Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
SoHo
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 93
Rejestracja: ndz paź 02, 2005 12:47 pm

Manann - Bóg mój!

wt kwie 25, 2006 2:46 pm

Chcialem sie zapytać co wiecie o bogu Manannie - władcy mórz. W podreczniku jest dośc dużo o nim, ale ciekaw jestem co o nim sądzicie. Czy wasi bohaterowie go wyznają, czy jakoś szczególnie go czczą?? Jacy są wobec niego ??
 
Awatar użytkownika
Wiezzel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 72
Rejestracja: czw paź 07, 2004 4:17 pm

wt kwie 25, 2006 3:02 pm

No cóż... Na moich sesjach nie ma raczej wyznawców Mananna. Mi szczerze mówiąc ten bóg też niezbyt przypadł do gustu. Generalnie jest bogiem ludzi związanych z morzem takich, jak żeglarze, rybacy itp. Ale jak miałby być czczony przez banitę z dalekiego Sudenlandu, który nie widział morza na oczy?? Większość moich graczy to zagorzali Sigmaryci. Niektórzy są też wyznawcami Myrmidii bądź (rzadziutko) Vereny.
 
Awatar użytkownika
kymil
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 277
Rejestracja: ndz kwie 04, 2004 9:02 pm

wt kwie 25, 2006 3:14 pm

Miałem w swojej drużynie postać człowieka Saldacara - rybaka z Reiklandu. Całkiem wdzięczna postać. Pływał później barką w "Śmierci na rzece Reik" i był zagorzałym wyznawcą Mananna. Był przesądny jak cholera.... nie chodził pod drabinami, nie gwizdał za często, bywał w zamtuzach co tydzien:). Ideał. Ogólnie był wierzący:) Nie woził kobiet i gnomów swą barką (nie pytajcie dlaczego).
Chciał później zostać nowicjuszem przy świątyni w Marienburgu. Miał pewne sukcesy, ale zginął w końcu od pioruna (!) gdzieś na wybrzeżach niedaleko Erengardu podczas bitwy z Mrocznymi Elfami i nawet Manan nie pomógł...
 
Awatar użytkownika
SoHo
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 93
Rejestracja: ndz paź 02, 2005 12:47 pm

czw kwie 27, 2006 8:54 pm

Heh... widze, że teologia jest u was na niskim poziomie...;/
 
Awatar użytkownika
Saise
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 510
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 11:34 am

czw kwie 27, 2006 9:41 pm

Soho, bo prawda jest taka że ciężko wyznawać Mananna graczom których profesje czy przeszłość nie jest w jakikolwiek związana z morzem i szeroko pojętym pływaniem/żeglowaniem/chłostaniem bałwanów. A Manann? Nie widze w nim nic ciekawego - klasyczne bóstwo "Od Mokrej Roboty" a la Posejdon - broda, trójząb, korona z korali i srogi wyraz twarzy. Raz sztorm tutaj, a raz tam, te rzeczy...

Innaczej może wyglądać sprawa jeżeli pozwoli się jednego z graczy zagrać dość nietypową odmianą Morskich Elfów - ci z koleji czczą Mananna jako boga przejętego z ludzkiej mitologii w szerszym zakresie gdyż ich żywot połączony jest z Morzem i poruszaniem się po nim. Nic więcej chyba nie można powiedzieć na ten temat.
 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

pt kwie 28, 2006 12:52 pm

Teologia u mnie to polityka kościoła Sigmaryckiego+kapłanki Shallyi. Mananna nie wprowadziłem jeszcze ani razu... Po prostu moje sesje są bliżej puszcz imperialnych niż mórz... Po prostu zabawy w "boskie proroctwa" mnie nudzą i sami bogowie nie mają żadnego wpływu na Stary Świat... Chyba, że ktoś kogoś zabije w ich imieniu.
A moje postacie to Sigmaryci.
 
Awatar użytkownika
Dolwen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: śr lis 30, 2005 11:22 am

pt gru 22, 2006 11:57 am

A może ktoś wie jak wyglądają ich szaty?
 
Awatar użytkownika
Vukodlak
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1622
Rejestracja: śr maja 11, 2005 4:41 pm

pt gru 22, 2006 12:46 pm

W I ed. był opis. Noszą proste, długie szaty z wyszytymi na piersi obrazkami w kształcie fal i korony Mananna. Ich szaty mają zazwyczaj błękitnawy lub zielonkawy odcień, tak jak morska toń.
 
Awatar użytkownika
Siriel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2022
Rejestracja: śr cze 22, 2005 10:42 am

pt gru 22, 2006 2:02 pm

Jest to potwierdzone także w II edycji (WFRP, str. 184).
 
Awatar użytkownika
Vukodlak
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1622
Rejestracja: śr maja 11, 2005 4:41 pm

pt gru 22, 2006 3:26 pm

Zupełnie nie wiem o co chodzi z tą niechęcią do Mananna. Gram teraz elementalistą (I ed.) który wielkim szacunkiem obdarza wszystkich bogów związanych z naturą, a więc obok Taala, Rhyi, Ulryka między innymi także Mananna. Uznaję, że wszyscy mieszkańcy Imperium czczą każdego z bogów, nawet jeśli któregoś wybierają jako głównego, nawet kapłani. Co z resztą potwierdza Księga Zasad i to na przykładzie kapłana Sigmara modlącego się o łaskę Mananna przed rejsem.

Faktem jest, że może on być rzadko spotykanym bóstwem z powodu jakiejś awersji graczy do morza, ale nie wydaje mi się żeby miał być w czymś gorszy od innych. Właściwie to na terenach związanych z morzem jest daleko bardziej ważny niż, na przykład Sigmar.
 
Awatar użytkownika
Siriel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2022
Rejestracja: śr cze 22, 2005 10:42 am

pt gru 22, 2006 3:32 pm

Vukodlak pisze:
Właściwie to na terenach związanych z morzem jest daleko bardziej ważny niż, na przykład Sigmar.
To prawda, jest to wspomniane np w opisie nadmorskich księstw Bretonii w Rycerzach Graala. Na niektórych terenach Bretonii nawet Pani Jeziora ustępuje pod względem popularności kultowi Mananna.

Zresztą dla wszystkich ludzi (i nie tylko) morza jest to niezwykle istotne bóstwo. Choćby dla morskich elfów, a nawet dla piratów.
 
Awatar użytkownika
Dolwen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: śr lis 30, 2005 11:22 am

pt gru 22, 2006 4:05 pm

Siriel CC pisze:
Jest to potwierdzone także w II edycji (WFRP, str. 184).


Gdzieś mi umknęło. A my teraz płyniemy w daleka podróż, więc jako kapłan tego boga mam lekkie względy, jednak Manann jak to on, niezbyt lubi słuchać śmiertelników.
 
Awatar użytkownika
Vukodlak
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1622
Rejestracja: śr maja 11, 2005 4:41 pm

pt gru 22, 2006 10:16 pm

Dolwen pisze:
jednak Manann jak to on, niezbyt lubi słuchać śmiertelników.


Tylko Shallyia słucha częściej od innych bogów. :wink:

No i Wielka Czwórka.
 
Awatar użytkownika
Siriel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2022
Rejestracja: śr cze 22, 2005 10:42 am

pt gru 22, 2006 10:53 pm

Morr też by częściej słuchał, ale on zawsze ma dużo roboty. ;)
 
Awatar użytkownika
Snorri
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 136
Rejestracja: śr sty 11, 2006 5:34 pm

pt gru 22, 2006 11:19 pm

Morr słucha wtedy gdy umierasz....;]

Czy Manan jest bogiem tylko i wyłącznie mórz czy może również rzek? Dało mi to ostatnio do myślenia... Bo wsumie na rzekach to się modli do Tala i Rhaii.

A powiedzcie mi do kogo się modli gdy naprzykład na morzu pada deszcz? Też do Manana?
 
Awatar użytkownika
_Ertai_
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 318
Rejestracja: pt cze 23, 2006 6:07 am

pt gru 22, 2006 11:36 pm

Tak, też do Mannana, jest on bogiem morza i sztormów - więc to jego jurysdykcja =]
 
Awatar użytkownika
Vukodlak
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1622
Rejestracja: śr maja 11, 2005 4:41 pm

pt gru 22, 2006 11:38 pm

Snorri pisze:
Morr słucha wtedy gdy umierasz....;]


Lepiej żeby słuchał Morr niż Khorne.


Snorri pisze:
Czy Manan jest bogiem tylko i wyłącznie mórz czy może również rzek?


Manann to bóg mórz i oceanów, rzeki podpadają pod jego ojca Taala.


Snorri pisze:
A powiedzcie mi do kogo się modli gdy naprzykład na morzu pada deszcz? Też do Manana?


Jak się nic nie dzieje, to nie modli się do nikogo. Jak zaczyna się dziać cokolwiek, to tylko Manann może pomóc.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości