Zrodzony z fantastyki

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Awatar użytkownika
smiechan
Stały bywalec
Stały bywalec

ndz maja 14, 2006 10:30 pm

The Master pisze:
A poza tym, to niby co ma robić ktoś grający kobietą-krasnoludem? Wg was nie mogłaby być poszukiwaczem przygód. Tyle że twórcy dopuszczają taką możliwość.

Myślę, że krasnoludka uczennica może dostać polecenie od mistrza, który ma na tyle wysoki status społeczny, że jego uczennica może dostać dyspensę na podróż.
Poza tym może zostać wygnana przez klan, dopuszczając się np. zdrady męża (zapewne i kochanek i zdradzony mąż zostaną wtedy zabójcami).

Awatar użytkownika
The Master
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr maja 31, 2006 2:29 pm

Odświeżam temat, gdyż znalazłem link do profesji Zabójcy Smoków na stronie BI. Na obrazku jest krasnoludzka kobieta:
http://www.blackindustries.com/pdf/wfrp_car_slayer.pdf
Tak więc kolejne zakorzenione u coponiektórych przekonania o kobietach w warhamcu (tu akurat krasnoludzkich) padają.

Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr maja 31, 2006 3:41 pm

Uciekaj! :D
Pod spodem jest disclaimer, że postać jest dodatkiem nie firmowanym przez Games Workshop... Jak wrócą członkowie Młodzieży Wszechpodręcznikowej, to Cię rozszarpią. :P

Ja osobiście grywam kobietą będącą SYNEM krasnoluda (przez pewne haczyki zwyczajowego prawa, które poniekąd wymyśliłem). Jak wrócą to mi się też dostanie.

Tyhagara
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr maja 31, 2006 3:45 pm

The Master pisze:
Tak więc kolejne zakorzenione u coponiektórych przekonania o kobietach w warhamcu (tu akurat krasnoludzkich) padają.

Krasnoludzkie kobiety nie mają wiele wspólnego z kobietami ludzkimi, to jest rasa fantastyczna. Postrzeganie ras fantastycznych w kontekście istot z naszej rzeczywistości, jest nieporozumieniem. Piszę o tym dlatego, ponieważ odniosłem wrażenie, że istnienie krasnoludzkiej Zabójczyni Trolli jest według ciebie jakimś argumentem, iż kobiety ludzkie parają się standardowo wojaczką, bądź innym rodzajem walki.
Więc to nie jest żaden argument, bo obie rasy różnią się między sobą znacząco, co jest jak najbardziej fajne.

Wracając do samej profesji w kontekście uczestnictwa w życiu militarnym kobiet krasnoludzkich. To jest profesja nieoficjalna.

Awatar użytkownika
The Master
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr maja 31, 2006 3:46 pm

Nieoficjalny jest raczej fakt takiej profesji. I nie zapominajmy, że jest to na stronie Black Industries.
Nie wiem co tu może nie pasować. Krasnoludy jak powiedziałem najwyżej cenią honor i stoi on wyżej ponad wszystko inne. Gotowe są dla niego poświęcić wszystko, nawet swe życie i chodzi tu nawet o całą rasę jako taką.
Zresztą, nigdzie nie zobaczyłem by były jakieś ograniczenia dla krasnoludek, poza tym w przygodach do pierwszej edycji często było tak, że napotkany krasnolud zwraca się do krasnoludzkiego BG myśląc, że on lub ona jest przywódcą drużyny. Tak więc teoria o trzymaniu krasnoludek w domach i niezajmowaniu się przez nie profesjami bitewnymi jest tylko pobożnym życzeniem coponiektórych.

TYHAGARA
Myślałem, że jest to temat o kobietach ogólnie w Starym Świecie, ten wątek który ja pociągłem dotyczył poglądu niektórych na krasnoludki jako trzymane niemal na uwięzi maciory rozpłodowe.
Ostatnio zmieniony śr maja 31, 2006 3:53 pm przez The Master, łącznie zmieniany 1 raz.

Tyhagara
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr maja 31, 2006 3:51 pm

The Master pisze:
Nieoficjalny jest raczej fakt takiej profesji. I nie zapominajmy, że jest to na stronie Black Industries.

Nie rozumiem pierwszego zdania.
Co do drugiego, na stronie BI jest wiele nieoficjalnych materiałów, dlaczego są one nieoficjalne i dlaczego nie zostały włączone do oficjalnego WFRP, tego nie wiem. Jednak jest to fakt i należy te materiały traktować właśnie w kategoriach nieoficjalnych, koniec kropka.

Awatar użytkownika
The Master
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr maja 31, 2006 3:57 pm

Ta nieoficjalność leży tam raczej w tym, że jest sobie taka profesja Zabójcy Smoków. Rysunek krasnoludki nie jest tam niczym ważnym i nie dotyka natury profesji, wskazuje tylko, że to naturalne iż kobiety krasnoludzkie także mogą zostać Zabójcami.

Tyhagara
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr maja 31, 2006 5:00 pm

The Master pisze:
Rysunek krasnoludki nie jest tam niczym ważnym i nie dotyka natury profesji, wskazuje tylko, że to naturalne iż kobiety krasnoludzkie także mogą zostać Zabójcami.

W takim razie to chyba jest pierwszy przypadek, gdzie rysunek wyjaśnia bez dwóch zdań, konkretny problem. Pamiętajmy tylko, że to rysunek nieoficjalny, czyli przypisywanie mu na pewniaka, że potwierdza coś co jest w oficjalu, jest nieco naciągane, a w każdym razie można się z tym nie zgadzać

Ja nie podejmuje się interpretowania tego rysunku, ale twoja interpretacja, której jesteś tak pewien, jest chyba nazbyt subiektywna.

Awatar użytkownika
The Master
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr maja 31, 2006 5:04 pm

Zawsze można się zapytać na forum BI. To pytanie będzie chyba na tyle jednoznaczne, że będą musieli na nie odpowiedzieć w sposób konkretny.

Awatar użytkownika
panstefan
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

śr maja 31, 2006 9:27 pm

A czy w starym swiecie sa tez przyslowiowe "blondynki", i czy tez sa kawaly: "przychodzi baba do lekarza..." ? :D :)

Awatar użytkownika
Ausir
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw cze 01, 2006 3:07 pm

The Master pisze:
Zawsze można się zapytać na forum BI. To pytanie będzie chyba na tyle jednoznaczne, że będą musieli na nie odpowiedzieć w sposób konkretny.

http://forum.blackindustries.com/topic. ... IC_ID=6961

Dave Allen pisze:
They certainly are rare, but not unknown.

Awatar użytkownika
The Master
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw cze 01, 2006 3:26 pm

Ausir pisze:
The Master pisze:

http://forum.blackindustries.com/topic. ... IC_ID=6961

Dave Allen pisze:
They certainly are rare, but not unknown.

He, he pewnie dlatego rzadkie, iż kobiet jest wśród krasnoludów mniej niż mężczyzn.

Awatar użytkownika
Mandos
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw cze 01, 2006 3:34 pm

He, he pewnie dlatego rzadkie, iż kobiet jest wśród krasnoludów mniej niż mężczyzn.

Pewnie nie tylko. Tutaj znów mógłby być flejm na temat roli kobiet krasnoludzkich w ich społeczęstwie ale nie chce mi się. Jest za mało informacji aby na ten temat rozmawiać, nie wiemy nawet czy poczucie "honoru" wśród kobiet i mężczyzn tej rasy jest takie samo.

Awatar użytkownika
The Master
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw cze 01, 2006 3:45 pm

Jest za mało informacji aby na ten temat rozmawiać, nie wiemy nawet czy poczucie "honoru" wśród kobiet i mężczyzn tej rasy jest takie samo.

Skoro kobiety zostają Zabójcami Trolli to chyba tak.

Tyhagara
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt cze 02, 2006 1:17 am

Zabójców Trolli jest bardzo mało, dlatego że nieliczni krasnoludowie obierają taki los. Po drugie, tylko niektórzy przeżywają wystarczająco długo, aby o nich usłyszano, lub docierają wystarczająco dlatego, aby ich napotkano (jak mniemam większość Zabójców pochodzi z gór). I po trzecie, kobiet jest mniej (podobno czterokrotnie) niż mężczyzn.

Z tego wniosek, że by spotkać Zabójczynie Trolli, trzeba mieć niesłychane szczęście (albo pecha).

Awatar użytkownika
The Master
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt cze 02, 2006 8:39 am

Swoją drogą niby tych Zabójców Trolli tak mało, a w drużynach, jakie widziałem jeśli był jakiś krasnolud to na 50% wykonywał właśnie tą profesję :)

Awatar użytkownika
Ausir
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt cze 02, 2006 9:10 am

A ja wręcz przeciwnie - grałem z paroma drużynami, w których był krasnolud i w żadnej nie było zabójców trolli.

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt cze 02, 2006 10:40 am

No cóż, 2ed Warhammera została silnie sfeminizowana, szczególnie w warstwie graficznej (patrz grafiki w opisie profesji). To pewnie zasługa panujące na zachodzie mody na polityczną poprawność.
Uważam, że nie należy jej ulegać. Kobiety w Starym Świecie nie miały wiele do gadania, nawet szlachcianki muszą cały czas kombinować i snuć intrygi.
Co do krasnoludek niby parających się profesją pogromcy trolli (widziałem rysunek pogromczyni bodajże demonów na stronie blackindustries) to są to wyjątki. Krasnoludzkie baby znajdują się pod szczególną ochroną i nie pozwala im się na robienie głupot, a tym bardziej bieganie z siekierą po górach w poszukiwaniu trolli.
Mają siedzieć w domu, tudzież świątyni, rodzić dzieci i przynosić chlubę rodowi.

Awatar użytkownika
Ausir
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt cze 02, 2006 11:38 am

Ale jeśli któraś przyniesie rodowi hańbę, to zostaje właśnie zabójczynią.

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt cze 02, 2006 11:50 am

Może i tak, ale zadaniem męża, braci i rodziny jest nie dopuścić do takiej sytuacji. Zresztą, nie wyobrażam sobie sytuacji w której krasnoludka mogłaby przynieść hanbę - przecież nie powierza im się tak odpowiedzialnych zadań. A przywódczyniami/kapłankami nie zostają byle jakie nieodpowiedzialne krasnoludki. Poza tym, zazwyczaj za jej winę będzie odpowiadał ten krasnolud, który był za nią odpowiedzialny, tzn. mąż, ojciec, brat, zwierzchnik itd. Łono krasnoludki jest zbyt cenne, by tracić jej w ten sposób.

Awatar użytkownika
The Master
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt cze 02, 2006 12:47 pm

quidamcorvus pisze:
To pewnie zasługa panujące na zachodzie mody na polityczną poprawność.

Gdzie tam. W 1 edycji więcej było kobiet elektorów i innych ważnych NPC. Nie było jedynie kobiet na obrazkach, ale chyba jednak w warstwie merytorycznej to pierwsza edycja była bardziej równouprawnieniowa. Jak to łatwo jak coś się nie podoba zwalać na tą polityczną poprawność.

I niby czemu nie należy ulegać tej tendencji? Moim zdaniem nie należy właśnie bezmyślnie przenosić uwarunkowań z naszego świata, nie biorąc pod uwagę, że w Starym Świecie nie było chrześcijaństwa wraz z hierarchicznym Kościołem złożonym z frustratów nienawidzących kobiet (Tomasz z Akwinu) oraz istnieją ważne boginie (w tym wojny). Poza tym ciągle panuje stan zagrożenia, a tak się składa że w tego typu sytuacjach społeczeństwo nie pozwala sobie na dyskryminację - np. w czasie podboju Rusi przez Mongołów Rusinki walczyły w zbrojach u boku facetów, u ludzi pierwotnych także kobiety polowały (ten stan rzeczy zmienił się gdy ludzie przeszli na rolnictwo), Zulus Czaka wcielał kobiety do swej armii wiecznie walczącej o nowe terytoria. Tak więc wiele stereotypów jest zbudowana wyłącznie przez naszą kulturę, w Imperium jest ona zaś jednak nieco inna i inaczej może ta sprawa wyglądać (i wygląda).

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt cze 02, 2006 12:56 pm

Wszystko pozostaje w kwestii MG. Jeśli uzna on, że w jego Starym Świecie istnieje uprawnienie to ok.

Mi, poza wyjątkami potwierdzający regułę i dodającymi uroku, kobiety nie pasują w roli rycerek, najemniczek, żołnierek itd. (ale to moje zdanie, być może zbyt silnie podparte naszym średniowieczem).
A co do kobiet w roli elektorów i krasnoludzkich przywódczyń, to są to także wyjątki. Ponadto wiadomo, że kobiety zawsze rządziły światem, choć rzadko bezpośrednio.

Przy czym zastrzegam, że szanuję wszelkie prawa i honory należne płci pięknej, a moje wypowiedzi dotyczą jedynie Warhammera. :wink:

Awatar użytkownika
Krakonman
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt cze 02, 2006 2:06 pm

quidamcorvus pisze:
A co do kobiet w roli elektorów i krasnoludzkich przywódczyń, to są to także wyjątki.
W drugiej edycji - owszem. W pierwszej polowa najwazniejszych stanowisk jest obsadzona przez kobiety, wiec nie mozna mowic, ze to wyjatek.

Awatar użytkownika
smiechan
Stały bywalec
Stały bywalec

pt cze 02, 2006 2:11 pm

quidamcorvus pisze:
A przywódczyniami/kapłankami nie zostają byle jakie nieodpowiedzialne krasnoludki.

Z tego co pamiętam pierwszym zabójcą został bardzo odpowiedzialny krasnolud ambasador. Różne przypadki chodzą po lud... krasnalach.

W sumie powoływanie się na obrazki w podręcznikach nie powinno być argumentem bo przecież w Battlu nie ma żeńskich oddziałów. Tzn. są ale jest ich bardzo mało:)

Tyhagara
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt cze 02, 2006 4:26 pm

The Master pisze:
Zulus Czaka

Znowu się zaczyna.
Tym razem zapytam krótko, dlaczego w WFRP panuje patriarchat?

smiechan pisze:
w Battlu nie ma żeńskich oddziałów. Tzn. są ale jest ich bardzo mało:)

Wymień jakie to żeńskie oddziały.

Awatar użytkownika
The Master
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt cze 02, 2006 8:46 pm

Znowu się zaczyna.

Nic się nie zaczyna, bo swoje racje między sobą wymieniliśmy i ani twoje nie są dla mnie dostatecznie dobre, ani moje do ciebie nie dotarły. Zwracam tylko uwagę na pewne fakty osobie, która nie brała udziału w dyskusji.
Tym razem zapytam krótko, dlaczego w WFRP panuje patriarchat?

W WFRP? masz na myśli może społeczeństwo Amazonek? A może Slannów? No albo chociaż Skavenów, bo tam nie ma żadnych wątpliwości.

Awatar użytkownika
Xeloss
Stały bywalec
Stały bywalec

pt cze 02, 2006 9:12 pm

The Master pisze:
Znowu się zaczyna.
W WFRP? masz na myśli może społeczeństwo Amazonek? A może Slannów? No albo chociaż Skavenów, bo tam nie ma żadnych wątpliwości.

Amazonki - Małe plemię, wyrzucone z osady norsmenów w Nowym Świecie, o ile dobrze pamiętam. Nieistotne innymi słowy.

Slannowi'e - Jeżeli mają jakąś płeć, to raczej są to faceci.

Skaveni - Rządzą nimi szarzy prorocy, a nie samice. Skąd w ogóle taki głupi pomysł?! :neutral:

Awatar użytkownika
smiechan
Stały bywalec
Stały bywalec

pt cze 02, 2006 9:19 pm

Ojjj Tyhagara, z żeńskich oddziałów to były tam chyba jakieś elfki, czy coś. Nieistotne. Powinienem napisać "baaardooo maaałooo" :)

Poza tym społeczeństwo jest patriarchalne, co do tego nie ma wątpliwości, bo to nawet z forum BI zostało potwierdzone. Z tego co się orientuje dyskusja dotyczy roli kobiety w codziennym życiu.

Awatar użytkownika
The Master
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt cze 02, 2006 10:03 pm

Slannowi'e - Jeżeli mają jakąś płeć, to raczej są to faceci.

Hmm, to dziwne, bo u większości gadów to samice są większe i silniejsze.
Skaveni - Rządzą nimi szarzy prorocy, a nie samice. Skąd w ogóle taki głupi pomysł?! :neutral:

Właśnie o to mi chodziło. Radzę czytać uważnie, a nie zarzucać innym 'głupie pomysły'.

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob cze 03, 2006 1:02 am

Społeczeństwem mrocznych elfów rządzą kobiety - diablice khaine (kapłanki/wojowniczki).
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10