Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Programy do tworzenia map

wt mar 06, 2012 4:43 pm

Szukam możliwie dobrego, darmowego programu do tworzenia map do przygotowania na sesję mapy świata/regionu. Najlepiej, by spełniał warunek a, b lub c. Najbardziej potrzebny jest mi program spełniający warunek a.
a) był prosty w obsłudze i pozwalał uzyskać cały efekt czarno-biały (kolorowy tylko, jeżeli na prawdę ładnie by to wyglądało)
b) nadawał się do tworzenia ładnych, stylizowanych map
c) nadawał się do tworzenia map na średniowieczną modłę

Autorealm znam, ale mi nie odpowiada.
Ostatnio zmieniony wt mar 06, 2012 4:45 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Programy do tworzenia map

wt mar 06, 2012 4:46 pm

Gnu Image Manipulation Program (GIMP)
Paint.net
Inkscape
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Programy do tworzenia map

wt mar 06, 2012 5:55 pm

warunek darmowości wszystko psuje - Campaign Cartographer jest strasznie fajny ino drogi.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Programy do tworzenia map

wt mar 06, 2012 10:24 pm

@gacoperz
Nie szukam programu do rysowania w ogóle, nie mam do tego talentu, biegłości, ni czasu.

@Albiorix
Ten warunek jest niczym niewzruszona skała, o którą rozbijają się Twe pomysły.
Ostatnio zmieniony wt mar 06, 2012 10:25 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Programy do tworzenia map

wt mar 06, 2012 10:37 pm

Cóż. Programy zapewniające automatykę w postaci kilku przydatnych skryptów oraz galerią clipartów "out-of-a-box" są:
1. Płatne
2. Nie zastępują umiejętności

Jeśli dodam do tego:
3. Rysowanie map to żmudne zajęcie.

Sam siebie zdyskwalifikowałeś jako potencjalnego twórcę dobrej mapy stwierdzajac, że nie masz "talentu, biegłości ni czasu"

Rysowanie ładnych mapek to umiejętność, którą trzeba wytrenować. Inaczej pozostaną ci hexmappery i podobne, które generują mapki może niezbyt piękne, ale wystarczająco funkcjonalne.
 
Awatar użytkownika
sskellen
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 254
Rejestracja: czw mar 31, 2005 10:24 am

Programy do tworzenia map

wt mar 06, 2012 10:42 pm

Ja używałem kiedyś Encarta atlas wybierałem sobie rejon na ziemi odpowiadający warunkom i drukowałem w odpowiedniej skali. Ta encarta to była rok '95 może '98 więc drogo nie będzie, żeby to nabyć:)

Plusem tego rozwiązania będzie to, że nikt się nie doczepi do realności mapy:)
Ostatnio zmieniony wt mar 06, 2012 10:43 pm przez sskellen, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Programy do tworzenia map

śr mar 07, 2012 4:24 am

@gacoperz
Jeżeli chcesz napisać coś, co nijak nie jest pomocne, to zachowaj energię na komentowanie pod blogami.

@sskellen
Chodzi mi o to, aby możliwie małym nakładem pracy zrobić na komputerze nadającą się do pokazania graczom mało szczegółową mapę okolicy - zależnie od skali: morza, miasta, góry, zamki, wioski, sanktuaria, rzeki, drogi, granice.
Ostatnio zmieniony śr mar 07, 2012 4:26 am przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Programy do tworzenia map

śr mar 07, 2012 7:24 am

Jeśli nie masz ochoty/czasu włożyć odrobiny czasu i wysiłku w przygotowanie mapy to sugeruję zachować siły na wygooglanie sobie gotowca.
 
Awatar użytkownika
Indoctrine
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 138
Rejestracja: ndz kwie 04, 2010 8:56 pm

Programy do tworzenia map

śr mar 07, 2012 9:21 am

@gazoperz

Przyznam, że w tej materii zgadzam się z Kamulcem. Chodzi o prostotę i wygodę. Dłubanie mapy w zwykłych programach kosztuje masę czasu i efekt jest średni. Generator to fajna rzecz.
I jak z wszystkim - jeśli jest dobry, to kosztuje. Przyznam że rozważałem kupno CC z modułem kosmicznym do Głębi i tworzonych przygód, ale na razie się wstrzymałem. Cena jest spora a funkcjonalność chociaż niezła, to i tak wymagałaby trochę adaptacji z mojej strony.

Hexmappery są ok, ale głównie do kreowania taktycznej części albo globalnej. Średnio sprawdzają się do średniej skali. Chyba że te co widziałem były kiepskie (nie miały teksturowania tilesów, tylko kolory). W sumie taka mapa jak Wesnoth do fantasy by starczyła :)
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Programy do tworzenia map

śr mar 07, 2012 10:37 am

Problem w tym, że generator o ile przyspieszy trochę proces tworzenia, o tyle nie tylko kosztuje, ale również wymaga od użytkownika posiadania pewnych umiejętności. Nie piszę tu z czystej złośliwości, po prostu nie chcę by nasz szacowny kolega wpakował się w ślepą uliczkę myśląc, że software zastąpi umiejętności. Nie zastąpi. W pełni automatyczne narzędzia potrafią niewiele. A kombajny pokroju CC czy też dunjinni zapewniają jedynie niewielką ilość gotowych ikon i parę narzędzi typu generowanych fraktalnie linii łamanych czy układania ikon budynków wzdłuż ścieżki. Niestety, efekty tego są mizerne. W ładną mapę trzeba niestety włożyć pewną ilość pracy i umiejętności. CC dysponuje masą fajnych narzędzi, niestety słono kosztuje. Dobrze by było, gdybykokęga zdołał go choć wypróbować, by zrozumieć o czym mówię.
Dodam tylko, że większość znanych mi map powstała w photoshopie i corelu.
 
Awatar użytkownika
Indoctrine
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 138
Rejestracja: ndz kwie 04, 2010 8:56 pm

Programy do tworzenia map

śr mar 07, 2012 11:09 am

Obrazek

To mapka zrobiona w inkscape za pomocą tych obiektów.
http://clipart.nicubunu.ro/?gallery=rpg_map

Wygląda nie tak źle, a i roboty wiele nie ma. Tylko w ten sposób można tworzyć łatwo niektóre gatunki mapek..
Ostatnio zmieniony śr mar 07, 2012 11:09 am przez Indoctrine, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Largus
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 899
Rejestracja: wt lut 08, 2005 10:39 pm

Programy do tworzenia map

wt mar 27, 2012 3:36 pm

Na jednej z prelekcji podczas minionego Pyrkonu prowadzący polecał program Hexographer. Osobiście nie miałem okazji wypróbować i raczej nie poczuję takiej potrzeby, ale może Tobie w jakiś sposób się przyda. Plus programu jest taki, że jest darmowa wersja, minus, że tworzy mapy w oparciu o hexy co nie każdemu może odpowiadać.

EDIT:

Przeglądając forum natknąłem się na temat: Mapy wlasnorecznie robione. Jest tam link do tutoriala do gimpa jak wykonać dość klimatyczną mapę. Po jego przejrzeniu dochodzę do wniosku, że wcale nie potrzebne są jakieś szczególne zdolności plastyczne aby wykonać coś fajnego także przy odrobinie chęci powinieneś dać radę ;)
Ostatnio zmieniony wt mar 27, 2012 4:09 pm przez Largus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Programy do tworzenia map

pn sty 21, 2013 7:44 pm

Dziękuję za odpowiedzi w temacie. Ktoś coś jeszcze spoza powyższch może poleci? Szczególnie interesują mnie program, który pozwoli łatwo stworzyć zarys świata z zachowaniem zgodności z wyobrażeniem - przynajmniej granice, góry, główne rzeki, największe miasta, by pokazać graczom, jak mniej więcej świat wygląda.
Ostatnio zmieniony pn sty 21, 2013 7:46 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Re: Programy do tworzenia map

pn sty 21, 2013 8:01 pm

Kamulec pisze:
Dziękuję za odpowiedzi w temacie. Ktoś coś jeszcze spoza powyższch może poleci? Szczególnie interesują mnie program, który pozwoli łatwo stworzyć zarys świata z zachowaniem zgodności z wyobrażeniem - przynajmniej granice, góry, główne rzeki, największe miasta, by pokazać graczom, jak mniej więcej świat wygląda.

Autorealm sobie z czymś takim dobrze radzi.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Programy do tworzenia map

pt wrz 19, 2014 7:48 pm

Nowy problem, temat ten sam. Polecicie może jakiś program do stworzenia mapy wnętrza statku (kosmicznego)? Zależy mi przede wszystkim na prostocie jej wykonania. Chcę, by było widać, gdzie jest kantyna, korytarz, drzwi, drabina, winda itp. Elementy wyposażenia wnętrz mogę pominąć – efekt docelowy ma służyć za rysunek poglądowy, a nie mapę taktyczną.
Ostatnio zmieniony pt wrz 19, 2014 7:53 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 9 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Re: Programy do tworzenia map

pn wrz 22, 2014 4:51 pm

Kamulec pisze:
Nowy problem, temat ten sam. Polecicie może jakiś program do stworzenia mapy wnętrza statku (kosmicznego)? Zależy mi przede wszystkim na prostocie jej wykonania. Chcę, by było widać, gdzie jest kantyna, korytarz, drzwi, drabina, winda itp. Elementy wyposażenia wnętrz mogę pominąć – efekt docelowy ma służyć za rysunek poglądowy, a nie mapę taktyczną.


Jeśli ci nie pasują mapy z google, np ta lub ta, to pozostaje ci tylko google sketchup i używanie gotowych elementów. Biblioteka sketchup jest tak olbrzymia, że bez problemów znajdziesz całe elementy wyposazenia statku skosmicznego. Wystarczy tylko je odpowiednio poukładać, gdzie mają być i zeskalować. Sam programik jest banalnie prosty.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości