Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Soltys
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 8:56 am

Poszukiwany tytuł opowiadania SF

śr cze 16, 2010 3:44 pm

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce... eee to nie to ;)

Za czasów pierwszego wydania Głowy Kasandry czyli około 1985-1987 roku czytałem książkę/nowelę/opowiadanie którego tytułu nie pamiętam,a warte jest odszukania po latach i umieszczenia na półce

Format A4 - technicznie wydanie identyczne z pierwszą "Głową Kasandry" i coś mi się wydaje że przez to samo wydawnictwo

Z tego co kojarzę była w tym zeszycie tylko jedna pozycja

Zapamiętana fabuła:

Daleka przyszłość, ludzkość lekko wytrzebiona w różnych wojnach, zamieszkuje Ziemię tylko w kilku ogromnych czarnych wieżach (jakieś 2km wysokości) średnio po jednej (dwie) na kontynent

Reszta powierzchni porośnięta dziką dżunglą w której zamieszkują różne zmutowanie promieniowaniem bestie i prymitywni ludzie którzy przetrwali w szkodliwym środowisku. Z tych "dzikusów" raz na jakiś czas pobierana jest "świeża krew" w postaci jednostek które przejdą odpowiednie testy na inteligencję.

Z dalekiej misji kosmicznej wraca dwoje ludzi mających w tym momencie ~200-250lat

Zostali wysłani jako grupa specjalnie wyselekcjonowanych telepatów....(dziura)...chyba założyli kolonie w kosmosie, walczyli z własnymi potomkami i postanowili nawiazać kontakt ze starą ojczyzną

Oczywiście są lekko zdziwieni sytuacją na Ziemi. A ponieważ są dość wiekowi jak na standardy panujące w wieżach - automatycznie i "z urzędu" lądują w gronie zarządców/władców tych Wież - oznaką najwyższej władzy są noszone czarne tuniki.
Aczywiście z racji doświadczenia życiowego przybyła para zabiera się za przejęcie władzy w skostniałym systemie za pomocą najpierw kontroli umysłów a później walk bezpośrednich (???)

To tyle

Jeżeli komuś coś świta w głowie jaki jest tytuł tej książki prosiłbym o podanie.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Poszukiwany tytuł opowiadania SF

śr cze 16, 2010 8:36 pm

To było 'Umrzeć by nie zginąć' Tadeusza Markowskiego. Po wielu latach trafił w moje łapy pierwszy tom 'Mutanci'. Teraz okazało się 'Umrzeć by nie zginąć' to trzeci tom cyklu 'Mutanci'. Druga część to 'Dzieci Hildora'.
Fajne czytadełko, nieco prymitywne, lecz na tamte czasy ...
 
Awatar użytkownika
Andman
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 149
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 9:28 pm

Re: Poszukiwany tytuł opowiadania SF

śr cze 16, 2010 9:14 pm

Podepnę się pod ten wątek. Akcja opowiadania dzieje się na planecie zamieszkanej przez inteligentne istoty zmiennocieplne, które mają kilka form larwalnych. Na globie nie ma złóż metali, a cała technika bazuje na utwardzonym drewnie. Bohaterami jest grupa ziemskich badaczy. Opowiadanie zostało chyba rozszerzone i wydane także w formie powieści.
Proszę oo podanie tytułu/-ów i autora.


PS. Opowiadanie opublikowane było w "Feniksie" i chyba jako pierwsze w numerze.
Ostatnio zmieniony pt cze 18, 2010 7:49 am przez Andman, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Soltys
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 8:56 am

Re: Poszukiwany tytuł opowiadania SF

czw cze 17, 2010 7:41 am

yabu pisze:
To było 'Umrzeć by nie zginąć' Tadeusza Markowskiego. Po wielu latach trafił w moje łapy pierwszy tom 'Mutanci'. Teraz okazało się 'Umrzeć by nie zginąć' to trzeci tom cyklu 'Mutanci'. Druga część to 'Dzieci Hildora'.
Fajne czytadełko, nieco prymitywne, lecz na tamte czasy ...


No to szczęka mi opadła :shock: że to trylogia.
Co do czytadełka - fakt, ale czasem mimo prymitywizmu fabuła i świat jest spójnie zarysowana i to już chwyta za serce :)

Dzięki za szczegóły - to jak znaleźć dawno zapomniany nierozpakowany prezent z dzieciństwa ;)


ps. Ale "Dzieci Hildora" to w ogóle powstały? Czy to tylko zamiar był bo różne sprzeczne opinie biegają po necie?
Ostatnio zmieniony czw cze 17, 2010 7:44 am przez Soltys, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Poszukiwany tytuł opowiadania SF

czw cze 17, 2010 9:38 pm

Po zastanowieniu jednak myślę że książki te nie są tak prymitywne, po prostu mają małą objętość. Pomysł też jest niezły. Ja mam I i III tom, na temat drugiego nic nie wiem, ale skoro wydali trzeci... Data wydania na obydwóch jest jednakowa; 1989 rok, wydawnictwo Orbita.
@Andman Nic mi to nie mówi.
Skoro chodzi o szukanie książek o nieznanym tytule i autorze, ja też coś szukam, tyle że popularnonaukową; Opisanie przejścia z łowiectwa/zbieractwa na hodowlę/rolnictwo w 'zielonym półksiężycu' jakieś dziesięć tysięcy lat temu. Czytałem to chyba przed dziesięciu laty. Jestem pewien, że biblioteka jeszcze ma tę książkę, ale nie wiem gdzie szukać. :?
Ostatnio zmieniony pt sie 06, 2010 9:53 pm przez yabu, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
gregr
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: wt gru 06, 2005 10:26 pm

Re: Poszukiwany tytuł opowiadania SF

pn cze 21, 2010 12:38 pm

Poszukuje autora ,tytułu i nr Fantastyki w którym to opowiadanie było wydane .
Na Ziemi ląduje obcy statek kosmiczny . Wszyscy ludzie nieżyją , obcy zaczynają wskrzeszać ludzi z mumii - chcą się dowiedzieć co było przyczyną zagłady tej cywilizacji .
 
Dudi2
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 647
Rejestracja: śr lis 24, 2004 12:09 pm

Poszukiwany tytuł opowiadania SF

pn cze 21, 2010 9:16 pm

Gregr
Tytułu niestety nie znam, ale zarys fabuły przypomina mi jeden z odcinków "Po Tamtej Stronie".
Był naprawdę dobry.
 
Awatar użytkownika
Hugin
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: czw lut 17, 2005 1:38 pm

Poszukiwany tytuł opowiadania SF

wt cze 22, 2010 4:29 pm

Poszukuję tytułu i autora.
Na planecie na której wśród aborygenów jest tylko kupiec w małej faktorii ląduje misjonarz, próbuje nawracać miejscowych. Obcy są gotowi uwierzyć żądają jednak cudu, krzyżują misjonarza i czekają na zmartwychwstanie.
 
Awatar użytkownika
Boruta
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: śr sty 05, 2005 6:04 am

Re: Poszukiwany tytuł opowiadania SF

śr cze 30, 2010 11:10 am

Soltys pisze:
Ale "Dzieci Hildora" to w ogóle powstały? Czy to tylko zamiar był bo różne sprzeczne opinie biegają po necie?

Szukałem tego przez dośc długi czas i z tego, co mi się udało ustalić, nie zostały wydane. :cry:
yabu pisze:
Skoro chodzi o szukanie książek o nieznanym tytule i autorze, ja też coś szukam, tyle że popularnonaukową; Opisanie przejścia z łowiectwa/zbieractwa na hodowlę/rolnictwo w 'zielonym półksiężycu' jakieś dziesięć tysięcy lat temu. Czytałem to chyba przed dziesięciu laty. Jestem pewien, że biblioteka jeszcze ma tę książkę, ale nie wiem gdzie szukać. :?

Byc może "Wyjście z kamiennego świata" Zdzisława Skroka?
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Poszukiwany tytuł opowiadania SF

sob lip 03, 2010 9:18 pm

Boruta pisze:
Szukałem tego przez dośc długi czas i z tego, co mi się udało ustalić, nie zostały wydane.

To znaczy wydali pierwszy i trzeci tom, a drugiego nie? :shock:
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Poszukiwany tytuł opowiadania SF

pt sie 06, 2010 9:59 pm

Dzięki Boruta, chodziło właśnie o "Wyjście z kamiennego świata" Zdzisława Skroka. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu jest to jednak całkiem inna książka niż zapamiętałem. :shock: :mrgreen: Zna może ktoś coś nowszego, bez wstawek o Marksie i naukowcach radzieckich? :wink:
 
Dudi2
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 647
Rejestracja: śr lis 24, 2004 12:09 pm

Poszukiwany tytuł opowiadania SF

pn lis 08, 2010 2:49 pm

Poszukuję tytułu książki z gatunku historii alternatywnej polskiego autora. Wydana kilka lat temu.
Imperium Inków odparło najazd konkwistadorów. Akcja powieści dzieje się w jakiś czas po tym, na terenie inkaskiego Peru, najprawdopodobniej w XVI wieku. Chyba istnieją tam hiszpańskie faktorie handlowe - a bohaterem jest bodajże też hiszpan - ale trzęsą portkami przed potęgą indian.
Byłbym wdzięczny za podanie tytułu i autora. :help:
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Poszukiwany tytuł opowiadania SF

wt lis 09, 2010 2:53 pm

O dość podobnej tematyce jest 'Badacze czasu: Odkupienie Krzysztofa Kolumba'. Nigdy zaś nie słyszałem o takiej książce polskiego autora. :?
 
Dudi2
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 647
Rejestracja: śr lis 24, 2004 12:09 pm

Poszukiwany tytuł opowiadania SF

śr lis 17, 2010 2:26 pm

Znalazłem.

Chodziło o "Inne Okręty" Romualda Pawlaka.
 
benedek75
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: pn sty 29, 2018 7:40 pm

Re: Poszukiwany tytuł opowiadania SF

pn sty 29, 2018 7:48 pm

gregr pisze:
Poszukuje autora ,tytułu i nr Fantastyki w którym to opowiadanie było wydane .
Na Ziemi ląduje obcy statek kosmiczny . Wszyscy ludzie nieżyją , obcy zaczynają wskrzeszać ludzi z mumii - chcą się dowiedzieć co było przyczyną zagłady tej cywilizacji .

Cześć.
Post jest dość stary, ale temat wciąż na czasie. Szukam, jak przypuszczam, tego samego tytułu.
Wskrzeszani ludzie opowiadają swoje historie, aż w końcu ostatni wskrzeszony okazuje się dużo 'bystrzejszy' od kosmitów i przejmuje kontrolę nad ich statkiem. Kosmici postanawiają wykończyć nieoczekiwanego bystrzaka kierując statek na słońce...
Nie czytałem tego opowiadania, ale opowiadał mi je z 25 lat temu znajomy. Zawsze chciałem się go zapytać o jego tytuł (mam większość starych wydań fantastyki), ale znajomy zszedł. 
Znalazłeś może tytuł tego opowiadania?
 
gregr
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: wt gru 06, 2005 10:26 pm

Re: Poszukiwany tytuł opowiadania SF

wt sty 30, 2018 3:08 pm

Nie znalazłem , ale na pewno było to w Fantastyce i wydane przed 1994 rokiem .
 
dagobah
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: pt kwie 02, 2021 11:13 pm

Re: Poszukiwany tytuł opowiadania SF

pt kwie 02, 2021 11:34 pm

gregr pisze:
Poszukuje autora ,tytułu i nr Fantastyki w którym to opowiadanie było wydane .
Na Ziemi ląduje obcy statek kosmiczny . Wszyscy ludzie nieżyją , obcy zaczynają wskrzeszać ludzi z mumii - chcą się dowiedzieć co było przyczyną zagłady tej cywilizacji .

Dzień dobry 
Jestem tu nowy, więc witam wszystkich. Trafiłem na ten wątek wiele lat temu gdy sam szukałem właśnie tego co w opisie. Przedstawię krótką wersję. Tytuł opowiadania: Zmartwychwstanie. Autor A.E. van Vogt. Zbiór opowiadań Krypta Bestii.
 
gregr
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 263
Rejestracja: wt gru 06, 2005 10:26 pm

Re: Poszukiwany tytuł opowiadania SF

śr kwie 07, 2021 5:33 pm

Tak , Tak , Tak
A najlepsze , ze mam Kryptę bestii w bibliotece .

Dziękuje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości