Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Szeszej
Częsty bywalec
Częsty bywalec

Mapa do WFRP 2ed

pn cze 19, 2006 1:03 am

Do "Almanachu Mistrza Gry" jak zapewne wszyscy wiedzą została dołączona mapka Starego Świata. Mapka całkiem ładna, nie powiem, ale posiadająca jeden gigantyczny mankament, który już zmniejsza jej przydatność jako mapy (przynajmniej dla mnie). Mianowicie brakuje mi tutaj skali. Bardzo się cieszę, że krasnoludzka forteca ma taki znaczek na mapie, a odległość od Middenheim do Altdorfu wynosi x centymetrów, ale niestety nijak nie mogę sobie tego przełożyć na dni drogi albo chociaż na mile/kilometry. Jeśli się mylę i takowa skala gdzieś tam jest to z przyjemnością dowiem się gdzie dokładnie.

Byłbym również wdzięczny (w razie nieobecności skali) za jakies konkretne wartości czasu drogi z jednego miejsca w imperium do drugiego, dzięki czemu będę sobie mógł skalę zrobić sam. Nie jestem pewien, ale sądzę, że takie wielkości są czasem podawane w przygodach.

Borejko

pn cze 19, 2006 2:05 am

Odległość pomiędzy Altdorfem a Middenheim z tego co pamietam równa jest około 300 milom, najprostsze rozwiązania są jednak najlepsze... Wstukaj w Google "mapa starego świata wfrp" i od razu znajdziesz z odległościami, np. są na zielonej wieży...

Awatar użytkownika
Szeszej
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn cze 19, 2006 3:30 am

Tak, jednak są to mapy do 1. edycji (poprawcie mnie, jeśli się mylę), a świat w drugiej edycji został jednak zmieniony.

Memo
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn cze 19, 2006 9:16 am

Ja tam Almanachu nie mam, ale skoro wiadomo, że odległość z Altdorfu do Middenheim to te 300 mil to co za problem zmierzyć tą odległość linijką i samemu dorysować skalę?

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn cze 19, 2006 9:58 am

Poniżej podane są odległości pomiędzy miastami Imperium. Szczerze mówiąc nie pamiętam skąd to mam, pamiętam że kilka lat temu (7 albo 8 ) mierzyliśmy z kumplami odległości posługując się mapami z 1 ed i jakimiś materiałami z netu. Oczywiście niektóre odległości mogą być przekłamane :wink: (przeliczanie z mil na km, niedokładność map itd) ale powinny dać ogólny obraz.

ODLEGŁOŚCI:
Odległości podane poniżej dotyczą podróży głównymi drogami lądowymi i wodnymi pomiędzy miastami Imperium oraz Marienburgiem. Niektóre miasta połączone są kilkoma szlakami, dlatego wartość odległości odnosi się do najkrótszych i możliwie bezpośrednich połączeń.

ALTDORF: Altdorf-Marienburg: 688 kilometrów w z prądem Reiku.
Altdorf-Middenheim: 544 kilometry lądem.
Altdorf-Zgromadzenie: 432 kilometry w górę Rzeki Reik do Nuln, później kolejne 432 kilometry w pod prąd Aver lub 640 kilometrów lądem.
Altdorf-Nuln: 432 kilometry w górę Rzeki Reik.
Altdorf-Talabheim: 560 kilometrów w górę Rzeki Talabeck.

MARIENBURG: Marienburg-Altdorf: 688 kilometrów w górę Rzeki Reik.
Marienburg-Middenheim: 704 kilometry lądem.
Marienburg-Zgromadzenie: 688 kilometrów w górę Rzeki Reik do Altdorfu, 432 kilometry pod prąd Reiku do Nuln, później kolejne 432 kilometry w górę Rzeki Aver lub 640 kilometrów lądem.
Marienburg-Nuln: 688 kilometrów w górę Rzeki Reik do Altdorfu, następnie 432 kilometry w górę Rzeki Aver.
Marienburg-Talabheim: Najpierw 688 kilometrów w górę Rzeki Reik do Altdorfu, następnie 560 kilometrów w górę Rzeki Talabeck lub 704 kilometrów lądem do Middenheim i dalej 624 kilometry lądem.

MIDDENHEIM: Middenheim-Altdorf: 544 kilometry lądem.
Middenheim-Marienburg: 704 kilometry lądem.
Middenheim-Zgromadzenie: 544 kilometry lądem do Altdorfu, następnie 432 kilometry w górę Rzeki Reik do Nuln, i 432 kilometry w górę Rzeki Aver lub 640 kilometrów lądem.
Middenheim-Nuln: 544 kilometry lądem do Altdorfu i 432 kilometry w górę Rzeki Reik do Nuln.
Middenheim-Talabheim: 624 kilometry lądem.

ZGROMADZENIE: Zgromadzenie-Altdorf: Najpierw 432 kilometry w z prądem Aver lub 640 kilometrów lądem do Nuln, następnie 432 kilometry w dół Rzeki Reik do Altdorfu.
Zgromadzenie-Marienburg: Najpierw 432 kilometry w dół Rzeki Aver lub 640 kilometrów lądem do Nuln, następnie 432 kilometry w dół Rzeki Reik do Altdorfu, i 688 kilometrów w dół rzeki Reik do Marienburga.
Zgromadzenie-Middenheim: Najpierw 432 kilometry w dół Rzeki Aver lub 640 kilometry lądem do Nuln, następnie kolejne 432 kilometry w dół Rzeki Reik do Altdorf, i 544 kilometrów lądem do Middenheim.
Zgromadzenie-Nuln: 432 kilometry w dół Rzeki Aver lub 640 kilometrów lądem.
Zgromadzenie-Talabheim: Najpierw 432 kilometry w dół Rzeki Aver lub 640 kilometrów lądem do Nuln, następnie 432 kilometry w dół Rzeki Reik do Altdorfu, i 560 kilometrów w dół Rzeki Talabeck.

NULN: Nuln-Altdorf: 432 kilometry w dół Rzeki Reik.
Nuln-Marienburg: 432 kilometry w dół Rzeki Reik do Altdorfu, następnie kolejne 688 kilometry z prądem Reiku do Marienburga.
Nuln-Middenheim: 432 kilometry z prądem Reiku do Altdorfu, następnie 544 kilometrów lądem.
Nuln-Zgromadzenie: Najpierw 432 kilometry w górę Rzeki Aver lub 640 kilometrów lądem.
Nuln-Talabheim: 432 kilometry w dół Rzeki Reik do Altdorfu, następnie 560 kilometrów w górę Rzeki Talabeck.

TALABHEIM: Talabheim-Altdorf: 560 kilometrów w dół Rzeki Talabeck.
Talabheim-Marienburg: 560 kilometrów w dół Rzeki Talabeck do Altdorfu, następnie 688 kilometrów w dół Rzeki Reik.
Talabheim-Middenheim: 560 kilometrów w dół Rzeki Talabeck do Altdorf, następnie 544 kilometry lądem.
Talabheim-Zgromadzenie: Najpierw 560 kilometrów w dół Rzeki Talabeck do Altdorfu, następnie 432 kilometry w górę Rzeki Reik do Nuln, i 432 kilometry w górę Rzeki Aver lub 640 kilometrów lądem.
Talabheim-Nuln: 560 kilometrów w dół Rzeki Talabeck do Altdorfu, potem 432 kilometrów w górę Rzeki Reik do Nuln.

Awatar użytkownika
Szeszej
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn cze 19, 2006 11:36 pm

Z mapami Starego Świata z Zielonej Wieży jest jeden ogromny problem - są bardzo niedokładne. Na mapie Middenlandu (przy założeniu 1 mila = 1,7 km) skala wynosi 1 cm -> 41 km, a przeliczając odległość między Delberz a Middenheim wyszło mi, że ma ona 10 cm (czyli w rzeczywistości 410 km). Przyrównując to do mapy z Almanachu (odległość między tymi dwoma miastami to 2,5 cm) wychodzi nam piękna skala mapy 1 cm -> 164 km.
Jednak dla porównania sprawdziłem również mapę Talabeclandu i tu wielkie zaskoczenie - wyliczając w podobny sposób jak powyżej skala mapy w Almanachu wyszła mi 1 cm -> 62 km (mierzone od Talabheim do Wurtbadu). :shock:
Nawet jeśli miałem drobne pomyłki w mierzeniu odległości to skala nie może różnic się aż o 100 km na każdy centymetr.

Co do rozwiązania quidamcorvusa to widzę tu wiele wewnętrznych sprzeczności - np. "Middenheim-Talabheim: 624 kilometry lądem. ", ale już "Talabheim-Middenheim: 560 kilometrów w dół Rzeki Talabeck do Altdorf, następnie 544 kilometry lądem." . Choć sam piszesz, że "wartość odległości odnosi się do najkrótszych i możliwie bezpośrednich połączeń. " to już różnica tutaj wynosi około 400 km. Z tego co rozumiem to pierwsza z nich (624 km) to Starą Drogą Leśną, ale niezupełnie rozumiem jak ta druga także może być najkrótsza. ;)
Jednak jeśli rzeczywiście ta odległość od Middenheim do Talabeheim jest prawdziwa to skala mapy wynosi około 1 cm -> 83 km (jak sądzę odległości, które podałeś to nie "z lotu ptaka" tylko po tym szlaku). Z tym wiążą się jednak kolejne problemy, bo jeśli liczyć po odległości Middenheim-Marienburg (Wielkim Szlakiem Północnym) to skala wynosi już 1 cm -> 70 km. Oczywiście nie jst to już taka rozbieżność jak w przypadku map z Zielonej Wieży, ale przy dłuższych podróżach może być myląca (nie wspominając o tym, że pozostałe odległości też mogą nieznacznie zmieniać skalę mapy).

W każdym razie dziękuję bardzo, ale mam nadzieję, że ktoś jeszcze powie w tym temacie coś ciekawego. :)

///EDIT:

Policzyłem jeszcze odległościami quidamcorvusa z Altdorfu do Nuln skalę i tym razem wyszło około 1 cm -> 61 km, więc sami widzicie, że nie jest to zbyt dokładne odwzorowanie.

Borejko

wt cze 20, 2006 8:46 am

Najdokładniej do pierwszej edycji policzyć odległości można za pomocą dużego formatu mapy (hexy) dołączonej do kampanii Wewnętrzny Wróg- Śmierć na rzece Reik...Jednak pomimo iż posiadam WFRP2ed nigdy nie zagłębiałem się w "zmiany" jakie nastapiły w topografii Starego Swiata- gramy wedle starych prawideł i już...Jeśli jesteś zainteresowany moge przytoczyć Tobie te odległości. Co zaś się tyczy Zielonej Wieży, na myśli miałem Oryginalne mapy podręcznikowe, które tam są zeskanowane, jesli bedziesz chciał się podpierać nieautorskimi "gadżetami" nigdy nie uda się dojść do czegokolwiek.
PS. Sam nawet nie wiedziałem że zmieniła się topografia...ot przywiązanie do staroci.
eDIT :około 450 km wedle WFRP 1ed jest pomiędzy Nuln a Altdorfem z biegiem Reiku

Awatar użytkownika
quidamcorvus
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt cze 20, 2006 10:46 am

Wydaje mi się że ten problem nie zostanie rozwiązany, dopóki nie zostanie wydany porządny atlas Starego Świata.
Ktoś może wie o takim projekcie? Jeśli nie można by samemu zrobić porządną mapę SŚ.

Zaś co do BG, to mapy w SŚ często wykonywane są na oko i na kroki, więc BG muszą polegać głównie na swoim doświadczeniu i wiarygodności wynajmowanych przewodników (oraz miłosierdziu MG :wink: ).

Awatar użytkownika
Szeszej
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt cze 20, 2006 10:47 pm

Czyli przy założeniu, że mapy z podreczników 1. edycji nie różnią się tak bardzo od teraźniejszych to mamy jakies 1cm -> 62 km. Jak tlyko odzyskam swoją mapkę z Almanachu to sprawdzę to dokładnie.

Awatar użytkownika
Killian
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn cze 26, 2006 12:20 am

Polecam tą anglojęzyczną stronę, gość ma zasób naprawdę spory jeżeli chodzi o mapy i są one dość miłe dla oka, w miarę zgodne z WFRP I i II a co najważniejsze jak dla mnie, każda prowincja jest rozrysowana na oddzielnej mapie, w większości przypadków mamy tam mapy do I ed jak i wersję do II ed. Mapy rysowane przez jedną osobę ładnie pasują do siebie, skala też jest podana (w milach).

http://www.madalfred.darcore.net/Maps.html

Borejko

wt cze 27, 2006 2:47 pm

Zdecydowanie odradzam te mapy. Zalecam zaś stosować się do map oficjalnych z I ed. z dodatków: Śmierć na rzece Reik, Middenheim (były heksagonalne więc najprościej policzyć odległości). Na bazie tychże, liczyliśmy swego czasu wszelkie odległości.
A co jest miłego dla oka w tych bohomazach.... nie wiem.

Awatar użytkownika
kymil
Stały bywalec
Stały bywalec

wt cze 27, 2006 4:03 pm

A może ktoś wie jakie zmiany geograficzne zaszły między światem I ed i II ed?

Awatar użytkownika
_Ertai_
Stały bywalec
Stały bywalec

śr cze 28, 2006 2:47 pm

Jakoś nie przypominam sobie na mapie I ed Albionu. Albo to moja pamięc zawodzi, albo mgły go zasłoniły :) Wszak został na nowo odkryty parę lat przed burzą Chaosu. Mam pytanie - czy do jego odkrycia nawiązuje któraś z kampanii pierwszej edycji? Kamienie Zagłady?

Awatar użytkownika
Tancred_de_Beauville
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw cze 29, 2006 10:36 am

Mapy Alfreda Nuneza są naprawdę świetne. Odległości są takie jakie są, ponieważ autor wolał zostać przy wielkim Imperium, z czasów poprzedniej edycji. Obecna wg niego to jakieś 2/3 tamtej. Gdzieś napisał także takowy komentarz. Zmian geograficznych jest całkiem sporo. Oprócz Albionu któy miał parę kształtów, zmianom uległy m.in. wschodnie krańce za Najwyższą Przełęczą - prawdopodobnie oznacza to koniec Kislevskich Kolonii za górami - zostanie tam jedynie forteca. W końcu ostatni przystanek, oaza spokoju dla kupców wędrujących na wschód.

Pozdrawiam
Mirek

Awatar użytkownika
Wiezzel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

czw cze 29, 2006 10:44 am

Z tego, co wiem kampania "Kamienie Zagłady" nie nawiązuje do odkrycia Albionu, gdyż przez pierwsze trzy części (czwartej nie udało mi się kupić, jak ktoś ma do sprzedania w dobrym stanie, proszę pisać PW) bohaterowie kręcą się w terenach górskich a nie płyną nigdzie.

Wydaje mi się natomiast, że w I ed. nastąpił juz kontakt z Albionem. W dodatku "Liczmistrz" pojawia się bowiem niejaki Cecil de Vere Cholmondeley - szarlatan z Albionu udający szlachcia. Skoro więc w Imperium (no, właściwie Frugelhofen nie jest w Imperium) pojawia się postać a Albionu i nie wywołuje tym zbytniej sensacji, to kontakt z Albionem musiał zostać nawiązany. Ponadto w dodatku napisano, że udało mu się nabrać Diuka Parravonu, który jest znajomym hrabiego de Wartsingham - też z Albionu.

//Moglbys wyjasnic jak te informacje nawiazuja do tematu map w wfrp? - Chav.
_Ertai_ pisze:
Jakoś nie przypominam sobie na mapie I ed Albionu. Albo to moja pamięc zawodzi, albo mgły go zasłoniły Smile Wszak został na nowo odkryty parę lat przed burzą Chaosu. Mam pytanie - czy do jego odkrycia nawiązuje któraś z kampanii pierwszej edycji? Kamienie Zagłady?

Jest to odpowiedź na powyższy post świadcząca o tym, że już w I ed. nawiązano kontakty z Albionem i jego mapa powinna się pojawić w tamtej edycji.
//Ok, nie mam wiecej pytan. Pozdrawiam. - Chav.

Tytan of ice
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn maja 14, 2007 10:00 pm

Ja też chciałbym się dowiedzieć jaka jest odległość od Nuln od Wissenburgu w 2 edycji.
Wynik może być w milach lub kilosach. Z góry dziękuję :)