Zrodzony z fantastyki

 
nulek88
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pn gru 12, 2011 9:34 am

Język komiksu

pn gru 12, 2011 9:44 am

Witam,
poszukuję wszystkiego, co dotyczy języka komiksu (składnia, morfologia, onomatopeje itd.) Interesują mnie także artykuły porównujące komiks w dwóch językach (najlepiej polski - niemiecki). Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
Ostatnio zmieniony pt sty 16, 2015 7:11 am przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Kuba Jankowski
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 45
Rejestracja: sob sty 15, 2011 3:16 pm

Re: JĘZYK KOMIKSU

pn gru 12, 2011 7:44 pm

Na początek może:

SARACENI, Mario The language of comics, Routledge, Colecção Inter text, London 2003.

Comics culture: analitical and theoretical approaches to comics, Museum Tusculanum Press/University of Copenhagen, Copenhagen 2000. (trzeba wybrac sobie, wydłubać z tych tekstów informacje)

VERSACI, Rocco This book contains graphic language. Comics as literature, continuum, New York 2007.

Ch. Hatfield Alternative Comics: an Emerging Literature

The Language of Comics. Word and Image (red. R. Varnum, T. Gibbons)

Oraz tego pana:

http://www.emaki.net/

No i numer Zeszytów komisowych poświęcony granicom komiksu - http://komiks.polter.pl/Zeszyty-Komikso ... ksu-n28775

Z tego sobie można wydłubać sporo w językowym ujęciu. Plus klasycznie Scott McCloud i Will Eisner.
 
nulek88
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pn gru 12, 2011 9:34 am

JĘZYK KOMIKSU

wt gru 13, 2011 8:07 am

Dzięki wielkie:) Z pewnością coś "wydłubię":)
 
Awatar użytkownika
Kuba Jankowski
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 45
Rejestracja: sob sty 15, 2011 3:16 pm

Re: JĘZYK KOMIKSU

wt gru 13, 2011 10:31 pm

W typowo językowym ujęciu wgryź się w Neila Cohna. Polecam jeszcze bloga Huberta Kowalewskiego, który w naszym komiksowym dziale równolegle publikował swoje teksty (nie wiem jak mogłem o nim zapomnieć!) - http://semiomiks.blogspot.com/

Bardzo przystępny to materiał u Huberta! Powodzenia!
 
promienista
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pn gru 19, 2011 6:19 pm

Re: JĘZYK KOMIKSU

pn gru 19, 2011 6:27 pm

Pozwolę sobie podłączyć się do wątku, z racji podobieństwa nurtującego mnie problemu.
Po pierwsze: drogi Kubo, czy wiesz może skąd (prócz księgarni zagranicznych) można wydobyć wymienione przez Ciebie publikacje? (wersja google.books niestety mnie niesatysfakcjonuje)
Po drugie: czy, drodzy forumowicze, wiecie coś o istnieniu prac zajmujących się analizą języka w komiksie tzn. nie interesuje mnie tyle język wizualny komiksu, co raczej charakterystyka języka dialogów, tekstu pobocznego- generalnie warstwa tekstowa.
Z góry wielkie dzięki za pomoc
 
Awatar użytkownika
Kuba Jankowski
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 45
Rejestracja: sob sty 15, 2011 3:16 pm

Re: JĘZYK KOMIKSU

sob gru 24, 2011 4:28 pm

Empik - choć z trudem mi to przechodzi przez palce i klawiaturę - miał te pozycje, ewentualnie polecam amazon.co.uk - od 25 funciaków przesyłka gratis i działa super dobrze.

Zapytaj też w American Bookstore - może ściągną na zamówienie.

Jeśli Warszawaa - to służę pożyczeniem do ksero :)
 
promienista
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pn gru 19, 2011 6:19 pm

Re: JĘZYK KOMIKSU

pn gru 26, 2011 4:39 pm

Chwilowo przebywam na Krecie, ale w styczniu pojawię się na kilka dni w Waw (15-19.01) - za "pożyczenie do ksero" byłabym niewymownie wdzięczna- jakim kanałem komunikacyjnym się z Tobą kontaktować?
 
aktywny1987
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: ndz sty 15, 2012 1:04 pm

Re: JĘZYK KOMIKSU

wt sty 24, 2012 7:37 pm

nulek88 pisze:
Witam,
poszukuje wszystkiego, co dotyczy jezyka komiksu (skladnia, morfologia, onomatopeje itd.) Interesuja mnie takze artykuly porownujace komiks w dwoch jezykach (najlepiej polski - niemiecki). Bede wdzieczna za wszelkie informacje. Choroba skóry
Ten temat nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Mam pewne informacje i jutro o tym napiszę... Dobrze, że jest gdzie pogadać.
 
NastkaPo4
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: ndz wrz 07, 2014 11:58 am

Re: JĘZYK KOMIKSU

ndz wrz 07, 2014 12:01 pm

Cześć, również poszukuję materiałów na ten temat. Potrzebuję do napisania pracy :d
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

JĘZYK KOMIKSU

ndz wrz 07, 2014 12:51 pm

Może napiszcie prywatną wiadomość do redakcji komiksowej, będzie szybciej.
 
januszpogorzelski0
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pt kwie 17, 2015 2:12 pm

Język komiksu

pt kwie 17, 2015 2:25 pm

Twórcy komiksów powinny udzielić najlepszej odpowiedzi i przekazać odpowiednie materiały. Spróbuj poszukać, i zgłoś się do nich. Najlepiej pytać u źródła.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości