Zrodzony z fantastyki

 
Gigarko
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: czw mar 24, 2016 7:58 pm

Jakie podręczniki i gdzie kupić

sob mar 26, 2016 10:35 am

Witam forum. Przestudiowałem już sporą część internetu, co do zaczynania z RPGami, ale zostały mi jeszcze te trzy pytania:

1. Chciałbym zacząć grać w światach Blackmoore oraz Greyhawk (nie zmienię zdania). Jakie podręczniki kupić żeby się z nimi zapoznać? (Swoją drogą, który z nich był pierwszy? Znajduję sprzeczne informacje)
2. Gdzie kupować podręczniki? Na allegro i na Rebel jest straszna bieda, a serwisy zagraniczne typu Ebay czy Amazon odpadają.
3. Kupuję Dungeon Master's Guide, Monster Manual, Player's Handbook, no i jakiś podręcznik który wprowadzi mnie do Blackmoore lub Greyhawk. Czy to mi wystarczy na start? Kości mam.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Jakie podręczniki i gdzie kupić

ndz mar 27, 2016 9:10 am

Witamy na forum

Mam nadzieję, że przynajmniej w jakimś stopniu uda nam się odpowiedzieć na Twoje pytania.

1. Jeżeli chodzi o opis świata do Greyhawka to wiele zależy od tego, w której edycji (a co za tym idzie wersji świata) chcesz grać. Po polsku wyszedł jedynie "Przewodnik geograficzny", czyli podstawka do trzeciej edycji. Wciąż można go relatywnie tanio dostać choćby na Allegro, a pewnie i w ofercie niektórych sklepów wciąż się poniewiera. Starsze wersje "Opisu Świata" w wersjach drukowanych są dość trudno dostępne (zostaje właściwie tylko eBay lub takie sklepy jak Nobleknight, choć wspomniałeś, że zagranica raczej odpada), ale jeżeli nie przeszkadzają Ci wersje elektroniczne to na DM Guild można je kupić po dość rozsądnych cenach (a i jakość PDF-ów jest przyzwoita).

Natomiast jeżeli chodzi o Blackmoore to może już być trudniej, bo aż takiego wsparcia wydawniczego nigdy się on nie doczekał. Najwięcej informacji znajdziesz na temat tej wersji, którą umieszczono w Greyhawku oraz Mystarze. Poza tym w czasach D&D 3.X wyszła podstawka na OGL, ale na ile ten podręcznik jest dzisiaj rzadki to trudno mi powiedzieć.

(Odnośnie pytania o to co było pierwsze - to temat na dość długi tekst historyczny, ale w bardzo dużym uproszczeniu można powiedzieć, że powstawały mniej więcej równolegle).

2. To zależy, o której edycji mówimy. Piąta edycja na Rebelu jest raczej dostępna na bieżąco, polską wersję czwórki też da się dorwać (sam regularnie widuję ją na Allegro), z trójką jest nieco gorzej i zależy od podręcznika, ale część wciąż figuruje nawet w ofertach sklepów internetowych. Starsze pozycje dostać już znacznie trudniej i właściwie pozostaje tylko obserwacja Allegro - sporadycznie coś się tam pojawia.

3. Trzy podręczniki podstawowe + któraś wersja opisu świata spokojnie wystarczą do gry i to niekoniecznie tylko na początek.
 
Gigarko
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: czw mar 24, 2016 7:58 pm

Re: Jakie podręczniki i gdzie kupić

ndz mar 27, 2016 11:11 am

Dziękuję pięknie za odpowiedź :)

Fakt, zapomniałem wspomnieć na którym systemie chcę grać. Będzie to edycja 3.5.

Rozumiem, wolałbym mieć co prawda ładny podręcznik w domu, ale jeśli starsze wersje w PDF górują jakością treści, to wybór będzie prosty. Tylko czy rzeczywiście tak jest? Lepiej szukać "Przewodnika geograficznego" czy upolować coś starszego? Czy starsze opisy świata będą pasować do edycji 3.5?

A więc z Blackmoor będzie trochę problemów. Znalazłem na wikipedii "The original Blackmoor supplement" z 1975. Domyślam się że dzisiaj to niezdobywalny biały kruk, jednak może w sieci uda się go znaleźć w formie PDF-a. Czy jeśli tak by się stało to czy byłby kompatybilny z ed. 3.5? Może jest jakiś youtuber, czy redaktor na jakiejś stronie który opisuje ten świat tak żeby można było w niego grać? Cokolwiek. Bardzo mi zależy.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Jakie podręczniki i gdzie kupić

pn mar 28, 2016 9:11 am

Nie ma sprawy, cieszę się, że mogę pomóc.

Jeżeli chodzi o podstawkę do Greyhawka to wiele zależy od tego jak dużym purystą jesteś. Jeżeli interesuje Cię po prostu setting jako taki to "Przewodnik Geograficzny" będzie moim zdaniem najlepszym wyborem - pod względem treści jest to bardzo rzetelna pozycja i jeżeli chodzi o greyhawkowe opisy świata chyba najbogatsza. Poza tym stosunkowo najłatwiej go zdobyć w naszym kraju w wersji książkowej i po polsku. Starsze również są interesujące - czy to najbliższy oryginalnej wizji Gygaxa World of Greyhawk Campaign Setting, czy znacznie bardziej mroczny i mający posmak postapokalipsy From the Ashes, ale nie powiedziałbym, że z punktu widzenia prowadzenia gry lepsze. Natomiast jeżeli chodzi o kompatybilność to nie powinno być problemu - "Przewodnik" jest do 3.0, ale i w pozostałych informacji mechanicznych są tak śladowe ilości (ograniczają się właściwie jedynie do skróconych rozpisek BNów), że trudno mówić w ogóle o konieczności konwersji.

Wspomniany Blackmoore w wersji elektronicznej również jest dostępny na DM Guild, ale to nie tyle opis settingu w dzisiejszym rozumieniu co rozszerzenie zasad oryginalnej, pierwszej edycji D&D. Z historycznego punktu widzenia pozycja bez wątpienia bardzo istotna, ale dla kogoś prowadzącego 3.5 raczej bezużyteczna. Lepszym wyborem będzie próba upolowania serii przygód do Mystary (DA1 Adventures in Blackmoor, DA2 Temple of the Frog, DA3 City of the Gods, DA4 The Duchy of Ten), które były osadzone w wersji Blackmoor umiejscowionej w tym settingu, ale ich dostępność zbyt wysoka nie jest.

Z tego co widzę wciąż dostępne na RPGNow są podręczniki, które Dave pisał na początku XXI. Nigdy nie miałem ich w ręku, więc trudno mi powiedzieć cokolwiek o ich jakości, ale na temat Blackmoore chyba nic lepszego w formie wydawniczej nie da się znaleźć. Jeżeli chodzi natomiast o źródła internetowe to można zajrzeć na fora zajmujące się starymi edycjami D&D - dobrym punktem wyjścia będzie na przykład Dragonsfoot.
Ostatnio zmieniony pn mar 28, 2016 9:17 am przez Radnon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Gigarko
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: czw mar 24, 2016 7:58 pm

Re: Jakie podręczniki i gdzie kupić

wt mar 29, 2016 4:08 pm

Rozumiem. Purystą jestem całkiem sporym, lubię trzymać się ściśle zasad, dopóki mają sens i nie sprawiają że gra nie ma sensu. Postaram się więc pójść za radą i znaleźć "Przewodnik Geograficzny" :)

Wracając do Blackmoor, czym są "przygody"? Czy dobrze myślę że są to swego rodzaju kampanie, które mistrz gry przestudiowuje, a następnie prowadzi według ich historii sesję? Jeśli tak, to czy będą one wystarczające abym zapoznał się ze światem Blackmoor?

Sprawdziłem również podane przez Ciebie podręcnziki na RPGNow. Po wpisaniu "Blackmoor" w wyszukiwarce wyskoczyło mi parę ładnych pozycji. "Dave Arneson's Blackmoor: The First Campaign" wydaje się całkiem obszerną i dokładną pozycją, jednak po tytule "The First Campaign" domyślam się że był to podręcznik pisany pod pierwsze D&D. Czy muszę się obawiać że lektura nie będzie pasowała do 3.5?

Przepraszam jeśli pytania są głupie, grywałem jedynie w growe i planszówkowe RPGi. Nigdy w papierowe.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Jakie podręczniki i gdzie kupić

śr kwie 13, 2016 9:35 am

Gigarko pisze:
Rozumiem. Purystą jestem całkiem sporym, lubię trzymać się ściśle zasad, dopóki mają sens i nie sprawiają że gra nie ma sensu. Postaram się więc pójść za radą i znaleźć "Przewodnik Geograficzny" :)

Tu chodziło bardziej o wizję świata, ale jeżeli nie uznajesz zasady "tylko Gygax" to "Przewodnik" będzie najlepszym rozwiązaniem.

Gigarko pisze:
Wracając do Blackmoor, czym są "przygody"? Czy dobrze myślę że są to swego rodzaju kampanie, które mistrz gry przestudiowuje, a następnie prowadzi według ich historii sesję? Jeśli tak, to czy będą one wystarczające abym zapoznał się ze światem Blackmoor?

Tak, "przygoda" to w pewnym uproszczeniu gotowy scenariusz, które Mistrz Gry po mniejszych lub większych przeróbkach może wykorzystać na swoich sesjach. Czasem są one rozbudowane o jakieś tło fabularne albo informacje settingowe, ale nie jest to regułą. Co do tych konkretnych podręczników to trudno mi powiedzieć, jakieś informacje o świecie (albo raczej tej wersji świata) da się w nich na pewno znaleźć, ale czy to wystarczy jako substytut pełnoprawnego opisu settingu to nie wiem.

Gigarko pisze:
Sprawdziłem również podane przez Ciebie podręcnziki na RPGNow. Po wpisaniu "Blackmoor" w wyszukiwarce wyskoczyło mi parę ładnych pozycji. "Dave Arneson's Blackmoor: The First Campaign" wydaje się całkiem obszerną i dokładną pozycją, jednak po tytule "The First Campaign" domyślam się że był to podręcznik pisany pod pierwsze D&D. Czy muszę się obawiać że lektura nie będzie pasowała do 3.5?

Z tego co widzę wymieniony przez Ciebie Dave Arneson's Blackmoor: The First Campaign jest napisany w oparciu o zasady D&D 4E, czyli to materiał dość świeży. Na ile da się go wykorzystać w 3.5 to znowu czysta zgadywanka z mojej strony. Z jednej strony informacje fabularne można pewnie wyciągnąć bez problemu, z drugiej konwersja mechaniki czwórki na trójkę jest mało wygodna.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości