Zrodzony z fantastyki

 
sylwia4012
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: ndz sty 26, 2014 6:44 pm

Okulary vs. soczewki

pt lis 13, 2015 9:49 am

Witajcie, mam pewien problem. Przede mną zmiana stylu - nastał czas by nosić okulary. Trochę mnie to przeraża, ale powoli przyzwyczajam się do tematu, wybrałam sobie nawet wstępie optyka (...) - mimo to, cały czas myślę o soczewkach - to wygodne rozwiązanie, ale naczytałam się wiele o szkodliwym wpływie soczewek, że mam mętlik w głowie. Czy moglibyście doradzić coś w tym temacie? Co lepsze szkła kontaktowe czy okulary, znacząco wpływające na zmianę wizerunku?

Będę wdzięczna za podpowiedzi, zwłaszcza tych osób, które noszą soczewki.
Pozdrawiam Was serdecznie

/Bez reklam poproszę
Lord Xan
Ostatnio zmieniony ndz lis 15, 2015 5:50 pm przez Lord Xan, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
2Julkaa5
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: pn lis 16, 2015 12:21 pm

Re: Okulary vs. soczewki

pn lis 16, 2015 12:29 pm

Istnieje wiele teorii, niekoniecznie prawdziwych na temat soczewek kontaktowych. Odpowiednio dobrane nie powinny sprawiać żadnego problemu. Soczewki są na pewno wygodniejsze w codziennym życiu, zwłaszcza jeśli jesteś aktywna fizycznie. Polecam poczytanie artykułów na ten temat, np. na http://www.zdrowymokiem.pl/.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Okulary vs. soczewki

wt lis 17, 2015 7:46 pm

Soczewki kontaktowe to dość złożony temat. Z jednej strony są bardzo wygodne, jednak ich noszenie może powodować bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Pierwsza sprawa - zapalenie spojówek. Jeśli masz oko wrażliwe, bądź też zaniedbasz kwestie związane z higieną (w przypadku soczewek wielodniowych) - problem gwarantowany. Ponadto najtańsze soczewki nie pozwalają oku oddychać, co może wzmagać problemy z tzw. syndromem suchego oka. Należy też "pamiętać" o tym, żeby je na noc zdjąć (co czasem jest bardzo trudne, zwłaszcza ja oko jest zmęczone). Soczewki są też dość kosztowne. Wystarczy przeliczyć koszt soczewek oraz płynu i okazuje się że w roku wydasz ok 250-300zł i to na luzie. Dobre okulary z naprawdę fajnymi oprawkami to wydatek rzędu 800-1000zł, gdzie oprawki za ~250zł spokojnie przetrwają ci 2-3 wymiany szkieł (jeśli jesteś osobą pełnoletnią to wymiana szkieł czeka cię co ok. 4-5 lat, o ile wada nie będzie się znacząco pogłębiać, jeśli nastoletnią, częściej, ponieważ do 21 roku życia zmienia się geometria twarzy oraz rozstaw źrenic, więc poprawki potrzebne są co ok. 18 miesięcy po 15 roku życia)

Osobiście ze względu na delikatne oko i problemy ze spojówkami nie mogę nosić soczewek (mimo że próbowałem cały wachlarz produktów przeróżnych marek do 10zł za parę do ponad 100zł). Dobrze dobrane okulary są przede wszystkim wygodniejsze (oczywiście po tym jak nos się do nich przyzwyczai). Nie ma problemu z aktywnością fizyczną, chyba że są to sporty walki, rower oraz sporty wodne. Ponadto dobrze dobrane oprawki to element własnego stylu. Możesz się dzięki nim wyrazić oraz podkreślić te elementy twarzy które chcesz :)

Na start polecam okulary. Po pierwsze ze względu tego, że oko musi się przyzwyczaić do uzbrojenia (czytaj elementu optycznego), więc w zależności od wady mniej lub bardziej będziesz odczuwać przez pierwsze 2 miesiące skutki korekcji wady. W takich przypadkach łatwiej zdjąć okulary. Zdejmiesz, dasz odpocząć oku i możesz znów je włożyć. Każda aplikacja i zdjęcie soczewki jest bardziej kłopotliwe i męczące dla oka. Druga sprawa to taka, że jeśli skończy ci się zapas soczewek, to masz w zanadrzu okulary.
Reasumując, na start lepiej kupić okulary, a po pewnym czasie soczewki.

Na koniec elaboratu mała rada z mojej strony. Przed jakimkolwiek zakupem idz do optometrysty. To co dostajesz od okulisty to recepta która nadaje się co najwyyżej przy następnej wizycie w toalecie. Część dobrych salonów optycznych badanie optometryczne ma za darmo przy realizacji zamówienia na okulary. Badanie całkowicie prywatnie kosztuje w okolicach 100zł, trwa w przedziale 45-60 minut i podczas badania badany jest pełen zakres widzenia, dzięki czemu szkła są dobrane idealnie do wady. Na koniec badania dostajesz receptę która jest gwarancją dobrze dobranych szkieł (salon w którym zamawiałem ostatnie okulary gwarantował, że jeśli szkła dobrane przez ich optometrystę nie będą odpowiednie, na własny koszt wymienią je na te z recepty). W moim przypadku okulisty dostałem receptę na szkła -1/-1.5 u optometrysty wyszło -2.25/-2.5 z cylindrami 0.25 i takie też szkła zamówiłem. Dzięki temu widzę ostro i wyraźnie.
Ostatnio zmieniony wt lis 17, 2015 7:50 pm przez Specu, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Joshua
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pt lis 27, 2015 6:07 pm

Re: Okulary vs. soczewki

sob lis 28, 2015 11:33 am

Polecam dobrze dobrane oprawki okularowe. Potrafią na prawdę dodać uroku a nie są tak nieprzyjemne w użytkowaniu jak soczewki. Ja osobiście nie jestem przekonany do soczewek.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Okulary vs. soczewki

pn gru 14, 2015 11:18 am

Noszenie soczewek lub okularów zależy od preferencji danego człowieka. Ja noszę okulary od 30 lat i nie wyobrażam sobie, bym mógł założyć soczewki. Ale znam też osoby które tyle samo lat albo i więcej noszą soczewki i przez myśl im nie przyjdzie włożyć okulary. Przyzwyczajenie. Jeśli natomiast nie boisz się, masz trochę pieniędzy i chcesz skończyć z krótkowzrocznością, to zrób sobie operację korekty wzroku.
 
roxanne
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: czw kwie 21, 2016 3:55 pm

Okulary vs. soczewki

czw kwie 21, 2016 3:58 pm

Ja wole soczewki, ktore sama nosze.
 
finker
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob kwie 23, 2016 6:39 pm

Okulary vs. soczewki

sob kwie 23, 2016 7:21 pm

ja polecam okulary, a na jakies wyjazdy imrpezy to soczewki
 
paulinan.90
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czw maja 12, 2016 11:09 pm

Okulary vs. soczewki

pn maja 16, 2016 9:20 pm

Okulary to wydatek jeden a porządny, bardziej opłacalny ze względów pieniężnych po prostu.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Okulary vs. soczewki

śr maja 18, 2016 11:59 am

Okulary kosztują 200-300 złotych i można je nosić parę lat. Koszt soczewek wraz z płynem do ich czyszczenia to jak się dowiadywałem około 400-600 złotych rocznie.
 
michalinaolbry
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: pt maja 27, 2016 1:42 pm

Okulary vs. soczewki

pt maja 27, 2016 6:24 pm

Ja noszę i to i to,soczewki lubię bo uważam że lepiej w nich wyglądam niż w okularach,poza tym są bardziej praktyczne np.gdy pada deszcz lub jest zaparowane pomieszczenie,nie spadają.W okularach natomiast moje oczy czują się lepiej są mniej wysuszone.
 
ekstraBogdan
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: śr gru 14, 2016 3:04 pm

Re: Okulary vs. soczewki

wt sty 02, 2018 2:28 pm

Soczewki zdecydowanie są wygodniejszą opcją ale przez to, że zacząłem mieć problem z przesuszonymi oczami musiałem wrócić do okularów. Ból stał się bardzo uporczywy i nie mogłem przez to pracować przy komputerze. Bez kropli do oczu nie da się wytrzymać, jeśli macie podobne objawy to lepiej ich nie zaniedbujcie, tutaj możecie o tym więcej poczytać:
http://www.kobiety.pl/zdrowie/zespol-su ... lekcewazyc
Obecnie szukam soczewek, które można stosować przy tej przypadłości, ale z tego co widzę jest ciężko znaleźć odpowiednie soczewki, które nie będą przesuszać oczu.
 
stewartka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: śr sty 30, 2013 11:06 pm

Re: Okulary vs. soczewki

śr cze 13, 2018 1:22 pm

michalinaolbry pisze:
Ja noszę i to i to,soczewki lubię bo uważam że lepiej w nich wyglądam niż w okularach,poza tym są bardziej praktyczne np.gdy pada deszcz lub jest zaparowane pomieszczenie,nie spadają.W okularach natomiast moje oczy czują się lepiej są mniej wysuszone.

Jestem podobnego zdania.
Soczewki nosze jak uprawiam sport i nie mogę sobie pozwolić na to aby okulary spadły mi z nosa
Okulary wolę na co dzien, w domu. Czasami pieką mnie oczy i jednak w takich momentach zakładanie soczewki nie jest komfortowe.
Co do kwestii wyglądu. Nie zgadzam sie z tym, że okulary są mniej atrakcyjne. W niektórych mozna naprawdę fajnie wygladać. Ostatnio zamowiłam sobie takie od Prady. Kosztowały trochę więcej, ale są wygodne: https://aurum-optics.pl/c/5607/prada-damskie-okulary-korekcyjne.html
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości