Zrodzony z fantastyki

 
gargunec
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: śr sty 14, 2015 7:05 pm

Zdobywanie Czarów

śr sty 14, 2015 7:44 pm

Siemka.
Niedawno zacząłem interesować się D&D 3.0 i przeczytałem niemal w całości Podręcznik Gracza i dręczy mnie pewna rzecz, którą prawdopodobnie źle przeczytałem bądź nie zrozumiałem.
Chodzi o zdobywanie czarów, przykładowo Czarodziej mający swoją Księgę Czarów na jakiej zasadzie może dodawać do niej czary, ile, i od czego to zależy, ile czarów na poziom.
tak samo jak zdobywają czary inne klasy. :)
Z góry pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Zdobywanie Czarów

ndz sty 18, 2015 2:33 pm

To pytanie również znajduje swoją odpowiedź w opisach klas :P
Klasy czarujące objawień (kapłan, druid, paladyn), awanusjąc na konkretny poziom, umożliwiający rzucanie danego poziomu czarów, poznają całą swoją listę (całą, z każdego wydanego na ziemi podręcznika). Każdego dnia podczas przygotowywania zaklęć muszą po prostu zdecydować, które zaklęcia przygotowują (i zapełnić wszystkie komórki odpowiednimi czarami, bo oni je przygotowują tyko raz dziennie).
Zaklinacz i bard posiadają tabelkę mówiącą, ile czarów znają na danym poziomie. Awansując na kolejny poziom, uczą się kilku nowych czarów, jak to wynika z tabeli, i jest on ich utrwalony w ich pamięci - a potem mogą rzucać dowolne czary, zużywając odpowiednie komórki. Znają mało zaklęć, ale za dnia robią z nich dowolny użytek.
Czarodziej robi to jeszcze inaczej. Na pierwszym poziomie do księgo wpisuje wszystkie sztuczki ze swojej listy (większość ludzi jest zdania, że tylko z Podręcznika gracza), oraz 3+mod. z Int czarów pierwszego poziomu. Te czary może bez trudności przygotować podczas przygotowywania zaklęć, zapełniając odpowiednią każdą komórkę. Na każdym kolejnym poziomie za darmo dopisuje 2 zaklęcia, które będzie w stanie rzucić (przy awansie na 3. poziom możesz dopisać zaklęcia 2 poziomu, awansując na 7 - czary 4., itd. ten proces jest darmowy.
Oprócz tego, czarodziej może używać cudzych ksiąg zaklęć i zwojów, aby wpisywać zaklęcia do księgi - "przepisywać je" - ale to drogi i dość długi proces (100 sz*zapisana strona, a czar zajmuje tyle stron, ile wynosi jego poziom; nikt też nie udostępni Ci księgi zaklęć za darmo).
Czarodziej może próbować przygotować zaklęcia z cudzej księgi - ale to też niełatwe, wymaga testów odcyfrowania zapisków.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości