Zrodzony z fantastyki

Dix
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Historia i rozwój rpg

śr maja 31, 2006 10:05 am

Można by do całej teorii dopisać historię i rozwój naszych ulubionych gier. Można zacząć od podania artykułu z jednego z MiMów. Nazywał się bodajże "prehistoria" czy "prehistoria rpg" i nie pamiętam w którym to było numerze. Ktoś pamięta?

Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr maja 31, 2006 11:26 am

Historia RPG byla AFAIR w nr 7. Potem chyba bylo to powtorzone po paru latach.

Dix
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

pt cze 02, 2006 12:34 am

Udało mi się przegrzebać kilkadziesiąt numerów i znalazłem.

MiM 10(22)/95 - "Prehistoria RPG"

I kilka innych artykułów związanych z teorią RPG, ale jest na tyle późno, że nie chce mi się przeglądać forum, czy ktoś już gdzieś je podawał, tudzież do któego tematu powinno to iść.

MiM 1(25)/96 - "Narodziny storytellingu"
MiM 7-8(31-32)/96 - "System Live-Action, czyli Drama"
MiM 11(35)/96 - "Role-playing w mundurze, Role-playing w krawacie"
MiM 3/97 - "Dlaczego gramy?"
MiM 5/98 - 9/98 - Cykl "Interaktywne narzędzia"

Ktoś jest w stanie mi powiedzieć czy te artykuły można zamieścić gdzieś na sieci? Jak to wygląda z prawami autorskimi w tej chwili?

Aha... i w numerze 7 nic nie znalazłem :(

Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt cze 02, 2006 12:39 am

Dix pisze:
Aha... i w numerze 7 nic nie znalazłem

7/94. Znalezc musiales, bo to numer dla poczatkujacych. Albo zle szukales. Ewentualnie ja mam cos z pamiecia, ale nie wydaje mi sie ;).

Awatar użytkownika
Ekel
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt cze 02, 2006 8:14 am

Dix pisze:
(...)
Ktoś jest w stanie mi powiedzieć czy te artykuły można zamieścić gdzieś na sieci? Jak to wygląda z prawami autorskimi w tej chwili?

A jak ma wyglądać? Trzeba się skontaktować z autorami i zapytać o zgodę.

Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt cze 02, 2006 12:19 pm

Dix pisze:
Cykl "Interaktywne narzędzia"

O tym dyskusja była prowadzona jakieś parę m-cy temu. Powinieneś raczej skierować swoje oczy za Ocean.

Dlaczego ograniczasz się tylko do MiMów? Stron w Sieci poświęconych rozwojowi i charakterystyce nowych tendencji jest troszkę.

Dix
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

pt cze 02, 2006 7:37 pm

Ponieważ RPGami od tej strony zacząłem zajmować się dopiero niedawno i dopiero teraz moja sytuacja osobista pozwala mi na rozpoczęcie jakiś konkretniejszych poszukiwań. Zacząłem od tego, co mam we własnym pokoju, a teraz zabieram się za przeglądanie każdego forum, którego jestem członkiem :)

Aha... jakby ktoś znał jakieś ciekawe linki nie zamieszoczne na tym forum (ogólnie Polterowym) to niech podeśle je na priv, albo wrzuci do tego tematu. Przyznaję się bez bicia, że przed końcem sesji nie będę miał możliwości przejrzenia całego Polterowego forum, ale jak tylko sesja się skończy, to się za to zabiorę, więc nie krzyczeć na mnie ;)

Awatar użytkownika
Chavez
Dreamer
Dreamer

pt cze 02, 2006 8:23 pm

W Portalu 6/2000 (sierpien) masz tekst Oracza - "Nowy styl, nowa jakosc, nowa fala. Posmodernizm w RPG".

Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob cze 03, 2006 12:44 am

Czy ktoś krzyczy? Polecam Places to go, People to be i forum The Forge.

Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob cze 03, 2006 5:25 pm

BTW http://ptgptb.org/0001/history1.html - 7 czy 8 czesciowy esej. Dluuuugi.

Awatar użytkownika
Drozdal
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz cze 04, 2006 4:29 am

Seji pisze:
BTW http://ptgptb.org/0001/history1.html - 7 czy 8 czesciowy esej. Dluuuugi.
Niestety esej ten ucina historie na roku 1998 (wydanie pierwszej edycji Unknown Armies).

EDIT
To jak jest, jeszcze chce ci sie to robic? Jak zamierzasz zajac sie RPG w polsce to masz tutaj cos co moze ci sie przydac w twoich "badaniach".
http://forum.polter.pl/ranking-systemow ... tml#440988

Daj znac czy jeszcze ci sie chce :)

Przeedytowane. Nie pisz wiecej 2 pod rzad - Seji.

Borejko

czw cze 08, 2006 6:20 pm

Deckard pisze:
Dix pisze:
Cykl "Interaktywne narzędzia"

O tym dyskusja była prowadzona jakieś parę m-cy temu. Powinieneś raczej skierować swoje oczy za Ocean.

Dlaczego ograniczasz się tylko do MiMów? Stron w Sieci poświęconych rozwojowi i charakterystyce nowych tendencji jest troszkę.

Niewielka prośba- forum Poltera jest wielce obszerne i cieżko mi znaleźć ten temat, a art. Chrisa Kubasika "Interaktywne narzędzia" stawiam jako jeden z najlepszych w "późnych MiM'ach". Mógłby ktoś podać linka do tego tematu.
I kwestia druga skoro dosyć szybko poszło nam z "preHistorią" RPG w PL, może pokusić się o stworzenie "preHistorii" światowego RPG ??? To oczywiście zadanie na o wiele szerszą skalę ale spróbować można...
EDIT : No cóż przepraszam za przeoczenie
Ostatnio zmieniony czw cze 08, 2006 6:49 pm przez Borejko, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw cze 08, 2006 6:25 pm

Borejko pisze:
"preHistorii" światowego RPG ??? To oczywiście zadanie na o wiele szerszą skalę ale spróbować można...

Ale to jzu jest opracowane. tu, w Wikipedii... Moze i bysmy mogli cos uzupelnic, ale to by bylo wywazanie otwartych drzwi.

Awatar użytkownika
Drozdal
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw cze 08, 2006 7:32 pm

Borejko pisze:
I kwestia druga skoro dosyć szybko poszło nam z "preHistorią" RPG w PL, może pokusić się o stworzenie "preHistorii" światowego RPG ???
A mi sie wydawalo, ze dopiero zaczelismy ;) (brakuje jeszcze od zatrzesienia szczegolowych [i pewnie nikomu nieoptrzebnych] informacji).