Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Yarghuzzz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1377
Rejestracja: sob sty 17, 2004 9:38 pm

Aphalon

wt maja 11, 2004 2:12 pm

Wyszedł circa 10 lat temu taki otóż system - Aphalon. Czy ktoś z Was się z nim spotkał? Jakie były wasze wrażenia? Sam wolałbym się wypowiedzieć po zobaczeniu opinii, ale ogólnie rzecz biorąc gierka podobała mi się.
Co ciekawsze, dopatrzyłem się w nim podwalin pod D20 ;)
 
Awatar użytkownika
Corpus
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 351
Rejestracja: czw maja 22, 2003 5:14 pm

wt maja 11, 2004 2:17 pm

Cos slyszalem, sam nie widzialem i takie tam... tu za duzo nie powiem...
Ale sam temacik nadaje sie chyba bardzo do dzialu Innych Systemow anizeli do Forum Ogolnego :wink:
 
Awatar użytkownika
Yarghuzzz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1377
Rejestracja: sob sty 17, 2004 9:38 pm

wt maja 11, 2004 2:31 pm

Przepraszam, następnym razem pomyślę zanim coś napiszę. Kajam się, kajam.

Przeniesione - Seji aka Niewidzialna Reka Sieci
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

śr maja 12, 2004 9:54 am

<odglos wymiotow>
Koszmar straszliwy. Gorszy IMHO od zlego cienia... Absolutnie nic w tym nie ma, nawet smieszne nie jest.
Jeden cytat...
"Trafienie w reke. Rzuc k5 na ilosc straconych palcow."
 
Awatar użytkownika
ZapiJaka
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 104
Rejestracja: śr mar 24, 2004 2:14 pm

śr maja 12, 2004 12:15 pm

Dość dawno przeglądałem, słaby jest.

MacKotek pisze:
"Trafienie w reke. Rzuc k5 na ilosc straconych palcow."


A powyzsze jest bardzo dobre. Ktoś mi kiedys wspominał o K32. Teraz mi się wydaje, ze to musiała być kostka do Aphalonu. Na ilość straconych zębów do trafienia w szczękę.
Dołozymy rzut monetą po kopnięciu w przyrodzenie i mamy cały system.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

śr maja 12, 2004 3:00 pm

Cos z rok-dwa lata temu krazyly pogloski o pracy nad 2 edycja Aphalonu. Ale nic nie slychac ostatnio.
 
Awatar użytkownika
Vangel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: pn sie 18, 2003 7:22 pm

śr maja 12, 2004 8:36 pm

I całe szczęście. Miałem wątpliwy zaszczyt posiadania tego "dzieła". Ten cytat z palcami nie jest przesadzony. Ten podręcznik to wielki zbiór tabel i objaśnień do rzutów. Koszmar :?
 
Awatar użytkownika
Yarghuzzz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1377
Rejestracja: sob sty 17, 2004 9:38 pm

czw maja 13, 2004 9:57 am

Co kto lubi. Pamiętajcie że były to czasu panowania Kryształków Czasu, gdzie walki nie można było prowadzić bez porządnego kalkulatora.

Aphalon był ućkany szczegółami właśnie w stylu "rzuć K5 na ilość uciętych palców". Sama ilość lokacji trafienia była koszmarnie duża (30).
Mimo to uważam, że system miał niepodważalne zalety. Przede wszystkim wbrew ilości tabel jak ktoś tu wspomniał był prosty w prowadzeniu! Większość tak tutaj krytykowanych tabelek i odnośników znajduje się w rozdziale o tworzeniu bohatera, a do tego nie trzeba przecież ryć ich na blachę. I na pewno nie jest ich więcej niż np. w Neuroshimie, o MiddleEarth nie wspominając. :D
Porządnie opracowana magia. Wprowadzenie gestu, myśli, inkantacji, dźwięku i dotyku do formuły rzucenia czaru - niby bzdurka, ale pierwsze arty Ars Magica w Portalu były właśnie o tym, że gracze deklarują po prostu "rzucam czar" zamiast wykonywać gesty i wypowiadać formuły.
Walka! Realistyczna o tyle, że w przeciwieństwie do DD ilość pancerza którą masz na sobie nie utrudnia trafienia przeciwnikowi. No i system trafień oparty na D20 :P
Świat...? Nie jakiś nadzwyczajny, ale mnie urzekł. Podobała mi się mnogość ras ludzkich, oraz jakaś taka... ja wiem? niewyjaśniona tajemnica starożytnych czasów... Grobowce Morotanu, te sprawy ;P
Oczywiście są wady. Przede wszystkim ilustracje (KOSZMAR!!!) Po drugie - kiepska przygodza, malutki bestiariusz. Generalnie cały Nowicjat Mistrza Gry jest tu mocno zaniedbany...

Cóż... Ja tam Aphalon lubię :P Ale ja generalnie jestem wywrotowy - podoba mi się W:GW :D
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

czw maja 13, 2004 12:29 pm

Yarghuzzz: No coz... "De gustibus...". Ale moim zdaniem Aphalon jest porazka gorsza od zlego cienia.
 
Awatar użytkownika
JaXa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 188
Rejestracja: czw lut 19, 2004 8:39 am

pt cze 04, 2004 11:06 am

Seji pisze:
Cos z rok-dwa lata temu krazyly pogloski o pracy nad 2 edycja Aphalonu. Ale nic nie slychac ostatnio.


Gralem w 2 edycje Aphalonu.... Szczerze mowiac mechanicznie nie rozni sie wiele od pierwszej. Czyli nie jest ona najlepsza :razz:
Jakis czas temu pracowalem nad autorskim Aphalonem d20 - jezeli bedzie odzew to podesle linka do miejsca gdzie mozna go sciagnac :razz:
A to tak zeby Seji nie mowil ze nie lubie d20
 
Awatar użytkownika
ZapiJaka
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 104
Rejestracja: śr mar 24, 2004 2:14 pm

pt cze 04, 2004 1:00 pm

JaXa pisze:
Jakis czas temu pracowalem nad autorskim Aphalonem d20 - jezeli bedzie odzew to podesle linka do miejsca gdzie mozna go sciagnac :razz:
A to tak zeby Seji nie mowil ze nie lubie d20


To jeszcze nic nie znaczy. Mogłeś odwalić sabotaż z czystej złośliwości. :wink:

A linka możesz dać, od przybytku głowa nie boli.
 
Awatar użytkownika
JaXa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 188
Rejestracja: czw lut 19, 2004 8:39 am

pt cze 04, 2004 3:54 pm

ZapiJaka pisze:
To jeszcze nic nie znaczy. Mogłeś odwalić sabotaż z czystej złośliwości. :wink:
A linka możesz dać, od przybytku głowa nie boli.


Ze niby ja... sabotaż.... przeciw Sejiemu (chcialem napisac inaczej ale obiecalem mu tego nie robic :mrgreen:

a dres.... tylko adidas
http://hhrpg.lexx.eu.org/aph3ed.zip[/url]
 
Awatar użytkownika
Przemodar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: pt lip 25, 2003 8:26 am

pn cze 07, 2004 10:18 pm

Yarghuzzz ma sporo racji, kupiłem Aphalona w kilka dni po premierze, bodajże to był `95 rok. Grałem wcześniej w Warhammera i z całą ekipą na kilka lat przesiedliśmy się na Aphalona. System miał sporo wad związanych głównie ze skomplikowaną mechaniką. Ale jego zalety były nie do podważenia - świetny klimat rasowego świata fantasy bez dziur niedopracowania, z poukładaną logicznie historią, krainami i mieszkańcami, sensowną ekonomią, ze sporą ilością legend, świat wręcz naszpikowany miejscami wprost stworzonymi do eksploracji i do przygód. Owszem, nie jest to błyskotliwy system, który spowoduje rozdziaw gębusiek. Nowicjusz nie zachwyci się żadnymi gadżetami, pobieżnie zainteresowany i znudzony gracz nie znajdzie tu nic dla siebie.
Aphalon jest jak oldsmobil. Wysłużony, ciężkawy, dużo pali (czasu na naukę) i nie jest zwrotny niczym Corvetta. Jego magnes polega jednak na tym, że potrafi równo jechać przez olbrzymi dystans. Tam, gdzie nowe systemy się znudzą błyskotkami, Aphalon wciąż będzie dopiero rozwijał prędkość. Bo to świat zrównoważony, bez wybojów, szeroki, zdatny do każdej wymyślnej jazdy erpegowej, jaką tylko Misio wykoncypuje.
Teraz wyszedł Monastyr, przymierzam się do niego. Ale gdyby nie to - po latach gierczenia w różnie Earthawny, systemy autorskie i przerwę, znów chętnie wróciłbym do Aphalona.
 
Awatar użytkownika
atui
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 31, 2004 10:08 pm

śr cze 23, 2004 11:29 am

Co do Aphalonu to tutaj się w wami niezgodzę. System jest świetny - prawda ma kilka błędów w mechanice, ale da sie je pominąć.
 
Szrama
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr lip 07, 2004 12:28 pm

czw lip 08, 2004 1:58 pm

Swietny system? Niby wszystko zalezy od graczy, ale mi sie wydawal nudny, jakas taka nijaka koncepcja swiata. Do tej pory gdzies go mam, wersja bez okladki bo sie rozsypal:)
 
Awatar użytkownika
Nimsarn
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 73
Rejestracja: pn sie 09, 2004 9:55 pm

śr sie 11, 2004 6:33 pm

Jak dlamnie to Aphalon miał niepowtażalny klimat, porywający świat, wmiarę orginalną magię i parę poważnych błędów w mechanice. Przedewszystkim zadziwiająca wprost nieskuteczność broni (chyba że było się szczęśliwym posiadaczem kryształowego ostrza). Pamiętam jak przy jednej z pierwszych sesji w Aphalona, a byliśmy wraz z graczami po kilkudziesięciu sesji Warhamera, rzuciłem na bogu ducha winnych graczy grupkę szkieletów (jak wiadomo szkielety w Warhamerze to no problem). Ci którzy mieli w ręku podręcznik Aphalona, mogą wyobrazić sobie moje zdziwienie gdy po kilku zaledwie rundach skończyliśmy grę z wynikiem 3:0 dla szkieletów.
No i druga sprawa, mianowicie zupełne rozłączenie umiejętności od cech. słowem nieposiadasz jakiejś umiejętności nie możesz tej czyności wykonać.
A jeszcze coś mi się przypomniało. Kłopotliwa cecha manewry[i] - zawsze unikałem jej używania.

Tak ogółem Aphalon wspominam dobrze. :lol: [/i]
 
Awatar użytkownika
atui
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 31, 2004 10:08 pm

sob paź 09, 2004 6:51 pm

Uwaga mam informacje dla wszystkich sympatyków Aphalonu

Planowany jest zjazd miłośników Aphalonu, na którym ma się zjawić sam autor tego systemu - Arkadiusz Mielczarek

więcej szczegułów - tutaj http://forum.moorhold.net/viewtopic.php ... 5bf7b88857
 
Awatar użytkownika
kenn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: pn sie 29, 2005 1:27 pm

pn sie 29, 2005 2:49 pm

No to ja mam jeszcze lepsze wieści. Dla zainteresowanych: powstaje druga edycja Aphalonu. Po krótce powiem, że system będzie napisany od nowa, zostanie w nim tylko to co najlepsze, czyli główny trzon (przede wszystkim rys świata). Mechanika, magia itd. zostanie zupełnie zmieniona. Zresztą cały podręcznik jest pisany od nowa, i zmieni się także historia świata.

Generalnie Aphalon to było połączenie Tolkiena i Howarda, a autor systemu pisał go 10 lat temu! Od tego czasu wiele się zmieniło, każdy zyskał doświadczenie, zetknął się z innymi systemami RPG i mógł stwierdzić, co jest dobre, a co nie. Na kanwie tych doświadczeń ma powstać właśnie druga edycja, nad którą pracuje kilka osób pod nadzorem głównego autora pierwszej edycji. Jeśli ktoś zainteresowany większą ilością informacji, ma pytania, zapraszam na forum Moorhold (dział Aphalonu, temat 'Raporty z prac').
 
Awatar użytkownika
Yarghuzzz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1377
Rejestracja: sob sty 17, 2004 9:38 pm

pn sie 29, 2005 5:09 pm

O! :) Rewelka :) Na bank nabędę, jeśli tylko wyjdzie...

A generalnie po zakupie Arkony stwierdziłem, że strasznie żal mi polskich systemów wydawanych przez mało znane wydawnictwa. Arkona mnie powaliła, w sensie stricte, tak i wydania i ilustracji jak i klimatu. Poza Czasem nie miałem okazji się przyjrzeć, a szkoda, może i tu znalazł bym coś ciekawego.

Ale to już tematy na inną dyskusję...
 
Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2097
Rejestracja: wt wrz 20, 2005 9:50 pm

pt wrz 30, 2005 11:11 am

Zapewne jednych to ucieszy a innych zmartwi - świeżutki, błyszczący i mający dychę na karku Aphalonik (calutki, bez wylatujących kartek) leży u mojego kumpla w szafie. Jak ma on tak wielu zwolenników, to może znajdzie się ktoś chętny, aby poprowadzić przygodę na jakimś konwenciku :help: (i to pewnie was zmartwi/ucieszy)? Mozemy się na to pisać, więc 2 graczy już jest :D .Taka mała reaktywacja...
 
Awatar użytkownika
S.Z.A.R.Y.
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: czw wrz 29, 2005 1:55 pm

pt wrz 30, 2005 9:56 pm

Ooo... To świetnie, że powstała inicjatywa "reaktywacji" Aphalona. Jeśli nowa wersja będzie takim samym "kabaretem RPG" jak pierwowzór to kupuje go "z miejsca" i za każdą cenę. Sam posiadam ów podręcznik w wersji "1.0" (jak również amatorską nakładkę "Aphalon SE") i wprost przyznaję - ubawiłem się "po pachy" czytając to - "dzieło". :razz: Gratulacje dla twórców pierwowzoru za "stylistykę tekstu i pomysł"... :wink:

P.S. - Deck - dołączam do drużyny i zakładam, że znów będziemy śmiać się aż do bólu... :hahaha:
 
Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2097
Rejestracja: wt wrz 20, 2005 9:50 pm

sob paź 01, 2005 11:51 am

Szary - z tego co pamiętam to 1.0 nabyłeś za bezcen :wink: . Nakładki nie widziałem, ale może zabawa będzie podobna. Na 2.0 czekam z niecierpliwością (choć strona oficjalna padła 6 miesięcy temu, to można zobaczyć WIELE intrygujących rzeczy na zaprzyjaźnionych stronkach z odnośnikiem do Moorhold`a :? - komiksy są zadziwiające). Swoją drogą - czy za oprawę graficzną odpowiadac bedą autorzy komiksu o Alexie??? :help:

A za pierwowzór do d20 to bardziej uważam FUZION na D6. Tabel w takiej podstawce i Obcym od groma, podobnie setek zasad dot. samych nieważnych kwestii.

OK - drużyna sie rozrasta. Na Imladrisie, albo Krakonie coś pogramy, przy akompaniamencie śmiechu, otwieranych puszek z piciem i świecach. :hahaha:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości