Zrodzony z fantastyki

 
Totokis
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: ndz lut 15, 2015 2:51 pm

Książka lub seria o późnym średniowieczu

wt sie 30, 2016 11:23 pm

Witam,
jestem nowy na forum ,ale nie nowy w temacie owej fantastyki szeroko rozumianej. Więc przejdę do rzeczy:
Chodzi mi o książkę lub serię takich , które oddadzą realny obraz średniowiecza w późnym okresie Europy Środkowej. Najbardziej zależy mi na opisach różnych fachów, cechów, rzemiosł, rzemieślników i czym się zajmowali , ubiorem, wyglądem miejsc zamieszkania, taktykami wojennymi, elementami uzbrojenia- fachowe nazewnictwo i tym podobne niuanse. By jak chodzimy  po skansenie albo po zamku , żebyśmy widzieli wyobraźnią coś więcej niż sztywne opisy i wyobrażenia z Wiedźmina 3 (dla przykładu) Coś jak podręczniki do gier fabularnych (warahmmer 1 edycja), tylko o faktycznie rzeczach istniejących i lepiej opisane. Zapytacie pewnie po co mi coś takiego a w ogóle to idź się wypchaj dziadu i sam se szukaj. Po pierwsze chciałbym by sesje RPG fantasy były fachowe i nie prowadziły do powielania mitów i błędów , by były lekko dojrzalsze. Po drugie z egoistycznej ciekawości tym settingiem i powiększeniem wiedzy i nim. Oraz po trzecie- by inni też mogli skorzystać z wymienionej biblioteczki i mieli to ładnie podane.  Dziękuję wszystkim z góry i zachęcam do dzielenia się wiedzą.
Ostatnio zmieniony ndz lis 20, 2016 10:56 am przez Totokis, łącznie zmieniany 2 razy.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książka lub seria o późnym średniowieczu

śr sie 31, 2016 1:23 pm

Judith Herrin "Bizancjum". Historia, polityka, gospodarka, kultura, społeczeństwo, religia. Od V do XV wieku.
 
Awatar użytkownika
ojciec mateusz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 238
Rejestracja: pt paź 14, 2011 8:16 pm

Re: Książka lub seria o późnym średniowieczu

śr sie 31, 2016 4:41 pm

Nic nie rozumiem z tego co napisałeś? Prosisz o opracowania czy o powieści? Czy o grę RPG w realiach średniowiecznych?

Jeżeli o opracowania to na początek:
Totokis pisze:
elementami uzbrojenia- fachowe nazewnictwo i tym podobne niuanse.

Nadolski Andrzej, Broń i strój rycerstwa polskiego w średniowieczu (popularno-naukowa książka dla młodzieży, ale warto od tego zacząć. Jest bardzo łatwo dostępne w bibliotekach, tanio chodzi na allegro, w internetach też znajdziesz),
Nadolski Andrzej, Polska technika wojskowa do 1500 r.
Nadolski Andrzej, Uzbrojenie i ubiór rycerstwa Polskiego 1350-1450 (kolejne 100 lat opisuje A. Nowakowski),
Robert Heś, Uzbrojenie rycerskie na Śląsku w XV w.,
Bogacki Michał, Broń wojsk polskich w średniowieczu (tego jeszcze nie czytałem).
Uzbrojenie w E.Ś. pod koniec średniowiecza nie odbiegało od zachodnioeuropejskiego.

No i przede wszystkim bogato ilustrowana seria Osprey "Man-at-Arms" z tego okresu (czasem kupisz za grosze nawet w Carrefourze, czasem trzeba szukać po chomikach, ale znajdziesz bez trudu).

Totokis pisze:
ubiorem

Turska Krystyna, Ubiór dworski w Polsce w dobie pierwszych Jagiellonów,
Ospreye również. W internecie jest sporo albumów dla rekonstruktorów.

Totokis pisze:
taktykami wojennymi

Oman Charles, Sztuka wojenna w średniowieczu,
Carrey B.T. i inni, Wojny średniowiecznego świata,

Totokis pisze:
Chodzi mi o książkę lub serię takich , które oddadzą realny obraz średniowiecza w późnym okresie Europy Środkowej. Najbardziej zależy mi na opisach różnych fachów, cechów, rzemiosł, rzemieślników i czym się zajmowali , ubiorem, wyglądem miejsc zamieszkania

nie jestem pewien, ale np. w "Życiu codziennym w średniowiecznym Krakowie" Antoniny Jelicz będziesz miał rozdziały poświęcone cechom, życiu w mieście itd.
Ostatnio zmieniony śr sie 31, 2016 5:04 pm przez ojciec mateusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Totokis
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: ndz lut 15, 2015 2:51 pm

Re: Książka lub seria o późnym średniowieczu

śr sie 31, 2016 9:51 pm

Dziękuję bardzo, przepraszam za niezrozumiałe wyrażenie, więc sprecyzuję: każda forma książkowego opisu będzie mile widziana. Od albumów przez opracowania po powieści. Jeśli istnieje dobra gra RPG w której kowal wyrywa zęby i podkuwa konie, a nie zajmuje się wyrobem mieczy i pancerzy.. to też ok :)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książka lub seria o późnym średniowieczu

pn wrz 05, 2016 9:07 am

H. Samsonowicz "Życie miasta średniowiecznego"
R. Fossier "Ludzie średniowiecza"
J. Le Goff "Człowiek średniowiecza"
O. G. Oexle "Społeczeństwo średniowiecza. Mentalność - grupy społeczne - formy życia"
J. Strzelczyk "Średniowieczny obraz świata"
A. Vauchez "Duchowość średniowiecza"
 
Totokis
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: ndz lut 15, 2015 2:51 pm

Książka lub seria o późnym średniowieczu

pn wrz 12, 2016 11:26 am

Dzięki bardzo !
 
looppsak
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pn gru 05, 2016 7:40 pm

Re: Książka lub seria o późnym średniowieczu

pn gru 05, 2016 7:51 pm

earl pisze:
H. Samsonowicz "Życie miasta średniowiecznego"
R. Fossier "Ludzie średniowiecza"
J. Le Goff "Człowiek średniowiecza"
O. G. Oexle "Społeczeństwo średniowiecza. Mentalność - grupy społeczne - formy życia"
J. Strzelczyk "Średniowieczny obraz świata"
A. Vauchez "Duchowość średniowiecza"

Dzięki. Wpisuję na swoją listę:)
 
jacekm51
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pt gru 16, 2016 8:41 pm

Re: Książka lub seria o późnym średniowieczu

pt gru 16, 2016 9:13 pm

Judith Herrin "Bizancjum" !!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości