Zrodzony z fantastyki

 
Ironus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: sob kwie 16, 2016 12:15 pm

Aplikacja do tworzenia map i prowadzenia rozgrywki

śr kwie 20, 2016 6:24 pm

Cześć!
Co prawda rozmawiałem już z Radnonem i dostałem od niego dość wyczerpującą odpowiedź, ale jeśli poświęcicie chwilę na przeczytanie postu i zdecydujecie się pomóc, to będę bardzo wdzięczny.

Reprezentuję grupę studentów, która jako swój projekt inżynierski chciałaby napisać program do tworzenia map DnD oraz do późniejszego prowadzenia na nich rozgrywki (przesuwanie pionków, pokazywanie zasięgu czarów, ruchu itp.). Ponieważ chcemy, aby nasz projekt był jak najlepszy, to bylibyśmy wdzięczni gdybyście odpowiedzieli na kilka pytań. Dla wygody pozwoliłem sobie je ponumerować.

1) Czy uznajesz nasz pomysł za ciekawy i potrzebny?
2) Rysujesz mapy do rozgrywki czy masz je w głowie?
3) Czy kreując mapę opierasz się na czymś czy wszystko wymyślasz sam?
4) Czy dzielisz się swoimi mapami z innymi GMami?
5) Czy posiadasz telefon lub tablet z systemem Android?
6) Do tworzenia mapy wolałbyś aplikację komputerową czy mobilną (na telefon, tablet)?
6a) Jeśli komputerową, to desktopową (odpalaną u siebie na komputerze) czy internetową?
7) Do prowadzenia rozgrywki wolałbyś aplikację komputerową czy mobilną?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Ironus

PS. Mam nadzieję, że trafiłem z działem. Nie wiedziałem gdzie umieścić temat, żeby trafić do jak największej liczby osób, a przy tym nie łamać regulaminu.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Aplikacja do tworzenia map i prowadzenia rozgrywki

czw kwie 21, 2016 2:52 am

Na ekran komputera grupa podczas gry nie będzie patrzyła, telefony są za małe, na tablecie też by trzeba albo pokazać bardzo mało, albo co chwila oddalać i przybliżać dla precyzyjnego kliknięcia. Jedyne zastosowanie, jakie widzę, to komputer podpięty do sporego telewizora.
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Aplikacja do tworzenia map i prowadzenia rozgrywki

czw kwie 21, 2016 3:27 pm

1) Jasne, dla mnie kartografia i lochotworzenie to najmniej ciekawa część mistrzowania.
2) Czasem rysuję, zwłaszcza przed kampanią, jeden loch rozrysowałem ostatnio bardzo szczegółowo, ale zwykle nie ma na to czasu - i gracze niekoniecznie chcą tam się udać. A to kupa roboty. Pola walki są rysowane zwykle w trakcie sesji, ad hoc.
3) Inspiruję się często układem pokojów z Diablo II.
4) Nie, bo nie są w wersji cyfrowej.
5) Telefon - mógłby być za mały.
6) Zdecydowanie komputerową, ale chyba konwersja z jednego medium na drugie nie powinna wam przysporzyć wielkich problemów ;)
6a) Raaaczej desktopową, ale ostatecznie to chyba bez różnicy.
7) Prowadzę z komputerem, więc nie ma problemu z brakiem mobilnej wersji.
 
Aesthevizzt

Aplikacja do tworzenia map i prowadzenia rozgrywki

czw kwie 21, 2016 9:25 pm

.
Ostatnio zmieniony czw lis 30, 2023 4:16 pm przez Aesthevizzt, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
BlaineCraner
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 11:54 pm

Aplikacja do tworzenia map i prowadzenia rozgrywki

czw kwie 21, 2016 11:10 pm

Hmm...

1) Ciekawy? Jak najbardziej. Czy potrzebny? Nie powiedziałbym. Możliwe, że przydatny. Problemem tu może być to, czy będzie praktyczny. Do tego przydałoby się trochę funkcji, które ułatwią robotę. Musi to być atrakcyjniejsze, schludniejsze i szybsze w wykorzystaniu niż zwyczajne i proste narysowanie mapki na papierze. Funkcjonalność, praktyczność oraz przydatne i "wygodne" funkcje powinny być punktami zachęcającymi. Polecałbym spojrzenie na takie Roll20 dla inspiracji.

2) Najczęściej rysuję. Dobra mapka wzbogaca potyczki taktycznie, a fabularnie zaś pozwala na dodawanie notatek do mapy miasta albo planowanie ataku na powiedzmy taki fort. Moglibyście zrobić podział na "battle map" i "story map". Albo może na "dungeon map" i "story map".

3) Rysuję sam, ale czasami korzystam z gotowych map dostępnych w sieci jako źródło inspiracji. Czasami korzystam z gotowców, ale szukanie gotowej mapy do konkretnej sytuacji czasami jest żmudną robotą.

4) Nie, i zazwyczaj nie proszę o mapki od innych GMów. Moje mapki muszą być specyficznie przystosowane do sytuacji/kampanii/przygody.

5) Nie, ale planuję zakupić tablet. Z obserwacji widzę, że to bardzo przydatne narzędzie dla MG. Mniej papierów i książek do taszczenia. :P

6) Nie jestem pewien. Na komputerze bardzo wygodnie rysuje się mapy jeśli korzysta się z odpowiedniego oprogramowania. Moim zdaniem idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość tworzenia mapki na komputerze a potem wykorzystanie jej na tablecie z możliwością szybkiej/prostej edycji w razie potrzeby. Drogie rozwiązanie, bo zakładam że każdy gracz musiałby jakoś mieć tablet i aplikację. Na telefonie za bardzo sobie tego nie wyobrażam, ponieważ sądzę że mimo wszystko ekran telefonu może być za mały dla sesji RPG.

6a) Desktopową z możliwością zapisywania mapek w jakimś formacie na dysku.

7) Mobilna - tablet. Lepiej nosić ze sobą tablet niż o wiele większy laptop.

Kiedy tak zastanawiam się nad tym projektem, to przypominają mi się stare dobre gry typu tactical RPG. Coś jak to: http://swordsofanima.com/galeria/sc01.jpg

Taki layout na tablecie mógłby być praktyczny. Przesuwasz mapę, nie trzeba oddalać ani przybliżać (chyba że odbywa się jakaś absurdalnie wielka batalia). Jak wybierasz postać, to na dole pojawia się taki smukły pasek z najważniejszymi informacjami o postaci. Jeśli postać ma zaklęcia, to w rogu mogłaby być taka mała ikonka w kształcie książki, co otwiera księgę zaklęć. MG mógłby widzieć przeciwników i postacie "niewidzialne" itp.

Kurka, możliwe, że coś takiego bym nawet kupił... jeśli moi gracze też mieliby tablety i zakupioną aplikację.
 
Ironus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: sob kwie 16, 2016 12:15 pm

Aplikacja do tworzenia map i prowadzenia rozgrywki

śr kwie 27, 2016 9:21 pm

Dziękuję bardzo za odpowiedzi! Wszystkie zebrałem i przekazałem reszcie ekipy. Bardzo możliwe, że za jakiś czas odezwę się do was ponownie już podczas bardziej zaawansowanych prac nad projektem :)
 
Awatar użytkownika
Olórin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 52
Rejestracja: wt lis 25, 2014 10:49 am

Aplikacja do tworzenia map i prowadzenia rozgrywki

czw kwie 28, 2016 11:32 am

1) Czy uznajesz nasz pomysł za ciekawy i potrzebny?
Co do zasady tak, ale diabeł tkwi w szczegółach - a mianowicie poręczności i przydatności aplikacji.

2) Rysujesz mapy do rozgrywki czy masz je w głowie?
Tak, bardzo dużo.

3) Czy kreując mapę opierasz się na czymś czy wszystko wymyślasz sam?
Raczej wymyślam wszystko od podstaw.

4) Czy dzielisz się swoimi mapami z innymi GMami?
Nie. Tylko na użytek własny.

5) Czy posiadasz telefon lub tablet z systemem Android?
Posiadam telefon.

6) Do tworzenia mapy wolałbyś aplikację komputerową czy mobilną (na telefon, tablet)?
Myślę, że aplikacja na tablet byłaby najwygodniejsza. Ogólnie to urządzenie na największy potencjał.

6a) Jeśli komputerową, to desktopową (odpalaną u siebie na komputerze) czy internetową?
Internetową.

7) Do prowadzenia rozgrywki wolałbyś aplikację komputerową czy mobilną?
Cóż aplikację komputerową, gdyż jak już pisano wcześniej - telefon ma za mały wyświetlacz, a tablet nie posiadam.
 
Solmyr
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: ndz kwie 24, 2016 8:08 pm

Aplikacja do tworzenia map i prowadzenia rozgrywki

czw kwie 28, 2016 1:22 pm

1) Czy uznajesz nasz pomysł za ciekawy i potrzebny?
- Co do zasady tak

2) Rysujesz mapy do rozgrywki czy masz je w głowie?
-Tak, bardzo dużo.

3) Czy kreując mapę opierasz się na czymś czy wszystko wymyślasz sam?
- Na oficjalnych mapach ze świata D&D

4) Czy dzielisz się swoimi mapami z innymi GMami?
-Tak

5) Czy posiadasz telefon lub tablet z systemem Android?
- Posiadam każdy sprzęt niezbędny do przygotowania i pokazania Graczom map

6) Do tworzenia mapy wolałbyś aplikację komputerową czy mobilną (na telefon, tablet)?
- Każde udogodnienie jest fajne

6a) Jeśli komputerową, to desktopową (odpalaną u siebie na komputerze) czy internetową?
- Internetową.

7) Do prowadzenia rozgrywki wolałbyś aplikację komputerową czy mobilną?
- obojętnie, zawsze mapę taką można byłoby wydrukować na sztywnym arkuszu, koszty nie są duże

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości