Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Corpus
Stały bywalec
Stały bywalec

wt cze 15, 2004 8:11 am

Rozmowa na temat Technokracji i Tradycji przeniesiona zostala stad do nowego watku Tradycje a Technokracja. Prosze o kontynuowanie jej tam.

Awatar użytkownika
Bortasz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz gru 17, 2006 2:11 pm

Witam chciałem poprosić o radę. Jestem namawiany do poprowadzenia sesji w Maga. Chciałbym poprosić o jakieś Rady jak poprowadzić taką Sesje. Mam podręcznik podstawowy tylko a z angielskim pisanym jestem trochę na bakier. A rzecz ma się dziać w Średniowieczu podczas Inkwizycji, parę lat po założeniu Tradycji, Verben, więc poprosiłbym o rady zgodne z epoką. Chciałem gracza poprowadzić od terminowania u starszej Verbeny. Chodzi mi o to jak powinna wyglądać taka nauka. Z góry dziękuje za pomoc.

Weaver
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

ndz gru 17, 2006 2:30 pm

Wiedźmy, sabbat czarownic -> poczuj puls życia. Średniowiecze jest epoką zupełnie inną niż współczesnośc. Poszukałbym raczej podręcznika Maga odnoszącego się do Dark Ages, niż konwertował Wstąpienie, bo to całkiem trudna sztuka. Na początek spróbowałbym raczej poprowadzic w konwencji podręcznikowej, potem bawił się w konwertowanie :wink:

Awatar użytkownika
Bortasz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz gru 17, 2006 2:51 pm

Właśnie o taką Wiedźmę chodzi. Współczesności już prowadziłem. Z tym, że zwykle pomijaliśmy etap kształcenia się. Teraz mam poprowadzić solówkę dla jednej graczki. Właśnie uczenie się na Verbene. Jedyne, co znajduje w necie to inkwizycja a Czarownice, Wiedźmy. Z podręczników mam jeszcze Mroczne Wieki do Wampirów, ale tam niewiele jest. Prosiłbym o pomoc Linki porady tytuły książek, jednym słowem wszystko, co waszym zdaniem mogłoby być pomocne.

Awatar użytkownika
Kozmoor
Stały bywalec
Stały bywalec

ndz gru 17, 2006 11:59 pm

W sieci możesz wygrzebać jakże wiele.
Hasła NewAge i Wicca powinny doprowadzic Cie do wszystkich informacji.
Verbena nie jest "zscentralizowana" Tradycją, opiera się na bardzo podobnych założeniach (i w sumie zasadach) co DreamSpeakerzy, a cudotwórcy z obu Tradycji spełniali bardzo podobną rolę pośród Śpiących.

Do tej solówki musisz moim zdaniem opracować porzadną wiedzme-nauczycielke czy innego dziadka-pustelnika , liznąć troszke wiedzy co Wicca a propos światopogladu i poracowac troszke Rytuałów.

Awatar użytkownika
Bortasz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pn gru 18, 2006 1:10 pm

Rzecz ma się dziać w Średniowieczu więc nie wiem czy Wicca i NewAge tu pasują. A może jakieś porady odnośnie owej nauczycielki? Ja planowałem zrobić ja na starą wiedźmę z lasu. Lekko zwariowana(Dla śpiących) i nie lubianą przez większości, zwłaszcza przejeżdżających misjonarzy.

Awatar użytkownika
Vukodlak
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn gru 18, 2006 3:10 pm

Bortasz pisze:
nie wiem czy Wicca i NewAge tu pasują.

To wrzuć trochę druidyzmu, lub pogańskie wierzenia. Ale w zależności od miejsca gdzie będziecie rozgrywać Sagę, wiesz słowiańscy bogowie na Zachodzie Europy nie pasują za bardzo. :D

Awatar użytkownika
Kozmoor
Stały bywalec
Stały bywalec

pn gru 18, 2006 3:24 pm

Wicca i New Age jako żródło wiedzy , paradygmatu jak i pewnych rytuałów.
Druidyzm też jak najbardziej.Wiadomo że latopów i komórek nie wrzucisz, ale system wierzeń sie praktycznie nie zmienia, prawda?

Co do tej "babci chruściarki" - schemat aż do bólu, ale pewnie tym razem to będzie atutem,a nie zawadą.Dzieki temu poczatkujący gracz lepiej zacznie rozumieć choćby zarysy Tradycji, gdy będzie miał podanego nauczyciela , którego zna i rozumie.
Choć ja osobiście wolałbym piękna, poneętną Cygankę podrużująca z taborem, sprzedającą mikstury miłosne, leczącą czasem , wróżącą z ręki i nie tylko :P
Ale ja jestem stary świntuch, więc prosze brać na to poprawkę.

Acha, jeszcze jedno - nie wal łopatologicznie "Witaj jestem Wiedzma Ple Ple i jestem Verbeną.Tradycje sa niezbyt formalne, i tak na prawde ta babcia wcale nie musi wiedzeć,że najbiżej jej do Verbeny.A tym bardziej nie musi tego wiedzieć jej świezo upieczony uczeń/uczennica.

Awatar użytkownika
Bortasz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pn gru 18, 2006 6:01 pm

Dzięki za porady. Wrzucę jeżeli jest to możliwe wam tu startowy post. A optuje za Stereotypową Wiedźmą bo to pasuje do graczki w realu. Ona przypomina taka Wiedźmę. A Co do samych tradycji to nie zamierzałem tego w ogóle podejmować. A Kozmoor tobie chyba bliżej do Kultu Ekstazy niż do Verben ;)

Awatar użytkownika
Herdsman
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt sty 12, 2007 1:07 am

Ustosunkuje się do wypowiedzi kilka postów wyżej, bo coś mi nie pasuje.

fragment wypowiedzi Kozmoora
Szamani wywodzący się z różnych kultur mieli różne sposoby na kontaktowanie się ze światami znajdującymi się gdzieś "obok" rzeczywistości materialnej, (i może byla u coponiektórych śmierć kliniczna, nie wykluczam) ale owe uśmiercanie się musialo należeć do rzadkości..ech...

Uśmiercanie u szamanów wszelakich kultur było delikatnie mówiąc częstym zjawiskiem, głównie podczas inicjacyjnej przemiany w szamana. Wtedy to taki neofita wyruszał najczęściej gdzieś w step lub zaspę śnieżną i tam umierał rodząc się na nowo. Najczęściej podczas takiej podróży do zaświatów "leżał bez ducha kilka dni" a w zaświatach: duchy kroiły go na kawałki by potem złożyć na nowo upieczonego szamana. To tak w głębokim skrócie.
Ma to związek z chorobą szamańską i motywem tzw. zranionego lekarza, który aby leczyć innych sam musi się uzdrowić (czyli umrzeć i się odrodzić czy to w paszczy niedźwiedzia rozszarpującego go na strzępy czy też będąc ćwiartowanym na kawałki).
W rytuałach szamańskich motyw śmierci i odrodzenia także występuje, ale już w bardziej subtelny sposób. Szaman przecież kontaktuje się z innym światem w celu zachowania równowagi, a ta równowaga nader często polega na cyklicznym rodzeniu się i umieraniu wszelkich elementów rzeczywistości. Dlatego tez nie raz szaman sprawuje kontrolę nad wybijaniem odpowiednich gatunków zwierząt i roślin starając się nie doprowadzić do zachwiania równowagi (przykład skrajnie przypadkowy).
Poza tym częsty podział na wyższy świat, środkowy i dolny, sprawia, że często szaman udając się do dolnego świata po dusze chorego, czasem podczas rytuału przezywa śmierć, aby móc wkroczyć do krainy ciemności i demonów. Ponad to znane są przypadki, że szaman "leżał tydzień jakby nieżywy" etc.
W tradycji szamańskiej jest mnóstwo motywów związanych ze śmiercią, cyklicznym odradzaniem się i innymi tego typu sprawami.