Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Dromar
Częsty bywalec
Częsty bywalec

Chowańce - co można a co nie

sob paź 16, 2004 1:39 pm

Chciałbym abyście tu pisali ogólnie o chowańcach:
- czy posiadanie chowańca to dobry pomysł,
- jak potężny może być chowaniec,
- jakie posiadacie chowańce.

Na początek pytanie.
Mój gracz chce wychować smoka i zrobić z niego chowańca. Czy można mieć tak potężnego chowańca? Jeżeli tak to jaki się najbardziej nadaje?

Awatar użytkownika
Kozlov
Stały bywalec
Stały bywalec

sob paź 16, 2004 1:48 pm

No uwazam ze smok to jest "lekka" przesada. Taki mag bylby zbyt potezny. No i pozyskanie smoka jako chowanca to nie byle co. Mag musialby byc dosyc potezny. Zobacz chowance w FR i atut potezniejszy chowaniec.

Damador.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob paź 16, 2004 2:03 pm

- familiar sie przydaje
- zdefiniuj potezny - jest to trochepodpakowany przedstawiciel swego gatuknu ktory ma pare ciekawych opcji wynikajacyh z bycia familiarem
- rozne :) zaleznie od postaci

co do smoka- NIE jedyne na co mzona pozwolic to pseudodragon.
z chowancow najbardziej przydatne sa latajace ( do donoszenia czarow ) :)

SpeLLbReaKeR
Stały bywalec
Stały bywalec

sob paź 16, 2004 3:00 pm

Posiadanie chowanca do doskonaly pomysl (prawie zero minusów i duzo plusów np:premia do atrybutów, umiejetnosci, dodatkowy jezyk, dodatkowy atut, niektore umieja rzucac czary itp)
Chowance sa rózne od pseud smoków do zywiolaków od ropuch do jastrzebi (jesli chcesz miec poteznego to wez se atut potezniejszy chowaniec sa to np: Zywiolaki, pseudo smok, basniowy smok itd)
Wedlug mnie chowaniec jest bardzo przydatny i radze kazdemu magowi miec takiego swojego malego przyjaciela.

Awatar użytkownika
Silimarilion
Stały bywalec
Stały bywalec

sob paź 16, 2004 3:00 pm

Ja na smoka bym pozwolił. Mag wychowywał by go od jajka ,na początku byłby bardzo mały ,a trzeba pamiętać ,że smoki nie są dojrzałe po kilku tygodniach czy miesiącach. By smok stał się dojrzały to musi minąć ich kilkaset ! Wątpie by twój gracz grał tym magiem przez aż tak długi czas by wyrósł zniego chociaż młody. Dotego trzeba doliczyć problemy z poruszaniem się w mieście ,smok może kogoś napaść (szczególnie jak będzie zły), ludzie mogą się bać ,straż może wziąść na przepytki. Do tego jedzenie, tresura i.t.d. I zdobycie jaja smoka i koszt z tym związny.

Powiedz to wszystko graczowi który chce mieć chowańca smoka. Niech się dobrze zastanowi :].

Awatar użytkownika
Dromar
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob paź 16, 2004 3:28 pm

Ja też myśle nad pozwoleniem, ale w trochę dalszej przyszłości. Narazie jest na 2 poziomie. Jak będzie na 18 to wtedy będziemy mogli porozmawiać.

Damador. pisze:
zdefiniuj potezny

Potężny - chowaniec na którego nie może sobie pozwolić więkrzość magów (np. bazyliszek, Tarrasque :wink: ) ze względu na potęgę, koszty, trudności.

Silimarilion pisze:
(...) a trzeba pamiętać ,że smoki nie są dojrzałe po kilku tygodniach czy miesiącach. By smok stał się dojrzały to musi minąć ich kilkaset ! Wątpie by twój gracz grał tym magiem przez aż tak długi czas by wyrósł zniego chociaż młody.

Z tego co wiem w Księdze i Krwi jest czar zwany Długowieczność. Mój gracz chce zrobić przedmiot który będzie mu pozwalał żyć wiecznie (to drobna przesada, myśle, że pozwole mu na zrobienie przedmiotu który będzie je przedłużał). Smoki są dorosłe kiedy osiągają 201 lat a on jest złotym elfem.

Silimarilion pisze:
Dotego trzeba doliczyć problemy z poruszaniem się w mieście ,smok może kogoś napaść (szczególnie jak będzie zły), ludzie mogą się bać ,straż może wziąść na przepytki.

Bez przesady. Chyba nie będzie go zabierał do miasta (a jeżeli spróbuje to tego porzałuje :wink: ).

Który smok wdg. was byłby najlepszy?

SpeLLbReaKeR
Stały bywalec
Stały bywalec

sob paź 16, 2004 3:33 pm

Najlepszy jest złoty, chociaz najlepiej wyglada wedlug mnie czerwony.

Awatar użytkownika
Thoron
Wyróżniony
Wyróżniony

sob paź 16, 2004 3:37 pm

Zgadzam sie z Silmarillionem. Osobiscie pozwolilem jednemu z graczy na smoka i nie ma z tym iwekszych problemow, niz z chowancem kolegi, czyli szynszylem.
Coz, ten smok ma 1k4 od kwasu jedynie, pazurami nie atakuje, na tych poziomach, na ktorych jedt druzyna wcale nie jest potezny, ani jakos wielce przydatny. Nie dawalem wlascicielowi premii do artybutow, umiejetnosci, tylko chowaniec mial te swoje cechy, jak przekazanie czaru. No i okazuje sie, ze to zwykle czarne smoczatko, nieco oslabione przeze mnie, ale wciaz "nieszkodliwy" smoczek, ktory urosnie o jedna kategroie za chyba siedem lat swiata gry. W pol roku BG sa juz na poziomach 7-8, wiec nie ma tu co gadac o przepakowywaniu.

Jesli natomiast chodzi o zwyklego chowanca, to nie mam zadnego zdania. Moze dlatego, ze nie bardzo lubie spellcasterow, a do tego traktuje je jako zwykle zwierzatka. Moze maja tylko te kilka niewiele znaczacych zdolnosci i dawaja posiadaczowi jakies bonusy, ale dla mnie to zwierzatko. Moze to przez graczy. Jeden mnie kiedys w#$#*$78 :evil: , bo akuratnie druzyna wchodzila do kurhanu, a ten sie odezwal do chowanca "Alfred, jak tam". On mnie tak wnerwia za kazdym razem, jak mu sie nudzi, bo chce sobie pogadac z szynszylem, a potem sie dziwi, ze wlasny chowaniec go nie lubi, a ja go udupiam. Ale ogolnie, jesli swiaty sa medium, czy high magic, po akceptuje chowance, nawet lubie, jako wiernych towarzyszy BG. Bo jakos nie sa traktowane jak konie, czyli jak srodki lokomocji, czy narzedzia. Cos sprawia, ze chowance maja swoj urok i sa nierozerwalnie zwiazane ze swoim wlascicielem, ktory o niego dba.

Damador.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob paź 16, 2004 5:47 pm

ze smokow - shadow dragon jest najciekawszy

szynszyle tiaaaa :)

przypominam ze "monstrous familiar" obowiazuja podobne zasady jak druidyczne zwierzaki ( tez te nadzywczajen ) - sa traktowane jako czlownkowie druzyny i jako takie zzeraja czesc doswiaczenia dla druzyny

Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob paź 16, 2004 6:16 pm

Po pierwsze : SMOK jako chowaniec - odpowiedź jest w DRACONOMICONIE.
I nie wychowany od małego TYLKO PRZEKONANY zaraz po wykluciu się z jaja. Smok po wykluciu ma INT większy niż większość postaci. Jako chowaniec jest tylko przez okres około 6 - 7 lat gdy podrośnie to odchodzi. Dodatkowo TRZEBA go traktować jako członka drużyny, zapewniać udział w skarbach. Musi mieć jaskinię i około 1000 SZ na kość wytrzymałości co miesiąc. Jest to w zasadzie kolejny bohater - gracz.
I na koniec smok jako chowaniec - wymagany poziom to 13 więc na początko zapomnijcie.
Wszystkie problemy SMOCZE są poruszone w DRACONOMICONIE - który polecam, jest to jedna z najlepiej wydanych pozycji do D&D i na dodatek wypchana cenną i fajną wiedzą.

Awatar użytkownika
Vister
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob paź 16, 2004 6:31 pm

Ja myśle (nie jestem pewny czy to prawda)Chowaniec jest magiczną bestią, a nie zwierzęciem i jest tworzony przez czarodzieja/zaklinacza, a skoro ma smocze jajo (nie stworzył go) to smok odpada jako chowaniec i może być "tylko" zwierzeciem, towarzyszem przygody :razz: . A tak ogólnie mówiąc na temat chowańców, to jestem za, chowaniec nie powinien być wielki,a co do kształtu i bonusów powinien je sobie wybierać BG, który tworzy chowańca (oczywiście z uprzednią konsultacją z MP) ja np. stworzyłem sobie chowańca....OWCE :shock: , która daje mi bonus +2 do budowy (i rozwija się jak ropucha, bo nie chciało mi się bardziej z tym bawić, a statsy ropuchy mi odpowiadały) :mrgreen:

Damador.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob paź 16, 2004 6:39 pm

chowance zachowuja swoj typ , w 3.5 nie ma czegos takiego jak magical beast wogole :) oj gracze sie pogubia ;p
a ropucha daje 3 hp a anie bonus do budowy
edit - nie ma magical beats w sensie iz nie zmienia swoich statystych do template "magical beast subtype"

<casting wish>
3.5 na swieta ;p
<spell failed> ;p

Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob paź 16, 2004 7:38 pm

Chowaniec jest PRZYWOŁANY a nie stworzony. Kto jak kto ale Smok na 100% jest magiczną bestią. :D :D

Awatar użytkownika
Nergis
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob paź 16, 2004 7:50 pm

Smoki to istoty inteligentne. Żaden smok nie może zostać chowańcem, gdyż nigdy nie zechciałby być czyimś sługą...
Zresztą mg, który daje smoka na chowańca jest nieżle ograniczony.
To jak sprezentowanie drużynie nisko poziomowców wora artefaktów.

Chowaniec to normalne zwierze/bestia poddane odpowiedniemu rytuałowi, w którym staje się niejako częścią swego pana. Po tym rytuale staje sie magiczą bestią(przynajmniej w 3.0). Mag nie tworzy go w czasie rytuału. Musi znależć odpowiednie stworzenie, które na dodatek nie może być do niego wrogo nastawione. Magiczne "ustawianie" nie pozwoli na przeprowadzenie rytuału, można ją jednak obłaskawić w normalny sposób(smakołyki, testy charyzmy).
Ostatnio zmieniony sob paź 16, 2004 8:32 pm przez Nergis, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dromar
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob paź 16, 2004 8:24 pm

Nergis pisze:
Smoki to istoty inteligentne. Żaden smok nie może zostać chowańcem, gdyż nigdy nie zechciałby być czyimś sługą...

Dlaczego? Jak będziesz go wychowywać od jajka i traktował jak równego to powinien się zgodzić.

Nergis pisze:
Zresztą mg, który daje smoka na chowańca jest nieżle ograniczony.
To jak sprezentowanie drużynie nisko poziomowców wora artefaktów.

A czy ktoś tu mówił o niskopoziomowcach? A zresztą mały smok nie jest aż taki potężny.

Awatar użytkownika
Nergis
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob paź 16, 2004 8:50 pm

Odrobina informacji o smokach o podobnym temacie(smok jako wierzchowiec) znajduje się w "Księdze broni i ekwipunku".
Nawet wychowany od jaja smok nigdy nie będzie komuś służył,
Może stać się przyjacielem, towarzyszem, ale nie czymś więcej.
Pomyśl logicznie, czy tak potężna bestia mogła by służyć śmiertelnikom?

Wiem, że wysoko poziomowcy mogą wiele , ale moim zdaniem smok, nawet tak młody to błąd. TO JEST SMOK, a nie jakiś tam potwór.
Smok, największę wyzwanie jakie może spotkać zwykłych śmiertelników.
To uosobienie potęgi, mądrości i sprytu. A Wy chcecie zrobić z nich popychadła. Naprawde bardzo jestem rozczarowany podejściem wielu mg do smoków.

SpeLLbReaKeR
Stały bywalec
Stały bywalec

sob paź 16, 2004 9:06 pm

Kilka powodów dla których smok nie bedzie chowancem:
1. Smoki wedlug mnie stoja na najwyzszym szczeblu potegi i ludzie nie sa w stanie ich kontrolowac.
2. Smok wolalby zginac niz byc czyjas "zabawka"
3. Jak dorosnie to cie zabije jesli bys chcial zrobic z niego chowanca (to do tych zlych smoków)
4. Predzej ci ucieknie.
5. Znajdz jajo smoka i je zdobadz. :)
6. Wszystko inne co napisal Nergis (całkowicie sie z toba zgadzam :spoko:)

Awatar użytkownika
Thoron
Wyróżniony
Wyróżniony

sob paź 16, 2004 9:39 pm

Nergis pisze:
(...)Zreszta mg, ktory daje smoka jako chowanca jest niezle ograniczony(...)

Chcesz mi cos przez to przekazac? :(
Traktuje smoka, jako czlonka druzyny i moj gracz tez go traktuje, jako rownego sobie, to nie byle orzel, co poleci zawsze gdzie BG chce, albo wilk, co pojdzie na pierwszy ogien.
Poza tym, smok ma swoj umysl, wymaga nieco od gracza, on o niego dba. A osoagnawszy siedem lat odejdzie, bo nie bedzie chcial byc pod czyjas kontrola. A teraz druzyna jest dla smoka ochrona. Oni go bronia w kazdej sytuacji, jest to wspolzycie na zasadzie symbiozy.
A bo to gadzina raz wywinela kawal graczowi. Raz mu uciekl, plunal kwasem, zezarl cale mieso z plecaka. I go Bg nie zabil - zrozumial.
I wypraszam sobie mowienie, ze jestem ograniczony - jeszcze mnie nie znasz. :?

Awatar użytkownika
Dromar
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob paź 16, 2004 9:41 pm

1 i 2. Może i tak, ale tu chodzi o zaprzyjaźnienie się i połączenie swoich dusz a nie o robienie służącego. Jeżeli ktoś myśli o chowańcu jak o służącym mającym zrobić wszystko co mu każe jego pan to w takim razie nie wiem o czym my tu mówimy. Ja nigdy nie traktowałem swojego chowańca jak służącego.

3. Ale chowańca bym z niego zrobił kiedy by mi na to pozwolił i kiedy byłby mały, a zresztą nie chcę złego smoka. Zanim bym pozwolił na chowańca graczowi to miałby dość wysoki poziom, siedzibe i dużo złota, klejnotów, magicznych przedmiotów.

4. Dlaczego miałby to zrobić?

5. Na to są różne sposoby.

Nergis pisze:
A Wy chcecie zrobić z nich popychadła.

Nie mówiłem o popychadłach tylko chowańcach czyli towarzyszach, przyjacielach, związanych ze sobą. A smoki w d&d daże wielkim szacunkiem i dlatego chciałbym mieć jednego za przyjaciela i chowańca.

Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob paź 16, 2004 10:11 pm

PAX, PAX, :D

Jak pisałem - wszystko o smokach jest w DRACONOMICONIE. Będę na IMLADRISIE i chętni mogą się zapoznać z ta pozycją - jest to oficjalny podręcznik noszący logo D&D, więc naj bardziej wiarygodny.

Jak pisałem smok jako chowaniec jest dostępny na wysokich poziomach - Złoty Smok świerzo wykluty to poziom 13. A i tak po 6 - 7 latach odchodzi - jak podrośnie i przejdzie do następnej kategorii wiekowej. I lepiej się z nim rozstać w przyjaźni. :D :D Dawanie graczom smoka jako wierzchowca/chowańca/toważysza wymaga wielkiej rozwagi ze strony MG i graczy. Ja przez 12 lat grania i prowadzenia DeDeków na to nie zezwoliłe. Owszem były spotkania, rzadkie, ale zawsze. Nigdy zaś nie było wierzchowca/chowańca/toważysza smoka.
Naprawdę, nie ma co dyskutować, Draconomicon wyjaśnia wszystkie kwestie ze smokami.

Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob paź 16, 2004 10:11 pm

PAX, PAX, :D

Jak pisałem - wszystko o smokach jest w DRACONOMICONIE. Będę na IMLADRISIE i chętni mogą się zapoznać z ta pozycją - jest to oficjalny podręcznik noszący logo D&D, więc naj bardziej wiarygodny.

Jak pisałem smok jako chowaniec jest dostępny na wysokich poziomach - Złoty Smok świerzo wykluty to poziom 13. A i tak po 6 - 7 latach odchodzi - jak podrośnie i przejdzie do następnej kategorii wiekowej. I lepiej się z nim rozstać w przyjaźni. :D :D Dawanie graczom smoka jako wierzchowca/chowańca/toważysza wymaga wielkiej rozwagi ze strony MG i graczy. Ja przez 12 lat grania i prowadzenia DeDeków na to nie zezwoliłe. Owszem były spotkania, rzadkie, ale zawsze. Nigdy zaś nie było wierzchowca/chowańca/toważysza smoka.
Naprawdę, nie ma co dyskutować, Draconomicon wyjaśnia wszystkie kwestie ze smokami.

Awatar użytkownika
Vister
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob paź 16, 2004 10:25 pm

Co do tego czy smok jest magiczną bestią, to bym się troche sprzeczał, bo według mnie smoki zasługują na osobną kategorie :razz: . Ale i tak dalej uważam, że smoki nie powinny być chowańcami. I sądze, że postacie humanoidalne prędzej byłyby chowańcami smoków, niż na odwrót. OT Ale fajny rodzaj przygody, drużyna jest chowańcami smoków :razz: :mrgreen:

Damador.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz paź 17, 2004 2:35 am

smoki sa osobna kategoria - dragon kosc d12 itp itd ...

Haer
Wyróżniony
Wyróżniony

ndz paź 17, 2004 5:03 pm

Jako ¿e jest to mój pierwszy post, chcia³bym sie z wszystkimi przywitaæ, tak wiêc...Hi y'all :)

Sony pisze:
jest to oficjalny podrêcznik nosz±cy logo D&D, wiêc naj bardziej wiarygodny.

niby tak, ale zawiera sporo b³êdów w statystykach, o czym chyba nieraz byla mowa na forach zachodnich :(

Vister pisze:
Ale i tak dalej uwa¿am, ¿e smoki nie powinny byæ chowañcami

wszystko zale¿y od tego jak traktujesz smoczego chowañca. Je¶li jako zabawkê lub s³ugê to zapomnij o smoczym chowañcu ;) Je¶li jako partnera, wszystko powinno byæ ok. Je¶li jako wszechmocn± istotê, to po jakim¶ czasie smok mo¿e doj¶æ do wniosku ze¶ jego niegodzien i sobie pójdzie ;)
Jeszcze jedna ma³a uwaga. Smoki nie toleruj± zachowania protekcjonanego i je¶li bêdziesz zabrania³ smoczemu pisklêciu zrobiæ czego¶ argumentuj±c ¿e jest na to zbyt s³abe, i ¿e sam lepiej sobie z tym czym¶ poradzisz, to mo¿esz siê po¿egnaæ ze smokiem.
Pamiêtajcie, ¿adnego wywy¿szania siê (no chyba ¿e sami jeste¶cie smokami) inaczej smok sobie pójdzie.

Jako, ¿e mam ju¿ polsk± czcionkê informacja dla moderatorów jest ju¿ nieaktualna.
Ostatnio zmieniony pn paź 18, 2004 8:17 pm przez Haer, łącznie zmieniany 1 raz.

Damador.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz paź 17, 2004 5:22 pm

witamy - Draconomicon owszem zawiera sporo bledow ( jak zreszta kazdy podrecznik z WOTC ... ) ale jednak w sprawie traktowania smokow jako "przyjaciol i familiarow" jest w miare jasno napisany

propo polskich znaczkow - nie msisz ich stosowac
a polska czcionke masz - tak sie sklada ze akutat uzywam XP wersja angielska i nie ma zadnych problemow z ąśćźżóń - wszytsko sie da

SpeLLbReaKeR
Stały bywalec
Stały bywalec

ndz paź 17, 2004 6:58 pm

Smoki Smoki czemu Smoki moze jakis mag by se tyrrasque (czy jak sie to tam pisze) walnol jako chowanca :razz: albo niech se czepnie Galaretowaty szescian 8) Jestem ciekaw jak by koles wszedl do miasta :razz:

Haer
Wyróżniony
Wyróżniony

pn paź 18, 2004 8:07 pm

Damador. pisze:
a polska czcionke masz - tak sie sklada ze akutat uzywam XP wersja angielska i nie ma zadnych problemow z ±¶æ¼¿óñ - wszytsko sie da

fakt teraz to zauwa¿y³em, dziwne bo wcze¶niej, gdy próbowa³em drañstwo zmusiæ do stosowania polskiej czionki, odmawia³o pos³uszeñstwa

SpeLLbReaKeR pisze:
Smoki Smoki czemu Smoki moze jakis mag by se tyrrasque (czy jak sie to tam pisze) walnol jako chowanca albo niech se czepnie Galaretowaty szescian Jestem ciekaw jak by koles wszedl do miasta

hmm tarask chowañcem...hmm jestem pewien, ¿e jego mistrz by mu bardzo smakowa³ :twisted: a je¶li ju¿ chcesz drastycznego chowañca (czyli takiego, ktory ci±gle by psu³ twoje magiczne dzie³a) proponujê ¿yj±c± roz³±czno¶æ Mordenkainena (szablon o¿ywionego czaru znajduje siê w Eberron Campaign Setting i w MM3)...inna sprawa, ¿e takie co¶ wykazuje tak± sam± chêæ s³uchania kogokolwiek co tarask :wink:

Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt paź 19, 2004 12:23 pm

Tarask jako chowaniec ? Czemu nie - na odpowiednim poziomie jasne że tak. Moje wymagania : 60 Kości Wytrzymałości i minimum Divine Rank 10 - i Masz Taraska jako familiara. :D

Jeśłi chodzi o galaretowaty sześcian to to ma za mało INT na familiara. Ale jako wierzchowca się da go używać. :D Po szczegóły zapraszam do Księgi Broni i Ekwipunku. Ja sobie kiedyś u jakiegoś MG na kowencie zafunduję tresowaną MODLISZKĘ jako wierzchowca. :D (niestety u siebie tylko ja prowadzę - inni mają tysiąc i jeden powód by tego nie robić - gram więc na konach)

SpeLLbReaKeR
Stały bywalec
Stały bywalec

wt paź 19, 2004 4:20 pm

Moze tak jak Torm (czy jakis bog na T) na nim potem Jezdzic? :wink: Mówie o Tyrra.

Haer
Wyróżniony
Wyróżniony

wt paź 19, 2004 5:47 pm

SpeLLbReaKeR pisze:
Moze tak jak Torm (czy jakis bog na T) na nim potem Jezdzic?

masz na my¶li z³otego smoka - wierzchowca Torma? Tia bardzo mi siê podoba ten koncept. Bóg dosiadaj±cy taraska - proponujê Talosa. Destrukcyjne tendencje tego boga idealnie pasuj± do tego co Mr T wyrabia gdy jest g³odny :D