Zrodzony z fantastyki

 
polskistalker
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: sob cze 08, 2013 6:40 pm

Gry na początek

pt lip 05, 2013 12:53 pm

Nasze początki z RPg-ami :D Ja zacząłem tak:
W necie odkryłem gry print and play. To mnie zainspirowało. Zacząłem tworzyć gry do grania na kartce papieru (swoją drogą zrobiłem Minecrafta, Pac-Mana, Tetrisa i kilka autorskich - Labirynt, jakąś skradankę...). Graliśmy z qmplami w szkole. Jeden z ww. qmpli przyniósł kiedyś swoją wersję Łorhejmera, a jako iż kiedy nauczyłem się czytać i pisać odkryłem wrodzoną umiejętność używania wyobraźni, od razu się tym zainteresowałem :D Po jakimś miesiącu zakupiłem swój pierwszy podręcznik - 2 edycję Dzikich Pól...

A wy jak zaczęliście?
Ostatnio zmieniony wt sie 25, 2015 9:23 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Heretyk
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5036
Rejestracja: pn mar 28, 2005 12:23 pm

Początek

pt lip 05, 2013 1:22 pm

Ja po przeczytaniu antycznej gazety rpgowej Magia i Miecz, już od lat nie istnieje. Tam był mini system rpg napisany przez Sapkowskiego, Oko Yeryhadesa - dużo później wydany jako książka. Wciągnęło mnie to, nawet zagraliśmy z kumplem, ale oczywiście nie wyszło nam do końca tak jak powinno i pokłóciliśmy się na dodatek o to czy koń śpi na stojąco czy na leżąco :P
Jakiś czas później kumpel zamówił pierwsze polskie wydanie młotka, to słynne z kartkami sypiącymi się niczym jesienne liście. Zamiast sklejać, nosiliśmy podręcznik w reklamówce i każdy na sesji mógł czytać dowolny kawałek podręcznika :) Wbrew pozorom było to nawet wygodne.
W tym czasie znalazło się paru kolesi i złożyliśmy drużynę. Potem poszło z górki, oprócz młotka pojawiły się dnd, jeszcze w po angielsku, potem po polsku. W końcu Wampir Maskarada, który sprawił, że z bratem skończyliśmy wojny podjazdowe między sobą i zaczęliśmy grać. :)
 
polskistalker
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: sob cze 08, 2013 6:40 pm

Początek

pt lip 05, 2013 2:55 pm

W Oko Yrrhedesa odbyłem swą pierwszą "poważną" (chociaż klimat poważny nie był) sesję, mimo iż zakupiłem niedawno na allegro :D
 
Awatar użytkownika
Theran HerbacianoMroczny
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 86
Rejestracja: pn maja 28, 2007 12:38 pm

Początek

sob lip 06, 2013 7:03 pm

W klasie 5tej podstawówki, dowiedziałem się, że kolega z klasy ma prowadzić jakąś grę (w którą to grał jego starszy brat) w realiach fantastycznych z wojownikami, rycerzami i magami. Postanowiłem się dołączyć, ale żeby nie zajmować się niczym "okultystycznym" to zagrałem łowcą nagród (nie mogłem grać rycerzem, a wydawał mi się on wielce wtedy "prawy") i tak oto zacząłem grać w WFRP (1ed). :D

No i tak przez dwa lata podstawókwi gdzieś w tym czasie natknąłem się dopiero na cRPG a zainteresowanie rozrywką już tylko rosło...
 
Awatar użytkownika
Heos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 74
Rejestracja: sob kwie 29, 2006 11:53 pm

Re: Początek

sob lip 06, 2013 8:04 pm

Ale to było dawno temu... Ostatnie klasy podstawówki.
Jako, że zacząłem mieć internet, wtedy jeszcze kosmicznie drogi i wolny - telefoniczny wyszukałem czaty związane z tematyką fantastyki, tak się zdarzyło, że natrafiłem na PBC, w środowisku sesji czatowych zostałem bardzo długo w między czasie poznając szerzej tematykę RPG.

Oczywiście wcześniej były wszelkiej maści cRPG.
Ostatnio zmieniony sob lip 06, 2013 8:05 pm przez Heos, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Erpegion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: sob sty 17, 2009 5:56 pm

Początek

sob lip 06, 2013 8:33 pm

Jak zaczęła się moja przygoda z RPG?

Moja przygoda z erpegami zaczęła się od gier komputerowych. Pierwsza
część Diablo oraz Baldurs Gate. Wtedy to usłyszałem że świat i
mechanika z tej drugiej gry pochodzą z tak zwanej "papierowej gry RPG".
Nie miałem pojęcia co to ale brzmiało tajemniczo i intrygująco. Jakiś
czas później kiedy miałem już internet dowiedziałem się nieco więcej i
przeczytałem masę artykułów na ten temat. Głównie na temat Warhammera.
Nadal jednak nie bardzo wiedziałem jak wygląda gra. Wtedy to w empikach
pojawiły się podręczniki podstawowe do D&D 3.0. Kupiłem podręcznik
gracza i razem z kumplem zgłębiałem jego tajniki. Niedługo potem
zostałem zaproszony na pierwsza sesję do znajomych kumpla. Byłem wtedy
bardzo nieśmiały i średnio mi się to uśmiechało. Ciekawość jednak
zwyciężyła. I tak w piwnicach bloku przeżyłem swoją
pierwszą sesję. Była dość nietypowa bo w drużynie było chyba z
dziesięciu graczy. Wtedy mi to zupełnie nie przeszkadzało a sesja przebiegała wyjątkowo płynnie.

Szybko nabyliśmy kolejne podręczniki i mój kumpel Wojtek zaczął
prowadzić nam kampanie która trwała około półtora roku i niestety
skończyła się rozpadem drużyny, spowodowanym przez wyjazd na studia.

W między czasie mnie również zdarzyło prowadzić parę raczej słabych
sesji.

Następnie bardzo dobrze wspominam szereg sesji rozegranych w świecie
"Koła Czasu" na autorskiej mechanice. To
były jedne z najlepszych sesji w moim życiu. Mimo iż nie znałem dobrze
świata, MG bardzo dobrze wprowadził nas w jego klimat.
 
Awatar użytkownika
Bastila
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 29
Rejestracja: czw cze 27, 2013 2:19 pm

Początek

sob lip 13, 2013 10:51 am

Na pewnym forum zobaczyłam sesje RPG. Zaciekawiło to mnie. Zaczęłam robić swoje scenariusze i organizowałam takie małe sesje dla przyjaciół. Potem znalazłam grupkę zakręconych ludzi z którymi do dzisiaj robię sesje ;)
 
Rafss
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: śr lip 31, 2013 6:30 pm

Co na początek?

śr lip 31, 2013 6:51 pm

Siema, chciał bym zacząć grać w gry fabularne jednak nie wiem od jakiej gry zacząć, możecie mi polecić jakąś grę na początek w której jest prosta mechanika ?
Ostatnio zmieniony wt sie 25, 2015 9:17 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

Co na początek ?

czw sie 01, 2013 12:48 pm

W tym temacie wrzucono parę propozycji, które mogą Ci pomóc. :) Z kategorii prostych mechanik odpada tam moim zdaniem Wolsung (przy całej mojej sympatii do systemu :) ). Na początek osobiście polecałbym Savage Worlds, bo na darmowej jeździe próbnej i patchu 2.0 (gdzie znajdziesz gotowe postacie pod w zasadzie dowolną konwencję) możesz spokojnie poprowadzić większość przygód. :-)
 
pak0
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: pn maja 09, 2005 4:45 pm

Re: Co na początek ?

czw sie 01, 2013 1:30 pm

Wydaje mi się, że dobieranie gry pod kątem mechaniki nie jest najlepszym wyjściem. Np. WoD i nWoD, oraz L5r mają dosyć prostą mechanikę, ale są raczej trudne w prowadzeniu i graniu. Ja bym zaczął od jakiegoś fantasy: od Warhammera 2ed (jest tańszy od 3ed) na przykład.
 
Awatar użytkownika
Mactator
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: ndz lis 13, 2011 6:24 pm

Co na początek ?

czw sie 01, 2013 6:42 pm

Większość graczy zaczyna chyba od D&D lub Warhammera, ze względu na dużą popularność tych systemów, łatwą mechanikę (dużo w niej rzeczy ale jest łatwa), standardowy świat ułatwiający narrację.
Ale savage worlds z patchem 2.0 też są niezłą opcją.

Najlepiej to znaleźć osobę która trochę siedzi w RPG niech pomoże zacząć, bo jak się zacznie to potem z górki jest. I nie przejmować się że na początku sesje wyglądają trochę inaczej niż te epickości opisywane w sieci czy filmy akcji. Najwazniejsze to dobrze się bawić.
 
Steenan
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1299
Rejestracja: czw mar 04, 2004 8:58 pm

Co na początek ?

sob sie 03, 2013 8:33 pm

Zdecydowanie polecam na początek Dungeon World:
- Bardzo prosta, łatwa do opanowania i intuicyjna mechanika, koncentrująca się dużo bardziej na tym, co się robi w fikcji, niż na zabawie liczbami.
- Dokładnie opisane, co właściwie robi się w grze, zarówno dla graczy, jak i dla MG. Nie spotkałem innego erpega, który tak dobrze przygotowywał by nowicjusza do prowadzenia.
- Postaci da się stworzyć w kilka minut; wszystkie potrzebne do tego informacje są od razu na kartach postaci.
- Dostępny za 10$ na DriveThruRpg, ale, jako że jest na Creative Commons, można go legalnie i bez wyrzutów sumienia ściągnąć skądkolwiek, by wypróbować przed zakupem.


Odrobinę słabszy w roli pierwszego systemu dla nowej grupy (choć nadal bardzo dobry) jest Fate Core lub Fate Accelerated.
W porównaniu do Dungeon Worlda jest bardziej abstrakcyjny (mniej mechaniki jako takiej, ale trzeba więcej wysiłku graczy i MG, by w ciekawy sposób łączyć mechanikę z wydarzeniami w fikcji) i bardziej elastyczny (dużo większa swoboda w kreacji postaci, ale też trzeba więcej własnych pomysłów by ją stworzyć). Podobnie jak DW zawiera dobry opis, jak właściwie się w to gra i prowadzi. Podobnie jak DW jest dostępny za niewielkie pieniądze.
 
Szyszunia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: wt sty 29, 2013 9:57 pm

Gry na początek

wt sie 25, 2015 6:37 pm

Witam,
postanowiliśmy ze znajomymi zacząć zabawę z papierowymi RPG. Problem w tym, że nie wiemy od jakiej gry zacząć. Myśleliśmy nad DnD ed 3.5, ale podręczniki źródłowe ciężko gdziekolwiek znaleźć. Rozważaliśmy też nad 2ed Warhammera. Którą lepiej wybrać? Może macie jakieś lepsze propozycje?
_________________
Wątki scalone.
Kamulec
Ostatnio zmieniony wt sie 25, 2015 9:26 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6434
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

Gry na początek

śr sie 26, 2015 8:40 pm

Zobacz, co taniej stoi na Allegro. Wbrew temu, co piszesz, akurat podstawki do D&D nie są trudne do dostania za sensowną kasę.

Pozdrawiam,
Adam
 
DarkWar
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: czw paź 15, 2015 4:46 pm

Gry na początek

czw paź 15, 2015 8:07 pm

Świetna sprawa z wymyślaniem gier RPG, osobiście nie puści mnie "aż tak bardzo wyobraźnia". Raczej stawiam na gotowce, ostatnio szczeólnie katuję karcianego WOT-a
 
Fiudzi
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: ndz lis 29, 2015 12:38 pm

Gry na początek

ndz lis 29, 2015 1:12 pm

Ja sam zacząłem za młodego dzieciaka grać w Gothic, to było coś pięknego, grali w to wszyscy, brat wszystkiego uczył, miło wspominam te czasy
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Re: Gry na początek

wt maja 10, 2016 8:00 pm

Przypominam, że to wątek o papierowych RPG-ach, tabletopach, pen&paper, a nie CRPG.
 
MakowskiJanek
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: śr lis 16, 2016 5:32 pm

Re: Gry na początek

śr lis 16, 2016 5:36 pm

A co polecacie na początek?
 
Awatar użytkownika
ojciec mateusz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 238
Rejestracja: pt paź 14, 2011 8:16 pm

Re: Gry na początek

czw gru 22, 2016 5:21 pm

na początek mógłby być dobry jakiś sytem narracyjny, bo opiera się na dużej umowności. np. świat mroku. ale za to wymaga od wszystkich dobrej znajomości świata. 
takie jest moje zdanie, ale ja nigdy nie wkręciłem się specjalnie w rpg. niby coś tam próbowaliśmy jako małolaty, ale nie wychodziło chyba tak jak powinno. pierwsza moja styczność z tym tematem to "powiedzmy-ad&d". to znaczy wówczas, w podstawówce, na oczy nie widziałem podręcnzika. ale kolega grywał ze starszym bratem i kuzynem i referował nam jakąś swoją uproszczoną wersje zasad. settingi tworzyliśmy sami ad hoc, szkicując mapy i umawiając się co do ogólnego zarysu świata.
później chyba wapir: maskarada i wilkołak: apokalipsa. tutaj już znaliśmy podręczniki. pożyczne od kolegów kolegów.
pierwszym i jedynym podręcznikiem rpg, który sobie kupiłem był earthdawn. ale nie grałem w niego więcej niż dwa razy. raz jako mg, raz jako gracz. zresztą wymieniłem go za zew cthulu, który mam do dzisiaj, ale w życiu w niego nie grałem. gdzieś tam jeszcze przewinął się wiedźmin: gra wyobraźni. bo sąsiad miał. później czytałem jeszcze kilka podręczników, ale spokojnie ponad dekadę nie ruszałem tematu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość