Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Hugin
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: czw lut 17, 2005 1:38 pm

szukam tytułu książki

śr lut 08, 2017 11:57 am

Od kilku miesięcy wracam do książek które czytałem w szkole podstawowej, przyznaje że mam pewne kłopoty. Pamiętam mniej więcej treść książki ale nie pamiętam ani tytułu ani autora.
Bohaterem książki jest nastoletni Indianin, ma on niezwykłego konia który zostaje pomalowany i rytualnie uwolniony wypędzony. Chłopak wyrusza by odnaleźć konia. W drugiej części ma odzyskać ucho wodza. W trakcie wędrówki spotyka Paunisów, w śród nich przebywa branka mająca zostać złożona w ofierze, obiecuje jej pomóc ale ostatecznie zostaję ona uwolniona przez Patalesharo.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Re: szukam tytułu książki

śr lut 08, 2017 12:12 pm

 Imię mnie naprowadziło na tytuł, bo samą treść trochę pogmatwałeś. To "Złoto Gór Czarnych" Szklarskich. Indianin ten to Tehawanka, późniejszy Przebiegły Wąż. Nie spotyka Paunisów, tylko ci uprowadzają jego siostrę, Poranną Rosę i chcą ją złożyć w ofierze. Wyrusza z przyjacielem, Sha'pa, aby ją uwolnić, ale Poranna Rosa zakochuje się (w wzajemnością) w synu wodza Paunisów, Petalesharo, który ratuje ją w ostatniej chwili i oboje jadą do Wahpekute Dakotów. Petalesharo zostaje naturalizowany, zmienia imię na Śmiałego Sokoła i żeni się z Poranną Rosą. Potem też przewodzi kilku wyprawom wojennym, m.in. na Szejenów, aby zdobyć konie. W tych wyprawach bierze udział Tehawanka, gdzie wykazuje się odwagą, przebiegłością i roztropnością, dzięki czemu wyprawa na Szejenów kończy się zwycięstwem, udaje się zapobiec tragedii podczas łowów na bizony a także udaje się pokonać Paunisów.
 
Awatar użytkownika
Hugin
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: czw lut 17, 2005 1:38 pm

Re: szukam tytułu książki

śr lut 08, 2017 12:35 pm

Nie. Złoto gór czarnych to jedne z moich ulubionych książek i to właśnie one sprawiły że w pewnym momencie czytałem sporo książek o tematyce indiańskiej.
 
Awatar użytkownika
Hugin
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: czw lut 17, 2005 1:38 pm

Re: szukam tytułu książki

śr lut 08, 2017 1:06 pm

W ostatnim rozdziale jest rozmowa głównego bohatera z Patalesharo. Paunis mówi że należy zmienić niektóre z tradycji ale on (bohater) jest za młody by zrozumieć, ten odpowiada że już o tym wie, jeździ przecież na uwolniony koniu.
 
Awatar użytkownika
Hugin
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: czw lut 17, 2005 1:38 pm

Re: szukam tytułu książki

pt lut 17, 2017 8:38 am

Już mam, znajoma z innego forum zidentyfikowała drani.
To Dziki Anda Nory Szczepańskiej.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości