Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Akodo Kiyone
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 04, 2005 1:07 pm

Jadeitowy Champion

ndz wrz 25, 2005 9:47 pm

Nie wiem czy to właściwy wątek na to pytanie, ale czy ktoś z was wie jakie dokładnie obowiązki spoczywają na Jadeitowym Championie? Podlegają mu wszystkie sprawy związane z magią, czy tylko te dotyczące maho?
 
Tammo
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 186
Rejestracja: czw lis 24, 2005 3:26 pm

czw lis 24, 2005 4:31 pm

To nie jest oficjalne, ale wg mnie to idzie tak:

1. Ściganie maho, oni, skażonych Cieniem wew. królestwa.
2. Współpraca (nadzór nad?) z Łowcami (Witchhunters).
3. Pojedynki shugenja
4. Ogólne rytuały - pomyślność dla Hantei, dworu, bohaterów, coś takiego jak dla daimyo robi jego osobisty shugenja, tak dla Cesarza będzie robił Jadeitowy Czempion
5. Doradztwo w sprawie magii, Fortun itp. (patrz punkt 4)
6. Prawa i edykty dotyczące maho, kultów (np. Piewców Krwii), orzekanie i sądownictwo w takich sprawach (np. czy dany artefakt jest zły, czy nie, czy go zniszczyć, czy nie, czy dany człowiek idzie na Mur walczyć, czy ofiarowuje mu się tylko miłościwą śmierć dla ocalenia honoru rodu, czy też zabija się go i pali ciało jak pierwszego lepszego pachołka Nienazwanego).

To oczywiście moje dwa grosze.
 
Awatar użytkownika
beneq
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 796
Rejestracja: pn paź 10, 2005 4:39 pm

pn sty 09, 2006 5:11 pm

A jest takie coś jak Jadeitowy Czempion wogóle? Nie kojarze żeby takie coś było w podstawce :shock:

pozdr beneq
 
Awatar użytkownika
Crash
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: sob maja 10, 2003 5:40 pm

pn sty 09, 2006 5:22 pm

Czy Jadeitowy Czempion to Szmaragdowy Czempion, tyle, że w II bądź w III edycji? Jesli tak, to ma te same obowiązki, co szmaragdowy, a one są w podstawce opisane ładnie, a i tu na forum chyba widziałem, w porównaniu do obowiązków szoguna.
 
Awatar użytkownika
oley
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr sty 05, 2005 3:40 pm

pn sty 09, 2006 5:38 pm

Sądze, że jeśli jest to gdzieś opisane (Droga Fenixa??) to jest to raczej funkcja teoretycznie równorzędna ze Szmaragdowym Championem.

Tylko teoretycznie gdyż, jeden z nich kontroluje wojsko, prawo, egzekucję prawa i porządku i masę namacalnych aspektów które dotyczą wszystkich Rokugańczyków, a Jadeitowy kontroluje coś czego większość samurajów nie pojmuje, tylko shugenja.

ogólnikowo: Szmaragdowy - siła, Jadeitowy - wiedza

2 "ręce" Hantei, sprawujące władze w podległych sobie dziedzinach, choć możliwe też jest, że Szmaragdowy jest także teoretycznie zdecydowanie powyżej Jadeitowego, bo żepraktycznie to sądzę, że to absolutnie niepodważalne.

Tak widzę to ja i tak bym stosował.

Pozdr
 
Awatar użytkownika
Beamhit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2359
Rejestracja: czw paź 09, 2003 8:22 pm

pn sty 09, 2006 7:40 pm

Co do nazwy...

Jade to Żad.
Jadeite to Jadeit.
Nephrite to Nefryt.

Kłopot w tym, że żad (jade) jest to nazwa równocześnie jadeitu i nefrytu. Nie znam polskich tłumaczeń, ale możliwe że Jade Champion raz jest tłumaczony jako Jadeitowy Champion, a raz jako Nefrytowy Champion.
 
Awatar użytkownika
fairhaven
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1486
Rejestracja: śr cze 02, 2004 8:14 am

pn sty 09, 2006 8:02 pm

Jakim cudem nie widziałam wcześniej tego wątku? :P

Jadeitowy Champion to wymarła w dość dawnych czasach funkcja, mająca w czystej teorii być równa z rolą Szmaragdowego Championa. Jadeitowy miał, z tego co wiem, kontrolować pracę wszystkich organów odpowidzialnych za walkę ze Skazą, maho i innymi podobnymi niebezpieczeństwami - to była jego główna rola. W tym sensie mial pod kontrolą tylko niektórych shugenja i dobrą ilość bushi (Łowcami Kuni mogli być też wojownicy).

Funkcja ta została przywrócona w jakimś momencie panowania Toturiego (więc nieco dalej w storylinii niż 1ed :), ale pozycja jego i Szmaragdowego nie jest bynajmniej równa. Jadeitowy również wybierany jest w drodze turnieju - tyle że magicznego.
 
Tammo
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 186
Rejestracja: czw lis 24, 2005 3:26 pm

pn sty 09, 2006 11:16 pm

Wow, zauważyłem, że w moim poście jest opis funkcji, a nie ma niczego więcej. Gomen-nasai, minna-san. Generalnie sekunduje poprzedniczce mojej.

To wygląda tak, dawno temu był taki urząd, ale zdjęto go, bo Feniksom się nie podobało, że jakiś najpotężniejszy shugenja, i nie powiedziane od razu, że Feniks, a poza tym ma mieć autorytet w tych kwestiach większy niż oni sami. Idea była taka, że to miało zwalczać Skazę, Cień i inne takie.

Za czasów Toturiego odczuto znowu zapotrzebowanie, więc powołano ponownie do życia ową skamielinę... ale okazało się, że cokolwiek inaczej to wyszło niż zaplanowali. Ale to insza inszość.

Obowiązki w obu przypadkach jak opisałem wcześniej.

PS. Obowiązki opisałem na zdrowy rozsądek i opis funkcji, wspierane znajomością realiów. Nie brałem ich z oficjalnych materiałów, ale wg mnei są w porządku.
 
Awatar użytkownika
beneq
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 796
Rejestracja: pn paź 10, 2005 4:39 pm

wt sty 10, 2006 1:25 pm

Więcej informacji o Jadeitowym CZempionie można znaleźc w jakiejś książce czy jest to wymysł autorski?

pozdr beneq :razz:
 
Tammo
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 186
Rejestracja: czw lis 24, 2005 3:26 pm

wt sty 10, 2006 7:52 pm

Droga Feniksa? Mój strzał, przyznaję.
 
Awatar użytkownika
fairhaven
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1486
Rejestracja: śr cze 02, 2004 8:14 am

śr sty 11, 2006 6:34 pm

Niewątpliwie nie jest to wymysł autorski, tylko autoryzowana część systemu. Może być w Drodze Feniksa, może też odrobinę w Czterech Wiatrach (nadal nie przeczytałam całości) - sama funkcja jest wspomniana w podstawce do 3ed.
Tammo pisze:
miało zwalczać Skazę, Cień i inne takie.

Małe sprostowanie obok tematu - nie można było powołać specjalnej funkcji do zwalczania Kłamliwej Ciemności, ponieważ w powszechnym mniemaniu nie istniała :) Z tego co wiem, wiedziało o niej może paru Jednorożców, kilku Shinobi i parę osób które zetknęly się z dziennikami Kistuki Kaagiego - ale ci którzy wiedzieli zbyt wiele rychło popadali w szaleństwo. Ciemność jest jednym z najbardziej tajnych/poufnych sekretów Rokuganu - więc oficjel nie mógł mieć w swych zadaniach jej zwalczania.
Oczywiście w końcu okazało się, że Kłamliwa Ciemność istnieje - ale rychło została zniszczona. także na realia 1ed nikt o niej nie wie, na realia 3ed już jej nie ma :)
 
Awatar użytkownika
Yurei
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 120
Rejestracja: pn lip 04, 2005 11:33 am

śr sty 11, 2006 8:24 pm

Niemal na pewno w DF nie ma słowa o Jadeitowym Championie.
 
Tammo
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 186
Rejestracja: czw lis 24, 2005 3:26 pm

czw sty 12, 2006 1:57 am

WOW! Wybili ją? Jak fajnie! A Straszliwą Ciemność? A Wyjącą Ciemność? A Potworną Ciemność? A Ciemność spod Łóżka i spod Szafy (czytaj: spod Futonu i zza Papierowej Ściany)?

I tak, to jest pytanie retoryczne :P
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

czw sty 12, 2006 10:46 am

Niemal na pewno w DF nie ma słowa o Jadeitowym Championie.

Tak się składa, że Jadeitowy Champion opisany jest właśnie w Drodze Feniksa. Nie mam jej w tej chwili pod ręką, więc nie mogę podać strony, ale jest.
 
Awatar użytkownika
beneq
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 796
Rejestracja: pn paź 10, 2005 4:39 pm

czw sty 12, 2006 11:41 am

A Droga Feniksa już wyszła!! Ale ja zacofany jestem!!

pozdr beneq :wink:
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

czw sty 12, 2006 1:25 pm

DF w Polsce jeszcze nie wyszła. Po prostu mam anglojęzyczną wersję...
 
Awatar użytkownika
Ra-V
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1490
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:08 pm

pt sty 13, 2006 12:42 am

Jest w Way of the Phoenix. Strony 18-19 na marginesach. Ale jakby to ujac, nie kupilbym tego podrecznik tylko dla tej informacji :wink:
 
Awatar użytkownika
beneq
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 796
Rejestracja: pn paź 10, 2005 4:39 pm

pt sty 13, 2006 11:02 am

A WF podal dokładny termin ukazania się tego dodatku czy tylko podejrzewa się ów termin?

pozdr beneq :wink:
 
Awatar użytkownika
Yurei
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 120
Rejestracja: pn lip 04, 2005 11:33 am

pt sty 13, 2006 12:11 pm

Zwracam honor, faktycznie jest.
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

pt sty 13, 2006 1:15 pm

A WF podal dokładny termin ukazania się tego dodatku czy tylko podejrzewa się ów termin?

Wolf Fang nie podaje już żadnych terminów. DF wyjdzie, prawie na pewno w tym roku, i to chyba wszystkie oficjalne wiadomości.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości