Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Joseppe
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2393
Rejestracja: śr maja 21, 2003 5:47 pm

Monastyr hard cover

pt sty 07, 2005 2:46 pm

Monastyr w twardej oprawie już niedługo ukaże się na rynku. Tutaj możemy sobie podyskutować o oczekiwaniach i pozachwycać się nad samym produktem, ewentualnie ponarzekać, czego poprawić się nie udało.

Przypominam też, że do 10 stycznia można wpłacać na konto wydawnictwa pieniądze na specjalną, limitowaną edycję, która będzie obszyta skórą, będzie miała zakładkę z tkaniny, kolorową mapę Dominium, własny numer i podpisy wszystkich Twórców systemu! Okazja jest jednorazowa i niepowtarzalna, także doradzałbym serdecznie już dziś leciec do banku (ja oczywiście zamówiłem :)! Szczegóły na www.monastyr.pl
Ostatnio zmieniony pt sty 07, 2005 7:29 pm przez Joseppe, łącznie zmieniany 2 razy.
 
Awatar użytkownika
Sting
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3287
Rejestracja: czw lip 29, 2004 7:27 pm

pt sty 07, 2005 7:10 pm

Polecam ten produkt. Włożyłem naprawdę sporo pracy, żeby strony od 160 do końca podręcznika nie zawierały żadnych błędów. To nie będą stracone pieniądze!

Do zainteresowanych: dwie stronki z korekty wyśle niebawem na maile, tylko chwilowo skaner mi kucnął. :x

Pozdrawiam!
 
Albert
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 617
Rejestracja: pt lip 02, 2004 7:33 pm

pt sty 07, 2005 7:28 pm

Wierzę, że będzie to produkt dobry, poprawione będą błędy itp.
Portal zaprezentował okładkę do hard covera. Różni się ona od wersji miękkiej. Można ją obejrzeć na http://www.monastyr.pl
Jest to projekt, więc możliwa jest jeszcze zmiana. Wersja limitowana też nie będzie miała słynnego "Van Helsinga", jednak grafika nie jest jeszcze ustalona.
Jakie mam oczekiwania? Chciałbym aby poprawione zostały daty panowania, by nie było już nieścisłości oraz by opis mechaniki jaśniej napisany.
Od zainteresowanych: Nie ma sprawy :wink:

Serdecznie pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Dhaerow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 495
Rejestracja: wt maja 20, 2003 1:51 pm

ndz mar 13, 2005 9:04 am

No i jak Wam się podoba?

Jak dla mnie jest super, ale po kolei:

Wygląd Monastyru w twardej oprawie (w moim przypadku limitowanej :D) jest naprawdę świetny. Edycyjnie nie jest to może Forgotten Realms, ale obrazki IMO lepsze ;) Świat gry ożywa dzięki kolorowym ilustracjom i podpisom pod nimi, grę czyta się teraz naprawdę przyjemnie. Najbardziej zyskały właśnie ilustracje, zmienił się trochę ich układ i dodano parę nowych. Pod względem wyglądu Monastyr HC jest piękny - duże brawa dla Portala.

Zmieniono trochę układ tekstu, opis Valdoru trafił na koniec rozdziału ze światem, a opisy mniejszych krajów zgrupowano razem. Nie wiem jak wypada korekta bo podręcznik mam od piątku i nie zdążyłem go poczytać. Ale na pewno lepiej jest w rozdziale o mechanice, co już zdążyłem zauważyć ;)

Zadziwiaa grubość podręcznika, który jest na oko dwa razy cieńszy od wersji w miękkiej okładce. Ogólnie wyszło fajnie i ponieważ lubie ładnie wydane erpegi jestem w pełni zadowolony :)
 
Awatar użytkownika
Finn
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 478
Rejestracja: sob cze 28, 2003 10:08 pm

ndz mar 13, 2005 12:04 pm

Monastyr HC jest śliczny. Odbiór podręcznika psuje odrobinę tylko jedno- dlaczego w grze dark fantsy strony są różowe? ;-)
 
Awatar użytkownika
PSJ
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 52
Rejestracja: pt wrz 24, 2004 12:04 pm

ndz mar 13, 2005 12:19 pm

Ja od 3 dni jestem szczęśliwym posiadaczem Mon HC (normalnej wersji) - a należy zauważyć, że spojrzenie na podręcznik mam zupełnie świeże, gdyż z Mon Soft nie miałem wcześniej do czynienia. I... muszę powiedzieć, ze jestem zaskoczony. In plus. To chyba pierwszy polski podręcznik na poziomie edycyjnym nie ustępujący zachodnim wydawnictwom RPG - i to współczesnym (no bo taka Ars Magica 3rd, a nawet 4th ed były dość... ubogimi wydawniczo podręcznikami, ale to zupełnie inne czasy). Co do treści - JESZCZE się nie wypowiem, bo dopiero zacząłem zgłębiać, ale układ tesktu, reguł itp. wydaje się być logiczny i czytelny; jedyny "babol" to kreacja postaci, gdzie rozpiskę akcji szermierczych mamy PRZED krokiem, w którym wybieramy sobie umiejętności, które dadzą nam punkty do rozdziału pomiędzy rzeczone akcje --> trzeba więc etap akcji przeskoczyć, a później cofnąć się z powrotem o tych parę stron. Mała rzecz, a upierdliwa.

Innym "ciekawym" założeniem, które dostrzegłem, jest niemal całkowite pominięcie "części dla MG", a to co jest, jest tylko monastyrową specyfiką. Rozumiem, że można było w ten sposób zaoszczędzić z dziesięć stron, ale jednostronicowe wprowadzenie w "co to jest RPG" to odrobinę przymało. Chociażby jakieś rady jak przygodę skonstruować, albo co... Fakt faktem, jestem zdeklarowanym przeciwnikiem różnicowania systemów (i graczy) na "dla newbies" i dla "starych wyjadaczy", uważając, że każdy, o ile dać mu dobry przykład, jest w stanie wykreować intrygującą, dojrzałą postać czy pełną "personal horror" :razz: fabułę. A gdybym nie miał styczności z RPG (jako MG) i zdecydowałbym się na zakup Mona, bo akurat czułbym podświadomie, że to klimat dla mnie, to srodze bym się rozczarował, niczym newbie, który chciał poprowadzić KC-ty (i RPG po raz pierwszy w życiu) mając tylko dwa numery Magii i Miecza, dodajmy, wcale nie dwa pierwsze*.

Na pozytyw należy zaliczyć z kolei przesympatyczne jednostronicowe streszczenie mechaniki na jednej z pierwszych stron podręcznika (wydawać by się mogło, że to powinien być już standart w nowych RPG, a nie jest... Tym bardziej chwała Mon'owi za taki chwyt), co jest wybawieniem dla doświadczonych (dla odmiany) graczy i MG, którzy prowadzą już n systemów i pragną szybko i prosto zobaczyć "a czym się różni od mechaniki d20 czy mechaniki 7th sea?". Duży +.

Oprawa graficzna, choć niektórym kojarzy się miejscami z Bagińskim, mi BARDZO przypadła do gustu, niektóre obrazki (te kolorowe!) są wyśmienite.

No i jeszcze co do walki (szermierki): chociaż mogę się nie zgadzać w pewnych kwestiach z dogmatyczno-traktatowym :) :) podejściem p. Twardocha, to - jako osoba również zajmująca się szermierką historyczną (na szpady wprawdzie...) - znajduję system walki naprawdę dobrym kompromisem między realnością a grywalnością, z pewną nutką "klimatu", który udzielał się chyba każdemu, kto czytał np. "Fechtmistrza" A. Perez-Reverte. Jak powiedział na forum Portala mój kolega i nauczyciel zarazm, Woo, pełnego realizmu i tak się nie osiągnie, a system Monastyru jest dobry, więc nie ma co kombinowac :)

Podsumowując - życzę ekipie Portala/Monastyru dalszego rozwoju systemu, bo to naprawdę "złote dziecko polskiego RPG", jak określam od paru dni ten system wśród znajomych. I sprzedajcie licencję gdzieś za granicę :) pewnie stanie się "kultowy", jak w niektórych kręgach Gemini czy Kult właśnie.


*-kazus z życia niżej podpisanego wzięty :lol:
 
Awatar użytkownika
Nadiv
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: pt maja 02, 2003 9:28 am

ndz mar 13, 2005 6:56 pm

Jako szczęśliwy posiadacz wersji limitowanej, wypowiem swoje zdanie o podręczniku. Książka jest przepiękna, cudna. Wprowadzono nowe ilustracje, zmieniono układ starych. Dzięki kredzie i kolorze, oprawa graficzna staje się kilka razy lepsza. Po pierwszym przejrzeniu podręcznika, nie mogłem się oprzeć, by poprowadzić sesję. Nie wytrzymałem - zagraliśmy tego samego dnia ;)
 
Awatar użytkownika
Nadiv
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: pt maja 02, 2003 9:28 am

wt maja 17, 2005 2:20 pm

Zapraszam do przeczytania mojej recenzji na Valkirii- http://v4.valkiria.net/valkiria/index.p ... es&id=7057. Jest to nie tylko recenzja wydania, ale również systemu jako całości. Zachęcam do lektury :)

Proszę o nie pisanie dwóch postów pod rząd tylko stosowanie funkcji 'Edytuj'

Moderator
 
Awatar użytkownika
Sting
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3287
Rejestracja: czw lip 29, 2004 7:27 pm

wt maja 17, 2005 5:39 pm

Nadiv pisze:
Jako szczęśliwy posiadacz wersji limitowanej, wypowiem swoje zdanie o podręczniku. Książka jest przepiękna, cudna


Jako szczęśliwy korektor podręcznika, nie wypowiadał bym się tak pozytywnie (i to nie dlatego, że mam błąd w nazwisku :wink:). IMO powtórzono zbyt wiele błędów poprzedniej edycji (np. nie umieszczenie po raz kolejny przysłowiowego już "obrona przed krokami o 8 większa pozwala przejąć inicjatywę).

Co nie zmienia faktu, że od strony graficznej podręcznik jest bardzo, bardzo ładny (również jestem szczęśliwym posiadaczem limitowanej edycji :wink:).
 
Awatar użytkownika
Nadiv
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: pt maja 02, 2003 9:28 am

wt maja 17, 2005 8:39 pm

Sting pisze:
i to nie dlatego, że mam błąd w nazwisku


Akurat - na pewno teraz się mścisz ;)

Sting pisze:
IMO powtórzono zbyt wiele błędów poprzedniej edycji (np. nie umieszczenie po raz kolejny przysłowiowego już "obrona przed krokami o 8 większa pozwala przejąć inicjatywę).


Fakt, zapomniałem o tym. Przyznam jednak, że zaczynam powoli odchodzić od monastyrowej mechaniki (co ciekawe, nawet w sarmackich Dzikich Polach 2ed lepiej rozwiązano walkę na rapiery ;)).
 
Awatar użytkownika
Sting
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3287
Rejestracja: czw lip 29, 2004 7:27 pm

wt maja 17, 2005 10:57 pm

Nadiv pisze:
Akurat - na pewno teraz się mścisz


Kurde rozgryzłeś mnie :razz: .

Nadiv pisze:
Fakt, zapomniałem o tym. Przyznam jednak, że zaczynam powoli odchodzić od monastyrowej mechaniki


No właśnie to jest jej błąd. Łatwiej od niej odejść niż zaakceptować...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości