Zrodzony z fantastyki

 
Mithsisious
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czw kwie 27, 2017 8:42 pm

D&D, "Mistrzowanie" pomocy :o

czw kwie 27, 2017 8:55 pm

Witam wszystkich, mam parę pytań dotyczących prowadzenia gry, na które bardzo potrzebuję odpowiedzi. Na początek powiem tylko, że w D&D grałem jakiś rok (sesja co 2 tyg około) ale nigdy nie prowadziłem gry i nie pytałem ówczesnego mistrza gry jakie książki są niezbędne itp.  Zastanawiam się, którą edycję wybrać 3.5 czy może 4, po 2 jakie książki muszę nabyć na pewno i jaką przygodę przygotować dla moich znajomych na początek. Za odpowiedź byłbym wdzięczny ponieważ zależy mi na tym aby dobrać jak najlepsze podręczniki, i żeby sesja przebiegła jak najlepiej :). Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: D&D, "Mistrzowanie" pomocy :o

pn maja 08, 2017 10:34 pm

Jeżeli grałeś już wcześniej w D&D to najlepszym wyborem wydaje się ta edycja, której wtedy używaliście. Odpadnie wtedy konieczność uczenia się nowych zasad i zamiast tego będziesz mógł skupić się na przygotowywaniu przygody. Sporo też zależy od tego czy będziesz prowadził nowicjuszom czy graczom, którzy już trochę dedeka liznęli. W tym drugim przypadku warto zapytać, z której wersji mechaniki chcieliby korzystać.

Natomiast jeżeli chodzi o wybór edycji jako taki. Zarówno 3.0/3.5, jak i 4E jest po polsku. Ta pierwsza zdobyła sobie znacznie większą popularność, więc łatwiej o oficjalne dodatki i materiały fanowskie w rodzimym języku, jest też relatywnie tania. Z drugiej strony czwórka w opinii części graczy ma niższy próg wejścia, szczególnie dla osób, które wcześniej z D&D nie miały styczności. Alternatywą jest poczekanie na polską wersję D&D 5E, która według zapowiedzi ma się pojawić w najbliższych miesiącach. Oczywiście to wszystko przy założeniu, że preferujesz polskie wydania, jeżeli język nie stanowi problemu to wtedy piątka wydaje się najbardziej perspektywicznym wyborem.

Co do pierwszej przygody. To znowu zależy od preferencji Twoich znajomych i tego czy wolisz skorzystać z gotowego scenariusza czy przygotować coś autorskiego. Gotowców różnego rodzaju można w sieci znaleźć całkiem sporo.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości