Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Tallip
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czw lis 27, 2003 5:19 pm

Na czym opiera się wiara w Dominium ?

sob lis 29, 2003 9:02 am

Mam jedno pytanie czy w Monastyrze jest coś na wzór Biblii czy Pisma Świętego. Pytam o to, ponieważ zastanawiam się czy spojrzenia na Jedynego są kreowane poprze różną interpretacją tych ksiąg. A co zatem idzie nad interpretacją, jaka by miejsce w Karze. Czy też wyobrażenie boskie są kreowane przez duchownych sprawujących akurat w danym czasie i w danym miejscu władzę (drugie rozwiązanie jest oczywiście mało prawdopodobne).
 
Awatar użytkownika
Tilirith
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 66
Rejestracja: pt kwie 25, 2003 9:42 pm

pt gru 05, 2003 10:01 pm

Z tego, co się orientuję, wiara opiera się na słowach Proroka, oraz na historii, potwierdzającej istnienie potężnego Boga (Katedry, upadek Rodian itp.). Skoro na słowach, to napewno istnieje jakiś owych słów spis. Czy istnieje jedna wersja owych prawd, głoszonych przez Proroka, czy jest ich kilka, tego nie wiem.
 
Awatar użytkownika
Joseppe
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2393
Rejestracja: śr maja 21, 2003 5:47 pm

sob gru 06, 2003 12:25 am

Jak zwykle zaczne od podania adresu http://monastyr.rpg.net.pl i powiedzenia, ze duzo wiecej niz tam jest napisane dowiedziec sie nie da.

Po drugie, sadze, ze nie ma luznych interpretacji slow Proroka, na co wskazuje Inkwizycja. Interpretacja jest tylko jedna i utrzymywana silna reka kosciola. Oczywiscie ludzie w kazdym kraju Dominium wierzyc beda inaczej, jednak oficjalna doktyrna pozostaje taka sama.

A odpowiadajac na topicowe pytanie: IMHO (z tego co narazie przeczytalem) wiara w Dominium opiera sie na strachu. Strachu przed roznymi rzeczami, ale strachu. Nie dostrzeglem w tej wierze milosci, nie jest to przyjemny wizerunek religii.
 
Awatar użytkownika
Kretus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 69
Rejestracja: sob maja 08, 2004 4:03 pm

sob maja 08, 2004 7:14 pm

kanony wiary spisane zostaly w trzech ksiegach
szczegoly na stronie 251 i dalej
 
Awatar użytkownika
Nocturne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: pt maja 21, 2004 11:11 pm

ndz sty 22, 2006 8:37 pm

Podepnę się tutaj ze swoim pytaniem :)

Dorwałam podręcznik do Monastyru i opisując w nim Karę w krajobrazie jest pełno krzyży. Skąd w wierze w Jedynego wzięły się krzyże?
Czytałam historię i nie zauważyłam tam żadnej wzmianki o tym. Nie bijcie jakby coś, bo podręcznik widziałam tylko przez 2 dni i nie dałam rady wszystkiego przeczytać :wink:
 
Awatar użytkownika
Eldred
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: pt cze 25, 2004 2:13 pm

ndz sty 22, 2006 9:13 pm

Katedry Rodiańskie budowane były na planie krzyża. To stąd.
 
Awatar użytkownika
Ezechiel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 860
Rejestracja: czw mar 27, 2003 11:07 am

Hmm

ndz sty 22, 2006 9:56 pm

Karianizm opiera się na walce z deviria i próbie przebłagania Jedynego, tak, aby ludzie nie podzieli losu Rodian.

Teksty kanoniczne to Katedralia (spisane ze ścian Katedr tłumaczenia posiadające imprimatur), oraz komentarze.

Doktryny wiary są wszędzie takie same, tyle, że karianizm ma w każdym kraju zabarwienie lokalne. (vide "praktycyzm" Agarii i "ludowość" Bardanii, przeciw "dekoracji" Cynazji i "kościołowi państwowemu" w Kordzie").

Rzecz jasna podręcznik nic nie uszczegóławia, więc jeśli chcesz mieć spójną i konkretną wiarę w całym Dominium, to musisz ją Sobie sam wymyślić :-P
 
Awatar użytkownika
Ion
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: czw lis 25, 2004 7:40 pm

ndz sty 22, 2006 10:26 pm

Co do krzyży - symbolizują one krzyżowanie się świata boskiego z śwatem ziemskim. Stąd budowle na kształcie krzyża oraz tak częste występowianie tego symbolu w katedrach.
Ezechile pisze:
Rzecz jasna podręcznik nic nie uszczegóławia, więc jeśli chcesz mieć spójną i konkretną wiarę w całym Dominium, to musisz ją Sobie sam wymyślić


Taaa. Dla mnie główna wada Mona. Prawie żadnych konkretów. Ale to tak OT.

I takie pytanie jeszcze do was - jak wygląda kariańska msza na waszych sesjach(bo oczywiście zakładam, że w takowej gracze brali udziła nie raz)? Chodzi mi o sam obrządek, to jak ją opisujecie. Może ktoś z was umieścił w przygodzie jakieś płomienne kazanie podczas mszy przed szturmem na pogańskie miasto? A może to jeden z BG przemawiał wtedy do zebranych?
 
Awatar użytkownika
Ysabell
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1410
Rejestracja: wt maja 04, 2004 12:48 am

pn sty 23, 2006 4:28 pm

Co do krzyża w symbolice kariańskiej, dodam jeszcze, że poza samym planem rodiańskich katedr, krzyż jest symbolem najczęściej się w nich pojawiającym...

[Czyli jak zwykle - nikt nic nie wie ;)]
 
Awatar użytkownika
Masssło
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: ndz sie 07, 2005 8:34 pm

pn sty 23, 2006 7:48 pm

Ion pisze:
Ezechile pisze:
Rzecz jasna podręcznik nic nie uszczegóławia, więc jeśli chcesz mieć spójną i konkretną wiarę w całym Dominium, to musisz ją Sobie sam wymyślić


Taaa. Dla mnie główna wada Mona. Prawie żadnych konkretów. Ale to tak OT.


Jak dla mnie to nie wada, a raczej zaleta. Wolę sam tworzyć sobie własne Dominium niż podpierać się podręcznikiem, który serwuje szczegóły i szczególiki. Co innego smaczki, a co innego zamknięta dla MG przestrzeń. Strasznie nie lubię kopiowania czyichś pomysłów, więc może to stąd.
 
Awatar użytkownika
Sobek_88
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 92
Rejestracja: pn gru 05, 2005 12:24 am

wt sty 24, 2006 1:51 pm

Ja tez lubie sam tworzyc sobie swiat i nie lubie kopiowac pomyslow innych, ale czasami mam wrazenie ze w Monie, az za duzo musze sam tworzyc, w pewnych sprawach wolalbym miec wszystko jasno na talerzu.

Co do wiary, to uzycie krzyza wydaje mi sie troszke sztuczne (subiektywne podejscie chrzescijanina :P ). Jakos ja jak i moi gracze nie widzimy tego krzyza, jako krzyzowania sie swiata. Wolalbym chyba zeby prawie skopiowano motyw chrzescijanski (no i rydzyk pewnie by zrobil darmowa reklame :P ). Ten krzyz bylby bardziej autentyczny.

U mnie wiara to dosc zblizony obraz do sredniowiecznej wiary chrzescijanskiej. Mam na mysli twardosc pogladow, brak miejsca na wlasne interpretacje. Nawet mam zamiar w Dorii wprowadzic cos w rodzaju zakonow rycerskich, na wzor Joanitow i tak dalej. (Nie znam sie na historii zbyt dobrze, ale chyba nic nie pomieszalem :P )

pzdr CitronMAN
 
Awatar użytkownika
Eldred
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: pt cze 25, 2004 2:13 pm

wt sty 24, 2006 2:57 pm

Zakony Rycerskie istnieją, są mocno powiązane z religią. Posiadacze Mon HC Limited wiedzą o czym mówię.
A Ci którzy nie wiedzą --> do limitowanego Mona był dodany tekst dotyczący armii Cesarstwa Kordu oraz zakonów rycesrskich w Dominium, autorstwa R. Grusiewicza. Fajny tekst. Opisanych jest kilka oddziałów elitarnych armii Kordu, ale można je traktować w sumie jak zakony rycerskie. Są opisane, pokazane animozje do innych oddziałów armii... więcej nie napiszę :wink:
 
Awatar użytkownika
Ezechiel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 860
Rejestracja: czw mar 27, 2003 11:07 am

Hmm

wt sty 24, 2006 3:02 pm

Nie trzeba mieć LE, aby wiedzieć, że w Agarii i Karze istnieją Kawalerowie Mieczowi. W Dorii istnieje "Zakon", jest osobna ramka na jego temat.
 
Awatar użytkownika
Eldred
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: pt cze 25, 2004 2:13 pm

wt sty 24, 2006 8:05 pm

Ez. nie trzeba mieć LE, ale ten tekst rozwija w pewien sposób to co napisali w nim autorzy.
Dobra, z mojej strony już EOT, bo od kilku postów jedziemy na niezłym OT :P
 
Awatar użytkownika
Ifryt
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 912
Rejestracja: śr mar 03, 2004 5:07 pm

pt lut 03, 2006 7:20 pm

Ion pisze:
jak wygląda kariańska msza na waszych sesjach? Chodzi mi o sam obrządek, to jak ją opisujecie.

Wszyscy na stojąco (nie ma ławek jak w cerkwi lub meczecie), kapłani tyłem do wiernym zanoszą mocnym głosem modlitwy w niezrozumiałym języku w dymie kadzideł. Język - to chyba rodyjski, w którym nauczał Prorok (sc 65, hc 47) . Swobodnie się nim posługiwac potrafią jedynie najbardziej wykształceni księża. Większość zna tylko najczęściej powtarzane modlitwy. Wierni tylko odpowiedzi mszalne (tych jest zaledwie kilka). Kazanie jest w języku zrozumiałym dla wszystkich.
 
Awatar użytkownika
Ion
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: czw lis 25, 2004 7:40 pm

pt lut 03, 2006 8:04 pm

Ifryt pisze:
Język - to chyba rodyjski, w którym nauczał Prorok


Literówka. Chodzi chyba o doryjski?
W Karianizmie nie ma oczywiście komuni, jak to ma miejsce w kościołach chrześcijańskich. Odpada więc pewien istotny fragment mszy (jeżeli ktoś oczywiście wzoruje się na chrześcijaństwie w tym wypadku). Tak się zastanawiam, czy nie próbowaliście zastąpić komunię czymś w karianizmie? Chodzi mi o jakiś istotny, powiedziałbym - kulminacyjny punkt mszy. Myślałem o pewnej szczególnej formie modlitwy, może z podniesieniem krzyza przez kapłana i zwróceniem go na wszystkie cztery strony świata, ale jakoś nie byłem do końca tym przekonany. Złapałem się na tym, że na początku prowadzenia Mona, w Kathardzie nie wiedziałem w jaki sposób wiarygodnie przedstawić kariańską mszę. W końcu jakoś z tego wybrnąłem, ale nie przestałem się zastanawiać nad dokładnym jej kształtem.
 
Awatar użytkownika
Ifryt
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 912
Rejestracja: śr mar 03, 2004 5:07 pm

pt lut 03, 2006 9:12 pm

To chyba rzeczywiście jest literówka, którą bezrefleksyjnie przepisałem z podręcznika (zmyliło mnie, że występuje w obu wersjach - sc i hc). Tak naprawdę chodziło tu o starodoryjski (jest o tym mowa w innym miejscu podręcznika).

Z kariańską mszą też mieliśmy duży problem. Wydawałoby się, że liturgia powinna ogrywać dużą rolę w grze gdzie duchowni stanowią jedną trzecią wszystkich postaci graczy. No, ale cóż trzeba sobie jakoś radzić.

Zgadzam się do wspomnianego przez Ciebie 'kulminacyjnego' momentu mszy. I faktycznie chyba powinno być to jakieś błogosławieństwo. Nie jestem tylko przekonany, że akurat krzyżem. Raczej księgą (Katedraliami?). Wg mnie w teologii karianizmu odgrywa ona dużo ważniejszą rolę od krzyża. Poza tym Monastyr w pewien sposób jest grą o księgach, więc dodatkowo by to nieźle pasowało. :)

Do tego na przykład uderzenia w gongi albo dzwony - symbolizujące szczęk walki z deviria - centralny motyw działalności Proroka i najważniejszy imperatyw tej religii (jak ja ją widzę).
 
Awatar użytkownika
Joseppe
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2393
Rejestracja: śr maja 21, 2003 5:47 pm

pt lut 03, 2006 9:39 pm

Ja wtrącę się tylko z krótką impresją, która może być pomocna.

Jeżeli ktoś grał w Kroniki Czarnego Księżyca, to tam jest przedstawione jak rycerze zebrani w świątyni modlą się, a potem przylatuje anioł. Oczywiście, w Domonium anioł nie przyleci, ale bardzo pasuje mi to do fanatyckiej mszy kariańskiej (szczególnie niedaleko frontu).
 
Choorus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 98
Rejestracja: pt paź 17, 2003 4:03 pm

pt lut 03, 2006 11:14 pm

W której cut-scence jest ten motyw? Przypomniałeś stare dobre czasy :D
 
Awatar użytkownika
Suicide Messiah
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: czw lut 16, 2006 8:50 pm

sob wrz 30, 2006 9:07 pm

Do do mszy to wg mnie wygladalo by to raczej tak jak dawniej czyli wstep do kosciola maja tylko szlachetnie urodzeni i tak dalej. Miejsca z przodu zajmuja Ci najbardziej zamożni na koncu biedniejsza szlachta (taki podzial szczegolnie widoczny bylby oczywiscie w Cynazji gdzie z przodu bylyby ustawione lawki z obiciami a z tylu jakies prawie ze nieheblowane zbitki itp).
Msze bylyby cosd dlugie (ok 2 godzin mysle).
Na mszach ludzie modliliby sie pod przewodnictwem kaplanow do Jedynego przepraszajac za swe ulomnosci i proszac o wybaczenie. Kazania odbywalyby sie po mszy (no bo jak to przemawiac do ułomnych ludzi podczas mszy poświeconej Jedynemu?! Toż to proszenie sie o gniew Jedynego!).
Co do samej Kary to wiadomo w kazdym kosciele forma (bo tresc bylaby wszedzie mniej wiecej taka sama) bylaby inna np: w jednym kościele zgromadzeni wierni by przez cala msze kleczeli i do ktorego uczeszczanie bylo by czyms "prestizowym" (bo nie kazdy wytrzyma jakies 2 godziny na kleczkach) a w innych bylby normalne lawki.
Msze pod wzgledem swej treści bylyby takie same lub bardzo podobne w całym Dominium a to co by roznilo dane państwa bylyby owe "nauki" pomszalne (ktore stricte bylyby czescia mszy ale juz poza ta czescia poswiecona Jedynemu). W Karze byłyby bardzo ostre a ludzie wychodzilby z kosciola psychiczniezmasakrowani a w cynazji Ci najmozniejszy czytaliby naprzyklad swe fraszki majace pouczyc ludzi.
Tak mniej wiecej ja to widze, mam nadzieje ze bedzie sie dalo cos z tego co napisałem zrozumieć :P. Nie opisuje wszystkiego tak dokladnie jak to sobie wyobrazam bo nikomu by sie nie chcialo tego potem czytac :P (mnie tez nie xD)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości