Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
S.Tilgar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: śr maja 05, 2004 7:53 pm

wt lip 04, 2006 4:59 pm

Co do głów, przynajmniej w Jap; to pod Kabuto kładziono niezwykle mocne zioła, które miały wonią zakłócać woń zepsucia. Oprócz tego, że mieli stojaki , mieli także specjalne pawilony do przechowywania tychże. Głowy były specjalnie oprawiane i konserwowane, gdyż świadczyły o zwycięstwie samuraja. Co ciekawe znalazłem informacje o tym, że rytuałem tym zajmowały się żony samurajów.

Podczas popełniania sepukku, nie każdy mógł służyć za sekundanta. Powinien on bowiem odciąć głowę tak, by zadac śmierć, ale by głowa nie upadła na nic co mogłoby ja skazić/uczynić nieczystą.

Ktoś wspomniał tutaj o Usagim, oczywiście odcinano głowę swego martwego pana i wynoszono poza bitwę, na tę/tej głowę/ie samurajowie przysięgali po bitwie dokonanie zemsty.

Co do polowań i skór wyprawionych i nie. Określcie co rozumiecie przez "mięso", "skórę" i "futro" ?

Bo polowanie na jelonki, jak się zapewne większości wydaje nie miało miejsca, z tego prostego powodu, że jelonek to czerwone mięso. Polowanie mogło dotyczyć zwierząt stanowiących zagrożenie( niedźwiedź ?), ptaków...

W "Szogunie" jest ładnie pokazane że nie każde zwłoki są nieczyste, ale każde zwłoki mogą zburzyć harmonię i spokój domu samuraja. Nie podchodźmy wszyscy do Rokugańczykow jak do fanatycznych wyznawców swoich własnych ograniczeń, popatrzcie na nich jako na ludzi praktycznych i rozumnych.

Buty z futra, dopóki stosowane tam gdzie są niezbędne, są dopuszczalne. Ptactwo nie jest czerwonym mięsem, więc jego pierze jest dopuszczalne. Zabity w walce wróg jest czysty ponieważ umarł jako honorowy człowiek. Co do owijania skrwawionych przedmiotów ... proponuje jedwab, wszakże ostrza katany tez nie dotyka się bezpośrednio ręką. owija się papierem lub jedwabiem. To samo ostrze produkuje się by było umaczane w cudzej lub własnej krwi i takoż posiada własny rytuał oczyszczenia.

Większość dziwnych tabu, jest IMHO spowodowana wzorowaniem świata na krajach dalekiej Azji i jednoczesnym wyrównaniem praw kobiet w Rokuganie, co jednocześnie zlikwidowało całkowicie pewny szczebel kulturalno-ekonomiczny. I nie twierdze tego jako seksista, stwierdzam po prostu fakt.
 
Awatar użytkownika
beneq
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 796
Rejestracja: pn paź 10, 2005 4:39 pm

śr lip 05, 2006 9:51 am

S.Tilgar pisze:
Podczas popełniania sepukku, nie każdy mógł służyć za sekundanta. Powinien on bowiem odciąć głowę tak, by zadac śmierć, ale by głowa nie upadła na nic co mogłoby ja skazić/uczynić nieczystą.


To znaczy, że sekundant odcinając głowe celowal do koszyka czy coś w tym rodzaju? Myśle, że głowe odcinano już po śmierci, a podczas seppuku sekundant miał za zadanie poprostu zabić.

S.Tilgar pisze:
Buty z futra, dopóki stosowane tam gdzie są niezbędne, są dopuszczalne


W "Drodze Jednorożca" wyczytałem, że tylko ten klan nosi buty ze skór i w ten sposób dopuszcza się skalania własnego ciała. Inne Klany nie akceptują futrzanych butów bo jest to niezgodne z wierzeniami Rokugańczyków, a nie wierze, że w górach gdzie urzęduje cały Klan Smoka nie przydałyby się futrzane buty.

S.Tilgar pisze:
Nie podchodźmy wszyscy do Rokugańczykow jak do fanatycznych wyznawców swoich własnych ograniczeń, popatrzcie na nich jako na ludzi praktycznych i rozumnych.


Najlepszym przykładem ludzi "fanatycznie wierzących w swoje ograniczenia" jest cały Klan Lwa. Zresztą świat Rokugany oparty jest na ortodoksyjnej, starożytnej Japonii i troszkę z tej japońskiej ortodoksyjności przejęła.

pozdr beneq :)
 
Awatar użytkownika
S.Tilgar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: śr maja 05, 2004 7:53 pm

śr lip 05, 2006 10:50 am

beneq pisze:
S.Tilgar pisze:
Podczas popełniania sepukku, nie każdy mógł służyć za sekundanta. Powinien on bowiem odciąć głowę tak, by zadac śmierć, ale by głowa nie upadła na nic co mogłoby ja skazić/uczynić nieczystą.


To znaczy, że sekundant odcinając głowe celowal do koszyka czy coś w tym rodzaju? Myśle, że głowe odcinano już po śmierci, a podczas seppuku sekundant miał za zadanie poprostu zabić.


Dokładniej, znalazłem opis w dwóch książkach, że sekundant miał za zadanie zadać śmierć we właśnie taki sposób, by głowa nie "odpadła" od reszty ciała. Podajac za książką, istnieli sekundanci cesarscy, którzy umieli ściąć głowę tak, że trzymała się jedynie na płacie skóry.

beneq pisze:
S.Tilgar pisze:
Buty z futra, dopóki stosowane tam gdzie są niezbędne, są dopuszczalne


W "Drodze Jednorożca" wyczytałem, że tylko ten klan nosi buty ze skór i w ten sposób dopuszcza się skalania własnego ciała. Inne Klany nie akceptują futrzanych butów bo jest to niezgodne z wierzeniami Rokugańczyków, a nie wierze, że w górach gdzie urzęduje cały Klan Smoka nie przydałyby się futrzane buty.


Jest nas dwóch.

beneq pisze:
S.Tilgar pisze:
Nie podchodźmy wszyscy do Rokugańczykow jak do fanatycznych wyznawców swoich własnych ograniczeń, popatrzcie na nich jako na ludzi praktycznych i rozumnych.


Najlepszym przykładem ludzi "fanatycznie wierzących w swoje ograniczenia" jest cały Klan Lwa. Zresztą świat Rokugany oparty jest na ortodoksyjnej, starożytnej Japonii i troszkę z tej japońskiej ortodoksyjności przejęła.


Pamiętaj, że prawda znajduje się wewnątrz ostrza, a twarz to ostrze ukazywane całemu światu. Nawet klan Lwa nie jest taki cudownie ortodoksyjny jak można pomyśleć. Kitsu ukrywający swe dary (dla innych ich zdolność może wygladać na wiązanie przodków) Matsu z ich niepochamowaną furią... Omijanie rozkazów Cesarza - Tao. Jak mówiłem oni wzyscy są ortodoksyjni, kiedy trzeba byc ortodoksyjnym. Wszakże to Akodo powiedział, że na wojnie wszystko jest honorowe.

beneq pisze:
pozdr beneq :)

Pozdr i Ja
 
Awatar użytkownika
fairhaven
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1486
Rejestracja: śr cze 02, 2004 8:14 am

czw lip 06, 2006 9:19 pm

Jako niewiastę zainteresowało mnie szczególnie to twierdzenie.

S.Tilgar pisze:
Większość dziwnych tabu, jest IMHO spowodowana wzorowaniem świata na krajach dalekiej Azji i jednoczesnym wyrównaniem praw kobiet w Rokuganie, co jednocześnie zlikwidowało całkowicie pewny szczebel kulturalno-ekonomiczny. I nie twierdze tego jako seksista, stwierdzam po prostu fakt.


Mógłbyś rozwinąć?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości