Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Vector4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: czw sty 11, 2018 9:01 pm

Wybór książki

pt lut 09, 2018 7:31 pm

Widząc na półkach dziesiątki odpowiadających mi tematyką książek nie łatwo jest wyselekcjonować tę jedną, którą mógłbym sobie przygarnąć, bo w końcu skąd mam wiedzieć jak dobra jest dana książka, dopóki jej nie przeczytam? Czytanie z tyłu okładki opisu każdej książki może okazać się męczące i czasochłonne, dlatego też, w pierwszym etapie selekcji odrzucam zasadę "nie oceniaj książki po okładce" i kieruję się właśnie grafiką okładki oraz tytułem dzieła. Dopiero w drugim etapie przychodzi czas na zapoznanie się z opisem.
Dodam jeszcze, że nie kieruję się zasadą: jeśli książkę napisał lubiany przeze mnie autor, to muszę ją koniecznie przeczytać. Dla mnie ważniejsza jest tematyka i opis fabuły.

A czym wy kierujecie się przy wyborze lektury?
 
Awatar użytkownika
Dea
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 8:06 am

Re: Wybór książki

sob lut 10, 2018 10:34 am

Ja raczej nigdy nie staję przed takim wyborem: zwykle mam bardzo długą listę książek "do przeczytania". Sprawdzam dostępność w bibliotekach, a nieosiągalne kupuję. Co do listy: tematyka nie jest dla mnie zbyt ważna; jestem osobą, która czyta wszystko.  Na liście lądują więc klasyki, których jeszcze nie czytałam, książki polecane przez znajomych, inne książki autorów którzy mnie czymś ujęli (nie mam zwyczaju czytać wszystkiego danego autora, ale jeśli coś mnie zainteresuje, to czemu nie sięgnąć po coś jeszcze). No i zawsze pierwszeństwo mają zbiory opowiadań :)
 
Awatar użytkownika
Vector4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: czw sty 11, 2018 9:01 pm

Re: Wybór książki

sob lut 10, 2018 5:14 pm

No i zawsze pierwszeństwo mają zbiory opowiadań Obrazek

Ja odwrotnie, wolę powieści, chociaż nie pogardzę również dobrymi opowiadaniami.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Wybór książki

pn lut 12, 2018 11:54 pm

Strategia 'nie oceniaj książki po okładce' bardzo dała mi po łapach. Nie kupowałem pierwszego wydania Achai, bo okładka wręcz odrzucała.
Teraz nie chce mi się kupować trzech tomów naraz.
 
Poltw921
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pt lip 13, 2018 8:12 am

Re: Wybór książki

pt lip 13, 2018 8:42 am

Zawsze czytam okładkę, potem oceniam ją, następnie czytam pierwsze danie i ostatnie w książce.
 
Awatar użytkownika
ojciec mateusz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 238
Rejestracja: pt paź 14, 2011 8:16 pm

Re: Wybór książki

pt lip 13, 2018 5:31 pm

yabu pisze:
Strategia 'nie oceniaj książki po okładce' bardzo dała mi po łapach. Nie kupowałem pierwszego wydania Achai, bo okładka wręcz odrzucała.
Teraz nie chce mi się kupować trzech tomów naraz.

Obrazek
(źródło: blog poleć książkę)
To jest pierwsze wydanie? Bo mi się to bardziej podoba od tego najnowszego. 
 
migra48
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: pt lip 13, 2018 7:45 pm

Re: Wybór książki

pt lip 13, 2018 9:35 pm

Ja czytam jak ktoś mi poleci książkę
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Wybór książki

ndz wrz 23, 2018 12:18 pm

Obrazek
@ ojciec mateusz Mnie wręcz odrzuca. Jeśli chodzi właśnie o tę okładkę.
 
Awatar użytkownika
Raf303
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: ndz mar 22, 2015 1:42 pm

Re: Wybór książki

ndz lut 17, 2019 10:08 pm

Moim zdaniem najlepsza metoda na wybór książki? To abonament na ebooki w cenie 7,- pln miesięcznie w pewnej aplikacji. Już po parunastu stronach wiem, czy książkę chcę mieć, przeczytać, czy szybko o nie j zapomnieć.
 
Yuvonna
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pt mar 01, 2019 9:09 am

Re: Wybór książki

pt mar 01, 2019 9:26 am

Najpierw biblioteki - potem - "polowanie" w księgarniach. Jeśli jest dostępna wersja ebookowa - to zazwyczaj z udostępnionego fragmentu już wiadomo, czy mnie zainteresuje, czy nie. Nigdy nie oceniałam książki po okładce, bo sporo mam takich, w których okładkę trzeba było "zorganizować". Bardzo często szukam w internetowych antykwariatach, gdzie można dostać prawdziwe perełki za niewielkie pieniądze - i na mniejszych portalach książkowych, gdzie z kolei można namierzyć ciekawą, mało znaną literaturę ( niestety, w tym ostatnim wypadku trzeba się uzbroić w cierpliwość, żeby znaleźć coś ciekawego ). Teraz, dla fanki literatury jedynym ograniczeniem jest chyba czas, żeby to wszystko przeczytać.
 
postur
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: czw paź 26, 2017 8:25 am

Re: Wybór książki

pt sty 17, 2020 9:56 am

Jak jezdzilem pociagami to duzo czytalem. Czasem za 3 kursy udalo sie cala ksiazke przeczytac Obrazek
Pamietam tez miny turystow nie mogacych zrozumiec jak mozna patrzec w papier ja za oknem takie widoki hehe...

Ksiązki wybieram
po poleceniu znajomych
przeczytaniu recenzji w sieci
ewentualnie recenzji w czasopismach

W najbliższym czasie planuje przeczytać jakąś książkę od Olgi Tokarczuk, np. Biegunów.
Ostatnio zmieniony sob cze 12, 2021 12:19 pm przez Lord Xan, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięcie reklam
 
Awatar użytkownika
BulbaSaur
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: czw sty 30, 2020 3:08 pm

Re: Wybór książki

pt sty 31, 2020 11:10 am

Wybór książki? Różnie to bywa. Lubię odwiedzać księgarnie z tanimi książkami, można wtedy niezłe perełki znaleźć za niewielką cenę (najlepsze są niezaplanowane wypady). Wtedy kieruję się głównie opisem na okładce. Jednak jeśli nie jest wystarczająco jasny, na szybko przeglądam Lubimy Czytać. Ale nie zawsze jest czas.
Co innego gdy wybieram książkę przez internet! Albo jak zaplanuję zakup książki. Wtedy otwieram kilka stron żeby zapoznać się z ocenami, opiniami i recenzjami :)
Od jakiegoś czasu obserwuję na YT kanał książkowy. Zawsze można znaleźć coś dla siebie. Polecam gorąco takie kanały. Są tam nowości książkowe, recenzje iiii oczywiście ciekawe nagrania (jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę wstawić link).
Mam też koleżankę, która dużo czyta a więc czasami coś dobrego mi poleci.
 
Awatar użytkownika
Sorrow
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 56
Rejestracja: wt lis 23, 2004 4:46 pm

Re: Wybór książki

wt cze 15, 2021 2:11 pm

Kupuję głównie książki dotyczące moich zainteresowań. Dość powoli czytam - w tym roku skończyłem tylko 4 książki. Nie jestem w stanie dokładnie określić jak wybieram książki, robię to głównie na wyczucie. Mam listę książek które chcę kupić w przyszłości i kupuję kolejne biorąc pod uwagę dostępność i czego chcę.
Czasami kupuję książki jak wygląda na to że nakład się kończy albo właśnie się skończył.
 
Owacja
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: czw sty 06, 2022 11:16 pm

Re: Wybór książki

śr sty 12, 2022 10:54 pm

autorem, ceną oraz tytułem - obecnie książki są tak tanie, że można kupować w ciemno. Nie używam płatności elektronicznych, TYLKO GOTÓWKA!

Wchodzę do księgarni i wybieram co mi się podoba. Plus taki, że nawet jak okaże się słaba (a trafiłem takie dwie) - to z odpowiednim tytułem dobrze wygląda na półce

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość