Zrodzony z fantastyki

 
Rakuzan
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: śr gru 16, 2015 3:38 pm

Problem na sesji [skupienie, wynajdywanie rozwiązań]

śr gru 16, 2015 3:44 pm

Witajcie drodzy użytkownicy tego forum!
Piszę do was w pewnej nurtującej sprawie. Jestem jednym z pięciu graczy w drużynie pewnego MP, aczkolwiek drużynę tą dręczy pewien zasadniczy problem. Gramy ze sobą od dłuższego czasu, gra się nam razem dobrze, ale czasami dochodzi do takich sytuacji, że gdy nasz MP daje nam powiedzmy otwartą sytuację, otwartą scenę, w której to gracze mają zrobić coś sami z siebie to następuje pat, gubimy się, nie wiemy co robić i stoimy w miejscu, błądząc w kółko.
Czy macie jakieś melioratywne i porządne rady jak można ten problem zwalczyć?
Ostatnio zmieniony czw gru 17, 2015 9:12 am przez Lord Xan, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Problem na sesji?

śr gru 16, 2015 5:36 pm

Rozumiem, że macie problem z wykorzystaniem czasu wolnego, które wasze postacie dostają od MG? Kiedy np. macie miesiąc czasu w większym mieście do jakiegoś kolejnego fabularnego zdarzenia?

W takim razie postaciom brakuje własnych celów. Cóż, co tu poradzić, gracze muszą się zastanowić, co ich postacie chcą osiągnąć poza realizacją scenariusza. Nie określiłeś, w jakiej gracie konwencji, ale jeśli jest to fantasy, to takie okienka wolnego czasu mag może poświęcać na badania, projektowanie nowych zaklęć czy nawet zwiedzanie miejscowych bibliotek/odwiedzanie miejscowych alchemików. Takie deklaracje dają dużo zahaczek dla MG.

Jeśli chodzi Ci zaś o to, że gubicie się w scenach, gdzie sami musicie zaproponować jakieś rozwiązanie, to cóż, grajcie i rozwijajcie wyobraźnię. Warto się zastanowić, co Ty (gracz) byś w takiej sytuacji zrobił, jak zachował, a potem przeskalować to na postać i jej większe zdolności w pewnych dziedzinach.

Rakuzan, nakreśl problem trochę dokładniej ;)
 
Rakuzan
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: śr gru 16, 2015 3:38 pm

Problem na sesji?

śr gru 16, 2015 6:45 pm

Hmmm, jakby to określić.
Na ostatniej sesji (dark fantasy) mieliśmy za zadanie (będąc członkami Inkwizycji) zlikwidowanie pewnego najprawdopodobniej niewygodnego Jarla.
Problemy zaczęły się po dotarciu do miasta, w którym ów Jarl był. Zaczęło nam brakować złota, dobrych pomysłów i utknęliśmy w miejscu nie wiedząc co mamy ze sobą zrobić.
Ja osobiście byłem pierwszy raz w roli przywódcy tej grupy i to ja za wszystko odpowiadałem, ale czułem, że z każdą chwilą moje myślenie ogranicza się coraz bardziej.
Częstym problem jest zauważanie i łączenie dość oczywistych faktów. Czasami znajdują się takie sytuacje, gdzie po prostu mamy coś przed oczyma, albo słyszeliśmy o czymś pięć minut wcześniej i zapominamy o tym chwilę później...
To jest dość uporczywy problem i mam sporą nadzieję, że można go naprawić. :help:
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Problem na sesji [skupienie, wynajdywanie rozwiązań]

czw gru 17, 2015 9:19 am

Radzę w takim razie robić notatki na sesji. Pojawia się jakiś nowy BN - dopisywać do niego słowa klucze. Zacznij też budować graf/cokolwiek, przypominający o waszych kolejnych etapach podróży. Żeby łatwo było cofnąć i coś jeszcze raz przemyśleć.
Dobrym pomysłem w śledztwie jest szukać punktów zaczepienia. Odszukać lokalnego inkwizytora i sprawdzić, czy on nie ma jakichś informacji/zebranych już kilku dowodów. Porozmawiać z ludźmi w karczmach - może kogoś niedawno zatrudnił? Może zwolnił? Lista BNów do sprawdzenia szybko się powiększy.
Jeśli inkwizytorowi zaczyna brakować złota, to można ten fakt zakomunikować karczmarzowi :) Mało który nie chciały odpuścić "okazji" goszczenia was za darmo (i jeszcze jakie ma profity!). Musicie się zastanowić, kiedy warto ukrywać swoją tożsamość, a kiedy opłaci się grać w otwarte karty.

W końcu MG podrzuci wam jakiś trop i myślę, że dojdziecie tam, gdzie chce.
 
Awatar użytkownika
Mactator
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: ndz lis 13, 2011 6:24 pm

Problem na sesji [skupienie, wynajdywanie rozwiązań]

pn gru 21, 2015 7:44 pm

Zgodzę się z Lordem Xanem, że bardzo dobre są notatki na sesji. Zapisywać wszystko co się wyda ważne, a jak zajdzie potrzeba przeszukać czy nie ma czegoś ważnego.
Np. spotykam BNa który ma na imię "Karol pogromca smoków". Od razu zapisuję jego imię i miasto gdzie spotkałem, na zasadzie ma imię jest ważny.

Kolejną rzeczą są własne motywy i cele postaci. Jeżeli wasze postacie poza głównym wątkiem fabularnym (sprzątnięcie Jarla) mają jakieś cele to można je realizować gdy nie macie pomysłu na wątek główny. Tym sposobem rozwijając własne cele możecie trafić na dodatkowe fakty / dowody / pomysły co zrobić z głównym wątkiem.
Np. Jesteś przywódcą, nie masz pomysłów to dajesz każdemu dzień wolny. Każda postać robi coś przed dzień i musi trafić na coś wyjątkowego (możecie nawet powiedzieć MP, że oprócz osobistych celów chcecie trafić na dodatkową wskazówkę, bo nie dla każdego to jest jasne). W końcu biblioteka to bardzo niebezpieczne miejsce, jest cicho i dziwnym trafem nie słychać wołania o pomoc.

Przygotować sobie listę punktów do zrobienia jak nie ma co innego.
Np. wspomniany nocleg u karczmarza, który chętnie przyjmie "wyjątkowych" podróżników.
Żebracy cały dzień oglądają ulicę, a wystarczy sypnąć drobnymi miedziakami.
Dowódca straży ma raporty z całego miasta.
Strażnicy na bramie wiedzą kto wchodzi i wychodzi z miasta.
Lokalna ladacznica codziennie wieczorem słucha sekretów, ludzi którzy nie mogą powiedzieć ich nikomu innemu [moderacja]
Kelnerka w barze często słyszy rozmowy w kuluarach.
Burmistrz/sołtys zna całą wieś i ma poważanie u lokalnych mieszkańców.
Wiedźma w lesie leczy najbardziej chorych, którym nie może pomóc kapłan. Pewnie dotyczy to też bandytów i niemile widzianych w mieście.
Sprzedawca w składzie sera i tak zawsze wie najlepiej. Bo kto by się nim przejmował.
_____________________________
Wpis moderowany.
Kamulec
Ostatnio zmieniony wt gru 22, 2015 6:02 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości