Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

czw mar 22, 2012 9:40 pm

Takie było założenie. A jak jest w praktyce?
 
Awatar użytkownika
ZlyPorucznik
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 300
Rejestracja: wt lis 15, 2005 12:45 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

sob mar 24, 2012 7:11 pm

Podejzewam,ze jest to tylko reprezentacyjna funkcja. Cos jakby odznaczenie dla zasluzonego (wojskowo lub kolesiarsko) zolnierza.
Ostatnio zmieniony ndz mar 25, 2012 8:35 am przez ZlyPorucznik, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

sob mar 24, 2012 11:16 pm

Gdzieś słyszałem określenie 'trzeci starszeństwem podoficer korpusu', może podchodzą do tego na poważnie?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

ndz mar 25, 2012 9:03 am

Starszeństwo związane jest raczej z datą awansu. Nie wiem, jak jest teraz, ale w czasie wojny jeśli dwóch żołnierzy miało ten sam stopień, to ktoś, kto wcześniej awansował, był ważniejszy (miał wyższe starszeństwo).
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

ndz mar 25, 2012 7:47 pm

Rozumiem u oficerów. Ale u podoficerów?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

pn mar 26, 2012 12:06 am

W Polsce, gdzie nie było armii w pełni zawodowej, to starszeństwo u podoficerów, często rezerwistów lub nadterminowych, nie miało znaczenia. Ale w USA prawdopodobnie tak, np. przy obsadzie stanowiska dowódcy plutonu czy szefa kompanii.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

Re: Pochodzenie stopni wojskowych

czw mar 29, 2012 2:48 pm

earl pisze:
Starszeństwo związane jest raczej z datą awansu. Nie wiem, jak jest teraz, ale w czasie wojny jeśli dwóch żołnierzy miało ten sam stopień, to ktoś, kto wcześniej awansował, był ważniejszy (miał wyższe starszeństwo).

Nie wiem, tylko coś mi dzwoni, ale nie jest aby tak, że o owej "ważności" decydują kolejno trzy starszeństwa:
Stopnia - wojskowego
Służby - czyli jak mówisz
Wieku - ostatnia instancja, jeśli są równi i służbą

Tak mi to kiedyś stryj wykładał.
Ostatnio zmieniony pt paź 26, 2012 12:37 pm przez NoOne3, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

czw mar 29, 2012 10:55 pm

O to mi właśnie chodzi, że przy takim samym stopniu ważniejszy jest ten, kto szybciej go otrzymał.
 
Awatar użytkownika
Boruta
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: śr sty 05, 2005 6:04 am

Re: Pochodzenie stopni wojskowych

śr maja 02, 2012 11:51 am

earl pisze:
A w ogóle nie wiem, czy wiecie jaki bajzel nazewniczy jest ze stopniami w siłach amerykańskich. Otóż lieutenant to porucznika w US Army i USAF ale już kapitan w US Navy. Captain to kapitan w wojskach lądowych i lotnictwie, ale komandor (odpowiednik pułkownika) w marynarce. Natomiast commander wbrew nazwie nie oznacza komandora ale stopień o jeden poziom niższy, czyli komandora porucznika. Jeśli tłumacz nie rozróżnia tych niuansów to potem wali gafy, tak jak w filmie "Ludzie honoru" z Demi Moore i Tomem Cruisem.

yabu pisze:
Myślę że polski 'kapitan marynarki' niższy o trzy stopnie od pułkownika jest nieporozumieniem. Powinien być równoważny z pułkownikiem wojsk lądowych.

Dokładnie. To Polacy poplątali stopnie, któtra w krajach anglosaskich mają swoje historyczne uzasadnienie. Kapitanowie dowodzili głównymi okretami: liniowymi (w zasadzie to w oryginale okrętami linii - ship of the line) i fregatami. Dowódca okrętu niższej klasy był porucznik, stąd termin porucznik-dowódca, lub szyper-dowódca z czasem skrócone do dowódcy. To oczywiście uproszczenie, jeśli kogoś interesuje ten temat, odsyłam do wykładu pana Krzysztofa gerlacha na FOW: http://fow.az.pl/forum/viewtopic.php?f=33&t=6393
earl pisze:
Poza tym odpowiednikiem pułkownika jest w marynarce właśnie komandor, którego pochodzenie, jak napisałem wyżej, oznacza "dowódcę".

Właśnie nie oznacza.
Dark_Archon_ pisze:
earl pisze:
W historiografii wyśmiewa się polskie szarże kawaleryjskie z 1939 roku, kiedy to rzekomo szarżowaliśmy na czołgi.

I to jest bzdura do kwadratu. Nigdy coś takiego nie miało miejsca, choć zdarzały się przypadkowe potyczki kawalerii z jednostkami pancernymi, ale nikt o zdrowych zmysłach nie kazałby im szarżować na czołgi.
Mit ten wymyślili Niemcy na potrzeby propagandowe. Nagrali film, gdzie niby właśnie polska jazda szarżuje na niemieckie czołgi, a naszych ułanów zagrał nie kto inny, jak oddział kawalerii niemieckiej. Nawet mundurów ani wyposażenia nie zmieniali. III Rzesza w czasie kampanii wrześniowej sama jeszcze używała koni na dość szeroką skalę.
Niestety propaganda PRL i nasi reżyserzy to utrwalili.

earl pisze:
Z tego co czytałem, to mit o szarżowaniu ułanów czy szwoleżerów na czołgi wziął się z paru przypadków. Po prostu, kawaleria uderzała na piechotę i artylerzystów, aby ich wysiec lub zmusić do ucieczki, czasem jednak zdarzało się, że natknęła się na jakąś jednostkę pancerną. Cóż więc miała robić? Musiała się przebić przez nią, nieraz z ogromnymi stratami. Dla laików mogło się to wydawać szarżą na czołgi a Niemcy skrzętnie to podchwycili i wykorzystali do pokazani, jacy ci Polacy byli głupi.

Otóż to. Dwa czy trzy razy wskutek braku, lub błędu rozpoznania szarżująca kawaleria natykała się na czołgi, lub samochody pancerne. Zatrzymywanie się i zawaracanie byłoby w takiej sytuacji samobójstwem, pozostawało tylko jak naszybsze wyminięcie zagrożenia.
Gerard Heime pisze:
Do Afganistanu w 2001r Amerykanie poprawili swoje psyops, no i mieli drugie Pearl Harbor, które mocno zmobilizowało społeczeństwo.

Przede wszystkim z jednej strony stosowali cenzure materiałów, a z drugiej społeczeństwo zostało przez media znieczulone na brutalność.
yabu pisze:
A co do Hollywood, było opanowane przez socjalistów i pacyfistów, więc wymowa tych filmów nie dziwi. To opanowanie chyba zresztą do dzisiaj jest aktualne. :wink:

Nie jest i nie było Gross produkcji filmów wojennych to propagandówki.
earl pisze:
A czy "Commodore" nie był w US Navy odpowiednikiem najniższego stopnia admiralskiego w czasie II wojny światowej? W takim razie "Commander" nie byłby tak odległym stopniem, bo oznaczałby komandora porucznika.

Komodor oznaczał w Royal Navy Kapitana desygnowanego do dowodzenia większym zespołem okretów. Była to funkcja, nie stopień. W US Navy przyjeto to jako stopień pomiedzy kapitanem a rangami admiralskimi. Coś jak brygadier, który też gdzieniegdzie był stopniem miedzy pułkownikiem a generałem.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

pt maja 04, 2012 5:49 pm

Boruta pisze:
earl napisał(a):
Poza tym odpowiednikiem pułkownika jest w marynarce właśnie komandor, którego pochodzenie, jak napisałem wyżej, oznacza "dowódcę".
Właśnie nie oznacza.


Wystarczy zajrzeć do słownika i przekonać się, że mam rację.
Ostatnio zmieniony pt maja 04, 2012 5:49 pm przez earl, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Pochodzenie stopni wojskowych

pt maja 04, 2012 9:27 pm

Commodor teraz w USA jest najniższym stopniem admiralskim. W czasie II WŚ były dwa stopnie kontradmiralskie i dlatego niższy stopień zaczęto określać commodore.

Z nieco innej beczki. Wspominałem już o podziale, w języku polskim, na okręty i statki. Chciałbym do tego wrócić. Może ktoś zasięgał opinii językoznawcy?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

pt maja 04, 2012 9:43 pm

Te dwa stopnie nazywały się "rear admiral" i miały w nawiasie dodatkowe oznaczenie, określające o który stopień chodzi.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

pt maja 04, 2012 9:45 pm

Tak, ale oba były oznaczane dwoma gwiazdkami; niższy złotymi, wyższy srebrnymi. Teraz commodore ma jedną gwiazdkę.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

pt maja 04, 2012 11:17 pm

Właśnie, zawsze mnie zastanawiało, dlaczego srebrne oznaczenia były zarezerwowane dla wyższych stopni a złote - dla niższych. Wszak podporucznicy mieli (i mają) belkę złotą, a porucznicy - srebrną, majorzy - złoty liść dębu a podpułkownicy - srebrny. Analogicznie też oznaczano na kołnierzykach równoważne stopnie w marynarce wojennej.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

pt maja 04, 2012 11:34 pm

Nie wiem, lecz możliwy jest pierwotnie kolor brązowy, nie złoty.

PS. Może też było to zamierzone, przypomnij sobie oficerów husarii w skórach wilczych, a towarzyszy w skórach bardziej egzotycznych i tym samym droższych.
Ostatnio zmieniony pt maja 04, 2012 11:37 pm przez yabu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

sob maja 05, 2012 12:57 am

Panowie, w dobie Internetu jak się nie wie, to potrzeba pięciu minut by znaleźć odpowiedź ;)

Link do wyjaśnienia
 
Awatar użytkownika
Boruta
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: śr sty 05, 2005 6:04 am

Re: Pochodzenie stopni wojskowych

sob maja 05, 2012 10:39 am

earl pisze:
Boruta pisze:
earl napisał(a):
Poza tym odpowiednikiem pułkownika jest w marynarce właśnie komandor, którego pochodzenie, jak napisałem wyżej, oznacza "dowódcę".
Właśnie nie oznacza.


Wystarczy zajrzeć do słownika i przekonać się, że mam rację.

Wystarczy zajrzeć pod link, który podałem, żeby wiedziec, że nie.
earl pisze:
Właśnie, zawsze mnie zastanawiało, dlaczego srebrne oznaczenia były zarezerwowane dla wyższych stopni a złote - dla niższych.

Nie zawsze. Początkowo najwyższy stopień generalski (Pershinga) miał cztery gwiazdki ale złote.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

sob maja 05, 2012 7:29 pm

@Malaggar Dobra, a teraz przetłumacz. :razz:
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

wt maja 08, 2012 12:52 am

Wiesz, tłumaczenie to SRS BSNS. Za darmo to musisz się zazwyczaj zadowolić tłumaczeniem maszynowym link do "zrobionego" tekstu.
Ja zrozumiałem z tego tyle, że w dobie noszenia pełnych epoletów, tych z frendzelkami, były one złote ze srebrnymi gwiazdkami. Potem było parę reform, ale każda kierowała się zasadą, żeby jak najmniej zmieniać. W efekcie jak już została sama belka i sam liść, to niższe były złote, a wyższe srebrne.
Tadaaam.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Pochodzenie stopni wojskowych

wt maja 08, 2012 7:32 pm

Ależ dziękuję ci bardzo, za dogłębne omówienie informacji, oraz sposobów dojścia do niej. Jak ogarnę to się ustosunkuję. Jeśli , oczywiście, ogarnę.
 
Awatar użytkownika
MarcinDabzalski
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: pt sie 12, 2016 9:15 am

Re: Pochodzenie stopni wojskowych

wt paź 11, 2016 11:55 am

Mam pytanie może trochę odbiegające od tematu, ale też o stopniach wojskowych. Kto jest wyższy rangą: Generał czy Marszałek? Zastanawia mnie to bo przecież w okresie międzywojennym państwem (więc i wojskiem) dowodził Marszałek, a co było wówczas z generałami? Obecnie to generałowie są najwyżsi rangą we wojsku i podlegają jedynie naczelnemu zwierzchnikowi sił zbrojnych (prezydentowi).
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Re: Pochodzenie stopni wojskowych

śr paź 12, 2016 6:53 pm

Marszałek jest stopniem wyższym od generała, ale zazwyczaj nadawany za osiągnięcia wojenne. W czasie pokoju nie mianuje się marszałków.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Re: Pochodzenie stopni wojskowych

czw lut 02, 2017 12:56 am

Chyba, że, jak w armii amerykańskiej, nie ma marszałka. Tam jego odpowiednikiem jest pięciogwiazdkowy generał armii lub admirał floty. Ale takich 5-gwiazdkowców było tylko 9, ostatnim Omar Bradley w 1950 roku.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Pochodzenie stopni wojskowych

wt maja 09, 2017 9:56 pm

A generalissimus??? :D
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Re: Pochodzenie stopni wojskowych

czw maja 18, 2017 7:38 am

To nie jest stopień wojskowy, bo w żadnej armii nie występuje. Raczej tytuł nadawany wybitnym wodzom.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Pochodzenie stopni wojskowych

ndz sie 06, 2017 9:34 pm

Raczej dyktatorom i innym władcom niewielkich wysepek lub państewek. Plus, oczywiście Stalin, jako wielki wódz. :D
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Re: Pochodzenie stopni wojskowych

śr sie 16, 2017 12:36 pm

Suworow był generalissimusem, podobnie jak Pershing, a nie byli dyktatorami. Zresztą Stalin jak wódz zwycięskiej wojny z III Rzeszą miał prawo do tego tytułu. Podobnie jak Franco, pogromca komunistów.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Pochodzenie stopni wojskowych

ndz wrz 03, 2017 2:33 am

Pershing miał stopień honorowy General of the Armies, a nie generalissimus. :p

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość