Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
gorky
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

Bezwstydne parodie

ndz mar 19, 2006 12:32 pm

Od jakiegoś czasu w sklepach pojawiła się seria parodi, która naśmiewają się z tak słynnych tytułów jak "Harry Potter", "Opowieści z Narnii", "Władca Pierscieni". Miałem okazję przeczytac tylko jedną znich, a mianowicie "Barry Trotter"(parodia harrego). Po jej przeczytaniu miałem mieszane uczucia, gdyż z jednej strony była smieszna, ale z drugiej fabuła była denna i płytka, tak więc w połowie ksiązki gagi już nie śmieszą, co więcej, nudzą.
Faktycznie parodia całkowicie naśmiewajła się z fabuły oryginalnego harrego, ale to nie wystarczyło według mnie na napisaniu dobrej ksiązki.
Jakie jest wasze zdanie na ten tezat??

Awatar użytkownika
ZauraK
Użytkownik
Użytkownik

ndz mar 19, 2006 3:33 pm

Jeśli chodzi o parodie książek to nie miałem okazji czytać nic takiego. Ale jeśli faktycznie cała książka jest tylko wyśmiewaniem oryginału i fabuła jest taka jak mówisz to taka książka nie ma racji bytu w mojej biblioteczce. Postaram się rzucić okiem na jakiś pastiż i wtedy napiszę w pełni co myślę o takich tworach.

Awatar użytkownika
Supr
Moderator
Moderator

ndz mar 19, 2006 3:59 pm

Uwazam, ze parodia dobrych, wartosciowych ksiazek to tani chwyt niezaslugujacy na wieksza uwage. Sparodiowac cos jest niezwykle prosto.

Kastor Krieg

ndz mar 19, 2006 5:57 pm

Ale dobrze sparodiować wyjątkowo trudno - patrz amerykańskie "parodie" kasowych tytułów :?

Awatar użytkownika
gorky
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn mar 20, 2006 2:05 pm

Podam przykład z książki Barry Trotter, żeby rozjasnic wam sytuację:
"Barry lubił szybkie numerki z fankami, gdyż wychodził założenia, że wielbicielom też się coś należy" moim zdaniem średnio to inteligentne, o śmieszności nie wspominając. Oczywiście niektóre momenty sa naprawde przezabawne, ale ogólnie to taki odpowiednik "strasznego filmu"

True Ufnal
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn mar 20, 2006 9:03 pm

"Straszny film", jeśli wchodząc na seans zostawiło się dobry smak i intelekt za drzwiami, był świetny! A ZNAKOMITĄ parodią "Władcy" jest stara "Nuda Pierścieni". Skrzyżowanie mocno rubasznego klimatu (choć chyba nie tak jak w Trotterze) z odjechanym Monthy Pythonowskim żartem i sporą ilością "krzywych zwierciadeł" odbijających miejsca czy postacie z Tolkiena. Bitwa na polach Pelleonoru, armia warzyw maszerująca na Isengard czy chochliki (odpowiedniki hobbitów) i ich zwyczaje są cudowne!

Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt mar 21, 2006 7:54 am

Nuda pierścieni, jak tytuł mówi, jest nudna jak flaki z olejem.

Nie ma nic łatwiejszego niż zarabiac na parodii znanego dzieła.