Zrodzony z fantastyki

 
Szyszunia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: wt sty 29, 2013 9:57 pm

D&D 3.5 poziom spotkania

śr wrz 07, 2016 5:30 pm

Witam !
Mam mały problem. Nie potrafię za żadne skarby zrozumieć czym jest poziom spotkania i kiedy się stosuje modyfikację z niego wynikające. Ktoś byłby chętny wytłumaczyć ?
 
Aramil_S
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: śr sie 12, 2009 5:37 pm

D&D 3.5 poziom spotkania

śr wrz 07, 2016 7:14 pm

Wyjaśnienie w podręczniku jest naprawdę sensowne, trzeba po prostu usiąść i przeczytać rozdział "na raz" (Ta sama zasada dotyczy zresztą każdego rozdziału, przerywanie czytania podręczników do D&D co pół zdania jest wyjątkowo słabym pomysłem ;-) )

W mocnym skrócie:
Poziom spotkania to abstrakcyjna ocena tego, jak trudne jest spotkanie dla standardowej* 4 osobowej drużyny. Można to uprościć do zapytania "czy 20 orków jest tak samo potężnych jak smok?" ;-)

*Czyli 4 postacie pełniące role odpowiednio: wojownika, kapłana, maga, i łotrzyka

PS używa się do zgrubnego określenia czy dana grupa przeciwników będzie wyzwaniem dla graczy w kontekście pojedynczej walki.
PS modyfikuje przede wszystkim "jakość" (poziom wyzwania) i ilość przeciwników. Dodatkowo mogą na niego wpływać pułapki czy okoliczności "przewidziane" przez MG - np. grupa szkieletów łuczników na balkonie 30 metrów ponad miejscem pojawienia się postaci, które nie posiadają zdolności latania stanowi większe zagrożenie i można uznać, że PS podwyższa się w ten sposób o 1.
Modyfikatory wynikające z PS mają zastosowanie, gdy przyznajesz punkty doświadczenia w sposób podręcznikowy. Wtedy właśnie PS określa jak dużo PD dostanie drużyna. Jeśli stosujesz inne metody nagradzania, PS można zignorować (choć nadal przydaje się do określenia trudności walki.
Ostatnio zmieniony śr wrz 07, 2016 7:15 pm przez Aramil_S, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

D&D 3.5 poziom spotkania

śr wrz 07, 2016 9:20 pm

^Poziom spotkania nie wpływa na pedeki, one są zawsze za konkretnego przeciwnika ;) To raczej informacja dla MG, co do planowania kolejnych dni awanturowania i ilości spotkań tak, żeby były wyzwaniem i nie zabijały drużyny.
 
Aramil_S
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: śr sie 12, 2009 5:37 pm

D&D 3.5 poziom spotkania

śr wrz 07, 2016 10:26 pm

Hmm, na pewno? Po szybkim zerknięciu widzę, że skarby są przydzielane za poziom spotkania (strona 51 PMP/3.5). Zawsze byłem przekonany, że PD też są per spotkanie.

Edit:
Rzeczywiście. PD liczy się za każdego potwora biorącego udział w walce - strona 36 i dalej. Jak dobrze, że zawsze zlewałem zasady nagradzania i jedynie pilnowałem aby majątek drużyny mniej więcej odpowiadał standardowemu na ich poziomie :mrgreen:
Ostatnio zmieniony śr wrz 07, 2016 10:31 pm przez Aramil_S, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

D&D 3.5 poziom spotkania

czw wrz 08, 2016 10:28 pm

Podrzucam świetne narzędzie do liczenia trudności spotkania i pd należnych, jeśli chce się grać by the book.
http://tools.goblinist.com/5enc
 
Szyszunia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: wt sty 29, 2013 9:57 pm

Re: D&D 3.5 poziom spotkania

ndz wrz 18, 2016 11:28 am

Dziękuję za odpowiedzi! W sumie przy okazji podpowiedzieliście mi jak czytać podręczniki ^^
 
Szyszunia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: wt sty 29, 2013 9:57 pm

Re: D&D 3.5 poziom spotkania

ndz paź 09, 2016 3:23 pm

Jeszcze w sumie mam pewnie niejasności. Kiedy stosuje się modyfikatory do PD względem PS? Mam na myśli ten ustęp na stronie 39/ DnD 3.5 PMP
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Re: D&D 3.5 poziom spotkania

wt paź 11, 2016 4:54 pm

Podstawkę 3.5 znam z SRD, więc zgaduję, co jest na tej stronie. Modyfikatory stosuje się, kiedy spotkanie ma zmienioną trudność przez okoliczności wspierające jedną ze stron np. pogodę, porę dnia, miejsce, zasadzkę itd.
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Re: D&D 3.5 poziom spotkania

sob paź 15, 2016 8:38 pm

Tu się musiało coś dziwnego stać, byłem pewien, że rozmawiamy o piątej edycji :o 
W takim razie wszystkie moje odpowiedzi są nieprawdziwe.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości