Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Tiszka
Szef działu
Szef działu
Posty: 131
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 am

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

śr wrz 29, 2021 2:04 pm

Rozumiem, rozumiem. Po prostu wasze recki mają średnio 10k znaków - to są 4 strony litego tekstu w Wordzie/Docsach :P Nie dziwcie się, że korekta marudzi (a ja przekazuję zbiorowe marudzenie). Tak samo np. w recenzjach planszówek zawsze proszę o nie przepisywanie instrukcji (co jest nagminne), bo w sumie to ma być recenzja, nie poradnik "jak grać for dummies". 

Ale cóż, podejrzewam, że u was wiele nie da się zmienić, bo temat był nie raz podnoszony. Szymon podjął rękawicę i zaczął dzielić teksty, więc jest już plus :)  
 
Awatar użytkownika
gower
Redaktor Naczelny
Redaktor Naczelny
Posty: 1896
Rejestracja: śr kwie 11, 2007 2:04 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

pt paź 01, 2021 1:14 am

@Exar
Recenzja jest przede wszystkim tekstem użytkowym. Jej głównym zadaniem jest dostarczenie informacji, czy danym tytułem warto się zainteresowań, i przybliżenie, co jest w nim ciekawego. Nie trzeba w tym celu analizować każdego rozdziału. Jak recenzujesz powieść, również nie piszesz po kolei o każdym rozdziale i wątku – taka recenzja byłaby po prostu słaba i nudna; i dokładnie tak samo jest z podręcznikami do erpegów.

Dużo lepiej potraktować recenzowaną pozycję całościowo, jako dzieło kultury i spróbować poruszyć kwestie: jakie problemy dany system porusza, na jakie odpowiada pytania, jakie wnosi nowości, dla kogo jest przeznaczony. Takie kwestie są zdecydowanie ciekawsze niż informacja, na ile kategorii podzielone są przedmioty, albo streszczenie procesu tworzenia postaci.

Tiszka ma absolutną rację: wieloczęściowe recenzje na kilkadziesiąt tysięcy znaków nie mają sensu. Nie tylko dlatego, że nikt ich nie przeczyta (chociaż i to jest wystarczające). To po prostu złe dziennikarstwo, tak się nie pisze publicystyki. Można zrobić czasami wyjątek dla jakiegoś długo wyczekiwanego systemu, np. nowej edycji WFRP czy D&D. Ale i wtedy najlepiej napisać jedną zwartą recenzję i ewentualnie kolejne "deep dive'y" dla czytelników, którzy naprawdę są zainteresowani drobiazgową analizą.
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6434
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

pt paź 01, 2021 9:05 am

Owszem - recenzja jest tekstem użytkowym, ma dostarczać informacje. Tak samo jak podręcznik jest tekstem użytkowym i ma zapewniać narzędzia do prowadzenia sesji.
Natomiast ograniczanie recenzji do informacji "czy danym tytułem warto się zainteresować i co jest w nim ciekawego" to zmora, o której ostatnio pisał w swojej notce Enc - pobieżne pseudo-recenzje ograniczające się do pustych ogólników, bez głębszej analizy.

Zdajesz się nie rozumieć, że erpegowe podręczniki, inaczej niż książki czy filmy, nie stanowią jednej zwartej narracji, a raczej zestaw naczyń połączonych - rozdziały nie tylko dzielą je na części, ale prezentują poszczególne elementy. Pomijanie którychś z nich miałoby tyle sensu, co przy recenzowaniu powieści pomijanie informacji o bohaterach, fabule albo języku jakim utwór jest pisany (chociaż z Twojej perspektywy pewnie jak najbardziej miałoby to sens - w końcu ważne tylko to, czy książką warto się zainteresować, i co jest w niej ciekawego, a kogo obchodzą postacie?). 

Z komentarzy użytkowników jednoznacznie wynika, że oczekują właśnie wyczerpujących recenzji, przybliżających systemy możliwie dokładnie. A rankingi poczytności, które publikujesz, także jednoznacznie przeczą Twoim słowom - takie teksty zdecydowanie cieszą się zainteresowaniem czytelników.

Ale dziękuję za cenne uwagi - pozwolę je sobie skopiować i wykorzystać w którymś z kolejnych tekstów. Ciekawe, jak przyjmą go czytelnicy.

Pozdrawiam,
Adam
 
Awatar użytkownika
gower
Redaktor Naczelny
Redaktor Naczelny
Posty: 1896
Rejestracja: śr kwie 11, 2007 2:04 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

pt paź 01, 2021 10:38 am

@Adam
Jest zasadnicza różnica między ograniczaniem się do informacji, czy danym tytułem warto się zainteresować, a świadomością, że wszystko, co jest w recenzji, ma prowadzić ostatecznie w tym kierunku. To nie ma nic wspólnego z notką Enca i myślę, że dość jednoznacznie wynika to z tego, co napisałem.

Tak, jeśli recenzujesz powieść, warto napisać o tym, jak wykreowane są postaci. Ale nie oznacza to pisana charakterystyki każdej z tych postaci, bo jest to informacja, którą czytelnik woli sam poznać, gdy już zacznie czytać książkę. W recenzji istotniejsze jest podejście krytyczne, czyli analiza jak postaci zostały wykreowane, czy są interesujące, angażujące, czy wiąże się z nimi ciekawa problematyka, czy nie powielają klisz. Mniej istotne jest natomiast to, jaki zawód wykonuje każda z postaci drugoplanowych. Myślę, że rozróżnienie jest dosyć jasne. A najistotniejsze i najciekawsze jest podejście całościowe: co dana książka/gra/film może nam dać; czy zadaje lub odpowiada na jakieś pytania o człowieku/społeczeństwie. Jeśli tak, to jakie emocje w nas te pytania zostawiają. To wszystko są elementy, które sprawiają, że tekst jest ciekawy i unikalny i rozróżniają dobrą recenzję od właśnie sztampowej klepanki, o której pisał Enc.

To jest otwarte forum, więc tematu statystyk nie będę kontynuował. Ale czym innym jest liczba wyświetleń, a czym innym to, ile osób przeczytało całość tekstu.

PS. No i druga rzecz, o której mówiła Tiszka. Najważniejsze jest, żeby teksty, które publikujemy, były dobre jakościowo. A redakcja tekstów na 50 tys. znaków to praca na pełen etat, a nie coś, na co może sobie pozwolić hobbistycznie prowadzony portal. Więc jeśli mamy do wyboru napisać tekst, w którym będzie absolutnie wszystko, co recenzent chciałby o danym tytule powiedzieć vs. napisać tekst, który jesteśmy w stanie w redakcji sprawdzić i doprowadzić do dobrego stanu, to opcja 2 zdecydowanie wygrywa.
 
Awatar użytkownika
Tiszka
Szef działu
Szef działu
Posty: 131
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 am

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

pt paź 01, 2021 11:37 am

Mamo, tato, nie kłóćcie się? 

Jeśli mogę mówić też za innych korekcących/sczytujących teksty, to troszkę już się poddaliśmy w kwestii długości recenzji RPG. Sczytujemy je i sczytywać będziemy, ale po prostu idzie to wolniej i często na raty ¯\_(ツ)_/¯
 
Awatar użytkownika
Kaworu92
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 585
Rejestracja: pt sie 25, 2006 5:05 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

pt paź 01, 2021 2:22 pm

Hm, może ja się nieśmiało wtrącę…? ;-)

Znaczy, tak gowerze, masz rację, recenzja służy głównie napisaniu tego, co mi się podoba, a co nie w danym utworze. Problem w tym, że nie mogę sobie w recenzji RPG-a – przyjmijmy, Fallout RPG, właśnie czytam, co by tekst napisać – powiedzieć po prostu „nie podoba mi się idea ekwipunku w tym systemie”. Takie lakoniczne stwierdzenie byłoby, no cóż... poza moją osobistą, subiektywną opinią nie niosłoby w sobie żadnej informacji dla odbiorcy tekstu. Trochę na zasadzie:

- Cześć.
- Cześć.
- Wiesz, lubię Fallouta.
- No, a ja nie.
- Okej, szpoczko, bye.
- Bye.

Musisz przyznać, że mało to informacyjne? ;-)

W każdym razie, recenzja nie może się ograniczać do tylko i wyłącznie oceny. Musi także podawać podstawy ku tej ocenie, nawet, jeśli – a może zwłaszcza dlatego? - że czytelnik może mieć swoje własne zdanie odnośnie walorów tych elementów.

Trzymając się tematu Fallout RPG – dużo, bardzo dużo rzeczy mi się w tym systemie nie podoba, od opisu świata, przez rozdział o ekwipunku, do tworzenia postaci. Wierzę, że muszę te – i wszystkie inne elementy – omówić i uzasadnić swoją ocenę. Bez uzasadnienia nie ma porządnej recenzji, a uzasadnienie w przypadku gier RPG oznacza omówienie tych elementów – co jak widać, zajmuje i czas i miejsce ;-)

Inny przykład: recenzuję, dajmy na to, Wampira: Maskaradę. Ograniczę się tylko do „system korzysta z k10, dobra mechanika”. Ktoś uzna, że V:tM ma mechanikę opartą na kości procentowej, tylko takie mechaniki lubi, kupi system i się zawiedzie. Taka recenzja mogłaby wprowadzać w błąd, czyż nie? A jako, że mechaniki to zazwyczaj skomplikowane, wieloaspektowe twory, to i recenzje systemów RPG, w których musimy uzasadnić co lubimy, a co nie w mechanice, automatycznie się rozrastają.

Powiedziałbym też, że naprawdę ciężko byłoby mi skrócić wiele tekstów, nad którymi pracuję bądź pracowałem. Wiem, że 15 stron może się wydawać trochę dużo jak na recenzję, może nawet zbyt dużo, ale serio, uważam, że są nie tylko z jednej strony wyczerpujące, ale z drugiej ciężko byłoby je znacząco streścić, przy zachowaniu wszystkich meritów.

Pozdrawiam ;-)
 
Awatar użytkownika
gower
Redaktor Naczelny
Redaktor Naczelny
Posty: 1896
Rejestracja: śr kwie 11, 2007 2:04 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

pt paź 01, 2021 4:21 pm

"nie może się ograniczać do tylko i wyłącznie oceny"

Nigdzie nie napisałem, że ma się ograniczać do oceny. Więc nie za bardzo wiem, komu odpowiadasz, ale na pewno nie mi :)

Jest zasadnicza różnica (taka na mniej więcej 50 tys. znaków) między napisaniem tylko subiektywnych wniosków, a streszczaniem podręcznika. Chodzi o to, żeby przy każdym akapicie zastanowić się, czy jest on faktycznie potrzebny czytelnikowi, który szuka informacji o jeszcze sobie nieznanym utworze i czy prowadzi on tekst w stronę jego ostatecznego celu.
 
Awatar użytkownika
Kaworu92
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 585
Rejestracja: pt sie 25, 2006 5:05 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

pt paź 01, 2021 4:33 pm

Nigdzie nie napisałem, że ma się ograniczać do oceny. Więc nie za bardzo wiem, komu odpowiadasz, ale na pewno nie mi [img=15x15]https://forum.polter.pl/images/smilies/smile.gif[/img]

Wybacz, wyraźnie dokonałem nadinterpretacji ;-) Wink wink ;-)
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6434
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

pt paź 01, 2021 8:46 pm

@ Gower
To Ty pierwszy poruszyłeś kwestię poczytności twierdząc, jakoby nikt nie przeczytał tak długich tekstów. Ale rozumiem, że skoro fakty nie zgadzają się z Twoimi słowami, to tym gorzej dla faktów.

Pozdrawiam,
Adam
 
Awatar użytkownika
gower
Redaktor Naczelny
Redaktor Naczelny
Posty: 1896
Rejestracja: śr kwie 11, 2007 2:04 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

pt paź 01, 2021 9:31 pm

@Adam
Serio nie rozumiem Twojej złośliwości. Czy ja Cię gdziekolwiek atakuję albo oskarżam o nieuczciwość? Więc po co wprowadzasz taką atmosferę i zarzucasz mi manipulowanie faktami?

Tak, mało kto przeczyta tak długi tekst. Liczba ludzi, którzy wejdą w dany artykuł, a liczba ludzi, którzy go w całości przeczytają, to są zupełnie inne rzeczy. Jeśli jesteś tym zainteresowany, to możemy wspólnie przejść przez długie i wieloczęściowe recenzje i popatrzeć np. na średni czas spędzony na stronie.
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6434
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

sob paź 02, 2021 2:25 pm

Dobrze wiedzieć, że piszemy dla działu korekty, a nie dla czytelników.

https://secure.polter.pl/artykulWersja/ ... 32157.html
to w ramach odpowiedzi, proszę o możliwie szybkie zredagowanie, chciałbym opublikować recenzję jak najszybciej.

Pozdrawiam,
Adam
 
Aesthevizzt

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

sob paź 02, 2021 7:04 pm

.
Ostatnio zmieniony czw lis 30, 2023 4:29 pm przez Aesthevizzt, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Kaworu92
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 585
Rejestracja: pt sie 25, 2006 5:05 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

ndz paź 03, 2021 10:01 pm

Drogi Aesthevizzt

Hm... ogólnie mówiąc, to nie wiem. Teoretycznie możemy zrobić "główną recenzję" i "subrecenzje", ale... co umieścić w głównej? Głównie mechanikę? Opis świata? Może tworzenie postaci? Co, jeśli i po ograniczeniu się do tych elementów tekst będzie zbyt długi? I które z nich wybrać, a które pominąć? Nie ukrywam również, że ja osobiście piszę teksty - nawet jeśli potem je dzielę na np: 3 części - jako pewną spójną całość i takie pisanie ma dla mnie sens. Nie jestem pewien, czy potrafiłbym się odnaleźć jako recenzent, gdybym miał napisać kilka mniejszych, luźniej ze sobą powiązanych tekstów. Nie jestem także pewien, czy tego właśnie oczekują czytelnicy (nie, żebym robił jakiekolwiek badania w tym temacie :-) )

EDIT: Jeszcze jedno. Technicznie, na Polterze można wystawić tylko jedną ocenę - za całokształt. Czy jednak, jeśli recenzujemy osobno świat gry fabularnej, a osobno mechanikę, to nie powinniśmy stawiać ocen osobno za każdy z tych elementów? Znaczy, jeśli tekst jest tworzony jako jedna całość i o wszystkim, to wtedy to co teraz mamy ma sens. Ale jeśli rozbijamy się na sub-recenzje, to wystawienie jednej oceny końcowej nie ma większego sensu, wydaje mi się?
 
Awatar użytkownika
gower
Redaktor Naczelny
Redaktor Naczelny
Posty: 1896
Rejestracja: śr kwie 11, 2007 2:04 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

ndz paź 03, 2021 10:31 pm

@Kaworu
Nie, oceniasz całość, a te pozostałe teksty lepiej wtedy dać bez oceny, bo chodzi w nich bardziej o deep dive w konkretny aspekt, np. omówienie systemu magii, a nie stricte o recenzję :)
 
Awatar użytkownika
Kaworu92
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 585
Rejestracja: pt sie 25, 2006 5:05 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

pn paź 04, 2021 2:06 am

Hm... ale w sensie, że tekst recenzencki bez oceny? :-D
 
Awatar użytkownika
gower
Redaktor Naczelny
Redaktor Naczelny
Posty: 1896
Rejestracja: śr kwie 11, 2007 2:04 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

pn paź 04, 2021 9:47 am

Tak, nawet jeśli wybierasz kategorię Recenzja, to możesz wybrać "Bez oceny". Taki artykuł nie liczy się wtedy do średniej ocen z recenzji, a pozwala wciąż powiązać notę :)
 
Awatar użytkownika
Kaworu92
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 585
Rejestracja: pt sie 25, 2006 5:05 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

pn paź 04, 2021 1:42 pm

Hm, nawet nie byłem świadom, że istnieje taka możliwość ;-) Thx za info ;-)
 
Aesthevizzt

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

pn paź 04, 2021 6:29 pm

.
Ostatnio zmieniony czw lis 30, 2023 4:29 pm przez Aesthevizzt, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Kaworu92
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 585
Rejestracja: pt sie 25, 2006 5:05 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

wt paź 05, 2021 1:03 pm

Hm... ale jak rozumiem mamy najpierw publikować subrecenzje, a dopiero potem główną...? :D Sorki, gubię się xD
 
Aesthevizzt

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

wt paź 05, 2021 5:48 pm

.
Ostatnio zmieniony czw lis 30, 2023 4:29 pm przez Aesthevizzt, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6434
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

śr paź 27, 2021 2:11 pm

https://secure.polter.pl/artykulWersja/ ... 32138.html

Tekst leży w korekcie ponad miesiąc, na stronę chciałbym go dać w drugiej połowie listopada (około 20), więc w miarę możliwości proszę o zredagowanie.

Pozdrawiam,
Adam
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6434
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

wt gru 07, 2021 11:30 pm

https://polter.pl/artykulWersja/index/id/32270.html

Pierwszy wywiad w dziale RPG od nie pamiętam jak dawna - chciałbym, żeby na stronę trafił możliwie szybko, więc proszę o zredagowanie.

Pozdrawiam,
Adam
 
Awatar użytkownika
Exar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 482
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 9:01 am

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

śr sty 26, 2022 7:52 am

Czy jest jakiś konkretny powód, dla którego ta wieść: https://polter.pl/wiescWersja/index/id/95955.html od czterech dni nie otrzymała głosu/modyfikacji? (Nie, żeby to było pilne, ale ciągle jest to zastanawiające).
 
Awatar użytkownika
Exar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 482
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 9:01 am

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

ndz kwie 24, 2022 3:10 pm

 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6434
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

czw maja 19, 2022 11:21 pm

https://polter.pl/artykulWersja/index/id/32474.html

tekst krótki i nie powinien wymagać wiele pracy, a chciałbym, żeby na stronę trafił w niedzielę.

Tiszki, z tego co kojarzę, nie ma, ale może ktoś inny się nim zajmie.

Pozdrawiam,
Adam
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6434
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

śr cze 01, 2022 5:43 pm

https://polter.pl/artykulWersja/index/id/32449.html

Proszę o redagowanie, chciałbym żeby artykuł trafił na stronę w tym miesiącu, spokojnie może być w drugiej połowie.

Pozdrawiam,
Adam
 
Awatar użytkownika
Tiszka
Szef działu
Szef działu
Posty: 131
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 am

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

czw cze 02, 2022 4:48 pm

@Adam - a ten tekst jest już gotowy do korekty? Bo tam widzę ciągle żywą dyskusję w komentarzach. 
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6434
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

ndz cze 05, 2022 10:03 am

Z tego, co pisze autor, nie zamierza nic dodawać do artykułu, można go redagować.

Pozdrawiam,
Adam
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6434
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

wt cze 07, 2022 6:15 pm

https://polter.pl/artykulWersja/index/id/32357.html

w zasadzie to działka Anzelma, ale tekst mój, więc się wcinam - recenzja leży nie ruszona już ponad cztery miesiące.

Pozdrawiam,
Adam
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Teksty pilnie wymagające korekty

pt wrz 16, 2022 9:46 pm

Mógłbym się uśmiechnąć o redakcję startera do Batmana RPG? Zgodnie z planem ma iść na stronę w najbliższą środę (21.09.).

Jeśli się nie uda też w porządku, jakieś awaryjne materiały mam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości