Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
frostbp
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: wt cze 16, 2015 11:48 pm

Prelekcja: Czy Moc ma strony?

pn lut 01, 2016 7:52 pm

Nie wiem gdzie to opublikować, dlatego publikuję to tutaj:)

Podczas ostatniego spotkania Bialskiego Klubu Miłośników Fantastyki - „Biały Kruk”, odbyła się prelekcja „Czy Moc ma strony?” autorstwa Pawła Wojtiuka.

Nagranie prelekcji dostępne jest tutaj.

Mam nadzieję, że prelekcja wzbudzi zainteresowanie i dyskusję:)
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Prelekcja: Czy Moc ma strony?

pt lut 05, 2016 2:30 pm

Prelegent mówi o imperial knights (w okolicach 10. minuty), którzy ślubowali służyć imperatorowi, dopóki nie przejdzie na Ciemną Stronę. Mówi dalej, że w filmach przeszedł, a jednak służyli mu dalej.
Co jest totalną bzdurą, bo ten zakon powstał dopiero po 44 roku ABY.

Ja nie wiem, czy prelegent ma wystarczającą wiedzę, by roztrząsać takie filozoficzne problemy :P
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Prelekcja: Czy Moc ma strony?

pt lut 05, 2016 2:35 pm

Ignoruje pewne oczywiste fakty - jak choćby to, że obiektywnie w uniwersum stwierdzano przewagę którejś strony mocy. Np. na planecie Dagobah.

Wydaje mi się, że myli pewne stwierdzenia. Twierdzi, że moc nie ma stron, bo się ze sobą one nie tłuką - czyli jedyne, czego dowodzi to to, że nie ma dwóch osobnych Mocy. Jego argumenty nie podtrzymują tezy. Ma dwa oblicza. A jest jednym bytem. I tyle.
 
Awatar użytkownika
Bakcyl
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 10:06 am

Prelekcja: Czy Moc ma strony?

pn lut 08, 2016 10:02 pm

Według filmu? Tak. Moc ma strony.

Co zresztą jest motywem trochę tandetnym, ponieważ Jasna strona mocy wydaje się nie wpływać w żaden sposób na Jedi, a ciemna robi to nieustannie i jest od Jasnej sporo silniejsza. Jedi sam musi trzymać się jasnej strony, natomiast Ciemna sama wyciąga po niego macki.
 
Potter_90
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: ndz lut 07, 2016 3:49 pm

Prelekcja: Czy Moc ma strony?

pn lut 08, 2016 10:10 pm

Według filmu tak, i jest to moim zdaniem bardzo mocno nielogiczne... widać, że twórcy nie przemyśleli tego dokładnie
 
haakwurm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: ndz wrz 27, 2015 10:53 pm

Prelekcja: Czy Moc ma strony?

wt lut 09, 2016 2:52 pm

Jasna strona mocy wydaje się nie wpływać w żaden sposób na Jedi, a ciemna robi to nieustannie i jest od Jasnej sporo silniejsza. Jedi sam musi trzymać się jasnej strony, natomiast Ciemna sama wyciąga po niego macki


1) Choć nie było o tym mowy w filmie (a nie wiem, czy bierzemy pod uwagę EU, czy tylko oficjalny kanon - chcę uniknąć wojny o kanony) Jasna Strona wpływa na Jedi (pomijam wizje, itp.) - choćby nieznacznie wydłuża życie.

2) Ktoś tu nie słuchał nauk mistrza Yody :P

Według filmu tak, i jest to moim zdaniem bardzo mocno nielogiczne... widać, że twórcy nie przemyśleli tego dokładnie

Kolego, mógłbym prosić o rozwinięcie? Bo ciekawi mnie Twoje zdanie i punkt widzenia ;)

Zgadzam się za to z Lordem Xanem - jedna, niepodzielna; tak jak dzień i noc tworzą dobę.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Prelekcja: Czy Moc ma strony?

pn lut 15, 2016 9:59 am

Bakcyl pisze:
Co zresztą jest motywem trochę tandetnym, ponieważ Jasna strona mocy wydaje się nie wpływać w żaden sposób na Jedi, a ciemna robi to nieustannie i jest od Jasnej sporo silniejsza. Jedi sam musi trzymać się jasnej strony, natomiast Ciemna sama wyciąga po niego macki.


Na którymś zlocie Force Crusaders omawialiśmy ten problem. Doszliśmy do tego, że każda strona Mocy wpływa na użytkownika i odnosi się do innych instynktów. Ciemna strona Mocy uderza w instynkty pierwotne: siła, nienawiść, agresja itp. i to z nich czerpie użytkownik (dlatego Yoda powiedział, że jest łatwiejszą, ponieważ wystarczy oddać się emocjom i instynktom) Jasna Strona prowadzi do wyrzeczenia się instynktów pierwotnych na rzecz idei wyższych: empatia, pasywność, mądrość i wiedza, dobro wspólne. Polega na łączeniu się z Mocą poprzez medytację, wyciszenie. Jest to o wiele trudniejsze do osiągnięcia ponieważ wymaga odpowiedniego stanu mentalnego i wymaga nieustannego treningu.
Nie można powiedzieć, że Ciemna strona jest silniejsza od Jasnej. Jest zupełnie inna, ale uzupełnia ją w sposób kompletny. Poprzez połączenie Jasnej i Ciemnej strony Mocy powstały techniki określane jako Vaapad, którymi posługiwał się Mace Windu. Ogólna definicja sprowadza się do przekucia wewnętrznego gniewu, agresji i nienawiści do formy narzędzia, którym czyni się dobro. Trudność tej techniki wynika z tego, że w zasadzie tylko Mistrz Windu korzystał z niej i nie został pochłonięty przez Ciemną stronę.
Ostatnio zmieniony pn lut 15, 2016 10:00 am przez Specu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
gryga
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: wt sty 17, 2017 1:14 pm

Re: Prelekcja: Czy Moc ma strony?

czw mar 30, 2017 4:08 pm

Co w takim razie z Kylo Ren'em? W jego sytuacji to jasna strona była tym zakazanym owocem i czymś z czym walczył i nie dawało mu spokoju :P

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości