Zrodzony z fantastyki

 
gwylliam
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 185
Rejestracja: pt mar 12, 2004 11:31 am

Szmaragdowe Legiony i wojska cesarskie

ndz gru 31, 2006 7:05 pm

Zasatanawiałem się ostatnio nad tymi formacjami wojskowymi. Przejrzałem zgromadzony księgozbiór i... właśnie nic. Informacji brak.

Wiadomo tylko, że składają się SL z samurajów wielu klanów, początkowo dowodzi nimi (chyba) Szmaragdowy Champion, pózniej szogun. Toturi Tsudao wsławiła sie jako dowódca "Jedynki", gdzieś na pograniczu Lwa i Skorpiona Tsudao założyła stałą bazę SL... kurcze niewiele tego.

Ktoś może mi pomóc?

gdzie stacjonują SL za czasów 1 ed. ?

jaka jest szacunkowa przynajmniej liczebność tych wojsk?

czy gwardia cesarska i Seppun Miharu są u was wyłączeni z SL, czy też stanowią ich część?

traktujecie SL jako jednostki doborowe (tzn. best of best) czy też członkostwo w SL jest tylko honorem (na to mi wygląda za czasó 1 edycji)?

No i trochę z innej beczki: podczas ery Czterech Wiatrów każde z dzieci Toturiego gromadziło wokół siebie dwór ale i armię popleczników. Zapewne było tak, że Kanekę popierała duża część Akodo, za Naseru stali chyba Ikoma (o ile dobrze pamiętam). Ze storylini wiemy , że nie chodziło tylko o deklaracje, bo do wojny domowej było przecież bardzo blisko. Jak rozwiązaliście problem lojalności wobec daimyo, kiedy np. jedna rodzina klanu popierała np Kaneke a druga Tsudao?

czy tez wyglądaoło to tak, że jakiś daimyo Akodo oddał swoje wojska pod komendę Kaneki, natomiast daimyo Lwa wsparł Tsudao na Akodo tylko kiwając gniewnie paluszkiem?

będę wdzięczny za podzielenie sie waszą wizją wojsk cesarskich.

Pozdrawiam
 
Tammo
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 186
Rejestracja: czw lis 24, 2005 3:26 pm

śr sty 03, 2007 9:34 pm

Na forum Zimowego Dworu AEGa Shawn Carman odpowiedział na takie właśnie pytania. Nie mogę znaleźć dokładnego linka, ale było tam podanie legionu i dowódcy.

Gdzieś, na tym forum:
http://www.legendofthefiverings.com/win ... /index.php

Swoją drogą, muszę przyznać, że nasz pomysł został skradziony w ciekawy sposób... i to przez AEG! ;-)
 
kabuki joe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: wt sie 09, 2005 11:43 pm

Re: Szmaragdowe Legiony i wojska cesarskie

śr sty 03, 2007 11:06 pm

gwylliam pisze:
jaka jest szacunkowa przynajmniej liczebność tych wojsk?


L5Rwiki podaje 10 legionów cesarskich, pełny legion ma 5000 wojowników.
Czyli liczebność wojsk cesarskich to 50000 wojowników.
A za czasów pierwszej edycji to niestety nie wiadomo.

Oyasumi
 
gwylliam
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 185
Rejestracja: pt mar 12, 2004 11:31 am

czw sty 04, 2007 6:29 pm

Dzięki za informacje. Na forum pogrzebię, natomiast ponowię pytanie: czy u Was pojawiają się wojska cesarskie?

no i jak z ta lojalnością podczas ery czterech Wiatrów?

tammo: dobra reklama, jak tylko wrócę ze szkolenia, to zgłoszę akces na wasz Zimowy Dwór (ten "oryginalny" jest jakis taki jałowy:) )
 
kabuki joe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: wt sie 09, 2005 11:43 pm

nya

czw sty 04, 2007 11:52 pm

gwylliam pisze:
Zasatanawiałem się ostatnio nad tymi formacjami wojskowymi. Przejrzałem zgromadzony księgozbiór i... właśnie nic. Informacji brak.


Znalazłem informacje, znajdują sie w Winter Court Kyuden Asako. Tutaj kilka odpowiedzi na twoje pytania.

gwylliam pisze:
Wiadomo tylko, że składają się SL z samurajów wielu klanów, początkowo dowodzi nimi (chyba) Szmaragdowy Champion, pózniej szogun.


Imperialne legiony są dowodzone przez Szmaragdowego Championa lub przez championa klanu lwa.

gwylliam pisze:
gdzie stacjonują SL za czasów 1 ed. ?


Pierwszych 10 legionów stacjonuje w Otosan Uchi, inne legiony są rozrzucone po całym Rokuganie.

gwylliam pisze:
jaka jest szacunkowa przynajmniej liczebność tych wojsk?


Winter Court pisze, że każdy klan teoretycznie oddaje 1/10 swoich wojsk pod kontrolę cesarską. Pełna liczba to aż 400 legionów. Każdy legion ma 5000 wojowników (Bushi oraz Ashigaru).

gwylliam pisze:
czy gwardia cesarska i Seppun Miharu są u was wyłączeni z SL, czy też stanowią ich część?


Nie wiem, czy mówimy o tych samych jednostkach, ale 10 pierwszych legionów cesarskich zwanych jest szmaragdowymi legionami. Są to najbardziej prestiżowe pozycje w oddziałach cesarskich. Właśnie te legiony są stacjonowane w Otosan Uchi.

gwylliam pisze:
traktujecie SL jako jednostki doborowe (tzn. best of best) czy też członkostwo w SL jest tylko honorem (na to mi wygląda za czasó 1 edycji)?


Aby się dostać do legionów, samuraj musi być polecony przez daimyo lub innego wysokiego dyplomaty jego klanu. Takim poleceniom rzadko ktoś się sprzeciwia. Inną drogą jest zaproszenie do cesarskich jedostek, tutaj żaden zaproszony nie sprzeciwia sie woli cesarskiej.

Poleceni to synulkowie ultrabogaczy
Zaproszeni to twardziele, nawet kilku roninów

Zaproszenia są wypowiadane przez imperialną rodzinę, lub przez taisa lub wyższego dowódcę legionów. Czyli masz zbieraninę 50/50. Do tego dochodzą spory pomiędzy samurajami poszczególnych klanów. Ale takie spory są bardzo srogo karane. Winter Court pisze, że dowódcy harują, aby dobrać jak najwięcej zaproszonych samurajów, ale nie zawsze jest to możliwe.

Jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz :)

Oyasumi
 
gwylliam
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 185
Rejestracja: pt mar 12, 2004 11:31 am

pt sty 05, 2007 6:55 pm

wow, dzięki wielkie, właśnie o to mi chodziło, arigato kabuki joe-san. Chyb amusze jednak skompletować Winter Courty.

Dopóki tego nie zrobię to się dopytam:

400*5000 daje 2 miliony wojowników(Bushi i Ashgaru), ufff, strasznie dużo.... 10 legionów stacjonuje w Otosan Uchi, a pozostałe 390??? 1950 tysięcy zbrojnych!!! Armia Lwa liczy według Drogi Smoka 500 tysięcy ludzi. Oj, chyba troche mniej tych Legionów powinno być, co? to nie literówka przypadkiem?

no i pozostaje druga część pytania z pierwszego posta o lojalność wobec jednego z Czterech Wiatrów i własnego championa.


pozdrawiam
 
kabuki joe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: wt sie 09, 2005 11:43 pm

pt sty 05, 2007 8:57 pm

gwylliam pisze:
400*5000 daje 2 miliony wojowników(Bushi i Ashgaru), ufff, strasznie dużo.... 10 legionów stacjonuje w Otosan Uchi, a pozostałe 390??? 1950 tysięcy zbrojnych!!! Armia Lwa liczy według Drogi Smoka 500 tysięcy ludzi. Oj, chyba troche mniej tych Legionów powinno być, co? to nie literówka przypadkiem?


Może całkiem być, tutaj dosłowne zdanie.

Each Imperial Legion is composed of five thousand warriors and is assigned a number between one and four hundred. The Eighteenth Legion, for example, currently protects the city of Ryoko Owari.

gwylliam pisze:
no i pozostaje druga część pytania z pierwszego posta o lojalność wobec jednego z Czterech Wiatrów i własnego championa.


Tego niestety nie wiem, akurat jestem w trakcie czytania tego pięcioksięgu. Do tej pory nie określone jednostki imperialne stoją twardo za Tsudao, to piszą w Wind of War.

Oyasumi
 
Awatar użytkownika
Uszaty
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: czw paź 06, 2005 7:46 pm

pt sty 05, 2007 11:59 pm

kabuki joe pisze:
Each Imperial Legion is composed of five thousand warriors and is assigned a number between one and four hundred. The Eighteenth Legion, for example, currently protects the city of Ryoko Owari.

Ja to tak rozumiem, że dostają numer od 1 do 400, a nie, że jest ich 400 co daje astronomiczną liczbę, która jest nie do przyjęcia (jak większość danych liczbowych w L5K). Prawdopodobnie niektóre legiony mogły zostać zdziesiątkowane/rozwiązane/zniszczone/cokolwiek i ich numery nie są na nowo wykorzystywane. Ma to większy sens zwłaszcza, że sam podajesz, iż później jest ich już tylko 10. Zastrzegam sobie, że są to tylko moje dywagacje.

Ja bym się chętnie dowiedział, bo nigdzie tego nie znalazłem (może słabo szukałem, ale nie mam wszystkich podręczników) jak wyglądają te cesarskie legiony. Chodzi mi tu głównie o to, czy każdy może nosić swoje mony klanowe/rodzinne razem z cesarskim, jednakże jakikolwiek kompletny opis ucieszył by mnie niezmiernie. :) No i parę słów o tym jakie typy wojsk tam występują także byłby pomocny.
 
kabuki joe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: wt sie 09, 2005 11:43 pm

Zgt

sob sty 06, 2007 1:14 am

@Uszaty

Tak masz rację. L5Rwiki podaje tylko 10 dowódców legionów. Numery tam podane to od 1 do 10, czyli ściśle mówiąc są to szmaragdowe legiony. Kyuden Seppun zaznacza ale, że w legionach służą też ashigaru a duża liczba legionów nie jest szczególnie zawyżona. :?
Co do numerów legionów, to można przyjąć, że wiele jest nie wykożystanych lub nie uzupełnionych.
 
Tammo
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 186
Rejestracja: czw lis 24, 2005 3:26 pm

sob sty 06, 2007 7:04 pm

Widzę, że gros informacji zostało już podanych, zatem tylko drobne uwagi:

1. Liczba legionów

Niemożliwe, by było ich 400, bo 2 miliony to (patrz podr. 1 ed. lub Droga Smoka marginesy) liczba wszystkich bushi Cesarstwa. W dodatku jest jeszcze opisane, ile jakie klany mają armii i wychodzi to mniej więcej tak:

Lew - 500 tys.
Krab - 350 tys.
Jednorożec, Smok - 250 tys.
Skorpion, Żuraw - 200 tys.
Feniks - 150 tys.

Milion siedemset tysięcy to armie Wielkich Klanów. Jest to taka - do przyjęcia liczba. Dokładanie do tego liczby 50 000 bushi imperialnych jest jak najbardziej na miejscu, zwłaszcza, że są przecież jeszcze pomniejsi i ronini.

Pamiętajmy, do Legionistów zalicza się też Szmaragdowych Namiestników, jeśli dobrze pamiętam, tworzą oni albo kadrę oficerską, albo rezerwową kadrę oficerską, albo jeden, osobny legion.

Nawet jeśli wliczymy w jeden 5tys. legion ashigaru ORAZ bushi, to wychodzi, że wojska imperialne to po prostu masakryczna ilość ludzi. 2 miliony armii całego cesarstwa, a dwa miliony samych legionów. W tym momencie co mieliby do roboty Otomo? NIC.

Patent z przydzielaniem numerów jest też dziwny. Znaczy co, mamy 10 legionów, co zatem z 18? Rozumiem, że przez lata 10 legionów miało pecha i zostało zniszczonych, dalsze 10 zostało zhańbionych tak, że zmieniono numerki. Ale co z resztą?
<sarkazm>
Przyjmijmy może, że do tego każdy cesarz jaki był, dla jaj sobie zmieniał numerację. Było ich 38 - teraz pasuje. 38 zmian nazw, numerki od 1 - 380 odpadają, 10 legionów zniszczonych, 390, 10 zhańbionych, 400. Jest.
</sarkazm>
Sarkazm skierowany przeciw samej idei, nie przeciw temu co ją tu zgłosił.

2. Lojalność

Co do lojalności, to moim zdaniem lojalność liczy się dowódców. Oni najczęściej będą umacniać lojalność do kogośtam (Czempiona Lwa, Szmaragdowego, Cesarza, Szoguna). Oczywiście - to w realiach 1 ed. - IMO będzie wielka lojalność wobec Cesarza, to w końcu persona wielka i niesamowita w kastowym systemie Rokuganu, głowa religii Shin Tao.

Generalnie zaś, osoba, która najczęściej dowodzi legionistami jest osobą, wobec której Ci będą lojalni - oczywiście, jeśli robi to dobrze.

3. Prowadzenie

Co do prowadzenia: 4 razy wykorzystałem szmaragdowych.

Raz, gdy sprowadzał ich Miya by powstrzymali wybuch wojny.

Dwa, gdy drużyna miała kogoś ostrzec, a w mieście, gdzie ten się zatrzymał, przebywał krewny Cesarza, wraz z obstawą.

Trzy, gdy BG byli na ziemiach niczyich, zarządzanych przez taisę Daidoji, legionistę, oraz jego żołnierzy.

Cztery, w plotkach. "Walki na Murze są tak ciężkie, że Cesarz posłał cały 6ty legion do pomocy Krabom. Mówi się o tym, że każdy z klanów będzie wystawiał kontyngent wojowników!"

4. Zimowy

Gwylliam, będziesz mile widziany. Jak coś, pchnij mi PW.
 
gwylliam
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 185
Rejestracja: pt mar 12, 2004 11:31 am

sob sty 06, 2007 10:14 pm

Dzieki Tammo. O 5:50 mam autobus na drugi koniec Rzeczpospolitej (15 godzin podróży i mam nadzieje że w górach jest śnieg:)) cztery dni nauki o niczym i powrót do domu. Jak w hotelu bedzie net to zgłoszę się do ciebie, bo nudzić to ja się będę na pewno:)

dzieki za info, obraz mi się klaruje coraz bardziej.

Ktoś wspominał o forum wintercourta? Znalazłem tam info Shawna Carmana, iż mimo numeracji 1 - 400, nigdy nie bylo więcej niż 40 legionów (co i tak jest jak dla mnie liczbą kosmiczną).

Aha, co do lojalności to chodzi mi o lojalność pojedynczych samurajów, jeśli np taki chui w armi Matsu zdecydował się poprzeć Kanekę zamiast Tsudao to co? podporządkowywał się taisa? czy też rikugunshokanowi?

a co z samurajami, którzy nie słuzyli w armii tylko np: byli zarządcami?

Pytam o to, bo wedle opisów Wiatry gromadziły zwolenników z wielu Klanów i środowisk.

A lojalność Legionów? Tsudao miała "Jedynkę" ale Kaneka na pewno też miał swoją armię, bo jak inaczej mógłby tytułować się shogunem??

pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
beneq
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 796
Rejestracja: pn paź 10, 2005 4:39 pm

śr sty 17, 2007 7:49 pm

Odnośnie wojsk. Na stronce Morfa jest ciekawy artykuł dotyczący specjalnych jednostek wojskowych w poszczególnych Klanach. Warto się zapoznać.

pzodr beneq :)
 
Awatar użytkownika
fairhaven
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1486
Rejestracja: śr cze 02, 2004 8:14 am

pt lut 23, 2007 10:40 pm

Co do wykorzystania legionów (to chyba najciekawszy temat z tu poruszonych) to możliwości są zasadniczo dwie (no, może trzy)
1) Legiony to zbawienie - wówczas możemy budować sesje takie, jak ta wyżej wspomniana z heroldem Miya. Legiony są dobre i potężne, więc dotarcie do nich staje się ostatecznym celem i zarazem końcem kłopotów. Gracze stoją po stronie Cesarza (np jako Namiestnicy) lub generalnie dobra i sprawiedliwości.

2) Legiony to kara - przydatne szczególnie na sesjach dworskich, opartych na negocjacjach (patrz WKU na stronie, moje własne, ale nie w tym rzecz). Legiony to straszak, narzędzie cesarskiej kontroli, podatne na politykę i nadużycia. Powstrzymują graczy przed pochopnymi krokami (zerwij negocjacje, a przyjadą legiony i zajmą twoje ziemie) a ich siłą jest zarówno potęga militarna jak i moc cesarskiego autorytetu. W pewnym sensie również jest to ten sam rodzaj 'potęgi ostatecznej' - wkroczenie legionów jest również końcem sesji. Tym razem oznacza to przegraną graczy. Mój zdecydowanie ulubiony motyw.

3) Gracze jako członkowie Legionów to trzecia opcja do wykorzystania (znów zaleta - można stworzyć wieloklanową drużynę): wówczas można połączyć czarny i biały obraz cesarskich wojsk.
 
kabuki joe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: wt sie 09, 2005 11:43 pm

0815

czw lis 22, 2007 8:59 pm

Konbanwa.

W Emerald Empire jest tekst o Cesarskich Legionach. Według tego podręcznika było ich na początku 50. A jak Toturi objął władzę liczba tych jednostek wzrosła do 400. Żadna z nich nie była większa niż 5000 chłopa a wiele z tych legionów składało się zaledwie z kadry dowódczej lub "biura zaciągowego". Po reformie Toturiego liczba legionów spadła do 10 a regularna siła każdej z tych jednostek jest nie mniejsza niż 10000 samurajów. Do tego dochodzi drugie tyle z jednostek pomocniczych i ashigaru.

Emerald Empire opisuje każdy z nowych legionów włącznie z jego dowódcą.
 
Awatar użytkownika
Uszaty
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: czw paź 06, 2005 7:46 pm

pt lis 23, 2007 11:54 pm

Czyli 100 000 samurajów? Toż to lekką ręką będzie 1/10 bushi w całym rokuganie, nie wspominając tych dodatkowych ashigaru w podobnej ilości. Ciekawe jak w takim razie klany mogły i mogą w ogóle pomyśleć o zrobieniu czegokolwiek niezgodnego z wolą cesarza przy takiej masie ludzi na każde jego skinienie :/
Sam grałem na 50 000 uważając, że to zdecydowanie za dużo. A tu taki psikus...
 
kabuki joe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: wt sie 09, 2005 11:43 pm

0815

sob lis 24, 2007 11:14 pm

@ Uszaty

Emerald Empire zaznacza, że Toturi zreformował poważnie Szmaragdowe Legiony. W podręczniku wymieniony jest też fakt, że jeden Szmaragdowy Legion jest liczebnie do pobicia tylko przez zdrowo wzmocnioną armię klanu lwa. Łącząc ten fakt z nowo powstałym tytułem szoguna to zdrowy wzrost militarnej siły cesarskiej. BTW szogunem jest Kaneka, który ma mocne wiezi włąśnie z klanem lwa :wink:

Oyasumi
 
Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 6202
Rejestracja: wt lis 26, 2002 5:52 pm

ndz lis 25, 2007 12:18 am

Kaneka nie żyje. Imperium nie ma szoguna.
Szmaragdowym czempionem jest skorpion...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości