Zrodzony z fantastyki

firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec

Sieć lokalna, oraz serwer DLNA

śr gru 03, 2014 5:39 pm

Witam, założyłem w domu sieć lokalną (ot przy pomocy kreatora windows xp). Mam w niej obecnie:
1. komputer podłączony kablowo do routera
2. netbook-serwer będący zawsze na chodzie, podłączony kablowo do routera, na nim znajdują się udostępnione w sieci pliki, oraz serwer DLNA z muzyką i serialami
3. play station 3 uzywa przez wifi serwera DLNA
4. tablet zony przez wifi

I teraz dwa pytania:

1. Czy klienci serwera DLNA, w tym wypadku tylko ps3, ale powiedzmy ze ktos inny by sie polaczyl, moga edytowac udostepnione przez serwer media, czy tylko je odtwarzac?

2. Moja siec jest na razie chroniona jedynie przez fizyczne zabezpieczenie sprzetu, oraz zabezpieczenie routera przed podpieciem sie do mojego wifi. Chcialem jednak jakos zabezpieczyc dostep do udostepnionych danych np goscion, ktorzy wpadajac z wizyta podepna sie pod wifi itd. Wolalbym, zeby nie wiazalo sie to z ciaglym logowaniem przy kazdorazowym uzyciu udostepnionych danych, a jedynie jakas autoryzacja przy dolaczeniu do sieci. Jak cos takiego zrobic?

Awatar użytkownika
Kefalos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

Re: Sieć lokalna, oraz serwer DLNA

pn gru 22, 2014 6:37 am

Wiem że niektóre routery mają opcję "gość". Tam definiujesz osobne hasło dostępu dla gości którzy logując się dostaną tylko dostęp do internetu a nie sieci lokalnej. Pogrzeb w ustawieniach zaawansowanych routera - może tam coś znajdziesz.