Zrodzony z fantastyki

 
Vanadas
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: wt kwie 05, 2016 12:23 pm

DnD - od czego zacząć ?

wt kwie 05, 2016 12:43 pm

Witam. Z kumplami od dawna interesujemy się światem Fantasy. Bardzo dużo graliśmy w Magic the gathering i postanowiliśmy sięgnąć po coś nowego. Padło na legendę DnD. Pytanie do Was. Co dokładnie kupić, tzn wiem że są różne mapy i wychodziły nowości w systemie i rozgrywce. Co jest najlepsze na sam początek dla całkiem zielonych graczy?
 
Aesthevizzt

DnD - od czego zacząć ?

wt kwie 05, 2016 9:17 pm

.
Ostatnio zmieniony czw lis 30, 2023 4:15 pm przez Aesthevizzt, łącznie zmieniany 2 razy.
 
Vanadas
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: wt kwie 05, 2016 12:23 pm

DnD - od czego zacząć ?

pt kwie 08, 2016 9:59 am

Dziękuję Ci bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Mam pytanie odnośnie zakupu. Czy jest sens kupować używana wersje? Rozumiem że wiąże się to z ryzykiem. Jeśli chodzi o gry to neverwinter przeszedłem ze wszystkimi dodatkami a teraz zacząłem grać w dungeons and dragons online, myślę że podstawę mam dobrą do rozpoczęcia planszowej wersji ;)
 
Aesthevizzt

DnD - od czego zacząć ?

pt kwie 08, 2016 10:00 pm

.
Ostatnio zmieniony czw lis 30, 2023 4:15 pm przez Aesthevizzt, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

DnD - od czego zacząć ?

śr kwie 13, 2016 9:58 am

Pozwolę sobie uzupełnić trochę to co napisał Aesthevizzt.

Przede wszystkim jeśli dopiero zaczynacie przygodę z D&D to nie polecałbym startowania od SRD (wszystko jedno czy do 3.0/3.5 czy 5E), to dokument głównie dla twórców i choć jest przydatny jako ściągawka zasad to do nauki gry nadaje się dość średnio. Lepszym wyborem będzie już (w przypadku piątej edycji) wersja Basic, która także jest dostępna za darmo na stronie Wizardów.

Po drugie unikałbym Forgotten Realms Wiki, jest co prawda dość obszerna, ale jej poziom merytoryczny, nawet jak na wikipedię, pozostawia zdecydowanie zbyt wiele do życzenia. Jako darmowe źródło lepiej sprawdza się strona i forum Candlekeep, szczególnie pytania i odpowiedzi twórców.

Po trzecie Eberron nie jest steampunkiem, owszem pewne elementy tego gatunku są tam obecne (na przykład w linii artystycznej), ale zasadniczo jest to standardowe fantasy (z magią zastępującą technikę) pomieszane z elementami realiów społeczno-politycznych początku XX wieku i nałożoną komiksową stylistyką. Ogólnie połączenie dość unikatowe, choć na pewno nie dla każdego atrakcyjne.

Jeżeli chodzi o używane podręczniki to jak ze wszystkim jest to pewna loteria, ale da się czasem trafić na dobre oferty w okazyjnych cenach. Nasze Allegro (i jego pochodne) nie jest specjalnie bogate, ale już na eBayu czy w serwisach takich jak nobleknight można zdobyć fajne rzeczy. Sam korzystam z tej metody podczas poszukiwania starych podręczników od dobrych kilku lat i na razie się nie naciąłem.
 
Aesthevizzt

śr kwie 13, 2016 5:55 pm

.
Ostatnio zmieniony czw lis 30, 2023 4:15 pm przez Aesthevizzt, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: DnD - od czego zacząć ?

śr kwie 13, 2016 8:16 pm

Jeżeli chodzi o zawartość klas i ras to Basic zawiera tylko te uznawane przez Wizardów za najbardziej klasyczne, ale ogólna mechanika gry jest raczej kompletna. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać go w tandemie z SRD. No i ta wersja jednak lepiej tłumaczy podstawy gry.

FR Wiki jako drogowskaz/spis treści sprawdza się jak najbardziej ok, tutaj pełna zgoda.
 
Awatar użytkownika
Olórin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 52
Rejestracja: wt lis 25, 2014 10:49 am

DnD - od czego zacząć ?

czw kwie 14, 2016 9:42 am

Jako darmowe źródło lepiej sprawdza się strona i forum Candlekeep, szczególnie pytania i odpowiedzi twórców.

Nie postawiłbym za to żadnej kończyny, ale zdaje się, że Candlekeep zatrzymało się na trzeciej edycji.

@Vanadas
Z mojej perspektywy wygląda to tak:

4 ed - nie przypadła mi do gustu totalnie

3,5 ed:
+ język polski,
+ duża liczba materiałów w sieci,
+ za pewne podstawy mechaniki już znasz po przygodzie z NWN, czy IWD 2,
- po latach funkcjonowania na rynku obrosła w setki (sic!) podręczników, wyjątków od reguł, opcjonalnych opcji itd., w skutek czego możesz poczuć się w tym wszystkim zagubiony,
- mechanika na wyższych poziomach dostaje zadyszki,
- niektóre klasy postaci są po prostu skazane na stanie w cieniu pozostałych (czyli tzw. brak balansu)

5 ed:
+ najnowsza, rozwojowa edycja D&D,
+ znaczne uproszczenie mechaniki, sprzyja graczom dopiero wchodzącym w hobby,
+ pomimo nowoczesnych rozwiązań, nie straciła ducha swoich poprzedniczek (mocno nawiązuje do 3 ed.),
- język angielski,
- cena - aktualnie koszt trzech podstawowych podręczników to >480 zł,
- nadal niewiele materiałów w sieci, ale sytuacja się zmienia.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: DnD - od czego zacząć ?

czw kwie 14, 2016 10:22 am

Olórin pisze:
Nie postawiłbym za to żadnej kończyny, ale zdaje się, że Candlekeep zatrzymało się na trzeciej edycji.

I tak, i nie. Z jednej strony Candlekeep bardzo mocno podkreśla swoją inkluzywność jeśli chodzi o wersję Zapomnianych Krain czy edycję gry, z drugiej rzeczywiście większość tamtejszej społeczności preferuje wizję settingu przed Plagą Czarów i z tego też względu większość rozmów dotyczy klasycznej odmiany świata.
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

DnD - od czego zacząć ?

czw kwie 14, 2016 8:13 pm

Kup używany zestaw podręczników do 3.5. Nawet jeżeli sam znasz angielski na tyle, że lektura nie sprawi Ci żadnego problemu, to kto wie, jak sprawa wygląda u graczy (a przecież zawsze skład grupy może się zmienić). Do tego powiedzmy z jeden podręcznik ze światem (polecam Midnight, vide http://rpg.polter.pl/Midnight-2-edycja-n14876), i już można grać. Czemu używane? Bo taniej, czasami nawet o połowę, a jakość niewiele gorsza.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości