była o wiele potężniejsza ale żeby pograć czarodziejem to powodzenia, mordęga i masa PD. W 2 ed poprawili magie i dali jej prawdziwy wyraz, co prawda niema za dużo użytecznych czarów i trzeba się nieraz nakombinować aby rzucić jakieś zaklęcie. (bo są takie których praktycznie się nie używa).

A co do 3 edycji, no to prawdziwy skok na kasę i porażka totalna. Jeśli nie grałeś we wcześniejsze edycje to nie wyobrażam sobie jak można na podstawie tych skąpych informacji ogarnąć świat. Jak lubisz rzucać na atak garścią kostek to śmiało ta edycja jest dla ciebie. Jest tam cała masa dupereli które maja podobno wzbogacać grę jak dla mnie zajmują za duży miejsca, więc do 3 edycji trzeba mieć naprawdę wielki stół. Niestety mam tez nieodparte wrażenie że ta edycja poprze te wszystkie dodatki i bajery jest raczej stworzona dla ludzi bez wyobraźni.

No trochę pomarudziłem ale podsumowując jak dla mnie najlepszą edycja jak na razie jest druga.

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
KRed
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1136
Rejestracja: pt lip 01, 2005 9:12 pm

Re: Którą edycje wybrać?

ndz sie 17, 2014 8:52 pm

Radowid pisze:
KRed pisze:
. Opis świata pełen białych plam, a gra pełna przypadkowo wrzuconych elementów, które zniknęły w kolejnych edycjach bez śladu.

:hahaha: :hahaha: :hahaha:
A ja bym powiedział ze to idealny opis podstawki III ed. Popraw mnie jeśli się mylę ale tam jest opisany wyłącznie Reikland? Nawet nie Imperium.

Opis Imperium w trzeciej edycji jest podobny do opisu z drugiej edycji (z tym, że zamiast Krainy Zgromadzenia opisano właśnie Reikland). Jest mniej informacji o zagranicy, ale znacznie więcej o magii i kolegiach, oraz lepszy bestiariusz (w dwójce mamy np. Zabójców trolli, ale w podstawce brak informacji o trollach :) ).

Fakt, opis z pierwszej edycji jest rozbudowany, dowiemy się z niego nawet ile metrów szerokości ma Reik na poziomie Altdorfu. Ale o władcy Imperium dowiemy się tylko jak się nazywa, i że akurat remontuje mury miejskie. O Sigmarze - że jest pomniejszym bóstwem. A o kolegiach magii nic się nie dowiemy. Świat ubarwią nam za to hasające jeszcze wtedy po Imperium gnomy i krasnoludzcy czarodzieje :mrgreen:

Nihlathak pisze:
A co do 3 edycji, (...) Jak lubisz rzucać na atak garścią kostek to śmiało ta edycja jest dla ciebie

No nie :) Ta edycja jest dla ciebie jeśli chcesz:
- od początku grać kompetentną postacią
- dokonywać ciekawych mechanicznych wyborów podczas walki
- zabijać przeciwników jednym trafieniem z pistoletu (a nie kilkoma) :hahaha:
 
Borys68
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 85
Rejestracja: czw lut 09, 2012 7:52 am

Którą edycje wybrać?

czw wrz 04, 2014 11:38 pm

Mechanika II-ki a świat 1-ki.
1-ka jest grywalna po przerobieniu jej na system autorski, ew. po zdobyciu FAQ-ów i dodatkowych zasad, wyjaśnien, modyfikacji z wydanych do niej dodaktów/starych White Dwarf'ów.
A i tak ci syndrom nagiego krasnoluda lub elfa z inicjatywą 110 zostanie. Oraz niegrywalna magia.

II-ka ma bardziej spójne zasady. Głowna wada to tło dla magii, tzn. jakieś dziwaczne Kolegia Magii w niewdocznych budynkach w Altdorfie z monpolem. Jak to się oleje - "rozproszy" system szkolnictwa, to juz jest o wiele lepiej.

Borys
 
Borys68
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 85
Rejestracja: czw lut 09, 2012 7:52 am

Którą edycje wybrać?

pt wrz 05, 2014 12:09 am

Widzę, że użyłem "żargonu" :)
1-ka działa w miarę dopóki się gra ludźmi - mechanika się sypie całkowicie gdy gra sie innymi rasami. Syndrom Nagiego Krasnoluda to sytuacja - wynikająca z zasad - gdzie krasnolud po kilku rozwinięciach na golasa był równie trudny - o ile nie trudniejszy - do zranienia jak rycerz w zbroji płytowej.

Borys
Ostatnio zmieniony ndz wrz 07, 2014 5:59 pm przez Borys68, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Armoks
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 342
Rejestracja: pn lip 07, 2008 3:26 pm

Re: Którą edycje wybrać?

ndz wrz 07, 2014 9:50 am

Nihlathak pisze:
A co do 3 edycji, no to prawdziwy skok na kasę i porażka totalna. Jeśli nie grałeś we wcześniejsze edycje to nie wyobrażam sobie jak można na podstawie tych skąpych informacji ogarnąć świat. Jak lubisz rzucać na atak garścią kostek to śmiało ta edycja jest dla ciebie. Jest tam cała masa dupereli które maja podobno wzbogacać grę jak dla mnie zajmują za duży miejsca, więc do 3 edycji trzeba mieć naprawdę wielki stół. Niestety mam tez nieodparte wrażenie że ta edycja poprze te wszystkie dodatki i bajery jest raczej stworzona dla ludzi bez wyobraźni.

Pytanie na szybko. Grałeś kiedykolwiek w 3 edycję?

Jeżeli miałbym polecić, nie rozpisując się zbytnio, którą część Młotka mógłbym polecić na start to wahałbym się pomiędzy drugą i trzecią edycją. Tą pierwszą darzę dużym sentymentem, w tą drugą gram nieprzerwanie od końca 2009 r. Najnowsza część WFRP jest po prostu całkowicie inną grą (w sensie mechanicznym), w porównaniu do swoich poprzedniczek - oczywiście ma też swoje wady, ale z pewnością jest ich mniej niż zalet.

Fakt faktem, jest to drogi dość interes. Skoro odrzuciłeś 3 edycję z tego powodu, to zostaje mi do zaproponowania dwójka. Jest lekka, mechanika i świat (względem 1 edycji, która już na starcie wymaga sporo poprawek) lepiej dopracowany - a jeśli chciałbyś korzystać z fluffu z innych edycji, też nie ma problemu.

2 edycja > 1 edycja

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości