Zrodzony z fantastyki

 
RK
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 138
Rejestracja: czw paź 28, 2004 6:33 pm

Ostrołęka 26 maja 1831 (wyd. Erica)

ndz lis 13, 2016 10:18 am

Obrazek
 
„Ostrołęka 26 maja 1831” to historyczna gra planszowa przedstawiająca jedną z najważniejszych bitew powstania listopadowego, która odegrała decydujące znaczenie dla jego losów. Podczas rozgrywki gracze kierują armiami polską i rosyjską. Zasady gry szczegółowo oddają organizację, uzbrojenie i taktykę oddziałów z okresu powstania listopadowego. Kluczową rolę w grze odgrywa współdziałanie trzech rodzajów broni: piechoty, kawalerii i artylerii oraz szyki, jakie oddziały formowały na polu bitwy. Bardzo istotne dla przebiegu walk jest także wyszkolenie i morale wojsk. Zasady opracowano jako systemowe, czyli w ten sposób, że (po modyfikacjach) nadają się do wykorzystania do innych bitew z czasów powstania listopadowego i epoki napoleońskiej.

Gra zawiera dwa podstawowe scenariusze, przedstawiające dwie części bitwy: pierwszą, rozgrywającą się na lewym (wschodnim) brzegu Narwi do południa, i drugą przedstawiającą walki na prawym (zachodnim) brzegu Narwi, po tym jak Rosjanie zdobyli mosty w Ostrołęce i przeprawili na zachodni brzeg rzeki pierwsze oddziały. Ponadto w grze znajduje się scenariusz wprowadzający, mający za zadanie umożliwienie graczom zapoznania się z zasadami i mechaniką gry. Każdy z dwóch scenariuszy podstawowych ma odmienny charakter. Scenariusz pierwszy przedstawia odwrót polskiej awangardy w początkowej fazie bitwy przed nacierającą armią rosyjską. Scenariusz drugi to ataki głównej armii polskiej na przyczółek rosyjski utworzony na zachodnim brzegu Narwi. W scenariuszu tym ważną rolę odgrywa rosyjska artyleria.
 
Gra wydana została w solidnym, sztywnym pudełku z obrazem Karola Malankiewicza na okładce. Przy powstaniu gry współpracowały z autorem Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości „Pola Chwały” oraz Ostrołęckie Stowarzyszenie Historyczne „Czwartacy”. Na ostateczny kształt gry wpłynęły także moje wieloletnie doświadczenia jako gracza i recenzenta planszowych gier wojennych na Portalu Strategie (i nie tylko). Zachęcam wszystkich do zapoznania się z grą, zwłaszcza tych pamiętających jeszcze czasy wydawnictwa Dragon.

Gra jest w założeniu systemowa, tzn. w oparciu o jej zasady będziemy wydawać kolejne gry o bitwach powstania listopadowego i epoki napoleońskiej. W najbliższym czasie wyjdzie rozszerzenie „Ostrołęka 16 lutego 1807” – o bitwie z epoki napoleońskiej, jaka rozegrała się pod Ostrołęką w 1807 r. (starły się tam V Korpus francuski i korpus rosyjski gen. Essena). Na Portalu Strategie możecie pooglądać (i poczytać) relacje z rozgrywek testowych. Szykujemy powoli dalsze tytuły. Prace nad grą, głównie nad zasadami, trwały długo, stąd mogę zapewnić, że gra jest dopracowana. Sporo czasu spędziliśmy też m.in. nad tym, żeby ikonki żołnierzy na żetonach przedstawiały ich umundurowanie zgodnie z prawdą historyczną, a nie jak to często bywa obecnie w grach planszowych, były kopiami przypadkowo znalezionych w sieci obrazków. Innym wartym wspomnienia elementem gry jest rysowana ręcznie plansza, przypominająca mapy sztabowe z XIX wieku.

W sieci jest już trochę materiałów o grze (opisów, recenzji, relacji z rozgrywek), więc myślę, że nie ma sensu powielać tego co już zostało napisane. Pozwolę sobie wrzucić kilka linków.

Artykuł o grze na portalu Games Fanatic (opis gry):
http://www.gamesfanatic.pl/2016/05/07/ostroleka-26-maja-1831/ 

Artykuł o grze na blogu Cadracha („Tajemnice Pana C”):
http://cadrach.blogspot.com/2016/05/dzieci-kujcie-ich.html 
 
Podstrona gry w serwisie BoardGameGeek (tutaj znajdziecie najwięcej zdjęć):
https://boardgamegeek.com/boardgame/188124/ostroleka-26-maja-1831 
 
Artykuł o grze w magazynie „Rebel Times” (opis gry):
http://www.rebel.pl/repository/files/rebel-times/Rebel-Times-98.pdf  

Relacje z rozgrywek na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.php?option=com_content&view=category&id=39&Itemid=121&limitstart=100 

Forum gry:
http://strategie.net.pl/viewforum.php?f=260

Grę można kupić u wydawcy:
http://tetraerica.home.pl/pl/p/Ostroleka-26-maja-1831/319 
i w paru innych miejscach m.in. w sklepie Rebel (ceny są wszędzie te same)

Gdyby ktoś miał jakieś pytania, służę uprzejmie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości