Zrodzony z fantastyki

 
Aarine89
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob mar 25, 2017 8:51 am

Pytanie o awans postaci

pt maja 12, 2017 9:41 am

Witam jak wyglada awans w D&D 5e,podnoszę poziom, dostosowuje się do tabelki odpowiedniej klasy, moje pytanie natomiast brzmi czy podnoszę z każdym poziomem rangi umiejętności tak jak to bylo w 3ed (perswazja,przeszukiwanie,leczenie)? wyczytałem ze co poziom podnoszę 2 umiejętności o 1 rangę lub 1 umiejetność o 2 rangi, dobrze rozumiem ?
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Re: Pytanie o awans postaci

pt maja 12, 2017 1:01 pm

W piątej edycji nie ma żadnych rang. Postać dodaje proficiency bonus do tych rzeczy, w których jest biegła (ataki bronią, umiejętności wybrane podczas kreacji), a ten bonus rośnie co kilka poziomów zgodnie z tabelką.

W tej edycji, jeśli czegoś nie ma w tabelce rozwoju postaci - to tego nie ma :) 
 
Aarine89
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob mar 25, 2017 8:51 am

Re: Pytanie o awans postaci

pt maja 12, 2017 1:24 pm

No dobrze a jeżeli chce szkolić się w umiejętnościach w których nie jestem biegły. Dajmy na to Insight do którego nie mam proficiency, jak w takim razie mam szkolić ta rangę będąc np fighterem. wzrasta tylko przez Ability improvement score ?
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Re: Pytanie o awans postaci

pt maja 12, 2017 3:03 pm

Jeśli chcesz uzyskać biegłość w umiejętności, to musisz na to poświęcić feat (można je wybierać zamiast ability score improvement, jeśli MG się zgodzi) - chyba skilled czy jakoś tak.
Trenować za pieniądze można tylko biegłości w narzędziach i języki, umiejętności byłyby mocno niezbalansowane.
Multiclass z kilkoma klasami (rogue i bard?) pozwala sobie zyskać proficiency w jednym czy dwóch skillach.

No i specjalne nagrody - np. epic boony - pozwalają też uzyskać taką biegłość. Czyli nie ma prostej metody.
 
Aarine89
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: sob mar 25, 2017 8:51 am

Re: Pytanie o awans postaci

pt maja 12, 2017 3:16 pm

Ok wszystko jasne , strasznie te deki w ramy pozamykali w takim razie ,no ale skoro jest teraz nacisk na roleplay to jest to usprawiedliwienie, dzięki.
 
Awatar użytkownika
Tallos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: pt lis 04, 2005 1:11 pm

Re: Pytanie o awans postaci

śr maja 15, 2019 4:54 pm

Lord Xan pisze:
Trenować za pieniądze można tylko biegłości w narzędziach i języki, umiejętności byłyby mocno niezbalansowane.

Nauka obsługi chociażby narzędzi złodziejskich mocno ten balans nadwyręża.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości