Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1469
Rejestracja: wt maja 13, 2003 3:32 pm

[Awakening] Argh... Prime

śr lis 29, 2006 12:01 am

My name is Prime. Optimus Prime.
A tak na serio, zanim wywlekę na publiczne, chcę się z Wami skonsultować.
Prime to nazwa Arkanum, ale też:
"prima materia: The Supernal substance, also called Prime"

Rozważam dwa przekłady: Pryma albo Prymat i skłaniam się ku drugiemu. Arkanum Prymat brzmi mi lepiej niż Arkanum Pryma. I można powiedzieć "mam Prymat na trzy kropy".

hm?
 
Kastor Krieg

śr lis 29, 2006 12:21 am

A co się stało z, bardzo dobrą moim zdaniem, sMagową Pierwszą?

Skoro w sMagu mamy Mana / Kwintesencja / Esencja >> Prime = Pierwsza, to warto byłoby to IMO zachować. Nie zjadajmy kanonu tam, gdzie jest naprawdę dobry.

"Mam Pierwszą na trzy kropy", "Używam Pierwszej", "Szkolę się w Pierwszej" - jak Pierwsza Sztuka, Prime Art / Craft, do energii, więc podstawy magii...

Pierwsza ma ode mnie nalepkę PSK. 8)
 
Awatar użytkownika
TOR
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1188
Rejestracja: wt maja 11, 2004 1:04 pm

śr lis 29, 2006 1:28 am

+1 Kastor, chociaż muszę przyznać, że z zaciekawieniem czekam na wyjaśnienie Garnka.
 
Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1469
Rejestracja: wt maja 13, 2003 3:32 pm

śr lis 29, 2006 9:21 am

Hmm... Arkanum Pierwsza? Pierwsza Arkanum? Pierwsze Arkanum? Arkanum Pierwsze? Używam mocy z pierwszej kropki Arkanum Pierwszej? Używam mocy z Pierwszego Arkanum?

Przy żeńskiej "Sferze" nazwa Pierwsza spełniała się doskonale. Nie wiem, jak się sprawdzi przy Arkanum.

Do tego w sMagu nigdzie AFAIR nie mówiono wprost, że Prime to forma materii. Czyli coś, co prosi się o rzeczownik. "Mana", "Esencja" to rzeczowniki - "Pierwsza" jakby nie pisane brzmi bardzo przymiotnikowo i trochę mi się kłóci.

W sumie to się nie upieram, na początku wpisałem "Pierwsza" ale potem zobaczyłem to słowo w paru zdaniach i opadły mnie wyżej wymienione watpliwości.
 
Kastor Krieg

śr lis 29, 2006 9:58 am

IMO "Pierwsze Arkanum".

Ponieważ AFAIR w sMagu Kwintesencja, Wilkowe punkty Gnozy do karmienia duchów, czy to co zawierało się w krwi wampirów to było jedno i to samo, Prime Sphere służyło po prostu do manipulacji energiami. O ile pamiętam, w takim kontekście mówiono o Pierwszej, jako o "energii po prostu, budulcu wszystkiego".

Tu jeszcze, Prime ****, potrafi zmieniać ich charakter, między Mana, a Essence chociażby, z efemery robić Manę, etc.
 
Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1469
Rejestracja: wt maja 13, 2003 3:32 pm

śr lis 29, 2006 10:09 am

Czyli zdanie "prima materia: The Supernal substance, also called Prime" mam przetłumaczyć: "prima materia: Niebiańska substancja, zwana również Pierwszym"?
 
Kastor Krieg

śr lis 29, 2006 10:20 am

Hm? Przecież to niegramatyczne oO"

"prima materia: Niebiańska (błe, Atlantyda :razz:) substancja, zwana również Pierwszą".
oraz
"Prime Arcanum" = "Pierwsze Arkanum"
"W swej pracy korzystam z Pierwszego Arkanum, oraz Arkan Ducha, Śmierci oraz Losu".

BTW, jak tłumaczysz "Space"? "Arkanum Przestrzeni"?
 
Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1469
Rejestracja: wt maja 13, 2003 3:32 pm

śr lis 29, 2006 10:40 am

No spoko, możemy tak robić.

Tylko, wybaczcie prostackie porównanie, to jak z Bałtykiem. Póki mówię Morze Bałtyckie to forma przymiotnikowa jest OK. W atlasach nie pisze nigdzie "Bałtyckie" w oderwaniu od "Morze". Albo "Morze Bałtyckie" albo "Bałtyk".

A z zacytowanego angielskiego kawałka wynikało mi, że nazwa "Prime" bywa stosowana jako samodzielne słowo. Stąd szukałem jednowyrazowej alternatywy dla "Pierwszej Materii". Pomijając już fakt, że nawet przy mojej skromnej znajomości łaciny zdanie "prima materia zwana również Pierwszą (Materią w domyśle)" kłuje mnie w zęby :-)

I stąd mój eksperymentalny pęd w jakieś boczne uliczki.

Ale w sumie, nie ma co się szczypać, może być i Pierwsze Arkanum, Pierwsza Materia i takie tam.
 
Kastor Krieg

śr lis 29, 2006 3:40 pm

No, ale prima materia called Prime kłuje tak samo jak prima materia zwana Pierwszą :roll:

Nie nasza wina, że w danym zdaniu chłopcy sobie po prostu pozwalają zauważyć przejście z łacińskiego terminu na nMagowy angielski :?

Gdzie indziej zaś, fajnie IMO brzmieć będzie mówienie o Pierwszej = energii w dowolnej postaci, tudzież o Arkanum nią sterującym.
 
Awatar użytkownika
Garnek
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1469
Rejestracja: wt maja 13, 2003 3:32 pm

śr lis 29, 2006 4:03 pm

spoko, so Pierwsza will it be :-)
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

śr lis 29, 2006 5:32 pm

Arkanum Prawzoru (Praprzyczyny, Opoki, Prabudulca, Primum)

Prima Materia, Niebiańska Substancja, zwana również Prawzorem (Praprzyczyną, Opoką, Prabudulcem, Primum)



Mwahahahahahahaha

Fakt, że do sfery Pierwsza pasowała. Zastanawiam się, czy gdyby Prym bądź któreś z moich dziwadeł istniało w pierwodzie, to czy ktoś broniłby go jako kanonnego :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość