Zrodzony z fantastyki

 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Wymiana grafiki - prośba o radę

ndz paź 04, 2015 7:43 pm

Witam, mam następujący zestaw:

Zasilacz fortron 400w, 2x 2gb ram, płyta główna asus p5kpl-cm, dysk hdd 3,5" + SSD, Procesor Intel core 2 quad 4x2.66 Ghz. No i grafikę geforce 9500 gt zotac 512 mb. Prosiłbym o radę odnośnie wymiany tej grafiki na inną. Musi pasować do mojej płyty, nie wymagać zmiany zasilacza, i zapewnić wzrost wydajności w grach i filmach. Mile widziane wyjście hdmi plus vga/dvi. Cena do 150zł. Początkowo myślałem o czymś takim jak GeFORCE GT240 1Gb, jednak się za bardzo na tym nie znam, nie wiem czy wazniejsza ilość pamięci, czy taktowanie... Dodam że nie chodzi o najnowsze gry, tylko takie sprzed kilku lat, ot budżetowy sprzęt
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Wymiana grafiki - prośba o radę

pn paź 05, 2015 8:03 am

Nic nie wymieniaj. W cenie do 150zł masz do wyboru GF240, GF210, GF610, Radeon 5450. Różnica w wydajności tych kart względem Twojej to nie więcej niż 10% więc całkowicie nieopłacalny zakup. Kupując kartę w takiej cenie po prostu wyrzucisz pieniądze.

Możesz poszukać na allegro. W cenie do 150zł są dostępne modele typu: GTX550Ti czy GTX285. O ile są srawne, jest to lepsze rozwiązanie niż kupowanie czegoś nowego.
 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Re: Wymiana grafiki - prośba o radę

wt paź 06, 2015 11:35 am

A może radeon hd 6770? http://www.gpureview.com/show_cards.php ... &card2=658 w porównywarce wydaje się niszczyć mojego 9500 gt, a używany za 150-170zł mogę dostać... Tylko czy to uciągnie na moim zasilaczu? Radeon HD 6770 + intel core 2 quad + hdd + ssd?
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Wymiana grafiki - prośba o radę

wt paź 06, 2015 6:20 pm

Jeśli za tę kasę kupisz taką kartę to bierz bez wahania. Modele z serii x770 (np. 6770, 7770) oraz Rx70 (np. R9 270, R9 370) są to bardzo dobre karty mainstreamowe, czyli przyrównując do najlepszych kart jest to najlepszy wybór w stosunku cena/jakość.

Jeśli chodzi o zasilacz to obczaj stronę:

http://powersupplycalculator.net/

Mogę podejrzewać, że masz procesor Q6600, ponieważ był on najpopularniejszym czterordzeniowcem w tamtym okresie. Jego pobór mocy był na poziomie max 105W (inne, generację nowsze modele miały TDP na poziomie 95W), więc w teorii 400W zasilacz powinien wystarczyć (nawet jeśli jego skuteczność jest na poziomie 70%). Fortron nie jest złą firmą, natomiast wszystko zależy co jeszcze masz w kompie, dlatego też dokładnie wypełnij dane na stronce, żeby wiedzieć co i jak. Jeśli masz standardowy komp bez wodotrysków, 10 wiatraków i miliona urządzeń na usb to 400W powinno na luzie w zupełności wystarczyć.

W przyszłości rozważ wymianę zasilacza, ponieważ zasilacz pracuje najlepiej przy maksymalnym obciążeniu na poziomie ok 65-70% mocy maksymalnej (czyli ~280-300W dla zasilacza 400W) ponieważ ma wtedy zapas mocy, nie grzeje się i wiatrak chodzi, bo chodzi. Ze swojej strony mogę polecić XFX Core TS 450W 80+ Bronze, który kosztuje niecałe 200zł i ma 5 lat gwarancji. Mam go w 70 komputerach i jest cichy i wydajny. Na gwarancję poszła jedna sztuka przez zwarcie w gniazdku :)
 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Re: Wymiana grafiki - prośba o radę

wt paź 06, 2015 9:58 pm

Dzięki, zamówione :) No zasilacz to zmienię za jakiś czas, razem ze wszystkim - jak dzisiejsza technologia stanieje ;)

Ogólnie z mojej płyty wycisnąłem maks (4gb ramu - więcej nie wejdzie), socket Lga 775 - nic lepszego poza strasznie drogimi extreme nie wsadzę. Ale pewnie na najbliższe dwa lata wystarczy :) Ogólnie do grania mam ps3, w kompie zależy mi na ograniu niektórych gier których na ps3 nie ma, staroci typu might and magic VI (powiedzmy że do tego modyfikacja kompa potrzebna nie była), oglądanie filmów full hd, i szybka praca - tutaj liczę na spektakularną poprawę przy SSD (wprawdzie tylko sata 2, ale mój HDD ma średni odczyt na poziomie 40mbps...)

Ogólnie to jak najlepiej rozwiązać SSD plus HDD? Myślałem zrobić tak: Na SSD system, antywirus (szybki start), firefox i wtyczki (java, flash). Na HDD wywalić plik wymiany z windowsa, domyślną ścieżkę pobierania z firefoxa, wszystkie gry i pozostale programy.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Wymiana grafiki - prośba o radę

wt paź 06, 2015 10:12 pm

SSD ma swój licznik jeśli chodzi o bezpieczną ilość zapisanych danych - jest to ok 75TB, ale nie oznacza to, że po przekroczeniu tej bariery dysk jest automatycznie martwy. Nie. Jest to limit zapisu danych który obejmuje gwarancja i jest to żywotność gwarantowana przez proces technologiczny dla ok 98% wyprodukowanych dysków.

Policzmy:
instalacja wszystkich programów, windowsa, sterowników itp to czynność stała - liczyć ok 40GB, więc tak naprawdę kwestia pomijalna.
Przy używaniu komputera jako normalne narzędzie do pracy/zabawy przy założeniu że dodatkowy dysk hdd jest na dane, to przyjmijmy, że dziennie zapisujesz 20GB danych (ze wszystkim)

20GB * 365 dni w roku = 7300GB
7300GB * 10 lat = 73TB

Nawet jeśli hardkorowo cache firefoxa, pliki temp oraz stronicowania/hibernacji będą zjadać 40GB dziennie to masz 5 lat pracy, co i tak daje wynik na tyle duży, że prędzej kupisz nowy dysk (ponieważ modele o większej pojemności będą o wiele tańsze niż ten który kupiłeś), niż rzeczywiście go przejedziesz.

Dla przykładu mój dysk - parę dni temu miał pierwsze urodziny :)

Nic nie było przenoszone, tylko skonfigurowany trim oraz kilka zmiennych odnośnie kopiowania.
Załączniki
SSDLife.jpg
(50.07 KiB) Nie pobierany
Ostatnio zmieniony wt paź 06, 2015 10:19 pm przez Specu, łącznie zmieniany 5 razy.
Powód:
 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Re: Wymiana grafiki - prośba o radę

śr paź 07, 2015 11:47 am

Nie chodzi mi tu nawet o ilosc łącznie zapisanych danych, tylko pojemność - dysk SSD 60Gb plus HDD 140gb. Zależy mi na możliwie najszybszym działaniu całego systemu, więc chcę żeby cały start systemu plus programów uruchamiających się z nim był jak najszybszy - dlatego trafią na dysk SSD. Firefox również, żeby uruchamiał się natychmiastowo, plus cache firefoxa trafi na ram. Pliki TEMP i TMP oraz pagefile.sys wywalę na HDD aby zostawić zapas miejsca na SSD dla sterowników itd. Również zamierzam przenieść pulpit na HDD, bo nieraz trafiają tam duże pliki przerzucane "na szybko". Może tak być?
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Wymiana grafiki - prośba o radę

śr paź 07, 2015 5:23 pm

katalogi TEMP i TMP rzeczywiście można wywalić na drugi dysk, natomiast plik stronicowania może spokojnie zostać na ssd (ponieważ odczyt z pliku jest dość spory, a zapisów jest tyle co kot napłakał). Można mu przyciąć wielkość. Masz 4GB ramu, więc 2GB plik stronicowania wystarczy w zupełności (nawet zaryzykowałbym testy przy 1GB). Przy 8GB ramu można spokojnie wyłączyć plik stronicowania (albo ustawić na 512MB dla potencjalnych BSOD-ów)
Ostatnio zmieniony śr paź 07, 2015 5:23 pm przez Specu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
firefly
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: śr sie 31, 2011 8:34 pm

Re: Wymiana grafiki - prośba o radę

śr paź 07, 2015 6:10 pm

To pagefile ustawić na stały rozmiar? Czy zakres lepiej mu ustawić np od 1 do 1024? Wiem że na HDD lepiej stały, żeby nie fragmentował dysku, a jak tutaj?
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Wymiana grafiki - prośba o radę

śr paź 07, 2015 7:02 pm

przy ssd nie masz fragmentacji, ale stały rozmiar pliku jest de facto zabezpieczeniem aby ograniczyć ilość zapisów. widzisz... cały pic z plikiem wymiany jest taki, że faktycznie jest on wykorzystywany przy niewystarczającej ilości ramu. Masz 4GB. Dla systemu, wszystkich wątków i usług liczyć trzeba ok 1,5GB ramu dla windowsa 7 aby system pracował stabilnie (biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, łącznie z windows update czy antywirusem/firewallem, który na tyle integruje się z systemem, że nawet zewnętrzne programy należy traktować jak składniki wndowsa). Reszta, czyli 2,5GB powinna na luzie wystarczyć pod wszystko inne.
Dla bezpieczeństwa dobrze jest jednak zadeklarować jakąś tam wartość aby było na wszelki wypadek. 1-2GB wystarczą na luzie, a nie ma co przesadzać. W oficjalnych poradnikach od Microsoftu cały czas widnieje że zalecana wielkość pagefile.sys to 1,5*ilość ramu, co było chorym założeniem już w przypadku ery gdzie 2GB stało się standardem.
Zakres ustawiasz na sztywno czyli 1024-1024
Ostatnio zmieniony śr paź 07, 2015 7:03 pm przez Specu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości