Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
erman
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1005
Rejestracja: pt wrz 04, 2009 4:28 pm

Podróbki Mtg

śr maja 12, 2010 7:15 pm

Mam pytanie. Dzisiaj dostałem w swoje łapy dziwną kartę. To co ją odróżniało to to że była strasznie miękka (twardsza oczywiście niż te zwykłe do drukowania ale dużo bardziej elastyczna od innych kart do których nie mam wątpliwości że są oryginałami). To co ją odróżniało to też cena. Konkretnie. Kolega kupił talie na allegro z podpisem "Dobra talia za dobrą cenę" za 15 zł + landy. Wydaje mi się że to za tanio trochę a te karty do tego są dosyć dziwne.

Dlatego mam pytanie. Czy jest coś takiego w mtg jak podróbki kart i jak je rozpoznać?
 
StaryHawaj
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 1:51 am

Podróbki Mtg

śr maja 12, 2010 7:32 pm

Szczerze mówiąc nigdy jeszcze się nie spotkałem z podróbkami, więc nie wiem jak pomóc.
 
Awatar użytkownika
Silvah
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 90
Rejestracja: pt lis 07, 2008 8:30 pm

Podróbki Mtg

śr maja 12, 2010 7:33 pm

Podejrzewam, że nie są to podróbki, gdyż karty z Flamberga są także miękkie, bardziej niż te z boosterków, a sklep ma swoją renomę, raczej podróbek nie sprzedaje. Wydaje mi się też, że nie ma to większego znaczenia w grze, nawet turniejowej, jak twarde są twoje karty, bo zazwyczaj używa się protektorków, które karty usztywniają i nie dałoby się poznać czy to "podróbka" czy też nie, może ktoś, kto siedzi w tym dłużej niż ja spotkał się z prawdziwymi podróbkami kart i potrafi powiedzieć coś więcej na ten temat, tyle ode mnie.
 
Awatar użytkownika
Filciu702
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 453
Rejestracja: wt paź 21, 2008 4:15 pm

Re: Podróbki Mtg

śr maja 12, 2010 7:50 pm

Najlepiej by było, gdybyś po prostu podał mniej więcej, jakie to były karty (chodzi mi o ich nazwy). Wtedy ktoś mógłby je wycenić...

Poza tym, widziałem już kiedyś decki za jakieś 20 złotych na Allegro i szczerze mówiąc wydawało mi się to... normalne, bo były złożone z "lepszego crapu", że tak powiem, jakoś wspólnie ze sobą współgrającego.

Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Re: Podróbki Mtg

śr maja 12, 2010 8:11 pm

"Chińczycy podrobią absolutnie WSZYSTKO. Ale w większości wypadków nie robią tego dobrze."

- Właściciel auta z chińskimi częściami, które uległo wypadkowi.

W Wawie, na bazarku w chińskim centrum, kupiłem podróbkę Duel Masters. Elegancko paczkowane 60 kart za 3 (TRZY!!! :shock: ) złote! Na stanowisku mieli jeszcze Pokemony i inne popularne wśród dzieciarni systemy.

To co odróżniało te karty od oryginalnych - to oczywiście ich jakość. A dokładnie - jakość papieru.

Wszystkie były mięciutkie jak pupa niemowlaka...

Podrobionych Kart MTG jeszcze nie widziałem, ale przeczytaj jeszcze raz pierwsze zdanie w moim poście. :hahaha:
 
Awatar użytkownika
erman
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1005
Rejestracja: pt wrz 04, 2009 4:28 pm

Re: Podróbki Mtg

śr maja 12, 2010 8:24 pm

Aha. Własnie te też są dziwnie miękkie. Chcecie spisu talii to wam podam mniej więcej spis z allegro, co prawda inna talia od tej kupionej ale jest z tej samej "serii"

4x Recumbent Bliss
2xBelligerent Hatchling
4x Skitter of Lizards
4x Battlegate Mimic
4xHobgoblin Dragoon
4x Duergar Assailant
3x Cinder Pyromancer
3x Scourge of the Nobilis
4x Fire at Will
4xDouble Cleave
4x Puncture Blast
 
Awatar użytkownika
Filciu702
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 453
Rejestracja: wt paź 21, 2008 4:15 pm

Re: Podróbki Mtg

śr maja 12, 2010 9:07 pm

Jak na moje oko nawet 15zł może nie być wart, więc chyba nie powinny być te karty podrobione... Może po prostu są w gorszym stanie albo ma się takie wrażenie, nie wiem.
 
Kosa92
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 83
Rejestracja: sob sie 16, 2008 8:36 pm

Re: Podróbki Mtg

śr maja 12, 2010 9:45 pm

Kupiłem kiedyś taki zestaw ( Dobra talia za dobrą cenę) i w kilku kartach owszem były miękkie, ale po spytaniu paru kolegów i popatrzeniu na stan moich bardzo starych kart doszedłem po prostu do wniosku, ze były one często grane i to możliwe, ze bez protektorów. A swoją drogą, kilka tali tego użytkownika jest w miarę fajnych i tanich.
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Re: Podróbki Mtg

czw maja 13, 2010 11:14 am

Są dwie bardzo proste metody sprawdzenia czy karta jest oryginalna i ich stan użytkowy nie wpływa na test:

1. Karty drukowane przez Wizardów w charakterystyczny sposób odbijają światło. Weź kartę co do której masz pewność. Następnie ustaw ją pod jakieś mocne źródło światła - najlepiej oczywiście słońce. Zaobserwuj jak odbija to światło. Przy odpowiednim ustawieniu "znika" prawie cały obrazek. Oryginalne karty Wizardów mają wysoki współczynnik odbicia światła. Następnie porównaj jak w takich samych warunkach zachowuje się karta, co do której masz wątpliwości. W dawnych czasach w Polsce pojawiało się sporo podróbek - ale jak sam się domyślasz - najdroższych kart. Była to najskuteczniejsza metoda testu. Tej technologii nie da się podrobić w warunkach domowych.

2. Druga metoda jest trochę ryzykowna, ale równie skuteczna. Zaginasz kartę (potrenuj na jakimś dziadowskim commonie) w taki sposób, by jej krótsze krawędzie zetknęły się ze sobą. Następnie rozprostowujesz kartę. Na tej oryginalnej nie powinny pozostać żadne ślady.

Kosa92 pisze:
owszem były miękkie, ale po spytaniu paru kolegów i popatrzeniu na stan moich bardzo starych kart doszedłem po prostu do wniosku, ze były one często grane


Karta może być zniszczona, może być uszkodzona, brudna, ale jeżeli jej nie wypierzesz w spodniach/nie zalejesz browarem - to miększa nie będzie. Starsze kartoniki - z Chronicles miały nieco inny materiał, ale z tego co pamiętam - to tylko ten set nieznacznie się różni.
 
Awatar użytkownika
Maelstrom
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 976
Rejestracja: sob mar 12, 2005 1:02 pm

Re: Podróbki Mtg

czw maja 13, 2010 11:56 am

Gizmoo pisze:
Oryginalne karty Wizardów mają wysoki współczynnik odbicia światła.

Nie działa jeśli karta jest mocno używana, tak jak moje - nigdy nie używałem protektorów, więc po 10 latach nie tylko są miękkie, ale też prawie matowe.


Kosa92 pisze:
Karta może być zniszczona, może być uszkodzona, brudna, ale jeżeli jej nie wypierzesz w spodniach/nie zalejesz browarem - to miększa nie będzie. Starsze kartoniki - z Chronicles miały nieco inny materiał, ale z tego co pamiętam - to tylko ten set nieznacznie się różni.

Chyba jak w protektorach je masz. Zostawisz je na półce w pokoju bez osłony przez kilka lat, to pochłoną wilgoć z powietrza.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Re: Podróbki Mtg

czw maja 13, 2010 4:11 pm

No ja mam jeden sposób na testowanie kart. Wystarczy zgiąć ją w dwóch palcach po długości, aż przeciwne brzegi dotkną się wzajemnie. Jeśli karta jest podróbką - farba się uszkodzi. Karta oryginalna po wyprostowaniu i odgięciu do normalnej formy, nie będzie nosić żadnych śladów uszkodzenia. Ponadto podróbki nie mają wkładki grafitowej w środku karty. Jeśli np. po potarciu o włosy karta będzie przylegać do czystej kartki papieru - podróbka. Wkładka grafitowa zapobiega elektryzowaniu się kart.
 
Awatar użytkownika
erman
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1005
Rejestracja: pt wrz 04, 2009 4:28 pm

Re: Podróbki Mtg

czw maja 13, 2010 5:21 pm

Dzięki za pomoc. Sprawdziłem tą kartę dwoma sposobami i obydwa przeszła pomyślnie :)
 
duelfan
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: wt cze 15, 2010 9:13 pm

Podróbki Mtg

wt cze 15, 2010 9:32 pm

Są jakieś podróbki które nie idzie rozpoznać powyższymi metodami?
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Re: Podróbki Mtg

wt cze 15, 2010 9:49 pm

Nie. Jeżeli karta przejdzie te dwa testy - to na bank jest oryginalna (szczególnie numer ze zgięciem i rozprostowaniem karty jest bardzo wiarygodnym testem). Technologia użyta przy produkcji kart MTG - nie jest tania i nie da się ją łatwo oszukać domowymi sposobami,

A przypadku podrobionego na skalę przemysłową Dual Masters z którym się spotkałem - jakość papieru i samego wydruku, była ZNACZĄCO niższa.
 
siano
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 90
Rejestracja: sob sty 29, 2005 6:26 pm

Podróbki Mtg

wt cze 29, 2010 9:06 am

W naszym kraju napewno nie ma podróbek bo .. bym o tym wiedział :)
 
Okularnik
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: sob paź 19, 2013 1:08 am

Re: Podróbki Mtg

sob paź 19, 2013 1:29 am

Widze ze naiwniakow nie brakuje na tym forum którzy wierza w niepodrabianie kart MTG! Gratuluje spostrzegawczości. Do rzeczy, rozszyfrowywaniem podróbek mtg zajmuje się od kilku miesięcy. Karty sa masowo drukowane w drukarniach na zlecenie w roznych miejscach. Chiny drukują najwięcej podróbek. Podrabiaja dosłownie wszystko od foili do nawet kart po 2zl. Jak poznac podróbki, otóż: inaczej odbijają światło, maja różniące się wycięcia na rogach, inna giętkość kart, inna intensywność kolorów, może być karta jasniejsza lub ciemniejsza, inny rodzaj farby, inny zapach farby, inna ziarnistośc farby. Przecietny gracz magicowy tego nie zauważy ale nie Ja. Najgorsze jest to że podróbki mają niebieski pasek po przedarciu karty który ma swiadczyc o autentyczności. Sklep zamawia karty ma na nie faktury a przychodzą mu podroby zafoliowane i nawet tego gracze nie wiedza:/
Ostatnio zmieniony wt wrz 06, 2016 1:49 am przez Okularnik, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Podróbki Mtg

ndz paź 20, 2013 3:33 pm

Głupoty opowiadasz że się czytać nie chce. Główną różnicą jest papier, a nie farba. Papier stosowany przez Magów zupełnie inaczej chłonie farbę, przez co test ze zgięciem w pół jest na tyle miarodajny, że wystarcza. Skan karty nic ci nie da, chyba że robisz skan skanerem o 48 bitowej głębi koloru, a takie kosztują.
Mylisz się również w najważniejszej kwestii - przeciętny gracz magickowy bez problemu odróżni podróbkę od oryginału, żadnym ekspertem nie trzeba być (sam wspomniałeś o różnicach w farbie, które widać gołym okiem. Tylko totalny ignorant pominie tę kwestię)
Ostatnio zmieniony ndz paź 20, 2013 3:34 pm przez Specu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Okularnik
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: sob paź 19, 2013 1:08 am

Re: Podróbki Mtg

sob paź 26, 2013 4:40 pm

Nie lubie Specu jak się podwaza moje słowa ale ty mnie drażnisz. Stwierdzenie ze przeciętny gracz odróżni podrobke od orginalu jest niezbyt trafne. Przychodze na turniej pokazuje karte 15 osobom każdy uznaje karte za podrobke, przedzieramy karte sprawdzić czy jest pasek grafitowy, nagle wszyscy uznaja ze karta jest orginalna bo ma pasek a podroba ze az piszczy ale nie ma jak tego udowodnić. Karte orginalna przedzieram innym razem na turnieju co się okazuje nie ma paska grafitowego... ktoś wie czemu? Czyzby zaprzestali stosować pasek grafitowy. Drukarnie maja dostep do wszystkich rodzajow papieru oprócz banknotowych, wiec jaki jest problem zdobyc papier który będzie odpowiednio chlanal farbe. Karty podroby wychodzą z malopolski to zrodlo udało mi się ustalić za Krakowem niedaleko. Typ twierdzi ze ma faktury na te karty i zamawia je od producenta z Ameryki. Na allegro podróbek jest masa az strach zamawiac karty. Proponuje mikroskopem sprawdzić karty jak macie dojście do prawdziwych specow.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Podróbki Mtg

ndz paź 27, 2013 12:28 pm

Okularnik pisze:
Nie lubie Specu jak się podwaza moje słowa ale ty mnie drażnisz.


To nie dawaj się w polemikę nie mając do tego odpowiedniej wiedzy.

Okularnik pisze:
Drukarnie maja dostep do wszystkich rodzajow papieru oprócz banknotowych,


Tu jesteś w poważnym błędzie. Drukarnie mają dostęp do papieru który jest w ogólnym obrocie. Hasbro ma swoją drukarnię i swoją technologię produkcji papieru, która jest chroniona prawem patentowym. Identycznie jest z farbami.
Pasek grafitowy nie jest zabezpieczeniem anty-fałszerskim, lecz sposobem na to żeby karty się nie elektryzowały.

Okularnik pisze:
Proponuje mikroskopem sprawdzić karty jak macie dojście do prawdziwych specow.


A po co? Hasbro drukuje na drukarkach UV. Ciężko jest zainwestować prawie 200k euro na takową sprzedając tylko karty, zwłaszcza w polskich realiach. Jeśli spróbujesz wydrukować na innej - nieuzbrojonym okiem zobaczysz różnicę w kolorze i jakości. Jak byś nie zauważył karty mtg są drukowane w heksachromie, więc do prawidłowego druku potrzebujesz papieru i farby których nie dostaniesz nigdzie oraz diablo drogiego ultrafioletowego plotera heksachromatycznego. Dwa z tych trzech warunków są nie do spełnienia bez gigantycznego wkładu pieniędzy w pozyskanie materiałów patentowych.
 
Okularnik
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: sob paź 19, 2013 1:08 am

Podróbki Mtg

wt wrz 06, 2016 2:01 am

Mam potwierdzenie od sędziów że karty są drukowane na kilka sposobów. W Ameryce od producenta 1 pierwsza klasa kart najlepsza jakość. Szkoda że na tym nie poprzestali bo Wizardzi zlecili drukowanie kart różnym firmom poligraficznym w tym w Europie i są już co najwyżej 2 klasy gorszej jakości widać to gołym okiem a ja takimi kartami grać nie chcę tylko 1 klasa kart mnie interesuje. Ceny tych kart są oczywiście niższe i przez to jest dużo zadowolonych graczy tańszych kart.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Podróbki Mtg

wt wrz 06, 2016 6:07 pm

Tego typu teorie można na szczęście włożyć między bajki. Hasbro (bo Wizardzi nie istnieją od ponad dekady, został tylko brand). Hasbro ma swoje drukarnie gdzie jest stała kontrola jakości. Przez wzgląd na ciągle rosnące standardy w produkcji kart masz coraz mniej missprintów i misscutów. Wszelkie wady są wyłapywane przez automatyczny system monitorujący produkcję tak samo jak jest w przypadku drukowania znaczkó pocztowych.

Okularnik pisze:
tym w Europie i są już co najwyżej 2 klasy gorszej jakości widać to gołym okiem


nie ma możliwości dostrzeżenia różnicy, ponieważ cały proces produkcyjny jest ściśle kontrolowany oraz ustandaryzowany. Stemple są numerowane oraz plombowane, wkładane do wieży drukującej pod nadzorem kontrolera/ów. Papier jest dostarczany z jednej fabryki, tak samo jak farba. Losowe próbki są przesyłane pocztą lotniczą do centrali jako próbki kontrolne. Ponadto Hasbro ma swój swój sprzęt pośredni, żeby wyeliminować możliwe różnice w tzw. prepressie.
Nie wiem skąd jesteś, ale jak będziesz w wawie, to mogę przygotować ci ślepy test kart. Mam sporą kolekcję Disenchantów z różnych edycji i różnych krajów (z samej X ed. mam wszystkie wersje językowe, w tym komplet wybiągnięty z boosterków kupionych w LA oraz Ottawie). Inne karty o różnym rarity też się znajdą i gwarantuję Ci, że różnicy nie znajdziesz. Nawet przy użyciu lupy numizmatycznej czy mikroskopu cyfrowego nie występują różnice które są widoczne gołym okiem.
Ostatnio zmieniony śr wrz 07, 2016 6:27 am przez Specu, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Trusko
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czw sie 26, 2021 11:13 pm

Re: Podróbki Mtg

czw sie 26, 2021 11:19 pm

Czy jeśli mam karty z boosterów, również narażam się na fałszywki ? tzn zdążały się przypadki na naszym rodzimym gruncie, że np sklep kupował karty wyciągał z boosterów oryginały i wrzucał fejki ? Pytam, bo jestem nowy w mtg, zacząłem od kolekcjonowania setu z dnd i zauważyłem,że w mnojej kolekcji mam np: kartę "Owlbear" ze specialnym artem Obrazek jedna jest właśnie taka jasna jak na obrazku druga indentyczna, ale nieco bardziej ciemna, jutro postaram się zrobić zdjęcia w świetle dziennym i wrzucę. To nie jest bardzo widoczna różnica, ale jak położę obie karty obok siebie to widać to (żadna z nich nie jest wersją foil). Miał ktoś coś podobnego? Wszystkie karty jakie mam są z boosterów, zginałem jak koledzy wcześniej pisali po odgięciu obie z nich są w dobrym stanie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości